Ugrás a tartalomhoz

Szogdia

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szogdia Kr. e. 300 körül

Szogdia(vagySzogdiané;tádzsik nyelvenСуғд,óperzsául:Szughuda– سغد) egyiráni nép,aszogdoklakóhelye volt azAmu-darjafelső folyása és mellékfolyói mentén a maiÜzbegisztánterületén az ókorban. Később azÓperzsa Birodalomprovinciája lett,I. Dareioszbehisztuni feliratánaklistáján a 18. elemként szerepel. Ezután Nagy Sándor hódította meg, ahellenizmusidején városi, kézműves-kereskedő civilizációvá vált. Aselyemútkereskedői jelentős számban a szogdok voltak. A szogd városállamok, noha soha sem voltak politikailag egyesítve, mindSzamarkandköré csoportosultak.

Története

[szerkesztés]
Diodotuszarany pénzérméje, kb. Kr. e.250

Nagy Sándori. e. 327-ben meghódította Szogdiát, majdBaktriávalösszevonva a birodalma egyik tartományává tette. Később, ahellenizmuskorában aGörög-Baktriai Királyság(avagy Gréko-Baktriai Királyság) része lett mintegy egy évszázadra. A hellenizmus idején fellendült a városi kultúra, agörög-baktriai uralkodóksok új várost is alapítottak nemcsak Baktriában, hanem Szogdiában is. Ez sok indiai kereskedőt és kézművest vonzott ide, akik aprákrit nyelvészaknyugat-indiai nyelvjárását, a gandhári prákritot beszélték. Aszogdokezután kézműves, kereskedő, városi néppé váltak.[1]A greko-baktriai uralkodók felismerték a kereskedelem jelentőségét, ezért azi. e. 2. századelső felében katonai hadműveleteket folytattak egészenLoulanig,hogy biztosítsák aTarim-medencénkeresztül vezető kereskedelmi utakat, amelyek a hamarosan megszületőSelyemútegyik szárazföldi szakaszát képezték.[2]

Szogdiáti. e. 129körül meghódították azászik.[3]A kereskedelem ezt követően indult igen jelentős virágzásnak, mivel a kínai kereskedők előszeretettel utaztak át Szogdián:„A küldöttségek legnagyobbjának több száz személynyi tagja volt, míg a kisebb társaságokhoz is több mint százan tartoztak… Egy év ideje alatt minden helyről öt-hat vagy akár több mint 10 társaság is ki lett küldve.”(Sze-ma Csien:Si csi).

Vallások

[szerkesztés]
Hamisított pénzérme Szogdiából

A szogdok között több vallás követőit is meg lehetett találni: elterjedt volt abuddhizmus,amanicheizmus,anesztorianizmusés azoroasztrizmus.Szintén fontos szerepet játszottak abuddhizmus Selyemút menti terjedésében,egészen a VIII. században bekövetkezettiszlámhódításig.

Nyelv, népesség

[szerkesztés]

A szogdok nyelve, aszogd nyelvakelet-iráni nyelvekközé, azindoeurópai nyelvcsaládbatartozik, közeli rokona abaktriai nyelvnek,a térség másik fontosókorinyelvének. Aszogd ábécévelírták, ami azarámi írásegyik leszármazottja.

Az itt élt népesség nagy része a későbbiek során fokozatosan elvegyült a többi helyi csoporttal, mint a baktriaiakkal, türkökkel és perzsákkal, majd nyelvük használatát abbahagyták, s helyetteperzsáulvagyüzbégülkezdtek el beszélni. Ennek az asszimilációnak köszönhetően aperzsaés azüzbégszámos szogd eredetű kölcsönszót tartalmaz.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Megjegyzések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

Hivatkozott források

[szerkesztés]

Egyéb

[szerkesztés]
  • (angolul)Encyclopædia Britannica 1911 Edition
  • (angolul)Calum MacLeod, Bradley Mayhew “Uzbekistan. Golden Road to Samarkand”
  • (angolul)Archaeological Researches in Uzbekistan. 2001. Tashkent The edition is based on results of German-French-Uzbek co-expeditions in 2001 in Uzbekistan*
  • (angolul)Etienne de la Vaissière, Sogdian Traders. A History, Leiden: Brill, 2005.ISBN 90-04-14252-5
  • (franciául)Etienne de la Vaissière, Histoire des marchands sogdiens, Paris: de Boccard, 2004.

További információk

[szerkesztés]
  • ókorÓkorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap