Ugrás a tartalomhoz

Teológia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Teológia
hittudomány,
doctrina sacra (lat. „szent tudomány” )
Adam Tanner: Theologia Scholastica (1626, Ingolstadt)
Adam Tanner:Theologia Scholastica
(1626, Ingolstadt)

Tárgyaavallásokkinyilatkoztatásonalapuló saját tanításainak rendszeres feldolgozása
Ágai
Jelentős művelőiÓrigenész,Nagy Szent Vazul,Hippói Szent Ágoston,Nagy Szent Gergely,Damaszkuszi Szent János,Nagy Szent Albert,Aquinói Szent Tamás,Bellarmin Szent Róbert
Jelentős kézikönyveiAquinói Szent Tamás:Summa Theologiae
Részlet egyközépkorinagy hittudományi munkájából,Aquinói Szent TamásSumma Theologiae-jából

Ateológia(magyarosanhittudomány) valamelyvallástudományos igénnyel fellépő, logikai formába öltöztetett tanrendszere.[1]A vallásokkinyilatkoztatásonalapuló saját tanításának rendszeres és a teljes hitrendszert felölelő vizsgálata.

A görög és római írók teológiának nevezték az istenekről szóló tanításokat és az istenekkultuszávalösszefüggő előírásokat. Akeresztényszóhasználatban teológiának elsősorban azoknak a tételeknek az összességét nevezik, amelyekben a hívőknek hinniük kell.[1]

A teológus módszerei alogikaés afilozófiagondolkodási szabályai.

Etimológia[szerkesztés]

Ógörögeredetű, összetett szó (θεολογια,theologia): atheosz,(=Isten) éslogosz(=tan, tudomány, beszéd) szavakból.

Története[szerkesztés]

A fogalom ahellenista-görögkultúrkörből származik. ElőszörPlatónnálfordul elő. A görög szóhasználatban atheolousz„az istenekről szólómítoszokhozértő ember”. Ebben az esetben a teológia nem más, mint az istenekről szólólegendákösszefoglalása.Arisztotelésznéla teológia a mítoszok értelmezését és korrekcióját jelenti. Arisztotelész a teológiát ametafizikakörébe sorolja. Asztoikusokvoltak azok, akik kidolgozták a filozófiai teológia és a politikai teológia közötti különbséget.

Kereszténység[szerkesztés]

Akereszténykultúrkörben először a2. századapologetikusirodalmában bukkan fel. Csak később válik a keresztény gondolkodás fogalmának megjelölésévé.

Az ókorban azalexandriaiés azantiochiai iskolaképviselt két jellegzetesen eltérő teológiai irányt, amely platonista-arisztotelészi kettősségnek felelt meg. A teológia egész további történetében megmaradt ez a két teológiai vonulat.

A4. századbana teológiát a Fiúnak és Szentléleknek az Atyához fűződő viszonya foglalkoztatta. Az5. századfő kérdése Krisztus isteni és emberi természetének kapcsolata volt, majdMária,mint istenanya került középpontba (nesztoriánusvita). A vitás kérdéseketegyetemes zsinatokdöntötték el.

A7–8. századbana teológiai gondolkodásban aképrombolóvita jelentett újabb állomást. A9. századtólkezdve a teológia inkábbdogmatikusésapológiaikaraktert vett fel, a latinokkal és az iszlámmal szemben.

Aközépkorbana nagy teológiai iskolák (ágostonosok,domonkosok,ferencesek) az egyetemekhez kapcsolódtak (Bologna, Köln, Nápoly, Cambridge, Oxford, Párizs) vagy a nagy mesterekhez (Szt. Bonaventura,Nagy Szt. Albert,William Ockham). A nagy teológiai összefoglalások(summák)a középkorban keletkeztek. A legjelentősebb összefoglalásAquinói Szt. TamásSumma Theologicá-ja.

A13. századbana teológia formálódását nagyban meghatároztákArisztotelészújra lefordított írásai. Ez egyúttal aSzt Ágostonuralta keresztény (Platóntkövető) teológia újraértékelését is jelentette. Arisztotelészen kívül számos nem keresztény szerző gondolatát is felhasználták a teológiai fejtegetésekben (Avicenna,Averroës,Maimonidész). Két évszázadnyi teológiai vitában hol Szt. Ágoston, hol Arisztotelész hatása érvényesült az egyetemi körökben. Gyakran az is vita tárgya volt, hogy a teológia tudomány-e, vagy egyszerűen a hit igazságairól szól.

A14. századtólkezdve a teológiai gondolkodás túllépett az egyetemeken, és (pl.Eckhart mesternél) az örök igazság szemlélésének formájaként jelent meg.

A16. századireformátoroka teológiai vitákban a görög filozófiát akadálynak tekintették a szentírási üzenet megértésében. Luther Mártona "kereszt teológiá" ját(theologia crucis)a "dicsőség teológiá" jával(theologia gloriae)állította szembe, melyet askolasztikusokhirdettek.

Abarokk korban(16–17. sz.) a molinista és atomistafelfogás ütközött egymással a kegyelemtan terén.

Afelvilágosodás korábanaracionalitáshódít tért, s ez kihatott a teológiai oktatásra is.

A 19–20. században megújult a katolikus teológia. A teológiai iskolák különböző intézményekhez (Tübingeni Egyetem,Chicagói Egyetem,Gregoriana Pápai Egyetem,Leuweni Egyetem) és jelentős teológusokhoz (P. Tillich,K. Barth,K. Rahner,B. Lonergan, Hans Urs von Balthasar) kötődtek.

Paradigmák, módszerek szerint[szerkesztés]

  • Amennyiben a teológia tanait a fogalmi gondolkodáslogikairendje szerint bölcseleti eszközökkel adja elő, akkorspekulatív,
  • ha az adott vallásszent iratairaés azegyháztörténeti hagyományára alapozva, akkorpozitív,
  • ha pedig a belső hitélményt rendszerezve, akkormisztikusteológiáról beszélünk.

Ágai[szerkesztés]

A teológia főbb diszciplínái között találjuk afundamentálteológiát,adogmatikát,amorálteológiát(etika) és a gyakorlati teológiát.

A keresztény teológia történeti fejlődésének jelentősebb állomásait apatrisztikaés askolasztikateológiája, valamint azújkori keresztényfelekezetekteológiai irányzatainak sokasága jelenti.

Adialektikus teológiamodern protestáns irányzat, melynek létrehozás a svájciKarl Barth(1886-1968) nevéhez fűződik. Ő – ellentétben aneotomizmussal– a teológia alapjait és igazolását nem a filozófiában és a profán tudományokban kereste, hanem akinyilatkoztatásratámaszkodott. A Biblia mint a kinyilatkoztatás fő forrása nem igényli a történetkritikai elemzéseket. A Biblia központi elemét, a "Krisztus-eseményt" kell kiemelni az egészből, s ennek alapján értelmezni a többi részt.[2]

A radikális teológia újprotestáns irányzat, amely azt állítja, hogy Isten meghalt, ugyanakkor kereszténynek vallja magát. A képviselők nem egyértelműen fogalmazták meg Isten halálát. Thomas J. J. Altizer szerint a történelmi keresztény egyház istene halott. De ez a halál egy dialektikus folyamat egyik fázisa, amelyet új istenmegjelenés fog követni. William Hamilton szerint isten halála azt jelenti, hogy a modern embernek nincs szüksége többé istenre. A radikális teológia miközben valamilyen módon tagadja Isten létét, megtartja a vallás középpontjában Jézus Krisztust, akinek példájára a keresztény embernek be kell kapcsolódnia a szekularizált világ építésébe.[3]

Afelszabadítás teológiájánakhívei Jézust nem csupánmegváltóként,hanem evilági szabadítóként mutatják be. Hirdetői azt mondják, hogy a szegénység nem Isten akaratából van, hanem nagyon is kézzelfogható gazdasági, társadalmi és politikai okokra vezethető vissza, amelyet meg lehet, és meg kell változtatni.

AII. vatikáni zsinattólkezdve a teológiák sokfélesége (pl. felszabadítás-, process-, feminista, egzisztencialista, politikai teológia stb.) széttöredezetté tette akinyilatkoztatásonalapuló teológiai gondolkodást. Egységes látásmódra kevesen törekszenek, a természettudományokban végbement szakosodás a hittudomány területén is érvényre jutott (pl. külön biblikusok, liturgikusok, dogmatikusok, patrológusok). A különféle teológiai ágak együttműködésének színhelyei a társulatok és az intézetek.

Aziszlámbana10. századraalakult ki ahellenisztikushagyományokból megismertdialektikaeszköztárának felhasználásával a klasszikus teológia, amelykalámnéven ismeretes, de a11. századraaz ezt bíráló misztikus teológia is megjelent.

Besorolása[szerkesztés]

A teológia bizonyos alapállításokból származtatott rendszert vizsgál, amely rendszer felépítésében a logikai levezetésnek (ld.dedukció) fontos szerepe van. Tehát a rendszer hasonlít atudományhipotetikus-deduktívrendszeréhez. A tapasztalati tudományoktól annyiban különbözik, hogy azok azempirikus(tapasztalati) ellenőrzést alapvetőnek tartják, és az alaphipotéziseket ezáltal sokszor elvetik, így e tudományok folyamatos változáson, fejlődésen mennek keresztül, ami az elméletek változását is jelenti. Ugyanez jóval kevésbé jellemző a teológiára, ahol az alaphittételek megváltozására kevés példát látunk, és az empirikus ellenőrzés is jóval kevésbé jellemző[forrás?].

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. abGecse Gusztáv
  2. Gecse Gusztáv: Vallástörténeti kislexikon → dialektikus teológia
  3. Gecse Gusztáv: Vallástörténeti kislexikon → radikális teológia

Források[szerkesztés]

Magyar nyelvű szakirodalom[szerkesztés]

Lexikonok[szerkesztés]

  • Görföl Tibor – Kránitz Mihály:Teológusok lexikona,Osiris Kiadó, Budapest, 2002,ISBN 9633890837,396 p

Teológiatörténet[szerkesztés]

  • Assmann, Jan:Uralom és üdvösség. Politikai teológia az ókori Egyiptomban, Izraelben és Európában(ford. Hidas Zoltán),Atlantisz Könyvkiadó,Budapest, 2008,ISBN 9789639777002
  • Félegyházy József:A teológiai tudományok egyetemes és hazai története I. – A skolasztikus bölcselet(több kötet nem jelent meg), Budapest, 1942, 189 p
  • Lafont, Ghislain:A katolikus egyház teológiatörténete(ford. Mártonffy Marcell),Atlantisz Könyvkiadó,Budapest, 1998,ISBN 9637978984
  • G. Ulrich Leinsle:A skolasztikus teológia története,Osiris Kiadó, Budapest, 2007,ISBN 9789633899236
  • Alister E. McGrath:Bevezetés a keresztény teológiába;ford. Zsengellér József, magyar kiadás szerk. Szabó István; Osiris, Budapest, 1995 (Osiris tankönyvek)

Rendszeres teológiák[szerkesztés]

Régi művek[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]