Ugrás a tartalomhoz

Tlalok

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Tlalocszócikkből átirányítva)
Tlalok aRios kódexben.

Tlalokazaztékmitológiábanazeső,amennydörgésés a jó termésistene,minden ehetőnövényura.

Azazték teremtésmítoszszerint a világ harmadkorában ő volt a Nap (és ezzel a főisten), deKetzalkóatleltörölt mindent a Föld színéről, s egyben megalkotta a negyedkort. Nevének jelentése növesztő, növekedést adó. Megfelelője amajáknálCsak,atotonakoknálTahin,amisztékeknélKavi,azapotékoknálpedigKosziho-Pitao.Kultuszaazi. e. 2. századtólterjedt el, s fokozatosan kiszorítottaKetzalkóatlarchaikusabb kultuszát.

Ábrázolása

[szerkesztés]

Antropomorflénynek ábrázolták, debagolyszemekkelvagy szeme körül stilizáltkígyótformázó karikákkal ésjaguárfogakkal.Fején sokágúkoronátvisel, teste fekete, kezében kígyószerű tarajos botot (villám) tart, esetlegkukoricacsövetvagy egy kancsó vizet.

Leírása

[szerkesztés]

Azték felfogás szerint jóságos isten, deárvízzel,aszállyal,jégesővel, faggyal és villámcsapással kárt is tud okozni. Hegytetők vagy aMexikói-öbölfelett lévő felhőkben lakozik a palotájában. E palotájának belső udvarában, annak négy sarkában egy-egy óriásiamforaáll, ezekben van a termékenyítő eső, az aszály, a növénybetegségek és a pusztító záporok. Ezek miatt néha amforának vagy korsónak is ábrázolták.

A pap-varázslók egyetlen istennek tartották, de régebbi népi hiedelmek szerint rengeteg apró méretű önálló Tlalok létezett, ezek funkciójukat tekintve megegyeztek a nagy, egységes Tlalok-ábrázolással. Szoros kapcsolatban álltak velük a békák és a kígyók.

Tlalok sújtotta az embereketreumávalésvízkórral.Ezért a reumások és a vízkórosok, valamint a villámcsapás és vízbe fulladás által meghaltakTlalokanbavagyis Tlalok égi palotájába kerültek. Ott nagy bőségben állt rendelkezésükre víz, étel és virág.

Tlalok első feleségétSocsiketzalnak,a másodikatCsalcsiutlikve-nek hívták (egyes források szerint testvérek voltak).

Szertartások

[szerkesztés]

A tiszteletére végzett szertartások színhelye aTexcoco-tómély örvényeinél volt. Csecsemőket és kisgyerekeket áldoztak a tiszteletére. Ha a gyermek felsírt, az annak a jele volt, hogy közel az esős évszak.

Tenochtitlanközelében a Tlalok-hegyen hatalmas szobra állt fehérlávakőből,melynek feje felülről nyitott volt, ahova az esős évszakban táplálékadó növények magvait szórták áldozatként. A főterén, a NagyTeokallitetején állt az ő szentélye,Vitzilopocstliémellett; ezt alakította át1519-ben katolikus szentéllyéCortez.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Mitológiai enciklopédiaI–II.Főszerk. Szergej Alekszandrovics Tokarjev. A magyar kiadást szerk. Hoppál Mihály. Budapest: Gondolat. 1988.ISBN 963-282-026-6