Ugrás a tartalomhoz

RSS

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
RSS
Fájlkiterjesztés.rss,.xml
MIME-típusapplication/rss+xml (a regisztráció folyamatban)[1]
Kiterjesztése ennekXML
A Blogbridgenyílt forrásúRSS-aggregátor program. A középső oszlopban láthatók az egyes feed-ek, melyekre a felhasználó feliratkozott, a jobb oldalon két hír előnézete. (A bal oldali oszlop a feedek csoportosítására szolgál.)

AzRSS(Rich Site Summary); eredetilegRDFSite Summary(gyakran nevezikReally Simple Syndicationnek) webes együttműködésre szolgálóXMLállományformátumok családja, mely megkíméli a felhasználókat attól, hogy az ilyen megoldást használó weboldalakat rendszeresen kelljen látogatniuk az új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. Egy feed-olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. (Például a csak hetente-havonta frissülő, de egyébként érdekesblogokatnem kell minden nap meglátogatni, hogy van-e rajtuk új poszt, ha van, akkor az megjelenik a feed-olvasóban.)

Leírása

[szerkesztés]

Az RSS-t gyakran frissülő oldalak (többek közöttblogok,portálok) használják, az oldalon megjelenő új tartalom (cikkek, bejegyzések) rövid összefoglalójának terjesztésére. Sok szempontból ahírlevélWeb 2.0-es utódjának tekinthető.

A felhasználók az RSS-csatornákra történő feliratkozás révén előre beállíthatják, hogy honnan szeretnék a friss híreket megkapni, így több (tíz, száz) oldal hírei egyetlen felületen hozzáférhetők, kezelhetők lesznek, nem kell mindegyiket végiglátogatni a felhasználót érdeklő információ megtalálására. A feliratkozáshoz be kell írni a csatorna címét az olvasóprogramba, vagy ailletve az(esetleg az) ikonra kattintani aböngészőben.A frissítés történhet egészen gyakran, pár tízpercenként is, így folyamatosan zajló események nyomon követésére is lehetőség van. A csatornákat lehet például tartalmuk szerint szűrni, elemeiket időrend vagy más szempont alapján rendezni.

A számosRSS-csatorna(RSS-hírfolyam,vagyRSS feed,ejtsd:ereses-fíd) megjeleníthető webes felületen (példáulNetvibes,[2]Google Reader[3]), vagy az olvasásukra szolgáló programmal, ún. aggregátorral. Általában napjaink böngésző- éslevelezőprogramjaiis tudják kezelni az RSS-csatornákat. A böngészők közül a MozillaFirefox(a 2.0 változattól), azOpera,azInternet Explorer(a 7-es változattól),Safari,és aKHTML(Konqueror,Akregator) támogatja az RSS-t. Az ilyen programok adott (állítható) időtartamonként (általában 10 perc) frissítik az összes RSS-t, így a felhasználó viszonylag gyorsan értesülhet az új hírekről.

A csatornák egyes hírekből állnak, melyeknek címe, dátuma, tartalma van, valamint egy hivatkozás, mely a hírt teljes terjedelemében tartalmazó oldalra mutat. A csatornákat (külön szolgáltatásokkal, példáulYahoo Pipes,[4]AideRSS[5]) lehet egyesíteni és tartalom alapján szűrni.

A rövidítés a következő szabványokat fedi:

RDF Site Summary (RSS 1.0)

[szerkesztés]

Egy inkompatibilis szabvány, ami aW3CResource Description Framework(erőforrás leíró keretrendszer) szabványon alapszik.

Really Simple Syndication (RSS 2.x)

[szerkesztés]

A Really Simple Syndication a web együttműködésre szolgáló RSS család egy tagja. A specifikációDave WinerScripting News-án és aNetscapeRSS 0.91-én alapul, és a Berkman Center for Internet & Society at Harvard Law School[3]tanácsadó testületének gondozásában áll. A leggyakrabban használt Really Simple Syndication verziók a 0.9x és a 2.0.x. A specifikáció kimondja, hogy bármely RSS 0.9x érvényes RSS 2.x dokumentum, de visszafelé ez nem érvényes.

Használata

[szerkesztés]
RSS-ek aGoogle Readerben.Balra lent aBlog kategória(ezt a felhasználó hozta létre) feedjei, jobbra egy feed kibontott hírei. A felhasználó egy kategória híreit nézi, ezen belül időrendi sorrendben több forrásból származó hírek láthatók.
RSS-olvasásNokiaN800 telefonon

Az RSS-t oldalak (cikkek, bejegyzések) rövid leírására használják, minden eleme egylinketis tartalmaz magára a hivatkozott oldalra. Ez az információXMLfájlként áll rendelkezésre, amitRSS feed-nek,RSS folyamnak(stream)illetveRSS csatornának(channel)neveznek. Gyakran egy narancssárga négyszögXMLfelirattal a hivatkozás az oldal RSS feed-jére. Az RSS feed inkább technikai megnevezés, funkcionális nézőpontból előnyösebb web feed-nek nevezni.

Szerver oldal

[szerkesztés]

2004-ben és2005-ben terjedt ki az RSS használata a nagyobbhírügynökségekre– többek között aReutersreés azAssociated Pressre–, több évvel azután, hogy ablogok,technológiai publikációk és más korai alkalmazók elkezdték használni. Az első online RSS-t használó híroldal aVariety.com[6]volt, mely2002júniusában kezdte el alkalmazni a technológiát. Különböző felhasználási egyezmények keretében a szolgáltatók lehetővé teszik más weboldalaknak, hogy azok beépítsék a publikált címeket és rövid tartalmakat a saját oldalaikba.

Az RSS-t széles körben használják más weboldalak is.

Kliens oldal

[szerkesztés]

Egy feed olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. Az RSS megkíméli a felhasználókat attól, hogy kedvenc weboldalukat rendszeresen látogassák az esetleges új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. A legtöbb nagyobb weboldalon lehet RSS feedet találni (portálokon gyakran többet, tematikusan rendezve), de már egyre több kisebb oldal is támogatja. AFeed Reader-ek (feed olvasók) illetveNews Aggregator-ok (hírgyűjtők) tipikusan vagy webböngésző kiegészítések,levelező klienskiegészítések vagy önálló programok. Néhány program önmagában támogatja az RSS-t és/vagy azAtomot.Ilyen például aMozilla Firefox(„live bookmarks”-on, élő könyvjelzőkön keresztül), aMozilla Thunderbird(„RSS accounts”-on, RSS postaládán keresztül), azOpera(„Newsfeeds”-en, hírcsatornákon keresztül),Avant Browser(„XML feeds”-en keresztül), valamint aMaxthon(„RSS”-en keresztül). Jelenleg az Internet Explorer 7.0-s és a Safari újabb verziói is támogatják.

A web alapú Feed Readerek (feed olvasók) illetve News Aggregatorok (hírgyűjtők) – mint például aHirlapom.hu,[7]aMy Yahoo,[8]aWaggr[9]és aBloglines[10]– nem igényelnek szoftver telepítést, és bármely internet-hozzáféréssel rendelkező gépről elérhetővé teszik a feedeket. A Google Readerben lehetőség van a felhasználónak tetsző hírek megosztására is, ezek egy újabb RSS-csatornában jelennek meg, így lehetőség nyílik a szimpatikus hírek ismerősökkel történő megosztására (Ehhez az ismerősöknek is fel kell iratkozniuk erre a csatornára.) Léteznek olyanmesterséges intelligenciávalfelvértezett web alapú alkalmazások is, melyek képesek az azonos témába tartozó híreket csoportosítani és azokat fontosságuk szerint rendezve megjeleníteni a látogatók számára. Ilyen oldalak például aTechmeme,[11]aMemeorandum[12]és a magyar nyelven elérhetőMiTortent.hu.[13]

Egyéb szolgáltatások

[szerkesztés]
  • Egyes szolgáltatások, mint aFeed Rinse,[14]több csatornát tudnak egyesíteni és szűrni. (így az otthoni aggregátornak nem kell adott esetben több száz csatornát lekérdeznie, elég néhányat)
  • AYahoo Pipes[4]az egyes feedekkel bonyolultabb műveleteket is el képes végezni (például le tudja tartalmukat fordítani egy másik nyelvre, bár a magyar nyelvet nem támogatja)
  • ADapper.net[15]képes RSS nélküli oldalak tartalmát RSS-csatornává alakítani.

Története

[szerkesztés]

Az RSS eredeti verziója a 0.9-es volt, amit aNetscapetervezett a "My Netscape" portál számára. Ez eredetileg azRDF-en alapult. De a Netscape marketingesei később leegyszerűsítették[4],és elnevezték az új verziótRich Site Summarynek.A Netscape később kibővítette a formátumot aScripting NewsXML formátumban megtalálható képességekkel, amitDave Winertervezett aUserLand Software-től. 2000-ben az RSS két vonala alakult ki:

  • Az rss-devlevelezőlistán[5]Archiválva2005. november 17-idátummal aWayback Machine-ben részt vevő fejlesztők csoportja publikálta azRSS 1.0-t,ami az RSS 0.9-en alapult és felhasználta az RDF ésXMLnévtér W3C szabványokat. Az RSS 1.0 befagyasztott szabvány, ami kibővíthető modulok segítségével, amelyek a saját névterükben léteznek[6].Az RDF előnyeit kihasználva az RSS 1.0 folyamok képesek részt venni aszemantikus weben.
  • Dave Winer kiadta azRSS 0.92-t– ami a 0.91-et egészítette ki új elemekkel – azok számára, akik úgy érezték, hogy a névterek és az RDF felesleges bonyolultságot hozott magával. Winer vállalatoknak reklámozta a formátumát, például aThe New York Timesnak,és a "Really Simple Syndication"-t hangsúlyozta mint a három betűs rövidítés (RSS) jelentését. A legújabb verzió (2002. ősz) az RSS 2.0.1, ami – mint az 1.0 – befagyasztott, és kibővíthetőséget tesz lehetővé modulokon keresztül, amelyek a saját névterükben élnek. A részletek aspecifikációbantalálhatók, ami a Harvard's Berkman Center adott ki aCreative Commonsjogállása alatt. Winer és a Userland Software a specifikáció tulajdonjogát 2003-ban átadta a Berkman Centernek, és megnevezett egytanácsadó testületet,amiből később Winer lemondott.

Az RSS korlátai

[szerkesztés]

Az RSS sikeres a hír jellegű információk szállítójaként, de komoly hátránya korlátozott sebessége: mivel a feedolvasó ugyanúgy egy állományt tölt le, mint bármilyen webböngésző, a szerverek korlátozott kapacitása miatt ezt csak viszonylag ritkán teheti, a legtöbb RSS-aggregátor maximum 10 percenkét frissíti a feedeket. Az internet használata egyre inkább a valós idejű információközlésre („fast web”, azaz gyors web) fókuszál, erre az RSS önmagában már nem alkalmas. Az RSS kiegészítésére alkalmas lehet aJabberalapjain kifejlesztettXMPP(Extensible Messaging and Presence Protocol)és aFriendFeedáltal bevezetettSUP(Simple Update Protocol).[16]


Lásd még

[szerkesztés]

Külső hivatkozások

[szerkesztés]
Commons:Category:RSS
AWikimédia CommonstartalmazRSStémájú médiaállományokat.

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aRSScímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. The application/rss+xml Media Type.Network Working Group, 2006. május 22. (Hozzáférés: 2007. augusztus 16.)
  2. Netvibes
  3. Google Reader
  4. abPipes: Rewire the web.[2007. február 9-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2018. szeptember 8.)
  5. AideRSS.[2008. május 18-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 19.)
  6. Variety.com
  7. Hirlapom.hu(magyar)
  8. My Yahoo
  9. Waggr
  10. Bloglines.[2007. március 29-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2005. április 28.)
  11. [1]
  12. [2]
  13. MiTortent(magyar)
  14. Filter RSS feeds with Feed Rinse
  15. Dapper: The Data Mapper.[2009. február 5-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2007. december 6.)
  16. Lardinois, Frederic:Notifixious' Superfeeder: Getting Closer to the Real-Time Web(angol nyelven).ReadWriteWeb,2009. január 29. [2009. február 4-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. január 30.)