Ugrás a tartalomhoz

Pireneusok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pireneusok

Magasság3404 m
HelyAndorra
Spanyolország
Franciaország
Legmagasabb pontAneto(3404 m)
Terület19 000 km2
Hosszúság491 km
KorEocén(40 millió év)
Elhelyezkedése
Pireneusok (Spanyolország)
Pireneusok
Pireneusok
Pozíció Spanyolország térképén
é. sz. 42° 40′,k. h. 1° 00′42.666667°N 1.000000°EKoordináták:é. sz. 42° 40′,k. h. 1° 00′42.666667°N 1.000000°E
Térkép
Térkép
AWikimédia CommonstartalmazPireneusoktémájú médiaállományokat.
Pireneusok
Világörökség
A Központi-Pireneusok a Pic du Midi de Bigorre csúcsáról
A Központi-Pireneusok a Pic du Midi de Bigorre csúcsáról
Adatok
OrszágSpanyolországésFranciaország
TípusTermészeti és kulturális helyszín
KritériumokIII, IV, V, VII, VIII
Felvétel éve1997,1999
Elhelyezkedése
Pireneusok (Spanyolország)
Pireneusok
Pireneusok
Pozíció Spanyolország térképén
é. sz. 42° 40′,k. h. 1° 00′42.666667°N 1.000000°E
AWikimédia CommonstartalmazPireneusoktémájú médiaállományokat.

APireneusok(katalán:Pirineus;francia:Pyrénées;spanyol:Pirineos;baszk:Pirinioak) magashegység Délnyugat-Európában, amely természetes határt képezSpanyolországésFranciaországközött. AzEurázsiai-hegységrendszertagja.

Területén három ország osztozik, déli részénSpanyolország,északi részénFranciaország,és közéjük ékelődött beDél-Európalegnagyobb törpeállama,Andorra.

Földrajz[szerkesztés]

A Földközi-tengertől az Atlanti-óceánig, mintegy 415 km hosszan terül el láncolata. Legkeletibb pontja aCap de CreusaCosta Bravavidékén. A hegység magját, központi vonulatát kristályos, kőzetek, főképpgránitépíti fel. A gránitból álló középső magot középidei gyűrt üledékes,mészkőbőlálló köpeny veszi körül. A hegység felgyűrődése azoligocénbentörtént, a francia Központi-hegyvidék és aMezetaközött elhelyezkedő üledékeket a hatalmas nyomóerő préselte össze. Az északi oldala meredek, a déli lankásabb. A hegyvidéken az átkelés nehéz, így a közlekedés inkább a tengerparti sávban bonyolódik le még napjainkban is.

A jégkorban már az 1500-1700 méteres magasságokat is jég borította, így a leghosszabbgleccsere40 km is lehetett. Aglaciálisformák napjainkban is megfigyelhetők: kárfülkék, cirkuszvölgyek, kártavak. Napjainkban ahóhatármár a 3000 méteres magasságban húzódik. A hegység középső, magas részei sokcsapadékotkapnak, akár 1500 mm-t is évente, ennek egy részét hó formájában.

Űrfelvétel a Pireneusokról

A Pireneusokat általában három fő részre bontják: a Középső-, az Atlanti- vagy Nyugati-, és Keleti-Pireneusokra.

A Középső-Pireneusok aSomport-hágótól aVal d'Aranvölgyig terjednek. A legmagasabb csúcsok a területen belül:Aneto(franciáulPic de Néthou), 3404 m,Mont Posets,3375 m, és aMonte Perdido,3355 m.

Az Atlanti-Pireneusokban az átlagos magasság fokozatosan csökken kelettől nyugat felé, mindaddig, amíg össze nem olvadnak a Baszk-hegységgel, aVizcayai-öbölközelében. A Keleti-Pireneusokban az átlagos magasság jellemzően egyenletes, mindaddig, amíg egy hirtelen zuhanás be nem következik az Albières láncában.

Csúcsok[szerkesztés]

Aneto(3404 m), a legmagasabb csúcs
A Gavarnie-cirkuszvölgy
Monte Perdido(3355 m)

Legmagasabb csúcsok[szerkesztés]

Nevezetesebb csúcsok 3000 m magasság alatt[szerkesztés]

Folyók[szerkesztés]

A hegységben számos folyó ered: a francia területek felé halad azAdur,aGaronne,aNivelle,aTec,aTêt,azAglíés azAnde,a spanyol területek felé folyik aBidasoa,azAragón,aGállego,aCinca,azÉsera,aSegre,aTer,aLlobregat,aMugaés aFluviá.

Sport[szerkesztés]

A Pireneusokban lévő sícentrumok:

  • Spanyolország:Candanchú, Astún, Formigal, Panticosa-Los Lagos, Cerler, BoíTaül Resort, Baqueira Beret, Port-Ainé, Port del Comte, Espot Esquí Parc, Tavascan, La Molina, Masella, Vall de Núria, Vallter 2000, Rasos de Peguera.
  • Andorra:Ordino Arcalis, Pal Arinsal, Pas de la Casa-Grau Roig, Soldeu el Tarter, La Rabassa.
  • Franciaország:La Pierre-st Martín, Artouste, Gourette, Luz Ardiden, Cauterets, Hautacam, Bareges, Gavarnie-Gèdre, La Mongie, Piau Engaly, Saint Lary, Val Louron, Peyragudes, Luchon Superbagneres, Porte Puimorens, Ax-Les-Thermes, Font Romeu, Les Angles, Puyvalador, Formigueres, Puigmal 2600, Cambré d´Aze, Guzet, Les Mont d´Olmes, Ascou-Pailheres, Mijanes-Donezan.

Jegyzetek[szerkesztés]

Commons:Category:Pyrenees
AWikimédia CommonstartalmazPireneusoktémájú médiaállományokat.

Források[szerkesztés]

  • Probáld Ferenc, Szabó Pál (szerk.), Gábris Gyula.Európa regionális földrajza 1. - Természetföldrajz(magyar nyelven). Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 44, 92-93. o. (2007).ISBN 9789634633198

További információk[szerkesztés]