Ugrás a tartalomhoz

Szent Tamás-torony

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szent Tamás-torony
OrszágMálta
TelepülésMarsaskala
Építés éve1614
TípusŐrtorony
Építész(ek)Vittorio Cassar
TulajdonosMálta kormánya
Elhelyezkedése
Szent Tamás-torony (Málta)
Szent Tamás-torony
Szent Tamás-torony
Pozíció Málta térképén
é. sz. 35° 51′ 40″,k. h. 14° 34′ 22″35.861111°N 14.572778°EKoordináták:é. sz. 35° 51′ 40″,k. h. 14° 34′ 22″35.861111°N 14.572778°E
Térkép
AWikimédia CommonstartalmazSzent Tamás-toronytémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Szent Tamás-torony(máltaiul::Torri ta' San Tumas) nagy bástyásőrtoronyamáltaiMarsaskalában.Egyike annak a hat erődtoronynak, amelyeket aJeruzsálemi Szent János Ispotályos Lovagrend54. nagymestereépíttetett a szigetek partvédelmi hálózatának részeként1610és1620között.[1]A Szent Tamás-torony – amely Málta legnagyobb őrtornya –1614-ben épült, aWignacourt-toronyok között harmadikként. Nevét aSzent Tamásnakszentelt kápolnáról kapta.

Az épület a máltai lovagok partvédelmi rendszerének stratégiai eleme volt, majd szerepe fokozatosan csökkent. A brit uralom kezdetéig a partok védelmét szolgálta, majd a 19. század során katonai szerepe megszűnt.[1]Viszonylag jó állapotban van, hasznosítására több terv is született, de végső funkcióját még nem nyerte el.[2]

Leírása

[szerkesztés]
A Szent Tamás-torony alaprajza

A Szent Tamás-torony jellegzetes négybástyás, csillag alakú erőd. Alaprajza négyzetes és minden sarkát egy-egy ötszögletűbástyaerősíti. A torony kétszintes, lapostetős, amelyen alacsony mellvéd fut körbe, tornyai is relatív alacsonyak. Falai rendkívül vastagok, helyenként 5 méteresek, ami az alapzatnál majdnem duplájára szélesedik. Megjelenése rendkívül robosztus. Belsejének fő szintjén kétdongaboltozatoshelyiség van.[3]

A torony tervezője ismeretlen. Egyesek szerint a Szent Tamás-toronyVittorio Cassartervei alapján épült,[4]ám Cassar 1607-ben, a torony építésének megkezdése előtt meghalt, így ez nem lehetséges.[3]Más leírások alapján a tornyot egy másik máltai hadmérnök, Gerolamo Bonici tervezte. A Wignacourt nagymester által építtetett tengerparti tornyok formailag a Cassar által tervezettGarzes-toronymintájára épültek, így feltételezhető, hogy a Szent Tamás-toronyhoz is ezt a tervet vették alapul, de a szicíliai és spanyol katonai architektúra újításai mentén módosítottak rajta.[3]

A megerősített boltíves bejárat a szárazföld felőli oldalfal közepén áll, amelyhez az árok fölé épített felvonható fahídon (ponte levatoio à fleccie e catena) át lehetett eljutni. A híd mára megsemmisült, de láncos emelőszerkezetének egyes elemei mindmáig eredeti állapotukban megmaradtak, és egyediek a szigeten. Ez volt a legrégebbi és legelterjedtebb felvonóhíd-mechanizmus, amelyet a lovagok használtak egészen a tizenhetedik század végéig.[3]Egyszerű és megbízható eszköz volt, ahol az emelőkarok a külső fal homlokzatába vágott függőleges résekből nyúltak ki és láncokkal kapcsolódtak egy fa emelvény külső végéhez, míg az ellensúlyt – egy vassöréttel vagy más nehéz tárgyakkal megtöltött zárt fadobozt – a karok belső végére rögzítették. A hidat általában egyetlen ember is könnyen kezelhette. Több más toronyhoz hasonlóan a felvonóhidat és a bejáratot egy falazott lépcsősor egészítette ki.

A bejárat fölötti falrészt Wignacourt nagymester liliomos címere díszíti.

Története

[szerkesztés]
Málta 1530–1798 között épült partvédelmi rendszere

ARodoszbólvaló száműzetés után a megfogyatkozott lovagrend 1530-ban vette birtokba Máltát,V. Károly német-római császárfölajánlása alapján. 1565-ben került sor történelmük legnagyobb csatájára, anagy ostromra,amely során hatalmas erőfeszítéssel visszaverték a török flotta támadását, ezzel megtörve azoszmán birodalomverhetetlenségének mítoszát, de az újabb támadás veszélye nem múlt el. Az Ispotályosok által uralt Málta elleni utolsó nagy támadás az 1614 júliusában történtŻejtun-i razziavolt, amikor a portyázók kifosztottákŻejtunvárosát és környékét. A rajtaütés során 60 oszmán hajó 6000 katonával sikeresen partra szállt a Szent Tamás-öbölnél, és támadást indított Marsaskalánál. Bár a csata döntő máltai győzelemmel zárult – a rend lovassága és a délkeleti városok és falvak lakói visszaverték őket hajóikra – a csata félelmetesen emlékeztetett Málta nagy ostromára. A támadás utánAlof de Wignacourtnagymester és tanácsa azonnal elrendelte a Szent Tamás-torony megépítését a marsaskalaiil-Ħamrijahegyfokon, a torkolatvölgy és a Szent Tamás-öböl közötti természetes félszigeten, a partvonal állandó őrzésére.

A torony építése 13 450 scudiba, 6 tarìba és 4 graniba került,[1]amit a nagymester maga finanszírozott. Alof de Wignacourt a magisztrátusa idején megépült összesen hat toronyból öt építését személyes vagyonából biztosította, melynek összköltsége 55 519 scudi volt. Ez a nagymester rendnek nyújtott összes jótéteményének nyolcadát tette ki.

A rend katonai tervezői kiemelt védelmi szerepet szántak a toronynak. Úgy képzelték, hogy a Szent Tamás-torony – aSzent LuciánésSzent Ágota-toronyhozhasonlóan – sokáig tartani tudja magát egy támadás esetén. 30 fős állandó helyőrséggel rendelkezett, továbbá elegendő lőszerrel és élelemmel ahhoz, hogy akár egy 40 napos ostromnak is ellenálljon.

Martín de Redínnagymester idejében a szigetek partvédelmi hálózatának bővítésekor aŻonqorés aXrobb l-Għaġintornyok kerültek a Szent Tamás-torony látóterébe.

1716 körül a torony tengerre néző oldala elé félkör alakú ütegállást építettek. Az ütegben nyolc különböző kaliberűágyúés egybronzmozsárállt.

A tizennyolcadik század közepére a Szent Tamás-torony szerepe megváltozott, fontos partvédelmi jellege lecsökkent és parancsnoki központtá változott. Az1798-1800-as francia blokádidején a tornyot megrohanták és elfoglalták a máltai felkelők.[5]A torony a 19. század végéig abritekhasználatában maradt, a helyőrség elhelyezési igényei szerint szobákat alakítottak ki benne és egy ideig börtönnek is használták,[6]de jelentős szerkezeti változtatásokat nem végeztek rajta.

Napjainkra Marsaskala városa szinte bekebelezte a tornyot, modern épületek veszik körül.[7]Egy ideig étterem és pizzéria működött benne, majd 2008-ban a Fondazzjoni Wirt Artna örökségvédelmi alapítvány gondozásába került,[8]akik helyreállították; az üteg ágyúplatformját, mellvédjét és lőállásait átépítették.[9] A Marsaskala Helyi Tanács 2014-ben a toronyban kiállításokat, hagyományőrző és más rendezvényeket szervezett a torony fennállásának 400. évfordulója alkalmából.[10]

További megjelenése

[szerkesztés]

A torony szerepel Charles Zarb 2004-ben megjelentIl-Misteru tat-Torri San Tumas(A Szent Tamás-torony rejtélye) című szépirodalmi könyvében.

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aSaint Thomas Towercímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. abcQuentin Hughes:Malta. A guide to the fortifications,S. 215ff.
  2. Marsascala tower for pirates of the Mediterranean”,Times of Malta,2008. augusztus 25. (Hozzáférés: 2014. augusztus 31.)
  3. abcd(2013. november 26.) „In Defence of the Coast (I) - The Bastioned Towers”.Arx - International Journal of Military Architecture and Fortification(3), 34–43. o. (Hozzáférés: 2015. május 1.)
  4. Dictionary of Maltese Biographies Vol. 1 A-F.Pietà, Malta: Pubblikazzjonijiet Indipendenza, 534. o. (2009. november 26.).ISBN 9789993291329
  5. https://wirtizzejtun2.files.wordpress.com/2011/05/iz-zejtun-fil-migja-fran_gbz1998.pdf
  6. St. Thomas Tower and Battery.MilitaryArchitecture.com,2010. október 18. [2018. június 19-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. augusztus 31.)
  7. The Jerma Palace Hotel saga”,Times of Malta,2007. április 12. (Hozzáférés: 2015. május 1.)
  8. St Thomas tower entrusted to FWA”,Times of Malta,2008. augusztus 4. (Hozzáférés: 2015. május 1.)
  9. St Thomas tower gets much needed clean-up”,Times of Malta,2008. augusztus 22. (Hozzáférés: 2015. május 1.)
  10. Iljieli Skalin.What’s On Malta.(Hozzáférés: 2015. május 1.)

Külső hivatkozások

[szerkesztés]