Ugrás a tartalomhoz

Nokedli

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Nokedli
Nemzet, országMagyarország Ausztria
Alapanyagokliszt, tojás, víz
Fűszerek
Ismertebb receptekNokedli
Tojásos nokedli
Réteges nokedli
Bolognai nokedli
AWikimédia CommonstartalmazNokedlitémájú médiaállományokat.

Anokedliaz osztrák konyhából átvett, frissen készített, főtt tésztaféle, amelyet főképp a mérete és a szaggatás módja különbözetet meg a szlovák közvetítéssel elterjedt lengyelgaluskától.Köretként és levesbetétként fogyasztjuk.

Etimológia

[szerkesztés]
Paprikás csirke nokedlivel

Nokedli szavunk (hasonlóan, mint a hokedli, ródli, blődli, rahedli, cvekedli, tarkedli, pukedli, vimedli, stampedli, hecsedli, partedli, puszedli, fándli, cirfandli, svindli szavunk), a bajor-osztrák eredetűNockerlszóból jött létre és mintegy 110-120 éve a délnémet-osztrákNock('kavics, gömbölyded alakú szikla, sziklazátony' jelentésű) szó kicsinyítőképzős változata nyomán (utalásul a forró vízből fel-felbukkanó tésztadarabkákra) keletkezett.[1][2]

File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg galuskanokedlicímszót aWikiszótárban!
- nokedli: 1874: Nyugli, 1887: nokelli, 1892: nokkedli; MTsz.: nyukli (< bajor-osztrák eredetű; a nyukli ~ nyugli-ra vö. baj.-osztr. nockel; - a nokedli típusú variánsokra pedig vö. baj.-osztr. nockerl). - nudli: 1894: nudlit gr., 1895: núdli (< vö. baj.-osztr. nudl; ném. B. nud’l, T. nűdl).
– Nyirkos István: Az inetimologikus magánhangzók a magyarban, Debrecen, 1993,ISBN 9634719392

Készítése

[szerkesztés]

Tésztája búzadarás (rétes) lisztből és tojásból, víz hozzáadásával készül, amit a könnyebb szaggatás érdekében csak kevernek, de nem dolgozzák ki simára. A deszkáról, késsel, vagy kanállal szaggatott galuskával szemben a nokedli folyós tésztáját lyukacsos fémlemezen a nokedliszaggatón(eredeti osztrák neve Nockerlsieb)keresztülpréselve szaggatják forrásban lévő, sós vízbe.

Felhasználása

[szerkesztés]

A galuskához hasonlóan apaprikásételek népszerű körete, de levesbetétként (pl. borsóleves) is elterjedt.

Spätzle

[szerkesztés]

Az osztrák, svájci és német konyhában elterjedt változat aSpätzleis, amelyet azonban deszkáról, egy spakni szerű eszközzel szaggatnak hosszú, vékony csík formában, vagy egy nagy lyukú burgonyaprés-szerű eszközzel nyomják, ill. csurgatják a forrásban lévő vízbe.

A kultúrában

[szerkesztés]

Régebben csak liszt és víz keverékéből, nokedlit főztek a kacsáknak, amit a háziszárnyasok pillanatok alatt elképesztő falánksággal felfaltak. Az így hizlalt kacsákat nem kellett fáradságos munkával naponta megtömni és ez a hizlalási módszer is hízott kacsamájat eredményezett. Innen származik a „nyeli mint kacsa a nokedlit” mondás.[3]Veres Pétera következőket írta a galuskáról aRossz asszonycímű novellájában: „Még csak a »restek hamarját«, a Pesten nokedlinek ismert felvert galuskák készítését sem tanulta meg, pedig Józsi nagyon szerette a különféle galuskákat, nemcsak paprikáscsirkéhez, borjúpörkölthöz, hanem csak úgy magában vagy krumplival, túróval, lekvárral is.”[4]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. - nokedli.[2016. március 29-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. november 10.)
  2. Duden, das Herkunftswörterbuch Etymologie der deutschen Sprache.Jörg Riecke. 5., neu bearb. Aufl. 2014.ISBN 978-3-411-04075-9Hozzáférés: 2021. augusztus 16.
  3. Galuska vagy nokedli?
  4. Veres Péter:Almáskert.Szépirodalmi Könyvkiadó, 1954. 272. o.

További információk

[szerkesztés]
A magyarWikikönyvekben
további információk találhatók

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]