Ugrás a tartalomhoz

Operett

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Jacques Offenbacha romantika korában élt francia zeneszerző, csellista, az operett egyik úttörője (1876)
A 'Csárdáskirálynőoperett Broadway változata aRiviéra girlplakátja (1917)
Egykori jelmez aVíg özvegyből

Azoperettegy színpadi, zenei műfaj.Mozartnevezte el operettnek. Szó szerinti jelentése: „kis opera” vagy „operácska”.

Jellemzői

[szerkesztés]

Könnyed dallamvilággal átszőtt (szerelmi) történet, sok humorral fűszerezve.

Témája vígjátéki, vidám, komikus, gúnyos elemeket egyaránt tartalmazhat. A cselekmény fonala prózaimonológokbanés párbeszédekben bontakozik ki, ezekhez kapcsolódnak a zenei tételek (zenekari nyitány, közjátékok, egyszerűbb formálású áriák, dalok,kuplék,együttesek aduettektőlakórusig) és a táncjelenetek, amelyek általában kortárs táncokra épülnek.

Története

[szerkesztés]

Dramaturgia

[szerkesztés]

A18. századbanés a19. századkezdetén daljáték jellegű mű; a 19. században váltott irányt és lett a zene nagyvárosi, szórakoztató színpadi műfajává. MárMozartis szorgalmazta, hogy a zene ne csak a paloták gazdáihoz, hanem mindenkihez jusson el. A forradalom után ezek az elképzelések megvalósíthatóvá váltak. Ekkor kap új nevet: „opéra comique "az egyik régi párizsi zenés színház. Az operettben a párbeszéd és a zárt formájú zene arányosan oszlik meg, szerephez jut a játékban a tánc, a finálék nagyvonalúak. A klasszikus operett szereplőgárdája általában a híres „négyesfogatra” épül. Ezek aprimadonna,abonviván,aszubrettés atáncoskomikus.A „primadonna” az első hölgy, akinek szerelme megingathatatlan, és a története a „bonvivánnal” a harmadik felvonásra, minden akadályt legyőzvehappy enddelvégződik.

Kezdetek

[szerkesztés]

1840-benDonizettiAz ezred lányacímű operájával lázba hozta Párizst, de az első operettnekHervé[1]Don Quijote és Sancho Panzacímű művét tekintik. Az első nagy operettkomponistaOffenbachvolt, aki előbb egyfelvonásos, később egész estét betöltőparodisztikusdarabjaival aratott sikert. Az első egész estés darabja, sőt a mai fogalmaink szerinti első igazi operett azOrfeusz az alvilágbanvolt. Munkássága, hatása a zenés műfaj vizsgálatánál megkerülhetetlen. Művei közül több (Szép Heléna,Hoffmann meséi) az operaházak kedveltrepertoár-darabjai. Franciaországban a 19. század 50-es éveiben tűntek fel a színpadokon az első hamisítatlan operettek, jelentős francia szerző volt Offenbach mellett Hervé, Robert Planquette, Charles Lecocq.

A bécsi operett

[szerkesztés]

Az operett központjaBécs,a mérföldkő1860.november 24.volt. Ekkor mutatták beSuppéKollégiumcímű darabját. A későbbiek, köztük aBoccaccio,világsikerek lettek. Tanítványa,Carl Millöcker(Koldusdiák, Dubarry)is sokáig állta a versenytJohann Strauss-szal, a későbbi ikonnal. Strauss Offenbach inspirációi, tanácsai segítségével lett a műfaj meghatározó zeneszerzője, aki a bécsi keringőt az operett zenei világába helyezte. Legsikeresebb művei:Cigánybáró,[2]Denevér,Egy éj Velencében.A bécsi korszak kiemelkedő zeneszerzője volt – a magyarok mellett –Oscar StraussésRobert Stoltz.Oscar Strauss elismerte az angol irányzat kiemelkedő szerzőpárosát,Gilbertet ésSullivant is.

A magyar vonal

[szerkesztés]

Az első magyar operett − amelynek a műfaji megnevezése is ez −Huber Károlyműve volt, a Víg cimborák,1863-ból.[3]Hasonló korú lehet a Dunanan apó Pesten címűOffenbachkópia, ami az francia operett pesti bemutatója után keletkezhetett, mert botrányt okozott a darabban szereplőkánkán.[4]Említeni kell mégErkel Eleket,Ferenc fiát, aki aNépszínházelső karmestere volt, ahol ez a műfaj első pesti virágkorát érte. Az akkori darabok azért nem maradtak meg a színházi életben, mert a lejátszó rendszer miatt a bemutató szezon után nem játszották őket többet akkor sem, ha sikeres volt a darab.Fedák Sárialakításainak köszönhetően sikerült ezt a divatcentrikus rendszert fellazítani.[5]A (bécsi) operett új, fényes korszakát elsősorbanLehár FerencésKálmán Imreművei fémjelezték. LehárVíg özvegycímű műve Amerikában aBroadway-n is fogalom lett. Kálmán Imre első művének, aTatárjárásnak és azObsitosnak is a bemutatója Budapesten volt.

AzOsztrák–Magyar Monarchiafelbomlásával a magyar operettet többek közöttKacsóh Pongrác,[6]Huszka Jenő,Jacobi Viktor,Brodszky Miklós,De Fries Károly,Szirmai Albert,Ábrahám Pál,Kemény Egon,Gyöngy Pál,Eisemann Mihály,Lajtai Lajos,Farkas Ferenc,Fényes Szabolcsalkotásai tették – nem egyszer külföldön is – elismertté.

A magyar operett napja

[szerkesztés]

2002.október 24-énGörgey Gábor,mint a Nemzeti Kulturális Örökség minisztere jelentette be Budapesten, hogy az akkor 120 éve – vélhetően – ezen a napon születettKálmán ImreésLehár Ferencelhalálozásának 54. évfordulója alkalmából attól kezdve ez a nap lesz amagyar operett napja.A megemlékezéseken részt vett asiófokiaz operett napjai rendezvény díszvendége, Kálmán Imre lánya, Yvonne.[7]Ezen a napon adják át minden évben egy gála keretében aBudapesti Operettszínházis évados elismeréseit.[8]

Az emléknap célja az operett nagyjainak, mintHonthy HannaésFeleki Kamill,vagySiménfalvy ÁgotaésSzabó P. Szilveszter[9]munkásságára való megemlékezés.

Érdekességek

[szerkesztés]

A Magyar életrajzi lexikonban

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Eredeti neve: Florimond Ronger
  2. A Cigánybáró történetétJókai Mórírta. Ezt dolgozta át Schnitzer Ignác, Bécsben élő magyar újságíró.
  3. Zenei Lexikon (1965)
  4. Batta András: Álom, álom, édes álom... Népszínművek, operettek az Osztrák-Magyar Monarchiában; Corvina, Bp., 1992
  5. Verő György: A Népszínház Budapest színi életében (Bp., 1925).
  6. Többek között Kacsóh Pongrác és Farkas Ferenc darabjainak műfaji meghatározásadaljátékvolt.
  7. Czene:Az operettkirály emlékei/Az operett napjai Siófokon,Somogyi Hírlap Vasárnap Reggel, 13. évfolyam 43. szám, library.hungaricana.hu - 2002. október 27.
  8. Lehoczky Zsuzsa vehette át a Musica Hungarica Kiadó Nagydíját a magyar operett napján,Fidelio.hu - 2022. október 25.
  9. Balatoni Kinga Cecília:Világnapok, ünnepnapok 2013. október,Új Köznevelés, 69. évfolyam 8. szám, folyoiratok.oh.gov.hu - 2013. október

További információk

[szerkesztés]
  • Miklós Tibor.Musical!.Novella Könyvkiadó (2002).ISBN 963-9442-04-6
  • Operett dalszövegek
  • Operettfelvételek a Gramofon Online-on[halott link]
  • A magyar operett az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó éveiben
  • Operett.lap.hu – linkgyűjtemény
  • A Csárdáskirálynő. Egy monarchikum története;szerk. Gerő András, Hargitai Dorottya, Gajdó Tamás; Habsburg Történeti Intézet, Bp., 2006
  • Heltai Gyöngyi:Az operett metamorfózisai, 1945–1956. A "kapitalista giccs" -től a haladó "mimusjáték" -ig;ELTE Eötvös, Bp., 2012 (Talentum sorozat)
  • Winkler Gábor:Operett. Szubjektív kalauz egy varázslatos világban, 1-2.;Tudomány, Bp., 2013
  • Winkler Gábor:A magyar operett;Holnap, Bp., 2018
  • A magyar populáris zene története(i). Források, módszerek, perspektívák;szerk. Ignácz Ádám; Rózsavölgyi, Bp., 2020
  • "Hát újra itt...". Operettkánon és -műfaj;szerk. Jákfalvi Magdolna, Kékesi Kun Árpád; Rózsavölgyi–TMA, Bp., 2021
  • SzocOper. Az operett újjáépítése 1949–1956 között;szerk. Jákfalvi Magdolna, Kékesi Kun Árpád; Rózsavölgyi–TMA, Bp., 2021
  • László Ferenc:Operettország. Pályaképek a bécsi-budapesti operett történetéből;Jaffa, Bp., 2023