Ugrás a tartalomhoz

Sternberg-palota

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Sternberg-palota
TelepülésHradzsin
CímHradčanské náměstí 15.
Építési adatok
Építés éve1698 után (1707?)
Megnyitás1948?
Rekonstrukciók évei2002–2003
Építési stílusbarokk
Építész(ek)Giovanni Battista Aliprandi
Hasznosítása
Felhasználási terület
  • palota
  • szépművészeti múzeum
  • kúria
TulajdonosPrágai Nemzeti Galéria
Elhelyezkedése
Sternberg-palota (Prága)
Sternberg-palota
Sternberg-palota
Pozíció Prága térképén
é. sz. 50° 05′ 25″,k. h. 14° 23′ 48″50.090265°N 14.396570°EKoordináták:é. sz. 50° 05′ 25″,k. h. 14° 23′ 48″50.090265°N 14.396570°E
Térkép
Sternberg-palota weboldala
AWikimédia CommonstartalmazSternberg-palotatémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
mennyezetkép

ASternberg-palota(csehülŠternberský palác,57/15) a cseh világi barokk építészet egyik legkiemelkedőbb épülete aprágaiHradzsin térészaki oldalán áll.

Története

[szerkesztés]

Václav Vojtěch Šternberkgróf építtette valamikor 1698–1730 között[1]néhány kisebb, gótikus épület és egy reneszánsz palota helyére — ez utóbbitKryštof Popel Lobkowicza 16. század végéig használta. Nemcsak az építkezés pontos időpontjáról nem maradtak bizonyító erejű dokumentumok, de még azt sem tudni, ki is építette a palotát. A történészek többségének három jelöltje:

de egyes vélemények szerint az épületet

vagy akár

is tervezhette.

A déli szárny építését félbehagyták, és csak 1835–1842 között fejezte beJan Novotnýcseh építész. Ekkor készült el az épület neobarokk bejárata és a második emeleti nagyterem is.

Franz Josef Sternberg1796-ban alapította meg a cseh hazafiak művészetpártoló társaságát, majd 1811-ben eladta palotáját az általa alapított társaságnak, amely ideköltöztette az addig összegyűjtött tárgyakat aČernín-palotából(amit katonai kórházzá alakítottak). 1821 és 1847 között az épületet aCseh Nemzeti Múzeumvette bérbe. Ezután itt rendezték be egyes, kiemelkedő cseh tudósok (példáulPavel Jozef Šafárikés a botanikusKarel Bořivoj Presl) munkahelyét;Václav Hankaés a festőAntonín Mánesegy ideig itt is lakott.

Mivel a palota túlságosan messze volt a város központjától, ami kényelmetlenné tette a gyűjtemények látogatását, a művészetpártoló társaság 1871-ben eladta az épületet. Egy évvel később a Leányok és Asszonyok Szent Anna Egyesülete értelmi fogyatékosok szanatóriumává alakította. Ezt az intézménytErnestinumnak nevezték el a társaság elnökasszonya és legfőbb adományozója,Ernestina Auersperkovátiszteletére. 1918-ban ezt az intézményt kiköltöztették Prágából, és helyét egy kadétiskola foglalta el. A német megszállás és a protektorátus idején a hadsereg használta, majd 1945-től a várőrség kaszárnyája volt. 1946–1948 között kezdték ideszállítani aPrágai Nemzeti Galériakincseit, és hamarosan megnyílt a galéria első kiállítása.

2002–2003-ban teljesen felújították.

Az épület

[szerkesztés]

A kétemeletes palota négy épületrésze közel négyzet alakú belső udvart fog közre. Abarokkstílusú épület homlokzata aHradzsin térfelé fordul; mögötte aSzarvas-árokbana Brusnice-patak folyik. A nyugati oldalon kis kertet alakítottak ki kerti tóval és szobrokkal. Az efelé forduló (nyugati) szárny középső része (egészen a tetőig) körívesen előreugrik.

Bejárata az egykor a Hradzsin teret aSzarvas-árokkalösszekötő ösvény helyén épített gyalogútról nyílik. Az ovális előcsarnok végéből monumentális lépcsőház vezet a felsőbb szintekre. A tető alatt Csehországban korábban szokatlan, a francia építészetből átvett módon festőimanzárdokatalakítottak ki.

A belső udvar felé néző falakat gazdagstukkódíszekékítik. A második emelet ablakainak medallionjaiban római császárok arcmásait mintázták meg. A reliefHéraklészlegendájának eseményeit (Minószbikája, alernéi Hüdra,anemeai oroszlán,a titánok legyőzése) mutatja be. 1947-ig a belső kertben állt a franciaAntoin-Louis Barymonumentális, az óriáskígyót széttépő oroszlánt ábrázoló szobra.

A második emeleti csarnokok stukkóitGiuseppe Donato Frisonimintázta. A két terem mennyezetét díszítő, ovális keretekben elhelyezett mennyezetfestmények (Didokarthágói királynő öngyilkossága,Artemisziahalikarnasszoszi királynő gyásza)Michael Václav Halwaxmunkái. A szomszédos terem mitológiai témájú mennyezetképétMatěj Nettelfestette. Akínai szalonés azantik szalonmennyezeténJan Rudolf ByssaSternberg családcímerének alakjait örökítette meg allegorikusan. A kínai szalon keleties hangulatú berendezéseJan Václav Kratochvílmunkája.

Az első emelet falfestményeit (a bolygók és a kontinensek allegóriái, valamint jeles személyiségek — például Kolumbusz Kristóf — arcképei) letakarták, hogy ne vonják el a figyelmet a kiállított műalkotásokról.

Kertjéből szép kilátás nyílik aSzarvas-árokra,aKirályi kertekreés az északi városrészre. A kerti házban a 19–20. századi francia művészet alkotásait állították ki.[1]

Cseh Nemzeti Galéria

[szerkesztés]

Ez a palota aCseh Nemzeti Galériafőépülete, itt látható a galéria legtöbb, külföldi műalkotásokat bemutató kiállítása:

  • a 15–19. század német és osztrák művészete;
  • a 14–18. század itáliai művészete;
  • a 15–18. század flamand és holland művészete;
  • a 15–18. század spanyol, és francia és angol művészete;
  • azikongyűjteményés a
  • kínai kabinet.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]