Ugrás a tartalomhoz

Ninive (település)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Niniveszócikkből átirányítva)
A helyszín szerepel az UNESCO világörökségi javaslati listáján
Ninive
Kujúndzsik
Assur-bán-apli oroszlánvadászata
Assur-bán-apli oroszlánvadászata

Alapítási. e. 19. század körül
Megszűnési. e. 612
Okamédkháldeuskoalíció
Lakóiasszírok
OrszágAsszíria
Beszélt nyelvekakkád nyelvasszír nyelvjárása
Elhelyezkedése
Ninive (Irak)
Ninive
Ninive
Pozíció Irak térképén
é. sz. 36° 21′ 34″,k. h. 43° 09′ 10″36.359444°N 43.152778°EKoordináták:é. sz. 36° 21′ 34″,k. h. 43° 09′ 10″36.359444°N 43.152778°E
AWikimédia CommonstartalmazNinivetémájú médiaállományokat.
Arab
نينوى
Tudományos átirat
Nīnawā
A helyszín szerepel az UNESCO világörökségi javaslati listáján

Abibliainevén ismertNinive(eredetiakkádul:Ninua,újarameus-asszír ܢܸܢܘܵܐ;Nuni(w)a,héberül:נינוה;Nīnəwē,ógörögül:Νινευη;Nineué,latinul:Ninive) azÚjasszír BirodalomfővárosavoltSzín-ahhé-eríbauralkodásától kezdve a birodalom bukásáig (Kr. e. 704Kr. e. 612), de aTigrisésHoszrtalálkozásánál fekvő város már kezdettől fogva jelentőskereskedelmiésvallásiközpont volt. NevétNintől,aKét folyam országánaknagy istennőjétől kapta. Romjai maIrakterületén,Moszulvárosán belül láthatóak: a palota romjaiból felépült domb a Tell-Kújundzsík, a helyőrség maradványaiból képződött halom pedig a Tell-Nebí-Júnusz nevet viseli.

A város története

[szerkesztés]

A Tigris és mellékfolyója, a Hoszr találkozásánál, fontos kereskedelmi csomóponton épült Ninive már azőskorban,aHaszúna-kultúra(Kr. e. 7. évezred) korában is lakott volt, atellkb. háromnegyede őskori eredetű. A város aKr. e. 4. évezredbenazUruk-kultúrávalegyütt haladt a fejlődésben.Éannatumátépíttetett egy Nin nevű várost az i. e. 25. század közepén, amely feltehetően a korai Ninivével azonos. Igazi nagy jelentőségre azonban csak aKr. e. 2. évezredtőltett szertAsszíriaterületén.Istár-szentélye volt különösen jelentős.

Fővárossáakkor lett, amikor a nagy hódító,II. SarrukínegyKr. e. 705-ösanatóliaihadjáratán elesett, ezért utódja, ababonásSzín-ahhé-eríbajobbnak látta elhagyni atyja nemrégiben felépített új székvárosát,Dúr-Sarrukínt.Ekkor épült fel „a palota, amelynek nincs párja”, a domborművekkel gazdagon díszített ún. Délnyugati-palota. A helyőrségi palotaJónás prófétafeltételezett nyughelyén, a közeli Tell Nebi Júnusz helyén épült fel.

Ezt követőenAssur-bán-apli,Szín-ahhé-eriba unokája egy újabb palotát épített (Északi-palota), innen származnak a híres,oroszlánvadászatotábrázoló domborművek.

NinivétKr. e. 612-ben amédbabilonikoalíció seregei foglalták el, rabolták ki és rombolták le. A hely hosszú időre elnéptelenedett, csak azújperzsa korbanalakult ki új város a romokon.627-ben döntő győzelmet vívott itt kiHérakleioszbizánci császára perzsa erőkkel szemben. Ninivét végül aTigristúlpartján épültMoszulkebelezte be. A város nevét ma azarabNínava tartományőrzi.

A görög korban úgy tartották, hogy NinivétHéraklészvagyBéloszleszármazottja,Ninoszalapította és róla nevezték el. Erről márHérodotoszis írt.

Fontosabb épületek

[szerkesztés]

Szín-ahhé-eribaKr. e. 694-ben felavatott palotája a legnagyobb az asszír történelem során: a terasz, amelyen helyet kapott, 500*240 méteres alapterületű, hozzá hatalmas függőkertek (valószínűleg a helytelenülBabilonbanfeltételezettSzemiramisz függőkertje) csatlakoztak. „A palotának, amelynek nincs párja”, eddig mintegy negyedét tárták fel a régészek. Ez a királyi lakhely is gazdag domborművekben és szobrokban, de ezúttalbronzbólkészült ésezüsttelbevont alkotások is előkerültek. Újdonságnak számított az oszlopok csak feliratokból ismert alkalmazása is, ugyanis a faoszlopok a város pusztulásakor leégtek, fémrészeiket pedig beolvasztották. Különös figyelmet érdemel az ún. 36. terem dombormű-dekorációja, amely egybibliaieseményt,Lákisostromát dolgozza fel igen részletesen.

Assur-ah-iddinaKalhuba tervezett visszatelepülni, de gyorsan bekövetkezett halála megakadályozta az ottani építkezés befejezésében. Fia, Assur-bán-apli eleinte Szín-ahhé-eriba palotájában lakott, és folytatta dekorálását, de végül saját rezidenciát emeltetett. AKr. e. 645-en átadott Északi Palotát kevésbé részletesen tárták fel, de az megállapítható, hogy a szárnyas bikákat szárnyas géniuszok váltották fel, a domborművek pedig a hadjáratok mellett vadászatokról szólnak. Különlegesség az uralkodót felesége társaságában egy lugasban ábrázoló dombormű, mivel családi jeleneteket nem ismerünk más palotákból.

Feltárás

[szerkesztés]
Assur-bán-apli íjászai. A ninivei domborművet ma aLouvre-ban őrzik

A mintegy 12 kilométeres fallal (neve „a fal, amely elborzasztja az ellenséget” ) és (mára feltöltődött) árokrendszerrel körülvett, északnyugat-délkelet tájolású várost kettévágta a Hoszr folyó. A folyó jobb partján álló Kújundzsík-dombot már tüzetesen átvizsgálták, a szemközt fekvő Jónás próféta-domb esetében az itt állómuszlimszentélymiatt ez nem volt lehetséges.

A19. századelején már aBabilonbanis kutatóClaudius James Richis járt, és a helyiektől értesült arról, hogy a dombokból olykor érdekes szobrok kerülnek elő. A környéken először a Rich nyomán tájékozodóJules MohljavaslatáraFranciaországmoszuli konzulja kezdett kutatásokat.Paul-Émile Botta1842-ben a Tell Kújundzsíkot kezdte kutatni, de a többrétegnyi törmelékben az első esztendőben alig talált valamit, ezért ásatásait máshova helyezte át.1843-ban, Dúr-Sarrukín feltárásakor azt hitte, hogy megtalálta Ninivét, ám ez a dicsőség valójában abritkalandor,Austen Henry Layardfejére szállt.

ŐKalhusikeres feltárása ésAssureredménytelen kutatását követően,1847-ben kezdte kutatni a környék dombjait, és hamarosan rábukkant Szín-ahhé-eriba Délnyugati-palotájára. Layard rövid hazatérését követően1849-ben kezdődtek újra az ásatások.1851-ben Layard pénzhiány miatt hazatért, munkáját helyettese,Hormuzd Rassamvitte tovább. Ő fedezte fel Assur-bán-apli Északi-palotáját és 22 000 agyagtáblát számlálókönyvtárát.Rassam leletei fantasztikusak, ám munkája szakmailag sok kívánnivalót hagyott maga után, mivel a különféle lelőhelyeken talált tárgyak pontos helyét és küllemét nem dokumentálta, és gyakran nem különítette el őket. A feltárást a1873-banGeorge Smith,az autodidakta módonassziriológussálett vésnök folytatta, aki megtalálta azözönvíztörténeténekmezopotámiaiváltozatát. Smith1876-os halála után1878-ban ismét Rassam kezébe került a mezopotámiai ásatások irányítása.

A leletek számoseurópaigyűjteményt gazdagítottak. A20. századelején aBritish Museumrégészei aNabú-templom környékét kutatták át tüzetesen L. W. King vezetésével, majd1927-ben ismét, ezúttal Campbell Thompson vezénylete alatt. Amásodik világháborúután irakirégészekkutatták a lelőhelyet,1956-tól rekonstrukciós munkálatok indultak, hogyturisztikai látványossággátegyék Ninivét. A falak egy részét újjá is építették.1987-1990között David Stronach vezette itt a feltárásokat, aki a 15 kapura és a városókoricsatornáira összpontosított.

AShafaq Newshírforrás jelentése szerint2015.január 27-én éjjel azIszlám Államdzsihádistái – korábbi fenyegetésüket beváltva – felrobbantották a fal nagy részét.[1]Ezt a hírt végül fényképekkel cáfolták.[2][3]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Az Iszlám Állam felrobbantotta a bibliai Ninive történelmi falait.[2015. április 3-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. január 29.)
  2. https://www.facebook.com/BAneareastarch/photos/a.410417618999608.83863.401685239872846/864001923641173/?type=1&theater
  3. Archivált másolat.[2015. április 2-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. március 7.)

Források

[szerkesztés]
  • Kalla Gábor:Az asszír fővárosok és királyi palotáik. Felfedezésük és történetük. In: Rubicon, 2004/3, pp. 35-50
  • Roaf, Michael.A mezopotámiai világ atlasza(magyar nyelven). Budapest: Helikon – Magyar Könyvklub (1998).ISBN 963 208 507 8