Ugrás a tartalomhoz

Uruk

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Uruk
Varka
Uruk térképe
Uruk térképe

Alapítási. e. 6. évezred
Megszűnési. sz. 4. század
Okaelnéptelenedés
Lakóisumerek
akkádok
Beszélt nyelveksumer
akkád
Földrajzi adatok
Területbelváros 350×200 méter, 0,07 km²
Világörökség-azonosító1481-005
Elhelyezkedése
Uruk (Irak)
Uruk
Uruk
Pozíció Irak térképén
é. sz. 31° 19′ 20″,k. h. 45° 38′ 10″31.322222°N 45.636111°EKoordináták:é. sz. 31° 19′ 20″,k. h. 45° 38′ 10″31.322222°N 45.636111°E
AWikimédia CommonstartalmazUruktémájú médiaállományokat.

Uruk(sumerülURUUNU(G),ékírásban𒌷𒀔,aBibliábanErek,maiarabnevénVarka,Irak) az egyik legősibbókorimezopotámiai,sumereklaktavárosállamvoltSumerföldjén, azEufráteszalsó folyásánál. Már azUbaid-korszakkezdetén lakták, és egészen azi. e. 3. századig,mintegy ötezer éven át lakott település volt. Irak országának elnevezése is Uruk városának nevéből ered.

Kiemelkedő jelentőségű volt avároskét szentélykörzete: aKulaba,melyetAnégistennek szenteltek, ésInannaszerelem- és termékenységistennő – későbbi,akkáderedetű nevénIstár– lakhelye, azÉanna.

Uralkodói kezdetben valószínűleg azencímet viselték, ami egyben a templom főpapi tisztségét is jelentette. Később, aSumerfeletti főhatalommal alugalcím is megjelent, és a két cím – bár viszonyuk nem teljesen tisztázott – függetlenül létezhetett. Azencím később is az egyik főpapi méltóságot jelentetteMezopotámiatörténetében.

Korai története

[szerkesztés]

Uruki. e. 4. évezredbendomináns szerepet játszott a térségben, innen a korabelirégészeti kultúraelnevezése:Uruk-kultúra.Eleinte a város ellátására mintegy 6kilométeressugarú földterületre volt szükség, de az évezred végére a város a kor legnagyobb és legnépesebbtelepülésévénőtte ki magát, és mintegy 16 kilométeres sugarú területet ellenőrzött közvetlenül. A város jelentősen fejlődött, népessége becslések szerint ekkor már elérhette az 50 ezer főt.[1]Feltehetőleg itt lehetett a világ első nagyvárosa.

A kereskedőváros hajdani befolyása több helyen érzékelhető, többek közöttEriduban,emellett az Uruk-kultúra közvetett hatásait egészen aFöldközi-tengerig,Délnyugat-Iránigés Észak-Mezopotámiáig éreztette. Sok helyen olyan jelentős a kulturális hasonlóság, hogy feltételezhető az urukiakkolóniaalapítása.Erre nyilván a legfontosabbnyersanyagok,(épületfa,fémek) biztosítása miatt volt szükség.Írásosforrások hiányában azonban nem tudjuk pontosan, hogy az uruki uralkodókpolitikaibefolyása meddig terjedt.

Uruk az észak-mezopotámiai eredetűDzsemdet Naszr-korszakban(i. e. 3100–2900 körül) hanyatlani kezdett, és ebből a korból kevés épülete maradt fenn.Vallásisúlya is csökkent, mivel a sumerpanteonbanAn pozícióját átvetteEnlil,akinekNippurbanvolt a szentélye.

Az i. e. 3. évezred

[szerkesztés]

Nem véletlen, hogy a tekintélyes gazdagságot felhalmozó településen jött létre az írás – alegendáshagyomány szerintEnmerkarkirály találta fel. Azékírásfejlődése végigkövethető a leletek alapján a kezdetektől egészen a kiforrott szövegekig. Az első írott emlékek kb.Kr. e. 3300-ra datálhatóak – ennek ellenére még vagy ezer évnek kellett eltelnie, hogy az események rekonstrukciójához szükséges feliratok maradjanak ránk.

A várost a kora dinasztikus korban kb. 9,5kilométeresfal vette körül, amit a hagyomány szerintGilgameskirály emeltetett, bár a legkorábbi urukieposzok(uruki epikus ciklus) szerint valójában Enmerkar volt az építtető. Fontos személy lehetett még az uruki történelembenLugalbandais, aki az eposzok harmadik főszereplője. Asumer királylistaszerint a királyságMebarageszifia,Aggakisikirálytólszállt Urukba. Igaz, a lista szerint nem Gilgamesre, aki a dinasztia ötödik királya volt, viszont aGilgames-eposzmegemlékezik az uruki király és Agga összecsapásáról, tehát nyilván kortársak voltak és Gilgames elődei Kis királyának vazallusai lehettek. Mebarageszi – neve itt az uralkodói mivoltát jelzőEnmebarageszi– létezését feliratos leletek is igazolják. A fal építése is nyilván összefügg azzal, hogy Gilgames függetlenítette magát Aggától és így márszabadvolt falat építenie saját hatalma megvédésére.

A kora dinasztikus kor végén a megszaporodó és megerősödő sumer államok között versengés, folyamatos háborúskodás alakult ki. Uruk ebben csak másodrendű szerepet játszott: akeselyűsztélétanúsága szerint alagasiÉannatumelfoglalta. KésőbbLugalkigineduduegyesítetteUrral.Lugalzageszi,azummaiuralkodó végül meghódította Urukot, mielőtt i. e. 2334-benSarrukínle nem győzte. Ekkor azAkkád Birodalomrésze lett.

A sumer reneszánsz

[szerkesztés]

Uruk királya voltUtu-hégál(i. e. 2119 – i. e. 2113), aki legyőzte az Akkád Birodalmat megdöntőgutikat.Utódja Ur katonai kormányzója,Ur-Nammulett, aki Ur és Uruk mellett Eridut, Nippurt, Kist és számos más települést is uralma alá hajtott. Ő aszakrális legitimációérdekében egyik fiát az uruki Inanna-templom papjává tette. AIII. uri dinasztiabukását hozóelámitámadásban (i. e. 2004) Uruk súlyos károkat szenvedett.

A következő évszázadok hatalmi vetélkedésében Uruk nem vett részt, végül az azoknak véget vetőHammurapihódította meg i. e. 1787-ben. Utóda,Szamszuilúnaellen fellázadt alarszaibitorlót,II. Rím-Színttámogatva, ám i. e. 1739-ben falait lerombolták. Ugyanekkor súlyos gazdasági válság rázta meg Sumert, amiből valószínűsíthető, hogy az óbabiloni király elterelte az Eufráteszt. A terület ekkor elnéptelenedett, elhagyottá vált.

A későbbi idők

[szerkesztés]

Uruk a továbbiakban sokat vesztett hajdani fényéből és jelentőségéből. Végül azÚjasszír Birodalomrészeként úgy tűnt, hogy ismét szebb idők kezdődnek: nagy helyőrséget telepítettek ide, ami fellendítette a helyi gazdaságot. Ez azonban már későn történt – azasszírokatmegbuktatóNabú-apal-uszurnakhiába próbált ellenállni. AzÚjbabiloni Birodalomidején a város korlátozott belsőautonómiávalrendelkezett, ésII. Nabú-kudurri-uszururalkodása alatt templomait felújították.Nabú-naidfeliratának tanúsága szerint több más várossal egyetemben fellázadt az uralkodó ellen, talánSzínkultuszának támogatása miatt. Nem sokkal ezután a város egészBabilóniáhozhasonlóan aPerzsa Birodalomrészévé vált. Templomait még aSzeleukida-dinasztiaés aParthus Birodalomkorában is felújították. A templomok felújítására utoljára azi. e. 3. századbólvan bizonyíték, a belváros azi. e. 1. századbanleégett. A templomok helyén lakónegyed épült, és a lakóházakból előkerült érmeleletek a4. századigvezetnek. Eközben azonban fokozatosan elnéptelenedett, végül eltűnt a történelem színpadáról.[2]

A feltárás

[szerkesztés]

Urukotnémetrégészcsoport kezdte feltárni1912-ben.1928-1939között ismét ásatások folytak, majd1954-től kezdődően megint. Gazdag írásos és tárgyi leletanyag került elő, és a város hajdani kinézetéről is képet alkothatunk. A homokkal fedett lelőhelyet aziraki háborúbanhollandCIMIC-erők (aNATOégisze alatt működő, civil szakértőkből képzett fegyveresek) őrizték2003-ban.

A romok 550hektárosterületet borítanak, a településrétegek 18-28métermélységet ölelnek fel, így a teljes feltárás csak hosszú évek múltán fejeződhet be. Kb. 100 hektár egyelőre teljesen feltáratlan.

A legkiemelkedőbb jelentőségű kutatás eddig az ókoriÉannatelepülésmaradványa, amely 29 lakórétegből áll, azi. e. 5. évezredtőlazi. e. 4. évezredetátívelve, de azi. e. 2. évezredbőlis kerültek elő leletek.

Azi. e. 4. évezredvégéről nagyon gazdag építkezésekre utaló leletegyüttest tártak fel.

Azi. e. 3. évezredbőlszinte alig-alig találtak nyomokat a régészek.

Azi. e. 1. évezredbőlegykor szertartási célokat szolgáló építmények és az An-templom került feltárásra.

Uruk uralkodói

[szerkesztés]

Kapcsolódó cikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Reader's Digest: Mindennapi élet az ókortól napjainkig, 2006
  2. Ókor, i. m. 5. o.

Források

[szerkesztés]
  • Roaf, Michael.A mezopotámiai világ atlasza(magyar nyelven). Budapest: Helikon – Magyar Könyvklub (1998).ISBN 963 208 507 8
  • Kalla Gábor: Mezopotámiai uralkodók. S. l., Kossuth, 1993. (A világtörténelem nagy alakjai)
  • Komoróczy Géza (2009). „Új és régi – Mezopotámia az i. sz. 1. évezred első felében”.ÓkorVIII(2), 3-7. o.ISSN1589-2700.
  • Mario Liverani: The Ancient Near East - History, Society, Economie - Routledge,ISBN 978-0415679060
  • Mario Liverani: UrukISBN 978-1845531911
  • ókorÓkorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap