Ugrás a tartalomhoz

Szonnó dzsói

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szamurájok aszonnó dzsóifeliratú zászlóval a Mito-lázadás idején (1864. június 17.Cukuba,Ibaraki prefektúra)

Aszonnó dzsói(japánul:Tôn hoàng nhương di vagy tôn vương nhương di,Hepburn-átírással:Sonnō jōi) neokonfuciánus japánpolitikafilozófia.Jelentése:Hódoljatok be a császárnak, és űzzétek ki a barbárokat[1]vagyTiszteljétek a császárt, és űzzétek ki a barbárokat[2].A19. századmásodik felében, amikor Japán a modern állammá válás útjára lépett, aszonnó dzsóilett annak a társadalmi mozgalomnak a jelszava, ami aTokugava-sógunátusmegdöntését tűzte ki célul.

Eredete[szerkesztés]

A tavasz és ősz korszakábanCsi állam hercege Csi Huán Kung ezzel a mottóval(szonnó)próbálta rávenni a feudális államokat, hogy hódoljanak be aCsou-dinasztiának.Csou Hszüangvang császár Csi Huan Kungot az Öt hegemon közé emelte. Aszlogenakkor még nem hordozott mélyebb politikai tartalmat.

Jamazaki AnszaiésJamaga Szokóneokunfuciánus tudósok a japán császári ház sérthetetlenségéről, érinthetetlenségéről értekeztek műveikben, valamint arról, hogy magasabb rangú más országok uralkodó házainál. Jamazaki és Jamaga gondolataitMotoori NorinagaésTakenoucsi Sikibu,akokugakuvezetői atennóiránti abszolút engedelmesség elvévé tették ( tôn hoàng luận, szonnóron), s ami magában foglalta azt is, hogy a Tokugava-bakufu iránt kevésbé kell lojálisnak lenni.

Aizava Szeisiszaiaz 1825-ben megjelent polemikus írásában, aSinronban(Új tézisek)[3]népszerűsítette aszonnó dzsóit.Aizava számára aszonnóa császár tiszteletét jelentette a Tokugava-bakafun keresztül, adzsóia barbárok (nyugati államok) kulturális, és főleg keresztény befolyásának megállítását[4].Az Aizava tanításán alapulónacionalistamozgalom az 1830-as években jött létre a MitohanbanTokugava Nariaki daimjó idején[5].

A nacionalista mozgalom a Tokugava-bakufu utolsó éveiben[szerkesztés]

Namamugi-incidens: Charles Lennox Richardson brit kereskedő meggyilkolása

Akanagavai egyezménnyelvéget értjapán izolációja.Aszamurájoktöbbsége a nyitási kényszert a haza megalázásának érezte. Egymástól függetlenül ellenálló csoportok alakultak Mitóban,Csósún,Szacumában, Toszában, és jelszavuk aszonnó dzsóilett. Tagjaikat sisi-nek, aktivistának nevezték. A császári udvar ajánlása ellenére a sógunátus alig tanúsított ellenállást az idegenekkel (amerikaiak) szemben, s ezJosida Sóinnakés a bakufu-elleni mozgalom vezetőinek bizonyság volt arra, hogy a sógunátus helyére új kormány kell, hogy a császár akaratát teljesíteni tudja.

A mozgalom radikalizálódása és a kormány elnyomó intézkedései[szerkesztés]

1858. július 29-én aláírták azegyenlőtlenHarris-szerződést(Amerikai–japán barátsági és kereskedelmi szerződés). A mozgalom ekkor radikalizálódott. Josida Sóin, aki a fegyveres megoldást mindig elvetette, a sógunátus erőszakos megdöntése és a császári hatalom visszaállítása mellett döntött. A szamurájokmerényleteketkövettek el a bakufu fontos tisztségviselői és külföldi polgárok ellen. A négy leghíresebb merénylő(hitokiri)(Bakumacu merénylői: Mạc mạt tứ đại nhân trảm り, Bakumatsu Shidai Hitokiri) nevét a japán történetírás megőrizte: Kavakami Genszai, Kirino Tisiaki, Tanak Simbé és Okada Izó.Itó HirobumiésJamagata Aritomokésőbbiminiszterelnökökis részt vettek merényletkísérletekben.

Asógunátuskeményen lecsapott a hűtlen szamurájokra.Ii Naoszukedaimjóéstairó(régens) javaslatára 1858 és 1860 között politikai üldözés kezdődött (Anszei évek tisztogatása), több mint százan estek áldozatul, többek között Josida Sóin is. Ii Naoszukét 1860. március 24-én meggyilkolták, a letartóztatásokat leállították.

A lázadó szamurájokidegengyűlölete[szerkesztés]

Kiheitai (önkéntes milícia)

A lázadóhanokfelderítő utakra küldtek szamurájokatKínábaés nyugati államokba.Takaszugi Sinszakuezt írta Naplójába(Kókai nicsiroku)1862 májusábanSanghajban:[6][7]„[Sanghajban] a legtöbb kínai külföldinek szolgál. A város hivatalosan Kína fennhatósága alá tartozik, de valójában angol és francia gyarmat lett… ellátogattam az angol misszióba. Orvosok gyógyítják ott a betegeket, majd megtérítik, megkeresztelik őket. Japánban is fel kell készülnünk ilyen dolgokra…”

A kereskedelmi szerződések nyomán európai kereskedelmi lerakatok nyíltak egymás után. A szamurájok a küszöbön állógyarmatosítástólféltek.Maki Jaszuomi[8]1861-ben ezt írta feleségének[9]:„Az idegenek […]Oszakában,SzakaibanésHjógo prefektúrábanlétesítendő erődítmények építésére kértek engedélyt a kormánytól. Ha ez bekövetkezik, Japánt két részre osztják […] és a császári udvart lábbal fogják tiporni […] Ha az ország idegenek uralma alá kerül, nem lesz már miért élni, és csak a halál marad az egyetlen kiút nekem és családomnak.”

A gyarmatosítástól való félelem olyan mértékű xenofóbiát váltott ki, hogySimazu Hiszamicuszacumai daimjó megölte Charles Lennox Richardson brit kereskedőt (Namamugi-incidens).

A császár beavatkozása[szerkesztés]

Tokugava Josinobufrancia katonai egyenruhában (1867)

Akiotóicsászári udvar rokonszenvezett a lázadó szamurájokkal.Kómei császárszemélyesen támogatta mozgalmukat, szakított azzal a hagyománnyal, hogy az uralkodó nem vesz részt aktívan az államügyekben. 1863 márciusában elrendelte a barbárok kiűzését ( nhương di sắc mệnh, dzsói csokumei). A kormány nem vette tudomásul a császári parancsot, a lázadó szamurájok azonban külföldi hajókra lőttekSimonoszekiben.Kormánytisztviselők és külföldiek ellen követtek el merényleteket, ezért a kormány felállította asinszengumit, a szamuráj milíciát. A nyugati államok kártérítési követeléssel,Kagosimaés Simonoszeki ágyúzásával válaszoltak. 1864-ben a Mito birtokon nyílt felkelés robbant ki a bakufu ellen, a kormánycsapatok 1865 januárjában leverték[10].A csósúi szamurájok kiotóihamaguri felkelésérea bakufu büntetőhadjárattal válaszolt, Csósút meghódoltatta.

AMeidzsi-restaurációelőkészítése[szerkesztés]

A lázadók katonai ereje nem volt elegendő a bakufu megdöntéséhez, ezért a szamurájok politikát változtattak. Axenofóbiátfélretették, és 1864-től aszonnó dzsóia kormány megbuktatásának jelszava lett[11].Szacuma, Csúsú és Tosza felvette a kapcsolatotAngliával,modern fegyvereket vásároltak, és nyugati mintájú, ütőképes milíciát hoztak létre. A hagyományos japán katonai hierarchiát eltörölték, először kaptak jogot fegyverviseléshez a nemesi ranggal nem rendelkezők. A leghíresebb önkéntes milíciát(kiheitai)Takaszugi Sinszakuállította fel Csúsúban[12].1866-ban győzelmet arattak a megtorló kormánycsapatok felett.

Szakomoto Rjómamegszervezte, hogy Szacuma, Csósú és Tosza tartós szövetségre lépjen abakufuellen az újsógun,Tokugava Josinobuhatalomra kerülésekor. Afranciakormány nevébenJules Chanoinekatonai missziót vezetett Japánba, hogy segítséget nyújtson a kormánynak, de a sógunátus csak abosin-háborúkitöréséig tudott hatalmon maradni.

Kómei császártIvakura Tomomimegmérgezte, mert pozitívan fogadta a kormány közeledését[13].A tróntMeidzsi császárfoglalta el, és rendíthetetlenül támogatta aszonnó dzsóimozgalmat.

A Meidzsi-restaurációt követő évek[szerkesztés]

A császári hatalom visszaállítása után aszonnó dzsóieltűnt a köztudatból, helyére új jelszó került:fukoku kjóhei( phú quốc cường binh, gazdag ország, erős hadsereg). Japán imperialista terjeszkedési politikája aRjúkjú-szigetekelfoglalásával vette kezdetét1879-ben. Később avakon jószai( hòa hồn dương tài, japán értelem és nyugati technika) lett a vezérszava Japán fergeteges iramú iparosodásának.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Ng1362. oldal
  2. Craig144. oldal
  3. Wakabayashi3. oldal
  4. Wakabayashi21. oldal
  5. Craig153. oldal
  6. Livingston84. oldal
  7. Joshua A. Fogel:The Cultural Dimension of Sino-Japanese Relations(angol nyelven). M. E. Sharpe, Inc., 1995. (Hozzáférés: 2014. február 26.)
  8. Maki Jaszuomi(angol nyelven). Encyclopedia of Shinto. (Hozzáférés: 2014. február 26.)
  9. Livingston85. oldal
  10. Hall343. oldal
  11. Wakabayashi4. oldal
  12. Norman27-35. oldal
  13. Bergamini433. oldal

Források[szerkesztés]

  • Craig:Craig, Albert M..Chōshū in the Meiji Restoration.Lexington Books (2000).ISBN 0739101935
  • Ng:Ng, Franklin.The Asian American encyclopedia, Vol. 5.Marshall Cavendish (1995).ISBN 1854356844
  • Wakabayashi:Wakabayashi, Bob Tadashi.Anti-Foreignism and Western Learning in Early-Modern Japan: The New Theses of 1825.Harvard University Press (1986).ISBN 0-674-04037-6
  • Livingston:Livingston, Jon, Joe Moore, Felicia Oldfather.Imperial Japan, 1800 – 1945.Pantheon Books New York (1974).ISBN 0-394-70668-4
  • Hall:Hall, John M., Marius B. Jansen, Madoka Kanai, Denis Twitchett, John M. Hall, Marius B. Jansen, Madoka Kanai, Denis Twitchett.The Cambridge History of Japan Vol. 5: The Nineteenth Century.Cambridge University Press (1989).ISBN 0-521-22356-3
  • Norman:Norman, Egerton Herbert.Soldier and Peasant in Japan: The Origins of Conscription.Institute of Pacific Relations New York (1943)
  • Bergamini:Bergamini, David.Japan’s Imperial Conspiracy.William Morrow. 978-0688019051 (1971)
  • Paul Akamatsu:Meiji 1868 – Revolution and Counter-Revolution in Japan;Harper & Row, New York 1972 (Original:Meiji 1868 – Révolution et contre-révolution au JaponCalmann-Lévy, Paris 1968)
  • W. G. Beasley:The Meiji RestorationStanford University Press, Stanford 1972
  • Peter Kleinen:Im Tode ein Buddha: buddhistisch-nationale Identitätsbildung in Japan am Beispiel der Traktate Gesshôs;LIT Verlag Münster 2002;ISBN 3825858278
  • Victor Koschmann:The Mito Ideology: Discourse, Reform and Insurrection in Late Tokugawa Japan;University of California Press Berkeley 1987;ISBN 0520057686
  • Marius B. Jansen, Gilbert Rozman (Hrsg.):Japan in Transition – From Tokugawa to Meiji;Princeton University Press, Princeton 1986,ISBN 0-691-05459-2
  • Marius B. Jansen:The Making of Modern Japan;The Belknap Press of Harvard University Press, Cambridge 2000,ISBN 0-674-00334-9
  • E. H. Norman:Soldier and Peasant in Japan;Institute of Pacific Relations New York 1943
  • Conrad Totman:The Collapse of Tokugawa Bakufu 1862–1868.Honolulu 1980.ISBN 0-8248-0614-X

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben aSonnō jōicímű német Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.