Ugrás a tartalomhoz

Szahul

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Az egykori Szahul-föld hozzávetőleges területe nagyjából megegyezik a képen világoskék színnel jelöltkontinentális selfkiterjedésével.
Szahul ésSzundatérképe.

Szahul,vagySzahul-föld,egykontinens,amely az egykor összefüggő szárazföldet alkotóÚj-Guinea,AusztráliaésTasmaniaterületeiből áll (főleg apleisztocénjégkorszakidején), szűkebb értelemben pedig az ezeket összekötőkontinentális talapzatot,melyetSzahul-selfnek is neveznek. Gyakran használják helyette azAusztráliavagyNagy-Ausztráliaelnevezéseket is.

A fenti területek amezozoikumvégén, akrétábanváltak leGondwana-ról (Nagy Déli Kontinens), ezértméhlepényes emlősök(az ember megjelenése előtt) nem jutottak el ezekre a területekre. Emiatt egyedülálló állatvilág alakulhatott ki rajtuk: óriáshüllők (példáulmegalánia,wonambi),futómadarak(emu,kazuár), valaminterszényeséstojásrakó emlősök.Az előbbifaunanagy része a pleisztocén végén kihalt (ld.pleisztocén megafauna).

A fenti különleges állatvilág élesen különbözik a közeli Délkelet-Ázsia állatvilágától, amitAlfred Russel Wallacebrittermészettudós vett észre először a19. században:a két „világ” közötti határt így róla nevezték elWallace-vonalnak.

A területekre csak a modernember(Homo sapiens)jutott el, kb. 40-50 000 évvel ezelőtt, azausztralid rasszhoztartozó őslakók azok leszármazottjai: ezek az Új-Guineaszigeténélőpápuák,az ausztrálkontinensenélőaboriginekés a 19. század során azeurópai(angol) telepesek által kiirtotttasmánok.