Ugrás a tartalomhoz

Riboszóma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Állati sejt felépítése

Ariboszómaacitoplazmábanelhelyezkedő,riboszomálisRNS-ből ésfehérjékbőlállósejtszervecske.Minden élőlény sejtjeiben megtalálhatóak, nagyobb számban acitoplazmában,a durvaendoplazmatikus retikulumfelszínén, amitokondriumokbanés aplasztiszokbanfordulnak elő.

Szerkezet

[szerkesztés]

A riboszómák mérete megközelítőleg 20 nm (200Ångström), ezért csak elektronmikroszkóppal láthatók. 65%-banriboszomális RNS-t, 35%-banfehérjéttartalmaznak.[1]Két részből, egy kis- és egy nagy alegységből állnak. Méretének kifejezésére aSvedbergegységet használják, így azeukariótákriboszómájának nagysága 80S,aprokariótáké70S.[2]

Funkciók

[szerkesztés]
Atranszlációfolyamata, a fehérjeszintézis a riboszómák felszínén folyik

A riboszómákban történik a fehérjék szintézise (transzláció), amely folyamatban mind azrRNS,illetve a riboszomális fehérjék részt vesznek. Ehhez első lépésként a génekben tárolt információ atranszkripciósorán lefordítódikmRNS-sé (ez az RNS-típus akromoszómákDNS-ében tárolódó genetikai információ átirata), ami a továbbiakban eljuttatja a szintetizálandó fehérjék tervrajzát a riboszómákhoz. Majd a riboszómán a ribonukleotidok sorrendjét a transzlációs gépezet hármasával „olvassa le”, ezek a nukleotidhármasok a kodonok. Minden ilyen hármas egy bizonyosaminosavnakfelel meg. A riboszóma és atRNSmolekulák ezt a kódot lefordítva állítják elő a fehérjéket.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Kurland, C.G. (1960). „Molecular characterization of ribonucleic acid from Escherichia coli ribosomes”(angol nyelven).Journal of Molecular Biology2(2), 83–91. o.DOI:10.1016/s0022-2836(60)80029-0.
  2. The Molecular Biology of the Cell, fourth edition. Bruce Alberts, et al. Garland Science (2002) pg. 342ISBN 0-8153-3218-1

További információk

[szerkesztés]