Ugrás a tartalomhoz

Tatárok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tatárok
Tatarlar (Татарлар)
Tatár katona harc közben (részlet Wojciech Kossak egyik festményéből)
Tatár katona harc közben (részlet Wojciech Kossak egyik festményéből)
Teljes lélekszám
7 millió
Lélekszám régiónként
Régió
OroszOroszország5 550 000
TatárföldTatárföld2 018 000
UdmurtföldUdmurtföld110 000
BaskíriaBaskíria1 158 000
MordvinföldMordvinföld46 000
Csuvasföld37 000
JakutföldJakutföld10 700
Omszki terület47 000
Burjátföld7500
AdigeföldAdigeföld2900
Kabard- és Balkárföld2800
Karacsáj- és Cserkeszföld2000
UkránUkrajna240 000
KazahKazahsztán328 000
ÜzbegisztánÜzbegisztán467 000
KirgizisztánKirgizisztán90 000
TürkmenisztánTürkmenisztán39 000
AzerbajdzsánAzerbajdzsán28 000
TörökTörökország20 000
LengyelLengyelország
LitvánLitvánia
FinnFinnország700-900
BulgáriaBulgária
RománRománia23 000
KanadaKanada
USAUSA
Nyelvek
Tatár,Orosz,és az adott ország nyelve
Vallások
muszlim,keresztény
Rokon népcsoportok
török népek
AWikimédia CommonstartalmazTatárok
Tatarlar (Татарлар)
témájú médiaállományokat.

Atatárok(tatárul:Tatarlar/Татарлар)Kelet-EurópaésKözép-Ázsiaterületén élőtörök nyelvűnép, akik nevüket a középkoritatárokmongol nyelvű törzséről kapták.

Nevük eredete[szerkesztés]

Atatárnépnév először a8. századitürkfeliratokban fordul elő. Eredetileg egymongol nyelvűtörzset, atatárokat,illetve az általuk vezetett több törzsszövetséget jelentette. Egy részük a következő évszázadokban nyugatra vándorolt, s ott török nyelvű népek névadója lett, más részük Mongóliában a maimongolokegyik elődévé vált.[1]

Történelem[szerkesztés]

A tatárok egyik elődnépe, azonogur-bolgároka7. századbanvándoroltak Közép-Ázsiából aFekete-tengerészaki vidékére, aholKuvratvezetésével megalakították azonogur-bolgár birodalmat.A század végén amagyarokés akazároknyomására a birodalom felbomlott és a bolgárok egy része a kazárok alattvalóivá vált. A bolgárok más csoportjai nyugatra vándoroltak, ahol egy részük a maiBulgáriaelődállamát adunai bolgár birodalmathozta létre. A8. századbanazArab Kalifátustámadásainak hatására aKazár Birodalommeggyengült, s ekkor a keleten maradt bolgárok a Volga-Don könyöktől északra költöztek, ahol megalakították aVolgai Bolgárországot.A10. századbanfelvették aziszlámvallásszunnitaváltozatát. A13. századbanamongolokmeghódítottákVolgai Bolgárországot,melynek fővárosa a Volga menti Bolgár volt. A hódítók nyelvileg beolvadtak, átvették a bolgároktól a muzulmán hitet és atörök nyelvüketés ekkortól hívták őket tatároknak, ahogy a mongol birodalom népeit nyugaton nevezték.

A15. században,amikor a keleti szláv fejedelemségek kezdtek felszabadulni azArany Hordauralma alól, a tatár lakosságúKazanyi Kánságis önállósult.

1552-benIV. (Rettegett) Ivánelfoglalta és földig rombolta Kazanyt. Új, orosz várost építtetett a helyére, ahová kétszáz évig nem telepedhettek be muzulmánok. CsakII. Katalin cárnőtörölte el a diszkriminatív előírásokat. A tatár kereskedők a19. századbanbekerültek az oroszországi pénzügyi elitbe, a tatár értelmiség pedig megszervezte a nemzeti mozgalmat.

A20. századbana kazanyi tatárok elkerülték a krími rokonaikat sújtó tömeges deportálásokat. Ők voltak a voltSzovjetunióegyetlen olyan népe, amely nem harcolt aVörös Hadseregellen ahitleri Németországoldalán. Etnikai szempontbóltörök,mongol,szlávésfinnugoreredetű népek keverékét alkotják. Identitásuk ma elsősorban a muzulmán hitben és a törökhöz közel álló nyelvükben jut kifejezésre. Ugyanakkor létezik egy tatár kisebbség, amely megőrizte anyanyelvét, de már évszázadokkal ezelőtt felvette azortodoxvallást. Képviselőik külön népnek tekintik magukat, s egy részük követeli, hogy bolgároknak nevezzék őket.[2]A többség ezzel ellentétben úgy véli, hogy bár genetikai értelemben a volgai bolgárok leszármazottjai, a mongol éskunhatás miatt egy új, a bolgártörököktől elkülönülő néppé lettek. (Lásd még:csuvasok)

Aszibériaitatárság azurál-altajirégió hajdan népes török-mongol népességének maradéka.

Népesség[szerkesztés]

A tatárok lakhelyei

A tatárok három fő csoportja a volgai tatárok, krími tatárok és szibériai tatárok. EzekOroszországdéli részén (főlegTatárföldön),Ukrajnában,Romániában,Bulgáriában,Törökországban,Kazahsztánban,ÜzbegisztánbanésKínábanélnek. Külön csoportot alkotnak alipektatárokFehéroroszország,LitvániaésLengyelországterületén. Az utóbbi országbanBohonikiésKruszynianyközségek a központjaik, Litvániában pedigNemėžisben,Keturiasdešimt TotoriųbanésRaižiaibanFehéroroszországbanIvjében.

A volgai, krími és szibériai tatárok becsült összlétszáma 8–10 millió fő, ebből Oroszországban 5,8 millióan élnek. A lipek tatárok létszáma kb. 10–15 000 fő lehet.

Kultúra[szerkesztés]

Ein Tartar(1703)
Az asszonyok gyönyörű szép taligákat készítenek maguknak, de nem tudnám leírni őket felségednek, legfeljebb lefesteni; bizony, mindent lefestettem volna, ha tudnék festeni. Egy-egy gazdag mongolnak, azaz tatárnak jó száz-kétszáz ilyen ládás taligája is van.Batuhuszonhat feleséget tart, mindegyiknek van egy nagy jurtája – nem számítva a többi kicsinyeket, melyeket a nagy mögött helyeznek el; ezek olyan kamrafélék, hol a szolgálólányok laknak –, és minden egyes jurtához jó kétszáz taliga tartozik. Mikor hajlékaikat felállítják, a legelső feleség a nyugati végen üti fel szállását, utána következnek a többiek rangsor szerinti rendben úgy, hogy az utolsó asszony a keleti végére kerüljön; egyik úrnő szállását a másikétól egy kőhajításnyi távolság választja el. Ezáltal egyetlen gazdag mongol udvara valóságos nagy falunak látszik, jóllehet igen kevés férfit találni benne.
– Rubruk Willelmus útleírása 1255-ből[3]

Nyelv[szerkesztés]

A volgai, krími és szibériai tatárok egyaránt atatár nyelvetbeszélik, amely akun nyelvbőlered. A volgai tatároknál a nyelvcserebolgártörökrőltatárra még a10. századbanvégbement.

Az oroszországi tatárok nagy többsége ma kétnyelvű: tatár mellett oroszul is anyanyelvi szinten beszél. A városokban élő tatárok között azorosz nyelvelterjedtsége, használata nagyobb. De az elsősorban tatárul beszélő falusi népességre is erős hatást gyakorol az orosz nyelv. A tatár nyelv1928ótacirill betűs.Tervezik alatin betűsábécére való lassú áttérést, illetve a két ábécé párhuzamos használatát.

A lipek tatárokbelaruszanyanyelvűek, eredeti tatár nyelvüket még a16. századbanelhagyták.

Vallás[szerkesztés]

A tatárok mindenütt szinte kizárólag a szunnita iszlám vallás hívei, és annak toleráns elveit vallják.

A tatárok az irodalomban[szerkesztés]

Zrínyi Miklós az 1664. január-februári téli hadjárat során ejthette fogságba ezt a torzszülött tatárt[4]

A „kutyafejű tatárok” kifejezésPetőfi SándorJános vitézcímű művéből vált közismertté.[5]

Híres tatárok[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Vásáry: Az Arany Horda25. o.
  2. Oбщественное движение "Болгарский Национальный конгресс" (БНК)
  3. Rubruk Willelmus útleírása 1255-ből,mek.oszk.hu
  4. Zrínyi Miklósnak volt egy hatalmas kutyafejű tatárja,444.hu
  5. Petőfi Sándor összes művei. Kritikai kiadás, 3. kötet, szerk. Kerényi Ferenc. Bp. 1997. 321. - Magyarországon eredetileg az orosz szolgálatot vállaltTurkolly Sámuel1725-ös leveléből vált ismertté ez a kifejezés. Turkolly ezt vagy az orosz krónikákból ismerhette meg, vagy a 18. században Oroszországban még használatban volt.

Források[szerkesztés]

  • Vásáry: Az Arany Horda:Vásáry István.Az Arany Horda.Kossuth Könyvkiadó (1986).ISBN 963 09 2792 6