Ugrás a tartalomhoz

NGC-katalógus

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

NGC-katalógus(New General Catalogue – Új Általános Katalógus)azamatőrcsillagászokkörében legelterjedtebb,mélyégobjektumokattartalmazó katalógus. Az eredeti katalógus 7840 objektumot tartalmaz, melyeket sorszámmal lehet azonosítani. Az objektumok általában más jelöléssel is rendelkeznek, például azNGC 1976Orion-ködésMessier 42(Messier-katalógus) címen is ismert.

Az NGC-katalógust az1880-as évekbenállította összeJ. L. E. Dreyer,nagyrésztWilliam Herschelkorábbi megfigyelései alapján.

Az NGC első frissítését Index Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (rövidítve IC) címen jelentette meg Dreyer, amely 1520 objektumot tartalmaz. 1908-ban adta ki a 3866 objektumot tartalmazó IC II-t. Az NGC kiegészítésének tekintett 5386 objektumnak saját számozása van, és együttesen IC objektumoknak nevezzük őket. Ezeknek az 1888 és 1907 között felfedezett galaxisoknak, halmazoknak és ködöknek többsége a fényképezés segítségével vált elérhetővé. Az IC katalógusok javítását 1912-ben publikálta Dreyer aMonthly Notices of the Royal Astronomical Societycsillagászati folyóiratban.

A legismertebb NGC-objektumok fontosabb adatai

[szerkesztés]

Az eredeti NGC-katalógus számos hibát tartalmazott, amiket később kijavítottak.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]