Ugrás a tartalomhoz

Rhynchosauria

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Rhynchosauria
Evolúciós időszak:középső triász
A Hyperodapedon rekonstrukciója
AHyperodapedonrekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Altörzs: Gerincesek(Vertebrata)
Osztály: Hüllők(Reptilia)
Alosztály: Diapsida
Alosztályág: Archosauromorpha
Rend: Rhynchosauria
Osborn,1903
Család: Rhynchosauridae
Huxley,1859
Nemek
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazRhynchosauriatémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazRhynchosauriatémájú kategóriát.

ARhynchosauriaazarchosaurusokrokonságába tartozó, szokatlandiapsidahüllőkegy csoportja, melynek tagjai aközépső triászidőszakbanéltek. Elterjedtnövényevőkvoltak,fosszilismaradványaikatAnglia,Észak-Amerika,Brazília,India,valamint Kelet- ésDél-Afrikaterületén is felfedezték (egyes lelőhelyeken a megtalált fajok 40–60%-át tették ki).

Anatómia

[szerkesztés]
ARhynchosaurus articepskoponyája

A rhynchosaurusok zömök testtel, rövidlábakkalés egy erőteljesállcsonttalrendelkeztek, mely a felső és az alsó részén egy-egyfogattartalmazott. Apremaxillafogatlan volt, és egy kifelé és lefelé terjeszkedő, kampós „csőrt”formázott. A fogak az állcsont hátsó részén levő csontlemezeken rögzültek, az előrébb elhelyezkedő kopott fogakat hátulról újak váltották fel. Korai kezdetleges képviselőik, például a Dél-Afrika kora triász időszaki rétegeiből származóMesosuchusésHowesiatestfelépítése jóvalgyíkszerűbbvolt, akoponyájukpedig hasonlított a korai diapsidaYounginiáéra,eltekintve a csőrtől és néhány egyéb jellegzetességtől.

Az Indiában talált késő triász koriParadapedon

A későbbi, jóval fejlettebbnemekkoponyája rövidebbé, szélesebbé és háromszögletűbbé vált. a legfejlettebbeknél például aHyperodapedonnál(=Scaphonyx) pedig inkább a szélessége növekedett, mint a hossza, és egy mély pofarész tartozott hozzá. Azállkapocsszintén mély volt, és mikor a száj bezárult, erősen összeszorult a maxillával (afelső állcsonttal), ahhoz hasonlóan, ahogy egyzsebkéspengéje behajlik a nyélbe. Ez az ollószerű működés lehetővé tette a rhynchosaurusok számára a növényzet darabolását. A fogaik idővel egyre szélesebbé váltak, majd végül eltűntek. A felső koponyanyílásuk egyre nagyobbra tágult, hogy helyet biztosítson a megnagyobbodott állkapocsizmokszámára. A hátsó lábaik erőteljeskarmokkalvoltak ellátva, melyek agyökerekésgumókkiásására szolgálhattak. A fejlődésük során a testük mérete is növekedett, a legnagyobb képviselőik elérték a 2,5métereshosszúságot. A kor sok más állatához hasonlóan világszerte elterjedtek, megtalálhatóak voltak az egészPangeaterületén. Akéső triászidőszakkarnikorszakának végén hirtelen kihaltak, feltehetően éhen pusztultak aDicrodiumnövények eltűnése miatt.

Rendszertan

[szerkesztés]

A rhynchosaurusokat eredetileg a csontvázuk anatómiája és a fogazatuk felszínes hasonlósága alapján egy csoportba sorolták be aSphenodontidaecsaláddalaLepidosauriaöregrendenbelül. Később azonban felismerték, hogy a csontvázuk jellegzetességei jóval kezdetlegesebbek és a fogazatuknál is eltérés tapasztalható. A csoportot ma az archosaurusok ág-alapúkládjakénttartják számon.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aRhynchosaurcímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  • Vertebrate Paleontology,2nd edition, Blackwell Science Ltd. (2000)
  • Vertebrate Paleontology and Evolution.W.H. Freeman & Co. (1988)
  • (1998) „The Early Triassic rhynchosaurMesosuchus browniand the interrelationships of basal archosauromorph reptiles”.Philosophical Transactions of the Royal Society of London: Biological Sciences353,501-541. o.
  • Robert L. Carroll.Paläontologie und Evolution der Wirbeltiere.Stuttgart: Thieme (1993).ISBN 3-13774-401-6
  • Martin Sander.Reptilien.Stuttgart: Enke (1994).ISBN 3-432-26021-0

Külső hivatkozások

[szerkesztés]