Ugrás a tartalomhoz

Otto Hahn

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Otto Hahn
1938-ban
1938-ban
Életrajzi adatok
Született1879.március 8.
Frankfurt am Main,Németország
Elhunyt1968.július 28.(89 évesen)
Göttingen,Németország
SírhelyStadtfriedhof Göttingen
Ismeretes mintamaghasadásfelfedezője
Nemzetiségnémet
Állampolgárságnémet
HázastársEdith Junghans1913
GyermekekHanno Hahn(wd)1922
Iskolái
Iskolái
KözépiskolafrankfurtiKinger Felső-reáliskola
Felsőoktatási
intézmény
Doktorátusi tanácsadóiTheodor Zincke(wd)
19041905:William Ramsay
19051906:Ernest Rutherford
Pályafutása
Tudományos fokozatprofesszor
Szakintézeti tagság1924:Porosz tudományos akadémia
A Max Planck Institut tiszteletbeli elnöke
Amásodik világháborúután 45 tudományos akadémiának, vagy intézménynek lett tagja vagy tiszteletbeli tagja
Munkahelyek
Más munkahelyek
  • 1906-1910:Friedrich-Wilhelms-Universität(professzor –1910)
  • Vilmos Császár Kémiai Intézet(a radiokémiai osztály vezetője19121928),
  • igazgató (19281946)
  • Jelentős munkái
  • a protaktínium) felfedezése (Lise Meitnerrel)
  • amagizomériafelfedezése (1921)
  • számos radioaktív elem, illetveizotóp(228Th,228Ra,226Ra, Ac felfedezése
  • Szakmai kitüntetések
    kémiai Nobel-díj,1944és további 37 nemzetközi lovagrend, érem vagy hasonló kitüntetés:
  • Royal British Chemical SocietyFaraday-érme,
  • francia Becsületrend,(légion d'honneur),
  • Pápai Akadémia aranyérme(1961)
  • Enrico Fermi-díj(1966)

  • Hatással voltak rá
  • William Ramsey
  • Ernest Rutherford
  • Lise Meitner
  • Emil Fischer
  • Harriet Brooks(wd)
  • Hatással volt
  • Lise Meitner
  • Fritz Strassmann(wd)

  • Otto Hahn aláírása
    Otto Hahn aláírása
    AWikimédia CommonstartalmazOtto Hahntémájú médiaállományokat.

    Otto Hahn(Frankfurt am Main,1879.március 8.Göttingen,1968.július 28.) német kémikus, aradioaktivitásés aradiokémiaúttörője. Azatommagkémiaősatyjának és az atomkorszak megteremtőjének is nevezik. Ő figyelte meg és jelentette először amaghasadást(az uránét), amiért1944-benNobel-díjatkapott.

    Élete, munkássága

    [szerkesztés]

    Fiatal évei

    [szerkesztés]

    Jómódú család legifjabb fiaként született; apja Heinrich Hahn vállalkozó, számosingatlan,lakóház, illetve ipari épület tulajdonosa, anyja Charlotte Hahn (leányneve Giese) volt. Apja építész pályára szánta Ottót, aki azonban már 15 éves korától ipari kémikus akart lenni. Apja beleegyezésével1897-ben az érettségi letétele után afrankfurtireálgimnáziumba, majd aMarburgi Egyetemrement tanulni. Főtantárgykéntkémiátésásványtant,melléktantárgykéntfizikát,ésfilozófiáthallgatott. Külön tanulmányokra csatlakozott atermészettudományokésorvostudománydiákkörébe is. A harmadik és negyedik szemeszterbenAdolf von Baeyeroktatta amüncheniegyetemen, és1901-ben diplomázott. Egyéves katonai szolgálat után visszatértMarburgbatovábbi tanulmányokra. Doktori értekezésétTheodor Zincke(wd)professzor segítette.

    Korai kutatásai külföldön

    [szerkesztés]

    Doktori értekezésének benyújtásakor Otto még az ipari pálya felé hajlott. Így részben ezért, részben angol tudása tökéletesítése érdekében1904-ben Angliában keresett alkalmazást. AUniversity College Londonhíres professzora,William Ramseyaz inert gázok felfedezésével felkeltette érdeklődését. Ide jelentkezett tehát munkára, de figyelme hamarosan az ebben az időben csak kezdeti állapotban levőradiokémiafelé irányult.

    Az1905-ös év elején aradioaktívelemek sóival dolgozva úgy tűnt, hogy egy új elemet fedezett fel, és ennek a radiotórium(radithorium)V nevet adta, de erről később kiderült, hogy ez atóriumegyik izotópja, a228Th jelzésű tórium-228 volt. Mivel többet akart kideríteni felfedezéséről, de azizotópiaés azizotópokfogalmait az angolFrederick Soddycsak nyolc évvel később vezette be ennek a tudományágnak a világon akkor egyik legelismertebb tudósa, a híreskanadaiMontréalMcGill Egyetemén(wd)(McGill University) dolgozóErnest Rutherfordtanácsára volt szüksége. Így még az év tavaszánKanadábautazott tanulmányai folytatására. Montréalból1906nyarán távozott, de rövid ottléte alatt három további elemet, illetve izotópot fedezett fel. Hahn akkori elnevezéseivel ezek: thorium C (vagyis tórium C) radium B (rádiumB) és radioactinium (vagyis radioaktínium).

    A berlini kutatás kezdete és az első világháború

    [szerkesztés]
    Lise Meitnerrela Kaiser Wilhelm Kémiai Intézet Laboratóriumában, 1913

    Hahn1906nyarán hazatért Németországba aBerlini Egyetemre(Berliner Universität),ahol a kémiai intézetben(Chemische Institut)Emil Fischermunkatársa lett. A szerves kémikus Fischer egyáltalán nem értett ugyan Hahn szakterületéhez, de felismerte az új irányzat jelentőségét, és az intézet alagsorában lévő asztalosműhelyt radiokémiai laboratóriummá alakíttatta át számára. Hahn néhány hónapon belül primitív eszközeinek dacára több új elemet vagy izotópot fedezett fel — akkori neveikMesothorium I, Mesothorium IIésIoniumvoltak; legutóbbit a rádium anya-anyagának(Muttersubstanz)nevezte. A magyarosan mezotórium I-nek nevezhető anyagról később kiderült, hogy ez a rádium egyik izotópja, a228Ra, amelynek aCurieáltal később felfedezett226Ra-hoz hasonlóan nagy orvosi jelentősége lett egyes rákos daganatok besugárzásos kezelésében. Ennek felfedezéséért javasolták Hahnt először (1914-ben)Nobel-díjra— miközben az intézetben dolgozó „klasszikus” kémikusok mély gyanakvással figyelték munkásságát, és felháborította őket, hogy egy efféle, a „komoly kémián” kívüli dolgokkal foglalkozó embert magántanárrá(Privatdozent)neveztek ki.

    1907-benMax Planckegyik előadás-sorozatán Hahn találkozott egy reményteljes fiatal (nála egy évvel idősebb) fizikussal, akit meghívott intézetébe: ő lett későbbi kutatótársa,Lise Meitner,aki aBécsi Egyetemrőlcsak tanulmányútra ment Berlinbe, de 30 évig Hahn intézetében maradt. A fizikus Meitner és a radiokémikus Hahn együttműködése optimálisra sikeredett; azt csak külső körülmények akadályozták.Emil Fischerhozzájárult ugyan, hogy együtt dolgozzanak az alagsori laboratóriumban, de, kategorikusan megtiltotta, hogy Meitner fölmenjen a fölsőbb szintekre, ahová csak férfiak tehették be a lábukat. Ez a tiltás két évig maradt érvényben — utána az egyetemikonzervativizmusenyhült valamicskét. Meitner csak 1912-ben lehetett „hivatalosan” Hahn asszisztense.

    Harriet Brooks(wd)kanadai kémikus1904-ben fedezte fel, hogy a radioaktív átalakulás közben másodlagos bomlástermékek jönnek létre. A jelenséget angolulradioactiv recoil-nak nevezte el; ez a magyar szakirodalombanradioaktív visszalökődésvagy egyszerűenvisszalökődés.[1]Brooks ezt helytelenül értelmezte, és Hahn is csak1909-ben talált rá magyarázatot. A pontos értelmezés[m 1]alapján Hahn és Meitner új kutatási módszert dolgozott ki, amellyel több új radioaktív elemet, illetve izotópot tudtak kimutatni.

    Hahnt1910-ben kinevezték professzornak, majd1912-ben az újonnan létesítettVilmos Császár Kémiai Intézet[m 2]radioaktivitás tanszékvezető professzorának. Meitner vele költözött át az új intézetbe.

    Azelső világháborúalatt be kellett vonulnia. Hahn harci gázok fejlesztésén dolgozott, amíg1916decemberében vissza nem rendelték Berlinbe, hogy az intézetben folytathassa munkáját: 1917-18 között Lise Meitnerrel még egy új elemet fedeztek fel. Eztprotoaktínium-nak nevezték el, majd kiderült, hogy azonos azzal az elemmel, amelyet egy másik kutatópár1913-banbreviumnévvel már kimutatott. Az azonosság kiderítése után azIUPACHahnt és Meitnert ítélte felfedezőnek, így az elem1949-ben aprotaktíniumnevet kapta.

    A berlini kutatás folytatása és a maghasadás felfedezése

    [szerkesztés]

    Hahn1921-ben hozta nyilvánosságra az urán Z elem felfedezésével együtt amagizomériajelenségét, amelyre csak1936-ban találtCarl Friedrich von Weizsäckermagyarázatot.Max Planckazonban a felfedezést olyan jelentősnek ítélte, hogy Hahnt1923-ban ismét Nobel-díjra javasolta.

    Lise MeitnerrelésFritz Strassmann(wd)asszisztensével kezdeményezte, hogy azurántneutronokkal bombázzák. Ez vezetett1938-ban az atommaghasadás felismeréséhez.

    A húszas években Hahn új foglalkozási területet is talált: ekkor teremtette meg azalkalmazott radiokémiatudományágát az általános- ésfizikai kémiakérdéseinek megválaszolására.Applied radiochemistrycímű könyvét, ami az amerikaiCornell Egyetemen(Ithaca, NY,USA) vendégprofesszorként adott előadás-sorozatának írásban megőrzött formája és ami1933-banangoluljelent meg de később orosz fordításban is, különösen kiváló alkotásnak ítélték: az USAatomenergiabizottság(U.S. Atomic Energy Commission)elnöke1966-ban kijelentette, hogy Hahn könyve számára évekig bibliául szolgált,

    Hahn a harmincas évek közepe táján elhatározta, hogy saját maga meggyőzésére megismétli azolaszEnrico Fermilegutóbbi atom kísérleteit, aki mint a római egyetem[m 3]professzora kutatócsoportjával a 30-as évek elején lassú neutronokat fedezett fel, ezeket kezdte különböző elemek bombáztatására használni és1934-ben uránt vett célpontul.

    A fizikusok1938-ig úgy gondolták, hogy uránnál nagyobb rendszámú, nagyobb atomsúlyú elemeket az uránnak a neutronokkal való bombázásával lehetne előállítani. Senki se vette komolyraIda Noddack(wd)német kémikus feltevését a németAngewandte Chemiefolyóiratban[2]amikor ezt a lehetőséget még1934-ben felvetette.

    Hitleruralomra jutása után a zsidóüldözésektől megrettent Hahn egyre többet aggódott Meitnerért, és tanácsára Meitner1938-ban külföldre menekült.[m 4]

    Nagy meglepetés volt Hahn és asszisztense,Fritz Strassmannszámára amikor1938.december 17-én egy uránmintában annak besugárzása után nehéz elemeket keresgéltek, de helyettükbáriumnyomait fedezték fel. Ezt a nevezetes, Hahn általRadium-Barium-Mesothorium-Fraktionierung-nak, vagyis „rádium-bárium-mezotórium-hasítás” -nak nevezett kísérletet Hahn azonnal az eddig elképzelhetetlen maghasadásnak tartotta. December 28-án egy kéziratot is küldtek aNaturwissenschaften(vagyis Természettudomány) folyóiratnak a neutronsugárzás eredményéről. A Naturwissenschaften cikk1939.január 6-án jelent meg. Alig egy hónappal később Hahn értesítette Svédországban Lise Meitnert is. Meitner fiatal fizikus unokaöccsével,Otto Robert Frischsel(aki őt követve szintén Svédországba menekült), azonnal számításokba kezdett az eredmény elméleti megalapozása céljával. Frisch volt az, aki a kísérleti és matematikai eredményt az angolNaturefolyóiratnak továbbította tudományos elméleti fizikai magyarázatával. Ő használta elsőnek anuclear fission(maghasadás) kifejezést.

    Otto Hahn a voltNémet Demokratikus Köztársaságegyik bélyegén a maghasadás egyenletével (1979)

    A háború alatt Hahn folytatta tevékenységét a radiokémiában. Born, Flügge, Götte, Seelman-Eggebert és Strassmann kutatótársaival huszonöt újonnan felfedezett elemet és száz izotópot jegyeztek listára.

    Politikai álláspont, a háború vége és Nobel-díj

    [szerkesztés]

    Otto Hahn mindig ellenezte a náci diktatúrát, és ezt feleségével gyakran hangoztatta is. Már1934-ben tiltakozott zsidó kollégáinak elbocsátása, majd később a deportálások ellen. Lise Meitner unokaöccsének menekülését is ő sürgette.

    A háború után mindezek ellenére letartóztatták, mert aszövetséges hatalmakazzal gyanúsították, hogy a háború alatt egy német atombomba tervein dolgozott. Így1945-ben azAlbstadtTailfingenvárosrészében beszállásolt szövetségesAlsosIII.-missionnevű katonai különosztag letartóztatta őt és további tíz német kutatót, köztükMax von Lauét,Werner Heisenberget,Carl Friedrich von Weizsäckert,és aCambridgemellettiGodmanchester(wd),aFarm Hallban internálták őket. Később kiderült, hogy Hahn egyetlen háborús szerepe a maghasadás felfedezése volt, és1946januárjában mindőjüket elbocsátották.

    Még Angliában megtudták, hogy az amerikaiak atombombával bombáztákHirosimátésNagaszakit.Hahnt rettentően elkeserítette, hogy talán ő is hozzájárult a százezrek halálához. Később is tiltakozott az atombomba hadi célú használata ellen.

    ASvéd Királyi Tudományos Akadémia1945.november 15-én nyilvánosságra hozta, hogy az1944-eskémiai Nobel-díjatneki ítélte a nehéz elemek atommagjainak hasításáért. Az atommaghasadás hatalmas jelentősége az, hogy a reakció szélsőségesenexotermfolyamat, a nehéz atommagok az energia rettentően koncentrált forrásai.

    Egyes történészek nehezményezték, hogy a Nobel-díjat nem osztották megLise Meitnerrel,akinek jelentős része volt ebben a munkában. Hahn holléte azonban még titok volt, és a Nobel-bizottság nem tudott vele kapcsolatba lépni. A jutalomdíjról csak az újságokból értesült. Fogságban tartott kutatótársai az eseményt november 18-án beszédekkel, tréfákkal és dalszerkesztéssel ünnepelték. Az őrség rábeszélte Hahnt, hogy írjon a bizottságnak egy köszönőlevelet, de bocsánatot kell kérnie, amiért a díjkiosztó ünnepségen nem lehet jelen.

    A Nobel-díjat az éremmel és a diplomával végül is egy év késedelemmel,1946.december 10-én vette átV. Gusztávsvéd királytól.

    Hahn az atomfegyverek és a magkutatás ellen – A Max Planck társaság

    [szerkesztés]

    Hahn sikeresen szervezte át a német kutatóintézetek hálózatát üzemeltetőVilmos Császár Társaságot.A jogutód Max Planck-társaságnak1948-tól1960-ig ő volt az elnöke is. Fáradhatatlan munkája és nemzetközi tekintélye igencsak hozzájárult ahhoz, hogy a társaság visszanyerje régi hírnevét.

    Egyik kezdeményezője volt1955-ben az atomfegyverek háborús használata ellenimainaui nyilatkozatnak,amit a Nobel-díjasok egyik gyűlésén a németLindau-ban köröztek, és amit ettől a naptól számítva egy éven belül 52 tudós — főleg fizikus és kémikus — támogatott aláírásával.

    A nyilatkozat (németül:Mainauer Kundgebung) az azt aláíró Nobel-díjas tudósok megdöbbenését fejezi ki, hogy a tudomány, amelynek szolgálatára életüket szentelték, a katonaság kezébe kerülve lehetővé teheti, hogy a Földet annyi káros sugárzás áraszthassa el, hogy azt az emberiség számára teljesen lakhatatlanná tegye, és az az emberiséget teljes kipusztulással fenyegesse. Hangoztatva, hogy az atomháború megnyerhetetlen, és nemcsak mindkét hadviselő felet pusztíthatja el, de a semleges államokat és lakóikat is. Arra kérik meg a világ kormányzatait, hogy nézeteltéréseiket békés úton oldják meg, mert a legkisebb konfliktus is atomháborúhoz vezethet.

    Ő fogalmazta1957-ben aGöttingeni manifesztumot(wd)(németül:Göttinger Erklärung) is, amibenKonrad Adenauerkancellársága idején tizenhét német atomtudóssal együtt aBundeswehrtaktikai atomfegyverekkelfelszerelése ellen tiltakozott.1958januárjábanAlbert Schweitzerrelegyütt a Pauling-felhívást (németül:Pauling-Appel) írta alá, ami az ENSZ tagjait sürgette, hogy azonnal hozzanak létre nemzetközi egyezményt minden kísérleti atomrobbantás leállítására, októberben pedig nemzetközi gyűlést sürgetett egy világalkotmány kidolgozása céljából. Élete végéig figyelmeztette a nagyhatalmakat a Föld radioaktív szennyezésének veszélyeire;1957-től többször is jelöltékNobel-békedíjra.

    Jellemzése

    [szerkesztés]

    Sokáig megőrizte kisfiús jóképűségét, és ezt ki is használta: imádta a szép nőket és szenvedélyesen udvarolt nekik. Többükkel jó barátságban maradt házasember korában is. Érdekes, hogyLise Meitnerrelsoha, a legcsekélyebb mértékben sem közeledtek egymáshoz — a kapcsolatukra visszaemlékező Hahn ezt Meitner visszahúzódó, távolságtartó természetével magyarázta: „Szó sem esett köztünk bármiféle közelebbi, a laboratóriumon kívüli kapcsolatról. Lise Meitner rendkívül szigorú, úrilányhoz illő nevelést kapott, és nagyon tartózkodó, sőt félénk volt.” Nem ebédeltek és nem sétáltak együtt; kizárólag a laborban és társasági eseményeken találkoztak.

    Hahn sportos alkat volt és sportosan is élt: igazolt tornász volt, síelt és hegyet mászott. Emellett azonban nem mondott le az egészségre kártékony örömökről sem: szerette a sört és cigarettázott.

    Kedves, önironikus humorral beszélt; jellegzetesen lassú, Rajna-vidéki hanghordozással.

    1911-ben, egy tudományos összejövetelen ismerkedett megEdith Junghans-szal, akit két évvel később feleségül vett. A boldog házasságból egyetlen fia született1922-ben.[m 5]

    Kitüntetései és díjai

    [szerkesztés]

    Otto Hahn, aki aMax Planck Társaságnak1960-ig tiszteletbeli elnöke volt számos jutalomdíjat és kitüntetést kapott a világ minden tájától. Megválasztott tagja volt 45 tudományos akadémiának és tudományos társaságnak. Nevezetesebbek:

    Ezenkívül:

    Az utóbbi két megtiszteltetést Hahn nem fogadta el.

    AzNDKbélyeget adott ki tiszteletére, az amerikai kémikusok pedig1997-ben a 105 rendszámú újonnan felfedezett elemnek a Hahnium nevet javasolták tiszteletére, deIUPAC-kal, a nemzetközi nevezékadó egyesülettel vita keletkezett. (LásdElemelnevezési vita) 1964-ben az egyetlen nukleáris civil európai hajót Otto Hahn után nevezték, krátert is neveztek róla a Holdon is a Marson is, egykisbolygópedig az "19126 Ottohahn" nevet viseli.[3]A Német Fizikai Társaság is meg a Német Kémiai Társaság is nevével tiszteli évente adományozott jutalomdíját, a Max Planck Társaságnak pedig arany Otto Hahn Békedíj adománya van. Számos ország nyomtat pénzérmet és bélyeget arcképével.

    Közleményei

    [szerkesztés]

    Németül (választék)

    • 1918:Die Muttersubstanz des Actiniums, ein neues radioaktives Element von langer Lebensdauer(gemeinsam mit Lise Meitner)
    • 1936:Angewandte Radiochemie
    • 1948:Von der natürlichen Umwandlung des Urans zu seiner künstlichen Zerspaltung
    • 1948:Die Kettenreaktion des Urans und ihre Bedeutung
    • 1948:Künstliche neue Elemente
    • 1950:Die Nutzbarmachung der Energie der Atomkerne
    • 1962:Vom Radiothor zur Uranspaltung. Eine wissenschaftliche Selbstbiographie
    • 1968:Mein Leben

    Angolul:

    • Otto Hahn (1966). Otto Hahn: a scientific autobiography, Scribner’s (New York): xxiv + 296 p.

    Kapcsolódó cikkek

    [szerkesztés]

    Ajánlott Irodalom

    [szerkesztés]

    Angolul

    • Hans Hartmann:Otto Hahn – Der Entdecker der Atomspaltung.Murnau, München-Innsbruck-Basel 1961.
    • Laura Fermi:The Story of Atomic Energy.Random House, New York 1962.
    • Robert Spence:Otto Hahn.Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society. Volume 16. London 1970.
    • Ernst H. Berninger:Otto Hahn 1879–1968.(Angolul és spanyolul). Inter Nationes, Bonn-Bad Godesberg 1970.
    • Hans D. Graetzer, David L. Anderson:The Discovery of Nuclear Fission.Nostrand-Reinhold, New York 1971.
    • Ronald W. Clark:The Greatest Power on Earth.Sidgwick & Jackson, London 1980.
    • William R. Shea (Hrsg.):Otto Hahn and the Rise of Nuclear Physics.Reidel, Dordrecht-Boston-Lancaster 1983.
    • Alwyn McKay:The Making of The Atomic Age.Oxford University Press, Oxford-New York 1984.
    • Richard Rhodes:The Making of the Atomic Bomb.Simon and Schuster, New York 1988.
    • J. A. Revill, Sir Charles Frank (Ed.):Operation Epsilon. The Farm Hall Transcripts.IOP Publishing, Bristol-Philadelphia 1993.
    • Klaus Hoffmann:Otto Hahn. Achievement and Responsibility.Springer Inc., New York-London-Paris-Singapore-Tokyo u. a. 2001.
    • Horst Kant:Otto Hahn and the Declarations of Mainau and Göttingen.Berlin 2002.
    • Jim Whiting:Otto Hahn and the Discovery of Nuclear Fission.Mitchell Lane, Hockessin 2004.

    Franciául

    • Pierre Radvanyi, Monique Bordry:La Radioactivité artificielle et son histoire.Seuil CNRS, Paris 1984.

    Németül (Választék könyvformában)

    • Eckart Heimendahl:Wegbereiter unserer Zukunft.Wunderlich, Tübingen 1968.
    • Ernst H. Berninger:Otto Hahn – Eine Bilddokumentation.Moos, München 1969.
    • Friedrich Herneck:Bahnbrecher des Atomzeitalters.Verlag der Morgen. Berlin, DDR, 1970.
    • Ernst H. Berninger:Otto Hahn in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten.Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 1974.
    • Franz Baumer:Otto Hahn.(Köpfe des XX. Jahrhunderts). Colloquium, Berlin 1974.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn – Erlebnisse und Erkenntnisse.Mit einer Einführung vonKarl-Erik Zimen.Econ, Düsseldorf-Wien 1975.
    • Klaus Hoffmann:Otto Hahn – Stationen aus dem Leben eines Atomforschers.Vorwort vonManfred von Ardenne.Neues Leben, Berlin (DDR) 1978.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn – Begründer des Atomzeitalters.Eine Biographie in Bildern und Dokumenten. Mit einem Geleitwort vonReimar Lüst,einem Vorwort vonPaul Matussekund einer Einführung vonWalther Gerlach.List, München 1979.
    • Horst Wohlfahrt (Hrsg.):40 Jahre Kernspaltung.Eine Einführung in die Originalliteratur. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1979.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn in der Kritik.Moos, München 1981.
    • Cornelius Keller:Die Geschichte der Radioaktivität.Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft, Stuttgart 1982
    • Walther Gerlach, Dietrich Hahn:Otto Hahn. Ein Forscherleben unserer Zeit.(Große Naturforscher, Band 45). Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft, Stuttgart 1984.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn – Mein Leben.Die Erinnerungen des großen Atomforschers und Humanisten. Erweiterte Neuausgabe. Piper, München 1986.
    • Karl-Erik Zimen:Strahlende Materie. Radioaktivität – ein Stück Zeitgeschichte.Bechtle, Esslingen-München 1987.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn. Leben und Werk in Texten und Bildern.Mit einem Vorwort vonCarl Friedrich von Weizsäcker.Insel-Suhrkamp, Frankfurt am Main 1988.
    • Dietrich Hahn (Hrsg.):Otto Hahn – Vom Radiothor zur Uranspaltung.Erweiterte Neuausgabe. Mit einem Vorwort vonKurt Starke.Vieweg, Braunschweig-Wiesbaden 1989.
    • Jost Lemmerich:Die Geschichte der Entdeckung der Kernspaltung.Ausstellungskatalog. Technische Universität, Berlin 1989.
    • Klaus Hoffmann:Otto Hahn. Schuld und Verantwortung.Springer, Heidelberg-Berlin-New York u. a. 1993.
    • Michael Salewski (Hrsg.):Das Zeitalter der Bombe.Die Geschichte der atomaren Bedrohung von Hiroshima bis heute. Beck, München 1995.
    • Elisabeth Kraus:Von der Uranspaltung zur Göttinger Erklärung.Otto Hahn, Werner Heisenberg, Carl Friedrich von Weizsäcker und die Verantwortung des Wissenschaftlers. Königshausen & Neumann, Würzburg 2001.
    • Klaus Hoffmann:Otto Hahn – Forschung und Verantwortung.Kramer, Frankfurt am Main 2005.
    • Lise Meitner:Erinnerungen an Otto Hahn.Hrsg. Dietrich Hahn. Hirzel, Stuttgart 2005,ISBN 3-7776-1380-0.

    Jegyzetek

    [szerkesztés]
    1. németülde:Radioaktiver Rückstoß
    2. Teljes nevén akkor németül:Kaiser Wilhelm Gesellschaft, Berlin-Duhem1956ótaOtto-Hahn-Bau der Freien Universität Berlin, Thielallee 63,vagyis aSzabad Berlini EgyetemOtto Hahn épülete.
    3. teljes nevén:Istituto di Via Panisperna e la fisica nucleare italiana
    4. Lise Meitner (eredetileg Elise) zsidó családja a 19. században kikeresztelkedett, és őt evangélikus iskolában neveltették, de Ausztria bekebelezésével az osztrákok német állampolgárságot kaptak. Anürnbergi törvényekszerint Lise ismét zsidónak számított, így július 13-án elhagyta Berlint és Otto Hahn, valamintDirk Costerholland kémikus segítségévelHollandiánésDániánátSvédországbamenekült.
    5. Hanno Hahnfeleségével, Ilsével Rómában kiváló művészettörténész és építészeti kutató lett. Korai halálukat1960-ban gépkocsiszerencsétlenség okozta Franciaországban, de 14 éves fiuk, Dietrich túlélte szüleit. A házaspár emlékére, értékes hozzájárulásukért az olasz művészettörténethezOlaszországbanaBiblioteca Herziana di Romamegalapította aPremio Hanno e Ilse Hahn,vagyisHanno és Ilse Hahn díjat az ifjú művészettörténészek támogatására
    1. Az izotóp intézet 10 éves munkájáról.[2021. február 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. február 22.)
    2. Angewandte chemie, Nr. 47, Jg. 1934
    3. A "19126 Ottohahn" kisbolygó aNASA oldalán.

    Források

    [szerkesztés]