Ugrás a tartalomhoz

Pjotr Andrejevics Vjazemszkij

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pjotr Andrejevics Vjazemszkij
Élete
Született1792.július 12.
Moszkva;Orosz Birodalom
Elhunyt1878.november 22.(86 évesen)
Baden-Baden;Badeni Nagyhercegség
SírhelyTyihvini temető
Nemzetiségorosz
SzüleiAndrej Ivánovics Vjazemszkij
HázastársaVera Fjodorovna Gagarina
GyermekeiMarija Petrovna (1813–1849)
Praszkovja Petrovna (1817–1835)
Pjotr Petrovics (1820–1888)
Nagyezsda Petrovna (1822–1840)
Pályafutása
Jellemző műfaj(ok)
Irodalmi irányzatromantika
Kitüntetései
  • Order of Saint Anna, 1st class
  • Order of Saint Anna, 2nd class
  • Fehér Sas-rend
  • Order of Saint Stanislaus, 1st class
  • Szent Vlagyimir-rend 4. fokozata
  • Order of Saint Alexander Nevsky
  • Order of Saint Anna, 2nd class with crown
Hatottak ráfranciaklasszicizmus
AWikimédia CommonstartalmazPjotr Andrejevics Vjazemszkijtémájú médiaállományokat.

Pjotr Andrejevics Vjazemszkijherceg (oroszul:князь Пётр Андре́евич Вя́земский;Moszkva,1792.július 12./23.Baden-Baden,1878.november 22.) orosz nemes, költő és irodalmi kritikus; az Államtanács és a Szentpétervári Tudományos Akadémia tagja.

Élete

[szerkesztés]

Pjotr Andrejevics herceg egy ősi orosz hercegi családba született Andrej Ivanovics Vjazemszkij herceg (1750–1807) és Eugenia Kean, azortodox keresztségbenJevdokija Ivanovna ír származású hölgy rangon aluli házasságából. Mivel szüleinek rajta kívül csak egy leánya született, „ifjabb” Jekatyerina Andrejevna, így Pjotr Andrejevics volt a hatalmas birtok egyetlen örököse. A moszkvai irodalmi körökbe akkor került be, mikor mostohatestvére, a balkézről született „idősebb” Jekatyerina Andrejevna Kolivanova nőül mentNyikolaj Mihajlovics Karamzinnyelvészhez, íróhoz és történészhez. Anapóleoni háborúkalatt csatlakozott a hadsereghez, és részt vett aborogyinói csatában.Politikai karrierjétVarsóbankezdte meg, mikor1819-ben lefordítottaI. Sándor orosz cára Szejmben elhangzott megnyitó beszédét; majd segédkezettNyikolaj Nyikolajevics Novoszilcevgrófnak lengyelországi politikája kidolgozásában.

1811-ben Pjotr Vjazemszkij házasságra lépett Vera Fjodorovna Gagarina hercegnővel (1790–1886), egy gazdag arisztokrata leánnyal. Miután moszkvai otthonuk megsemmisült anapóleoni hadjáratsorán, Osztafjevo lett a család fő otthona. Pjotr Andrejevicsnek és Vera Fjodorovnának több gyermeke is született, azonban csak négy érte meg a felnőttkort:

  • Marija Petrovna (1813–1849), feleségül ment Pjotr Alekszandrovics Valujev grófhoz
  • Praszkovja Petrovna (1817–1835)
  • Pjotr Petrovics (1820–1888), nőül vette Marija Arkagyjevna Sztolipina grófnőt
  • Nagyezsda Petrovna (1822–1840).

Pjotr Andrejevics három leánya közül csak a legidősebb, az elsőszülött Marija Petrovna alapított saját családot. A két kisebb leány, Praszkovja és Nagyezsda Petrovna életük végéig a szülői házban maradtak és gyermektelenül hunytak el.

Pjotr Vjazemszkij társadalmi életet élt, osztafjevói otthonában megfordultak a kor híres orosz írói, költői és kritikusai. A herceg legkedvesebb barátja magaAlekszandr Szergejevics Puskinvolt, aki sokat időzött a Vjazemszkij-birtokon. Az1830-as évekrePjotr Andrejevics öregnek és „kiégettnek” érezte magát; elítélően vélekedett a nemtörődöm orosz nemességről és azokról a fiatalokról, akik irodalmi körökben forgolódtak. Ezzel párhuzamban erősenliberáliseszméit veszélyesnek ítélték meg a cári udvarban; a decemberi lázadások óta vasszigorral kormányzóI. Miklós orosz cárleváltotta pozícióiból és unalmas vidéki életre kényszerítette a herceget. Csak legidősebb leánya, Marija Petrovna házasságkötésével javult helyzete, veje ugyanis igen nagy hatalommal bírt az udvarban. A herceg ekkor visszatért önkéntes száműzetéséből a fővárosba. Az1850-es évekbenközoktatásügyi államtitkárként dolgozott, jelentős szerepet játszva a cenzúra bevezetésében. Rohamosan hanyatló egészsége szükségessé tette, hogy elköltözzék a hideg Oroszországból:1863-ban a németországiBaden-Badenvárosát választotta új lakhelyeként; itt érte a halál1878.november 22-én.

Irodalmi munkássága

[szerkesztés]

Vjazemszkij főként prózai műveket írt, elsősorban aromantikajegyében. Szoros barátság fűzte kora legtöbb orosz irodalmi alakjához, közöttük is elsősorban Puskinhoz és Karamzinhoz. Fiatalként néhány barátjával és ismerősével moszkvai folyóiratokban jelentek meg irodalmi kritikái.

Költészetére leginkább a franciaklasszicizmusvolt hatással, noha az1820-as évektőlkezdve műveiben egyre inkább a romantika vette át a főszerepet. Egyaránt költött szatirikus versikéket, epigrammákat ésfabulákatis; melyekben azepikureusfilozófia hatása fedezhető fel. Első nyomtatásban megjelent műve aPoszlanyijе Zsukovszkomu v gyerevnu(Послание Жуковскому в деревню)vers volt; bár1808-ban már kritikáit is kiadták.

Liberális nézetei és Puskin hatása arra ösztökélték, hogy a szabadságról és az elnyomás kérdéséről is írjon költeményeket. Ezek közül a legismertebb az1818-ban keletkezettPetyerburg(Петербург)és az1820-asNegodovanyije(Негодование).Az e témában írt művei jól visszatükrözik az1825decemberében kirobbantdekabrista felkelésalatt aKonsztantyin Pavlovics nagyherceghezhű nemesség érzéseit és gondolatait; a lázadás leverése után ez is közrejátszott abban, hogy Pjotr Andrejevics herceget mellőzték az udvarban. Unalommal telt vidéki évei alatt művein is eluralkodott amelankóliaés adepresszió.Puskin halála után ihletettsége csökkent, egyre kevesebb műve született. A korosodó Pjotr Vjazemszkij mindinkább a múlt felé fordult;Sztaroj zapisznoj knyizske(Старой записной книжке)című leghíresebb alkotásában a19. századelejében élt híres emberekkel kapcsolatban gyűjtött össze számos anekdotát és személyes élményt.

Források és irodalom

[szerkesztés]
  • Полное собрание сочинений князя П. А. Вяземского в 12 тт.;Szentpétervár, 1878–1896;Osztafevszkij archívum
  • Trubacsev, Sz. Sz.:Вяземский как писатель 20-х гг.;1892,Isztoricseszkij vesztnyik,§8
  • Szpaszovics, B.:Вяземский и его польские отношения и знакомства;1896
  • Vengerov, Sz. A.:Источники словаря русских писателей;Szentpétervár, 1900
  • Jazikov, D. P.:Вяземский;Moszkva, 1904
  • Perelmutyev, V. G.:Звезда разрозненной плеяды!…;1993
  • Newerkla, S. M.:Das irische Geschlecht O'Reilly und seine Verbindungen zu Österreich und Russland: Von Noahs Sohn Jafet bis zum russischen Nationaldichter Puškin [Ирландская семья О'Рейли и их связи с Австрией и Россией: от сына Ноя Иафета до русского национального поэта Пушкина].In: Jasmina Grković-Major – Natalia B. Korina – Stefan Michael Newerkla – Fedor B. Poljakov – Svetlana M. Tolstaja (eds.):Diachronie – Ethnos – Tradition: Studien zur slawischen Sprachgeschichte [Диахрония – этнос – традиция: исследования по истории славянских языков].Brno: Tribun EU, 2020, 259–279. old. (Digitális másolat), itt 272–273. old.(németül)
  • Rövid életrajza[halott link](angolul)

Külső hivatkozások

[szerkesztés]