Ugrás a tartalomhoz

Penny

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ghánaiegypennys érme
Kis értékű pénzek halmaza, köztük egyírkétpennys és számosamerikaipenny.
1858 brit рenny,Viktória
A ritka és értékes 1930-as ausztrál penny ezüstből készült másolata

Apennyegyérmevagy egy olyanvalutaegység,melyet számosangolulbeszélő országban használnak.

Értéke

[szerkesztés]

A VIII. századbanNagy Károlyelrendelte, hogy egy font ezüstből 240 pennyt (vagypfenninget) kell verni. Egykaroling fontnagyjából 408 gramm[1]volt, ebből következően egy érme nagyjából 1,7 gramm színezüstből készült.

A penny általában a legkisebb, forgalomban lévő valutanem egy országban.

Ezen kívül számos országban a pennyvel megegyező gyökerű szó jelenti a helyi váltópénzt. Ezeket elsősorban nem angol anyanyelvűek használták. Ezek közé tartozott (tartozik) a

Az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában a „penny” szót magára az érmére használják, az értéketcentneknevezik. Az angolul beszélő világ többi területén a penny többes száma, ha értékre utalnak vele, és „pence”, mikor több darabérmétakarnak kifejezni vele.[2]

Mikor brit vagy ír pénzről van szó, a decimális új penny mennyiségét egy font alatti értéknél rövidítve a „p” utótaggal jelölik. Például 2p, 5p, 26p, 72p. Az 1971 előtti, 1 shillingnél kevesebbet érő pennymennyiséget adenariuskifejezésből kiindulva d jellel reprezentálták. Például 2d, 6d, 10d. Az új penny név és ennek módosított alakjai 1982-ben tűntek el a brit érmékről. Az ír decimális érmék csak a „p” jelet használták, hogy jelöljék a kisebb egységet.

A brit egypennyst már több mint egy évezrede használják. Ezen időszak zömében ezüstpenny volt forgalomban.

Más használat

[szerkesztés]

A költ egy pennyt brit kifejezés azt jelenti, hogy vizel. Ez onnan származik, hogy a közmosdókat a decimalizálás előtt használt egypennys bedobását követően lehetett használni. Azonban adecimalizálási napkörnyékén, a decimális rendszert használó pénzsorozat megjelenése körül aBritish Railjobb közmosdókat helyezett üzembe (az úgynevezett Superbookat), s ennek megfelelően drágább is lett ezek használata. Ezt követően 6d volt az ára alkalmanként.[3]

Egy pennyt találni szerencsés dolog, vagy legalábbis annak tartották, s innen ered a „Find a penny, pick it up, and all the day: You'll have good luck.” („Ha találsz egy pennyt, vedd fel és szerencsés lesz a napod.” ) mondás eredete. Lehet, hogy a „See a pin and pick it up, all the day you'll have good luck.” („Ha látsz egy tűt, vedd fel, és szerencsés napod lesz.” ) és hasonló versek átköltésével jött létre. Hasonló versek találhatók The Frank C. Brown Collection of North Carolina Folklore-ban és más forrásokban.

Szegek

[szerkesztés]

Amerikában a szegek méretét penny méretben mérik, melynek jelölésére adjelet használják. (Például egy 10d-s szeg 10 pennyméret hosszú.) A d volt a brit penny decimalizálás előtti jelölése. A kisebb szám kisebb méretet, a nagyobb szám nagyobb méretet jelöl. Az 1¼ hüvelyknél (3,2 cm) rövidebb szegeket általában bradnak nevezik. Gyakran csomagban, általában csak a méretet feltüntetve árusítják. (Például ½ "(12 mm), 1⅛" (28 mm), stb.)

Sokan úgy gondolják[pontosabban?],hogy azért használják a szegek méretére a penny szót, mert régebben a szegeket százas csomagokban árusították. Azokat a szegeket, melyekből 100 darabot hat pennyért adtak, a hatpennys szegek voltak. Minél nagyobb a szeg, annál többe kerül belőle egy százas csomag, s így azoknak nagyobb a pennymérete is. Ezt a csoportosítási rendszert Angliában még a XVIII. század végén is használták, azonban ma ez már régiesnek számít.

Kritikája

[szerkesztés]

A penny fizikai kezelése és számolásatranzakciós költségetjelent, ami akár magasabb is lehet, mint az elköltött pennyk névértéke. Ráadásul, ahogy az a mikrofizetési (micropayment) esetében kiderült, a vásárlási döntés (rejtett) költségével számolva a gyakorlatban a kiskereskedelmi termékek hasznos árgranularitása meghaladhatja az egypennys értéket – 5 vagy 10 pennys granularitás is elegendő lehet.[4]Továbbá az infláció miatt időről időre a pennyk fémtartalmának értéke meghaladja a névértéküket, ami miatt pazarlóvá válik az éremhez szükséges nyersanyag kibányászása.[5][6]Számos országban megszüntették az ilyen értéket képviselő érmék verését, s lépéseket tettek annak érdekében, hogy megszüntessék a pennyk használatát. Ezek közé tartozikKanadaés azUSA.[7]Azonban a kereskedők támogatják a penny használatát az ismert árképzési taktika miatt, ami kihasználja, hogy a „99 cent” végű árakat a fogyasztó kevesebbnek érzékeli.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Numismatics Hungary.[2008. május 10-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. június 29.)
  2. "Penny - Oxford English Dictionary".oed.com. [2008. június 12-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 3.)
  3. BBC Nation on Film - Rise and Fall of LNERArchiválva2007. december 21-idátummal aWayback Machine-ben Mod Cons - Engines Must Not Enter the Potato Siding: "Spend a 6d in the superloo"
  4. Error.[2008. június 12-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 3.)
  5. New York Times, "AROUND THE NATION; Treasurer Says Zinc Penny May Save $50 Million a Year",April 1, 1981
  6. USA Today, Barbara Hagenbaugh, "Coins cost more to make than face value",May 10, 2006
  7. Lewis, Mark:Ban The Penny.Forbes.com, 2002. július 5. (Hozzáférés: 2007. július 16.)

További információk

[szerkesztés]