Ugrás a tartalomhoz

Small Faces

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Small Faces
A Small Faces 1965-ben
A Small Faces 1965-ben
Információk
EredetEgyesült KirályságEgyesült Királyság
Aktív évek19651969
19761978
MűfajRock,R&B,beat,pszichedelikus rock,soul,brit invázió
KiadóDecca Records,Immediate Records,Atlantic Records
Kapcsolódó előadókHumble Pie,Faces
Tagok
Steve Marriott
Korábbi tagok
Steve Marriott
Ronnie Lane
Ian McLagan
Kenney Jones
Jimmy Winston

A Small Faces weboldala
AWikimédia CommonstartalmazSmall Facestémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

ASmall Faces[1]egybritrockegyüttesvolt, melynek zenéjére nagy hatást gyakorolt az amerikairhythm and blues.[2]Az együttest1965-ben alapítottaSteve Marriotténekes-gitáros,Ronnie Laneénekes-basszusgitáros,Kenney Jonesdobos ésJimmy Winstonbillentyűs; Winston helyét meg abban az évbenIan McLaganvette át.

A köztudatban a Small Faces az1960-as évekegyik legelismertebb és legnagyobb hatásúmodegyütteseként maradt meg. Legismertebb slágereik azItchycoo Park,aLazy Sunday,azAll or Nothingés aTin Soldier.1967-től az együttes zenéje kezdte magába olvasztani apszichedelikus rockjegyeit is, melynek legismertebb példája a rockzene egyik elsőkonceptalbuma,az1968-ban megjelentOgdens’ Nut Gone Flake.A Small Faces1969-es feloszlása után Steve Marriott megalapítottaHumble Pienevű együttesét. Három társa aThe Jeff Beck Groupkét tagjával,Rod StewarttalésRonnie WooddalFacesnéven zenélt tovább.

A Small Faces dalait az együttes rövid, mindössze négy évig tartó pályafutása ellenére az 1960-as évek második felének legjobb mod és pszichedelikus felvételei közé sorolják. Az együttes munkássága nagy hatást gyakorolt az1990-es évekbritpop-mozgalmára is.[3]1996-ban a Small FacestIvor Novello-díjjaljutalmazták az Outstanding Contribution to British Music életműdíj-kategóriájában.[4][5]2012-ben a Small Faces és a Faces együtteseket egyszerre iktatták be aRock and Roll Hall of Famelegendái közé.[6]

Az együttes története

[szerkesztés]

A kezdetek

[szerkesztés]

Ronnie LaneésSteve Marriott1965-ben találkozott, amikor Marriott aManor Park-i J60 Music Barban dolgozott. Lane az apjával, Stannel ment az üzletbe, hogy egy basszusgitárt vegyen. Vásárlás közben beszélgetni kezdett Marriott-tal, majd annak házában zenét hallgattak. Szinte azonnal elhatározták, hogy együttest alapítanak, melybe barátaikat,Kenney JonestésJimmy Winstontis meghívták; Marriotthoz hasonlóan Winston is gitáros volt, de átváltott az orgonára. Az új együttes a Manor Park-i The Ruskin Arms nevű kocsmában próbált, melynek tulajdonosai Winston szülei voltak; nem sokkal később már környékbeli pubokban és klubokban is felléphettek. Marriott egyedülálló, erőteljes hangja révén az együttes egyre nagyobb ismertségre tett szert.Elkie Brooksénekesnőt lenyűgözte Marriott hangja és színpadi szereplése, ezért egy helyi klubtulajdonos, Maurice King figyelmébe ajánlotta az együttest. King szintén megkedvelte őket, így megpróbált többlondoniés vidéki koncertet szervezni nekik.

Az együttes repertoárja ekkoriban olyan klasszikusrhythm and blueséssouldalokbólállt, mint aJump Back,James BrowntólaPlease, Please, Please,Smokey RobinsontólaYou’ve Really Got a Hold on MeésBen E. KingtőlaStand by Me.Ezeken kívül két eredeti Marriott–Lane-dalt is játszottak: aCome on Childrent és a „gyorsítós”[7]E too D-t, amit Marriott példaképei,Otis ReddingésBobby Blandstílusában énekelt. AzE too Dcímét a dal akkordmenete adta; eredeti címe valójábanE to D,amit valószínűleg elírtak. A két dal az együttesSmall Facescímű bemutatkozó nagylemezére is felkerült.

Az együttes első vidéki koncertje egysheffieldimunkásklubban volt, ahonnan három dal után kirúgták őket. A közönség nagy részeTeddy boyokbólés részeg munkásokból állt. A csalódott zenészek ezután a közelimodstílusúKing Mojo Clubbamentek át, és felajánlották, hogy ingyen játszanak. Műsorukkal komoly sikert arattak a helyi mod közönség körében. Amikor a londoniThe Cavern Clubbanjátszottak, az épp a városban élőSonny & Cherduó is támogatta őket.

A Decca Recordsnál

[szerkesztés]

A Small Faces menedzseri szerződést kötöttDon Ardennel,akinek révén aDecca Recordshozkerültek. A Deccánál energikus mod és soul stílusú kislemezek sorát jelentették meg. Első kislemezük 1965. augusztus 6-án jelent meg, rajta aWhatcha Gonna Do About Itcímű dallal, ami a brit kislemezlista Top 15-je közé került. A hangszerelés Marriott és Lane műve – a gitárriffetSolomon BurkeEverybody Needs Somebody to Lovecímű dalából „kölcsönözték”. A szövegetIan Samwell,aThe Shadowstagja írta.[8]Az együttes második kislemeze, Marriott és LaneI’ve Got Minecímű dala nem tudta megismételni az előző sikerét. Ugyanebben az évben a Small Faces önmagát alakította aDateline Diamondscíműbűnügyi filmben,filmbeli menedzserük pedigKenneth Copevolt. Arden ötlete alapján a filmben eljátszották azI’ve Got Mine-t, ám a film premierje késett, a dal pedig nem került fel a slágerlistára.[9]

Nem sokkal ezután Jimmy Winston elhagyta az együttest. A leggyakoribb magyarázatok szerint több nézeteltérése volt Marriott-tal, illetve nem volt annyira tehetséges, mint zenésztársai. Egy szóbeszéd szerint azért kellett távoznia, mert magassága ártott az együttes egységes megjelenésének (a többiek nagyjából 165 cm magasak voltak). Az együttes neve egyébként Marriott egyik nőismerősétől ered, aki szerint a négy zenésznek „kis arca” (angolulsmall faces) volt. A név megtartásában az is közrejátszott, hogy a mod szlengbenface(arc) szóval illették a népszerű, divatos embereket. Kenney Jones egy 2000-ben készült interjúban azt mondta, hogy Winstonnak azért kellett mennie, mert „nem elégedett meg a szerepével és versenyezni akart Steve Marriott-tal”.[10]Winston helyétIan McLaganvette át, aki mind tehetségét, mind magasságát tekintve tökéletesen beleillett az együttesbe.

Az új felállás első kislemeze, aSha-La-La-La-Lee1966.január 28-án jelent meg, és a brit kislemezlista harmadik helyét érte el. A daltMort Shuman(többElvis Presley-dal szerzője) ésKenny Lynchénekes írta. Negyedik kislemezük, Marriott és LaneHey Girlcímű dala a tizedik helyet érte el. Arden biztatására – az eredeti szerzeményekért járó magasabb tiszteletdíj érdekében – ekkortól kezdték kettejüket az együttes fő dalszerzőiként jelölni.[11]1966. május 11-én jelent meg az együttes első nagylemeze, aSmall Faces,ami abrit albumlistaharmadik helyét érte el. Az együttes népszerűsége rohamosan nőtt, gyakori fellépők voltak aReady Steady Go!,aTop of the Popsés más brit zenei műsorok színpadán, valamint folyamatosan turnéztak az Egyesült Királyságban és Európában. A Small Faces 1966 augusztusában jutott népszerűsége csúcsára, amikor ötödik kislemezük, azAll or Nothinga brit kislemezlista élére került, és 10 hétig őrizte ezt a pozíciót.[11]Marriott anyja, Kay szerint a dalt Steve és menyasszonya, Susan Oliver szakítása ihlette. AzAll or Nothingsikere nyomán az együttes lehetőséget kapott, hogy aThe Lovin’ Spoonfulés aThe Mamas & the Papastársaságában az USA-ban turnézzon. A lehetőséggel azonban nem élhettek, mert az Ian McLagan ellen drogfogyasztás miatt elrendelt eljárás részletei nyilvánosságra kerültek.[12]

Annak ellenére, hogy a Small Faces volt az egyik legjobban fizetett koncertező együttes az országban, valamint négy Top 10-es kislemezt is megjelentettek, anyagi helyzetük különösen rossz volt. Gyanították, hogy Arden nem fizette ki teljes járandóságukat, felvételeik kiadásáról pedig az együttes megkérdezése nélkül döntött. Bár az 1966 novemberében megjelentMy Mind’s Eyecímű kislemez negyedik lett a slágerlistán, az együttest dühítette, hogy menedzserük egy félkész demófelvételt bocsátott a kiadó rendelkezésére.[11]Azt is nehezményezték, hogy túl sok koncertjük volt (esténként akár három is), emiatt pedig nem maradt idejük új dalok írására. Arden nem volt hajlandó több pénzt fektetni a stúdióidőbe, pedig az együttes ekkoriban már komolyabb, zeneileg érettebb felvételeket akart készíteni; a menedzser kizárólag a zenészszakszervezet által előírt, szünetekkel együtt három órányi stúdióidő költségeit állta, remélve, hogy ezalatt legalább egy dal elkészül.[11]Arden – helyzetét javítandó – megpróbálta a zenészek szüleivel elhitetni, hogy gyerekeikheroinfüggők.Ezután az együttes viharos körülmények között szakított Ardennel és a Decca Recordsszal.

Az Immediate Recordsnál

[szerkesztés]

1967elején, a Deccával való szakítás után az együttes szinte azonnal ajánlatot kapott az újonnan alapítottImmediate Recordstól,amitAndrew Loog Oldham,aThe Rolling Stonesmenedzsere hozott létre. A vég nélküli koncertezés helyett a londoniOlympic Studiosbangyakorlatilag korlátlan stúdióidőt kaptak,Glyn Johnshangmérnökkel végzett munkájuk eredményeképp pedig zenéjük még érettebbé vált.[11]Első kislemezük új kiadójuknál a merészHere Come the Nicevolt, ami saját amfetamin-használatukról szólt, és – a speedre tett nyílt utalás ellenére – csodával határos módon sikerült átjutnia a cenzúrán. Ezt követően jelent meg második, ugyancsak aSmall Facescímet viselő albumuk. Bár nem ért el olyan magas helyezést, mint az előző (az albumlistán a 21. lett), zeneileg sokkal kifinomultabb volt, így az együttesnek sikerült pályatársaik elismerését is kivívnia. Az album az USA-banThere Are but Four Small Facescímmel és némileg eltérő tartalommal jelent meg.

Ugyanekkor a Decca megjelentette aFrom the Beginningcímű válogatást, melyen a régi slágerek mellett korábban kiadatlan felvételek is voltak. Az albumra az Immediate Records számára újra felvett dalok korábbi változatai (például aMy Way of GivingChris Farloweszámára készült demója és az Apostolic Interventionnek adott(Tell Me) Have You Ever Seen Me) is felkerültek. Az album egyik különlegessége a koncerteken gyakran játszottBaby, Don’t You Do It,melyen Jimmy Winston énekelt és gitározott.

Az 1967 augusztusában megjelentItchycoo Parka Small Faces egyik legismertebb dala, az egyetlen, ami az USA-ban is sláger lett (ott a kislemezlista 16. helyet érte el). Ez a dal volt az egyik első brit zenei felvétel, melyen aflangingnevű effekt hallható.[2]Az együttes következő kislemeze az eredetilegP. P. Arnoldszámára írtTin Soldiervolt, melyen Arnold háttérvokált énekelt; a dal népszerűségében vetekszik azItchycoo Parkkal. Az Immediate valószínűleg a dal amerikai Top 100-as kislemezlistán való gyenge szereplése miatt (csupán a 73. helyig jutott) hagyott fel az együttes tengerentúli népszerűsítésével.

Az1968áprilisában megjelentLazy Sundayegycockneymusic hallstílusú dal, amit az együttes kérése ellenére adtak ki kislemezen. Marriott csupán tréfának szánta, mert a hangos zene miatt folyton reklamáló szomszédok nyugalma érdekében rendszeresen ki kellett költöznie bérelt lakásaiból. A dal a kislemezlista második helyét érte el, de a zenészek továbbra is nehezményezték, hogy zenéjüket egy, a stílusuktól túlzottan távol álló felvétellel reklámozzák. 1994-ben jelent meg aBlurParklifecímű dala, amit aLazy Sundayihletett.

1968. május 24-én jelent meg a Small Faces mára már klasszikussá váltOgdens’ Nut Gone Flakecímű albuma, mely az együttes pályájának csúcsát jelentette. Ennek volt először kerek borítója, melyet úgy terveztek, hogy egy valódi dohányosdobozra emlékeztessen. AzOgdens’hat hétig állt az albumlista élén, az USA-ban viszont csak a 159. helyet érte el.

A „kétfelvonásos” konceptalbum első oldalán hat dal volt, második oldalán pedig egy pszichedelikusmesekapott helyet. A mese Happiness Stanről szól, aki meg akarja találni a fogyóHoldeltűnt részét. A történetetStanley Unwinnarrálta, bár az együttes előszörSpike Milligantkérte fel a feladatra.

A kritikusok pozitívan fogadták az albumot és az eladások is kedvezően alakultak, ám az Immediate együttes tudta nélkül kiadott reklámja – aMiatyánkparódiája – komoly felzúdulást keltett a vallási közösségekben; az együttes hamarosan bocsánatot kért a félreérthető reklámért.[11]A siker ellenére a zenészek azzal a problémával szembesültek, hogy a dalok kifinomultságát gyakorlatilag lehetetlen volt koncerten visszaadni. Az album második oldalán hallható történetet csupán egyszer, aBBC 2Colour Me Popcímű műsorában adták elő teljes egészében. A műsorhoz előre felvett zenei alapokat használtak, de a mikrofonokat bekapcsolták, hogy az esetleges rögtönzéseket felvegyék; a produkcióban Unwin is részt vett. A felvételek – bár nem televíziós minőségben – az Interneten is megtalálhatóak.

Az együttes feloszlása előtt megjelent utolsó kislemez adzsesszeshangzásúThe Universalvolt. A dal alapját Marriott essexi házának hátsó udvarában, egy szokványos magnetofonnal vette fel (a háttérben kutyájának ugatása is hallható),[13]a nyers felvételhez pedig a stúdióban további rájátszásokat készítettek. Kislemezek terén ez volt Marriott legkomolyabb szerzeménye aTin Soldieróta; a dal sikertelensége (a brit Top 40-es listán a 16. helyet érte el) és a brit zenei sajtó kritikus hangvételű írásai miatt az elkövetkező néhány hónapban Marriott alig foglalkozott zeneszerzéssel.

Bár az Immediate Records lényegesen nagyobb alkotói szabadságot biztosított az együttesnek, anyagi helyzetük ekkor sem változott jelentősen. 1967 folyamán a Rolling Stones megvált Oldhamtől, így Marriott és Lane lett a kiadó többi művészének dalszerzője és producere. Ez viszont nem volt kifizetődő, mivel az Immediate egyetlen nyereséges „terméke” a Small Faces volt. Az együttes azonban soha sem kapta meg járandóságát, mert a bevétel egy részéből a stúdióidőt fizették, másik része pedig a kiadó felelőtlen – és felesleges – költekezése nyomán tűnt el. A helyzetet némileg enyhítette, hogy az együttes kevesebb, ám a korábbiaknál sokkal jobban fizető koncertet adott.[11]

Az év vége felé az együttes új album felvételébe kezdett és a turnézást is folytatták. Marriott aThe HerdbőlkiváltPeter Framptonta Small Faces ötödik tagjának ajánlotta, de zenésztársai nem támogatták ötletét.[11]Az együttes feloszlása ekkor már csak idő kérdése volt.

Az együttes feloszlása

[szerkesztés]

A Small Faces feloszlásáról keringő pletykák1969.január 1-jén váltak valósággá, amikor Marriott az Alexandria Palace-ban adott újévi koncert közben lement a színpadról. Távozását azzal magyarázta, hogy az együttes nem tudott megszabadulni a könnyed popzenekar képétől, illetve színpadon nem tudták megfelelően eljátszani összetettebb dalaikat. Az együttesből való kiválása idején Marriott Framptonnal márHumble Pienevű új együttesét tervezte. 2001-ben Kenney Jones így nyilatkozott John Helliernek az együttes feloszlásáról:[14]

Jó lett volna akkor kicsit idősebbnek, tapasztaltabbnak lenni. Ha élőben játszottuk volna azOgdens’-t, az a magabiztosságunkat is megnövelte volna. Popzenekarnak tartottak minket, ami sokkal jobban zavarta Steve-et, mint ahogy azt felénk mutatta. Jobb lett volna, ha olyanok vagyunk, mint a The Who, mert ők a nehéz időszakokban mindig összetartanak, és együtt küzdik le az akadályokat. Steve azon gondolkodott, hogyan szárnyaljuk túl azOgdens’-t, de rájött, hogy képtelenek lennénk rá, ezért kiszállt. AzOgdens’igazi mestermű volt, és ha el tudtuk volna játszani élőben, utána sokkal többre lettünk volna képesek. Épp a keményebbé válás határához érkeztünk.

Már az együttes feloszlása után, 1969 márciusában jelent meg utolsó kislemezük, azAfterglow (Of Your Love).Mivel nem volt senki, aki reklámozza, a brit Top 40-es listán csak a 36. helyet érte el. Az év novemberében jelent meg aThe Autumn Stonecímű dupla válogatásalbum, melyen az együttes kislemezei mellett egy 1968-as koncert részlete, illetve az el nem készült negyedik album egyes felvételei kaptak helyet. Nem sokkal később az Immediate Records csődbe ment.

A feloszlás után: projektek, újraalakulás

[szerkesztés]

Marriott 1969-ben Peter Framptonnal megalapította aHumble Pie-t. Az együttes – ellentétben a Small Facesszel – sikeresebb volt az USA-ban, mint az Egyesült Királyságban. Ezzel egyidőben Lane, McLagan és Jones aThe Jeff Beck GroupbólkiváltRod StewarttalésRonnie WooddalFacesnéven indította újra az együttest.1975-ben a Humble Pie és a Faces is feloszlott.

Ezután a Small Faces tagjai újra összeálltak, hogy promóciós filmet forgassanak az újra kiadottItchycoo Parkhoz ésLazy Sundayhez (a Top 40-es listán a 9., elletve a 39. helyet érték el). Új album felvételét is elkezdték, de egy vitát követően Lane kiszállt a munkából. A zenész ekkoriban kezdte mutatni asclerosis multiplextüneteit, és durva viselkedését a többiek – tévesen – részegségnek vélték. Lane helyétRick Willsvette át, akivelPlaymatesés78 in the Shadecímmel két albumot vettek fel, melyeket azAtlantic Recordsadott ki. Egy rövid időszak erejéigJimmy McCullochgitáros is csatlakozott az együtteshez, aki azelőtt aWingstagja volt.Paul McCartneyegyre nehezebbnek találta a munkát vele, ezért telefonon közölte Marriott-tal, hogy „viheti” a zenészt. Mindezek ellenére Lane hiánya nyilvánvaló volt, apunkelőretörése miatt pedig az albumok mind a kritikusok, mind a vásárlók körében sikertelenek voltak.

Kenney Jones1978-ban,Keith Moonhalálát követően aThe Whodobosa lett.[15]Ian McLagan olyan előadókkal és együttesekkel dolgozott, mintBonnie Raitt,Bob Dylan,Bruce Springsteen,aThe Rolling StonesésBilly Bragg.1998-ban jelent megAll the Ragecímű önéletrajza. Napjainkban azAustinmelletti Manorben él.

Marriott1991.április 20-án halt meg, amikor egy égő cigaretta miatt essexi háza teljesen leégett.[16]Néhány nappal halála előtt kezdett közös album felvételébe Peter Framptonnal, aki 1971-ben vált ki a Humble Pie-ból. Lane a sclerosis multiplexszel vívott majdnem 20 éves harc után1997.június 4-én, acoloradóiTrinidadban levő otthonában hunyt el.

Az együttes öröksége

[szerkesztés]

Az Immediate Records 1970-es csődjét követően a Small Faces felvételeinek sorsa kétségessé vált. Nagy részük az 1970-es évekbenKanadábanújra megjelent, de általánosságban elmondható, hogy az együttes „hagyatéka” kaotikus állapotban volt. A helyzet aCD-korszak kezdetén sem javult, mert az Immediate katalógusának kezelői átlag alatti minőségű, sokad-generációs szalagokat küldtek a gyáraknak. Az első elfogadható minőségű Small Faces-CD1990-ben, a Sony Music Special Products gondozásában jelent meg, melyhez aColumbia Records– a Sony jogelődje – birtokában levő felvételeket használták. Az 1990-es évek folyamán a vásárlók észrevételei, a brit stúdiók archívumának még alaposabb feldolgozása és a korszerű digitális technika eredményeképp az együttes CD-inek minősége rendkívül sokat javult.[11]

A kutatást megnehezítette, hogy az Immediate a pénzszerzés érdekében az instrumentális felvételeket és egyes dalok félkész változatait új címekkel adta ki. A felvételek azonosításában és rendszerezésében Kenney Jones és Ian McLagan is részt vett. A Decca és az Immediate jogutódjaival folytatott tárgyalásoknak köszönhetően a2003-ban megjelentUltimate Collectioncímű válogatás az együttes első albuma, ami után a zenészek és örököseik szerzői jogdíjat kapnak.[11]

2007.szeptember 4-én aCity of Westminstera Small Faces és Don Arden munkásságát elismerő emléktáblát avatott aCarnaby Streeten,az együttes első sikereinek helyszínén.[17][18]Az ünnepségen Kenney Jones is részt vett, aki így nyilatkozott a BBC-nek: „Nagyszerű dolog, hogy a Small Facest ennyi év után elismerik. Csak azt kívánom, hogy Steve Marriott, Ronnie Lane és a néhai Don Arden is itt lehetne velem.”[3][19]

Az együttes tagjai

[szerkesztés]
1965
1965–1969
1976
1976–1977
1977–1978

Diszkográfia

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Az együttes neve elé gyakran – helytelenül –Thenévelőt írnak.
  2. ab'Small Faces Biography'.rollingstone.com. [2009. szeptember 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 8.)
  3. ab'Small Faces Honoured – Commemorative Plaque Unveiled in London'.bbc.co.uk, 2007. szeptember 4. (Hozzáférés: 2009. március 6.)
  4. Hewitt, Hellier, p. 297
  5. 'The Ivor Novello Awards – About PRS'.theivors.britishacademy.com. [2007. augusztus 25-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 6.)
  6. Rock and Roll Hall of Fame Inductees 2012.Rock and Roll Hall of Fame, 2012. [2012. április 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 27.)
  7. Angolulspeed-enhanced,ami aszlengbenspeednek nevezettamfetaminrautal.
  8. Hewitt, Hellier, p. 93–94
  9. 'Radio London Fab 40 Supplement – Dateline Diamonds'.radiolondon.co.uk. (Hozzáférés: 2009. március 8.)
  10. 'Kenney Jones Interview'.the-faces.com. [2011. június 10-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 8.)
  11. abcdefghijEder, Bruce:'The Small Faces – Biography'.allmusic.com. (Hozzáférés: 2009. március 9.)
  12. Twelker, p. 42
  13. 'The Story of the Small Faces in Their Own Words: The Songs'.ianmclagan.com. [2011. február 6-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 8.)
  14. 'An Interview with Kenney Jones'.wappingwharf.com, 2001. december 11. [2011. október 1-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 7.)
  15. '7 Ages of Rock – The Who'.bbc.co.uk. (Hozzáférés: 2009. március 7.)
  16. Hewitt, Hellier, p. 287–288
  17. 'Cabinet Member Decisions/Current/Planning/2007/08-Commemorative Green Plaque for The Small Faces'.westminster.gov.uk. [2016. március 4-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 7.)
  18. 'Small Faces Plaque in Carnaby Street'.makingtime.co.uk. (Hozzáférés: 2009. március 7.)
  19. 'Soho Plaque Unleashes Mod Memories'.bbc.co.uk, 2007. szeptember 4. (Hozzáférés: 2009. március 7.)

Bibliográfia

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]