Ugrás a tartalomhoz

Nátrium

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
11 neonnátriummagnézium
Li

Na

K
[Ne] 3s1
11
Na
Általános
Név,vegyjel,rendszám nátrium, Na, 11
Latin megnevezés natrium
Elemi sorozat alkálifémek
Csoport,periódus,mező 1,3,s
Megjelenés ezüstfehér
Atomtömeg 22,98976928(2)g/mol[1]
Elektronszerkezet [Ne] 3s1
Elektronokhéjanként 2, 8, 1
Fizikai tulajdonságok
Halmazállapot szilárd
Sűrűség(szobahőm.) 0,968 g/cm³
Sűrűség(folyadék) azo.p.-on 0,927 g/cm³
Olvadáspont 370,87K
(97,72 °C,207,9 °F)
Forráspont 1156K
(883 °C,1621 °F)
Olvadáshő 2,60kJ/mol
Párolgáshő 97,42kJ/mol
Molárishőkapacitás (25 °C) 28,230 J/(mol·K)
Gőznyomás
P/Pa 1 10 100 1 k 10 k 100 k
T/K 554 617 697 802 946 1153
Atomi tulajdonságok
Kristályszerkezet köbös tércentrált
Oxidációs szám 1
(erősen bázikus oxid)
Elektronegativitás 0,93 (Pauling-skála)
Ionizációs energia 1.: 495,8kJ/mol
2.: 4562 kJ/mol
3.: 6910,3 kJ/mol
Atomsugár 180pm
Atomsugár(számított) 190pm
Kovalens sugár 154pm
Van der Waals-sugár 227pm
Egyebek
Mágnesség paramágneses
Fajlagos ellenállás (20 °C) 47,7 nΩ·m
Hővezetési tényező (300 K) 142W/(m·K)
Hőtágulási együttható (25 °C) 71 µm/(m·K)
Hangsebesség(vékony rúd) (20 °C) 3200m/s
Young-modulus 10 GPa
Nyírási modulus 3,3 GPa
Kompressziós modulus 6,3 GPa
Mohs-keménység 0,5
Brinell-keménység 0,69 HB
CAS-szám 7440-23-5
Fontosabb izotópok
Fő cikk:A nátrium izotópjai
izotóp természetes előfordulás felezési idő bomlás
mód energia(MeV) termék
22Na mest. 2,602év β+ 0,546 22Ne
ε - 22Ne
γ 1,2745 -
23Na 100% Nastabil12neutronnal
Hivatkozások

Anátrium(nyelvújításkori magyar nevénszikeny) aperiódusos rendszeregykémiai eleme,vegyjeleNa,rendszáma11. Elemi állapotban ezüstös színű, lágy, jól nyújtható, igen reakcióképes könnyűfém. Az I. főcsoportba, azalkálifémekközé tartozik és a többi csoportbeli elemhez hasonlóan egyetlen elektron található a vegyértékhéján, melyet könnyedén lead pozitív töltésűkationtalkotva. Egyetlen stabilizotópjaa23Na. Reakcióképessége nagy, a vízzel rendkívül heves reakcióba lép, a levegő oxigénjével érintkezve gyorsan oxidálódik, ezért inert körülmények között kell tárolni. Nagy reakciókészsége miatt a természetben nem fordul elő elemi állapotban, csak vegyületeiben. Aföldkéreghatodik leggyakoribb eleme, számos ásványban megtalálható, példáulföldpátokban,szodalitben,vagy akősóban.Égetéskor a lángot sárgára festi. Elemi nátriumot először 1807-benHumphry Davyállított előnátrium-hidroxidelektrolízisével.

Története

[szerkesztés]
A fémnátrium friss vágási felülete

A nátrium egyik vegyületét, aszódát(Na2CO3) már régóta ismerték a vegyészek.Humphry Davy1808-ban jelentette be, hogy a szódából nyert marónátron (NaOH) elektrolízise során sikerült elemi nátriumot előállítania. Az angolok mind a mai napig Davy elnevezését használják, amely a szóda angol megfelelőjéből képzett sodium. A nátrium elnevezéseKlaprothtólszármazik, aki az egyiptomi-mezopotámiai eredetű nátron (neter = szóda) szóból képezte.

Tulajdonságai

[szerkesztés]
A nátrium lángfestése

A nátrium késsel vágható, puha, könnyű, vágási felületén ezüstfehér színű nagyon reakcióképesfém,jó elektromos vezető. Reakciókészségének köszönhetően a természetben elemi állapotban nem, csakvegyületeibenfordul elő. Az elemi nátrium és vegyületei aBunsen-égőlángjába tartva a lángot sárgára színezi. A vízbe dobott nátrium, a víz tetején gyorsan keringve, heves hidrogéngáz (H2) képződéssel járó reakció során (mely azexoterm reakciósorán fejlődő hőtől meggyullad) maró tulajdonságú nátrium-hidroxiddá alakul. A kísérlet elvégzésénél ez a heves „úszkálás” látható, ami egyébként az első csoport elemeire jellemző (ahidrogéntkivéve ).

A legtöbb anyagnak a légkörinél nagyobbnyomásonmagasabb azolvadáspontja,mint normállégnyomásesetén. Ez azzal magyarázható, hogy az őket alkotóatomokközelebb kerülnek egymáshoz, és kevesebb helyük marad a mozgáshoz. A nátriumnál ettől eltérő jelenség figyelhető meg. 30 GPa nyomásnál (a légköri nyomás 300 000-szerese) a nátrium olvadáspontja csökkenni kezd. 100 GPa nyomásnál pedig már szobahőmérsékleten megolvad.

E szokatlan viselkedés egyik lehetséges magyarázata a következő: a nátrium atom külsőelektronhéjántalálhatóelektrona nagy nyomás hatására a lezárt héjakon található többi elektron közelébe kerül. Ez olyan kölcsönhatásokat vált ki, melyek normál körülmények között nem játszódnak le. Amíg nagy nyomás alatt a szilárdhalmazállapotúnátrium kristályos tulajdonságokat mutat, a folyékony halmazállapotú szokatlan tulajdonságokkal rendelkezik:szupravezetővéválik.[forrás?]

Előfordulása, előállítása, vegyületei

[szerkesztés]

A nátrium a csillagok egyik gyakori alkotóeleme. A csillagok emissziósszínképeinek elemzésekorszinte mindig megtalálható a nátrium által kibocsátott D színképvonal.

A Föld tömegének mintegy 2,6%-át adja, és így a 6. leggyakrabban előforduló elem (az alkálifémek közül pedig az első). Legközönségesebb vegyülete a konyhasó, ami a tengerekben hozzávetőleg 3%-os koncentrációban található. Nagy mennyiségben található a sóbányákban (például Máramarossziget környékén, vagy a lengyelországi Wieliczkában).

A19. századvégén a szóda és szén 1100 °C-on történő hevítésével állították elő.

Nátrium-karbonátreakciójaszénnel,elemi nátrium képződése ésszén-monoxidfejlődése közben./egyensúlyi folyamat/

Manapság nátrium-klorid (NaCl) olvadékának elektrolízisével állítják elő. A nátrium-kloridot kalcium-kloriddal (CaCl2) keverik össze, így a keverék olvadáspontja lényegesen alacsonyabb lesz a tiszta nátrium-kloridénál (700 °C alatt). A katódon kiválik a tiszta elemi nátrium. Ez az eljárás jóval olcsóbb, mint a nátrium-hidroxid elektrolízise.

Gyakoribb vegyületei: lásdA nátrium vegyületei

Felhasználása

[szerkesztés]
  • szappangyártáshoz
  • világítástechnikában: nátriumgőzlámpa
  • fémolvadékok tisztításához
  • hőelvezető folyadékként nukleáris erőművekben, és csúcsteljesítményű belsőégésű motorokban
  • redukálószer más könnyen oxidálódó fémek előállítására (alumínium (Al))

Élettani tulajdonságai

[szerkesztés]

Az emberi szervezetben körülbelül 80-100 gramm nátrium található. Nagyobb része oldott állapotban van, kisebb részét pedig a csontok, kötőszövetek raktározzák. A nátrium – szorosan összefüggve a káliummal (K) – az úgynevezettozmotikus nyomásfenntartásában fontos szerepet játszik. Ugyanilyen elengedhetetlen az idegrendszeri ingerületek átvitelénél is.

20 izotópja ismert. Ezek közül csak a 23-as tömegszámú stabil.

A két legjelentősebb kozmogénradioaktívizotópja:

22Na, felezési ideje 2,602 év
24Na, felezési ideje 15 óra

Az erősneutronsugárzás(például nukleárisbalesetesetén) avérplazmábanelőforduló23Na-ot24Na izotóppá alakítja.

A24Na izotóp koncentrációjából megállapítható az elszenvedett sugárzás mértéke.

Óvintézkedések

[szerkesztés]

Ahogy más alkálifémek, úgy a nátrium is elemi formábanerősen gyúlékony és kismértékben robbanásveszélyesamikor vízzel érintkezik. Tárolása kémiailag kevéssé reakcióképes folyékonyszénhidrogén,példáulpetróleumalatt történik. Ártalmatlanításametanollalvagyetanollaltörténik.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Current Table of Standard Atomic Weights in Order of Atomic Number.Commission on Isotopic Abundances and Atomic Weights – Commission II.I of the International Union of Pure and Applied Chemistry, 2013. (Hozzáférés: 2013. október 13.)

Források

[szerkesztés]
Commons:Category:Sodium
AWikimédia CommonstartalmazNátriumtémájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]