Ugrás a tartalomhoz

Terror

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
ATerror Háza MúzeumBudapesten

Aterror(latinulformidilosus, terror= ijedtség, rettegés, rémület) a nyílterőszakalkalmazása rémület, rettegés kiváltása céljából. Az erőszak gyakran a teljes fizikai megsemmisítésig megy. Ezzel a fogalommal illetjük az erőszakos, kíméletlen módszereket, eljárásokat, hatalmaskodást is.

Az államilag szervezett, intézményes terror, illetve a katonai terror a megfélemlítés rendszere és légköre, mint politikai eszköz (például avörösterrorvagy afehérterror).

Nevezetes példák a történelemből

[szerkesztés]

A francia forradalom két szakasza

[szerkesztés]

Azelső terror(1792.augusztus 10. és szeptember 20. között /fr. terreur/) a királyság bukása és a köztársaság létrejötte közötti időszakban alakult ki. Okai a poroszokkal szemben elszenvedett első vereségek, és megjelenési formái elsősorban a szeptemberi mészárlások voltak.

Amásodik terror(1793.szeptember 5. és 1794. július 28. között) az „arisztokraták összeesküvése” ellen irányult: politikai (a gyanúsak elleni törvény), gazdasági (maximum), katonai (HouchardésCustinekivégzése) és vallási (a kereszténység elhagyásának hulláma) megnyilvánulásai voltak. Hatására eltávolították agirondistákat,és aForradalmi Törvényszékelé juttatták a gyanúsnak nyilvánított személyek ezreit, közülük sokakatguillotinealá küldtek.

A terror nevében, amely ekkor még a demokrácia és az „erény” eszméihez szorosan kapcsolódott,[1]a köztársasági „erély” biztosítékaként szabadult megRobespierreahébertistáktól,majdDantonhíveitől (1794.március-április), és három hónapra bevezette a szükségtörvényhozást, amelyet néha anagy terrornak is neveznek.

Maximilien de Robespierre
A terror nem más, mint gyors, szigorú és hajthatatlan igazságtétel, ezért tehát voltaképpen az erény megnyilvánulása.

– Maximilien Robespierre

Maximilien de Robespierreés társai lefejezése1794.július 28.,Párizs
Robespierrekivégzése
...az erény, amely nélkül a terror végzetessé válik, s a terror, amely nélkül az erény tehetetlen.

– Maximilien Robespierre

James Gillray: A szabadság tetején (korabeli angol gúnyrajz)


Sztálini „nagy terror”

[szerkesztés]

ASzovjetunióban1937-38közötti úgynevezett „nagy terror” időszakábanSztálinés az akkori belügyi népbiztos,Jezsovvezetésével államilag üldözték akommunista pártellenségeit. A voltkulákok,volt szovjetellenes pártok tagjai, volt cári hivatalnokok és az egyházak képviselői mellett a külföldi rokonsággal vagy ismerősökkel rendelkezők voltak a leggyanúsabbak. A terror kiterjedt a hadsereg és a nagyvállalatok vezetőire is, és a végül már a párton belül is állandósultak a leszámolások. Körülbelül 800 000 áldozatot követelt.

Magyarországi példák

[szerkesztés]

Vörösterror és fehérterror

[szerkesztés]

Nyilasterror

[szerkesztés]

Az1944.október 15-én a sikertelen kiugrási kísérletet követően a nyilasok átvették a hatalmat. Szálasi Ferenc totális diktatúrát vezetett be. Ennek egyik megjelenő eleme volt az a terror, amelyet a nyilasok és a nácik által megszállt területeken folytattak.

A nyilasuralom alig 4 hónapja alatt 65 000–70 000 ember halt meg a gettókban, a kivégzések során, illetve a haláltáborok felé vezető menetelés alatt.

Kommunista diktatúra

[szerkesztés]

Rákosi Mátyás szovjet minta alapján, a belső ellenséggel való leszámolás címén kezdte meg a leszámolását. A nevével jelképezett korszakban azemberi jogoksúlyos sérelmet szenvedtek. Akoncepciós perekbenkivégzettek száma száz és kétszáz fő közé tehető. További százezreket börtönöztek be, telepítettek ki, vagy egyéb büntetéssel sújtottak.

A korszak jellemzője volt (szintén sztálini mintára) a koncepciós perek. A leghíresebb aRajk-per,illetve aTábornokok pere.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Bruce Hoffman: A terrorizmus belülről (tanulmány); A terrorizmus anatómiája 45. o.

Források

[szerkesztés]
  • szerk.: Tálas Péter:A terrorizmus anatómiája.Zrínyi Kiadó (2006).ISBN 9633274125

További információk

[szerkesztés]
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg aterrorcímszót aWikiszótárban!