Polarizációs mikroszkóp
Apolarizációs mikroszkópegy olyanfénymikroszkóp,ami az objektív lencserendszerén kívül még két polarizációs szűrőt is tartalmaz, egyikpolarizátorként,a másik analizátorként működik. Ez a fajta mikroszkópkettősen törőanyagok vizsgálatára alkalmas.
Felépítése
[szerkesztés]A fényforrás fényét összegyűjtő kondenzor után a polarizátoron áthaladva lineárisan polarizált fény jut a mintára. A mintán átjutó fényt az objektív gyűjti össze, és a fénysugár megváltozott polarizációs viszonyait egy másik a fénynyaláb, mint tengely körül elforgatható polarizátorral – analizátorral – vizsgáljuk. Az analizátor polarizációs síkját a polarizátoréhoz képest a párhuzamos és a keresztezett helyzet között változtathatjuk.
A képalkotás menete
[szerkesztés]A tárgy behelyezése előtt a szűrőket keresztezett állásba hozva – azaz az analizátor kiválasztási síkja merőleges a polarizátoréra – a látótér sötét, mivel ekkor nem jut át fény. Akettőstöréstmutató mintaizotroprészein áthaladó lineárisan polarizált fény polarizációs síkja nem változik, az anizotrop (kettősen törő) részeken áthaladó fény azonban cirkulárisan poláros lesz. A minta behelyezése után az izotrop részeken áthaladó fény nem jut át a keresztezett állásban lévő analizátoron. Az anizotrop részeken átmenő cirkulárisan poláros fény viszont az analizátor bármely állásában átjut. Az okulárba tehát csak a minta anizotrop részeiről jövő fénysugarak jutnak, a mikroszkópban csak a kettősen törő tárgyrészletekről készül kép.[1][2]
Alkalmazása
[szerkesztés]Kettős törést mutató anyagok, amelyekben a fény terjedési sebessége a különböző irányokban különbözik, így az optikaitörésmutatóirányfüggő. Ezt nevezzük optikai anizotrópiának, ami mindig bizonyos rendezettséget mutató belső szerkezet következménye. Ilyen tulajdonságot mutat akristályoknagy része, ezértkőzettanivizsgálatokra előszeretettel használnak polarizációs mikroszkópot.
Biológiai kutatásokban is alkalmazzák, mivel a biológiai struktúrák is mutatnak bizonyos rendezettséget. Optikailag anizotrop például asejtmembrán,aharántcsíkolt izom,idegsejtekmielinhüvelye, de anizotrop folyadékkristályos szerkezetet mutatnak a fonalszerű makromolekulák, apolimerek,aDNSis.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑szerk.: Damjanovich Sándor, Fidy Judit, Szöllősi János:Orvosi biofizika,2. kiadás, Medicina Kiadó (2006).ISBN 9632260244
- ↑szerk.: Röhlich Pál:Szövettan,2. jav. kiadás, Semmelweis Kiadó (2002).ISBN 9639129372