Ugrás a tartalomhoz

Orosius

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Paulus Orosius
Életrajzi adatok
Született380körül
Braga
Elhunyt417után
ismeretlen
Ismeretes minttörténetíró, apologéta
Nemzetiséghispán
Pályafutása
Szakterülettörténettudomány
Jelentős munkáiHistoria adversus paganos libri VII
AWikimédia CommonstartalmazPaulus Orosiustémájú médiaállományokat.

Paulus Orosius(380körül –417után) késő ókori–kora középkori történetíró, hitvitázó, a középkori történetszemlélet megalapozója. Fő műve aHistoria adversus paganos libri VII(Történelem a pogányok ellen hét könyvben), melyben azt igyekszik bizonyítani, hogy aRómai Birodalomhanyatlása, a sorscsapások a bűnnek, nem pedig annak a következménye, hogy elterjedt a kereszténység, mivel már a korábbi századokban is számos csapás érte a birodalmat és az emberiséget.

Élete és főműve

[szerkesztés]

Bragában(ma:Portugália) született, 380–390 körül. MégHispániábanbekapcsolódott apriszcilliánusés azórigenistaeretnekségek elleni küzdelembe. Mint felszentelt pap ellátogatott AfrikábaSzent Ágostonhoz,akinek biztatására továbbutazott a Szentföldre,Szent Jeromoshoz.Itt Szent Ágostonnak ajánlva írt egy vitairatot a priscilliánus eretnekek tévelygéséről, valamit megpróbálta elítéltetni Jeruzsálemben egy zsinatonPelagiustanait, de őt magát is megvádolták, hogy eretnek nézeteket képvisel – ez ellen tiltakozásul is írt egy hitvédő könyvet. Jeruzsálemből egy levelet vitt Szent Ágostonhoz, majd hazaindult, de mikor megtudta, hogy a vandálok betörtek Hispániába, visszatért Szent Ágostonhoz, aki arra biztatta, hogy írja meg a világ történetét a teremtéstől. 417 után nem tudunk róla semmit.

Orosius világtérképe

Orosius 417-ig követte nyomon a világtörténelem eseményeit, apologetikus célzattal. A rómaiak ugyanis úgy tartották, hogy az istenek tisztelete tette naggyá a birodalmat, az új egyistenhit viszont kiváltotta a régi istenek haragját, aminek a következménye a barbárok támadása és a birodalom hanyatlása. Orosius ezzel szemben minden ismert nép minden szerencsétlenségét felsorolja, hogy bizonyítsa, hogy már jóvalKrisztuselőtt is érték sorscsapások az emberiséget, sőt a Római Birodalmat is. Orosius véleménye szerint egy nagy keleti és egy nagy nyugati birodalom létezett a világtörténelem folyamán. KezdetbenAsszíriavolt a világ legnagyobb hatalma, azonban ennek ereje amakedónokés akarthágóiakközvetítésével átszállt a rómaiakra. Ez aPolübiosználésLiviusnálismegfigyelhető hatalomátszállás, azaz atranslatio imperiigondolata, mely a középkori történetírók egyik központi gondolatává vált. A középkori történetírók Orosius nyomán azt is igyekeztek bebizonyítani, hogy Isten parancsainak semmibe vétele vezet a háborúkhoz, és a sorscsapásokhoz.

A középkorban számos történetíró felhasználta, idéz tőleIordanes,Tours-i Szent Gergely,Freisingi Ottó,Türoszi Vilmos,a három Villani.Népszerűségét mutatja, hogy maga a mű is több mint 200 középkori kéziratban maradt fenn. A Felvilágosodás kora azonban kikezdte történeti értékét, és a forráskritika arra jutott, hogy a378-as hadrianopoliszi csataelőtti adatai részben megbízhatatlanok, részben féligazságok, részben puszta kompilációk. Ennek ellenére jelentős forrás, mivel számos, azóta elveszett írótól őriz meg szövegeket.

Orosiusnál jelenik meg az elsők között a paganus kifejezés új értelemben. Korábban a paganus egyszerűen vidéki embert jelentett – Orosius korában azonban a kereszténység előtti kultusz elsősorban vidéken élt tovább, emiatt a paganus felvette a nemkeresztény, pogány jelentést is. A műnek van magyar fordítása, részletek jelentek meg a Késő római szöveggyűjteményben is.

További írásai

[szerkesztés]
Orosius művének egy középkori kézirata
  • Commonitorium de errore Priscillianistarum et Origenistarum
  • Liber Apologeticus

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

Magyar fordítás

[szerkesztés]
  • Világtörténelem hét könyvben a pogányok ellen;ford., jegyz., utószóFehér Bence;Attraktor, Máriabesnyő, 2019 (Fontes historiae antiquae)
  • Késő római szöveggyűjtemény. Szerkesztők: Székely Melinda – Illés Imre Áron.JATE-Press, 2013.ISBN 978963315124 2.Online elérés: Google books.Link

További információk

[szerkesztés]
  • Leffler Sámuel:Római irodalomtörténet – A középiskolák felsőbb osztályai számára és a művelt közönség használatára,Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. könyvkereskedése, Budapest, 1903, 209. o.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]