Ugrás a tartalomhoz

Volgai bolgárok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Avolgai bolgároktörök nyelvű népek törzsszövetsége volt a7. századután. Azonogur-bolgár birodalomfelbomlása után azonogurokegy része és más hozzájuk csatlakozó népek, mint az akkorimagyarokéskazárokegy-egy csatlakozott része alkotta.Julianus barátvalószínűleg ezek13. századilakóhelyét nevezteMagna Hungariának.Őket, vagy akazárokatsejtik a maicsuvasokelődeinek.

Az arab források megőrizték néhány volgai bolgár törzs nevét, ezek:

  • szuvarok– Megpróbálták őket, mint acsuvasokatvagy mintszabirokatis magyarázni, de a nyelvészek szerint ezeknek a magyarázatoknak hangtani akadályai vannak
  • barandzsarok– Ez a népnév azonosítható egy aKaukázuselőterében levő város nevében, amit723-ban az arabok elfoglaltak. A város nyilván lakói nevét viselte, akik ezután északra menekültek és csatlakoztak a volgai bolgárokhoz.
  • berszülekvagy más helyekenberszilek– Egy örmény forrás azt írja az egyikkazárkagánfeleségéről, akatunról,hogy a berszilek közül származik.
  • eszegelekvagyeszkilek– A nyugatitürkökegyik törzseként is szerepelne. Mások felvetették, hogy aszékelyekkellennének azonosíthatók, de ennek súlyos hangtani akadályai vannak.

Ahmad ibn Fadlán922-ben érkezettVolgai Bolgárországba,az uralkodót ekkorAlm.s ibn Slkj-nek hívták, a címe pedigjiltavarvolt, ami a törökbeneltebernekhangzott. Ez akazároknállétező tisztség volt, az idegen alattvalók felett hatalmat gyakorlóknak járó cím volt. Az uralkodó neveAlmisnak vagyAlmusnak olvasható, ez összefüggésben állÁlmosnevével, egy sztyeppén ismert névről volt szó.

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

  • Róna-Tas András–Fodor Sándor:Epigraphica Bulgarica. A volgai bolgártörök feliratok;JATE, Szeged, 1973 (Studia Uralo-Altaica)
  • Ibn Fadlán:Beszámoló a volgai bolgárok földjén tett utazásról;arab eredetiből ford., jegyz., utószó Simon Róbert; Corvina, Bp., 2007 (Keleti források)