Wikipédia:Kocsmafal (nyelvi)/Archív104
Ez egy lezárult megbeszéléseket / befejezett projekt anyagát / aktualitását vesztett felvetést / megvalósult tervezet korábbi stádiumát stb. tartalmazóarchív közösségi lap.Ne változtass rajta. Ha fel akarsz éleszteni egy itt szereplő megbeszélést, vitát, azaktuális lapon,illetve annak hiányában aKocsmafalontedd! |
Az idei Eurovízió macedón előadójának magyar szócikkcíme legalábbis kérdéses. Ha macedónként kezeljük, akkor aWP:CIRILLszerinti szabályos átírást kell alkalmazni, vagyis a Тијана Тодевска-Дапчевиќ névalakbólTijana Todevszka-Dapcsevikjlesz nálunk. Bonyolítja a helyzetet, hogy a férje viszont szerb, és a szerb neveket nem kell átírni, hanem azok latin betűs, „horvátos” névalakját használjuk. Ebben az esetben a Dapčević névtag helytálló lenne, de a vezetéknevének lánykori névtagja akkor is alapból átírt (Todevszka) kellene, hogy legyen, hiszen az apja macedón.
Vélemények? --Joeyüzenj nekem2014. május 11., 01:06 (CEST)
Szerintem ha felvette a férj nevét, akkor az már az ő neve. Ha továbbra is macedónnak vallja magát, akkor a macedónból kell átírni. – LApankuš2014. május 11., 02:01 (CEST)
- Vajon? Neumann János mindig magyarnak tartotta magát, mégis John von Neumann néven élte le élete nagyobbik felét. Őt pl. a cirill betűkkel írók, hogy írják át? Manapság nehéz eldönteni, hogy mi a helyes a fenti név (és hasonlók) tekintetében. Ha átírjuk, nagyon nehéz a megtalálása, ha minden más nyelven másként szerepel, mint magyarul. Csak remélhetjük, hogy fejlődik a helyesírásunk az egyszerűsítés irányába.Wikizolivita2014. május 11., 09:48 (CEST)
Ezen nem nagyon van mit egyszerűsíteni. A problémát az okozza, hogy manapság nagy a migráció, nem az, hogy bonyolult lenne a szabály. Illetve kétféleképp lehetne egyszerűsíteni: azt mondjuk, hogy mindent az angolból írunk át (na de milyen alapon?), vagy azt, hogy mindent kiejtés szerint írunk le (na dekineka kiejtése alapján?). Szóval szerintem jó ez így. – LApankuš2014. május 11., 10:06 (CEST)
Van olyan is, hogy ahol született, annak a szabályai szerint kell a nevét átírni. Ekkor ugye érdekes esetek alakulnak ki, Ravi Shankar, aki indiai születésű, tehát Robi Sonkár, a lánya viszont Anoushka Shankar, hiszen Londonban született. Szóval ezek már annyira partikuláris kérdések, hogy konszenzussal oldhatók csak meg (pl. én át nem írnám Ravi Shankar nevét, pedig szabály az szabály)Ogodejvitalap2014. május 11., 18:54 (CEST)
Színész(nő)
Filmügyben járatos, szorgalmas anonunknak volt egykérésePapp Éva (színész)szócikkének Papp Éva (színésznő) alakra átnevezésére. AMagyar színésznőkkategóriát átnézve a kép meglehetősen vegyes: hol színész, hol színésznő egyértelműsítés szerepel színésznőink neve mellett. Volt erről korábban valamilyen megállapodás? Nem kellene egységesíteni?Csigabiitt a házam2014. április 29., 20:23 (CEST)
Tavaly is volt szó:Wikipédia:Kocsmafal (nyelvi)/Archív92#Egyértelműsítés: (színész) vs. (színésznő)meg idén is:Wikipédia:Kocsmafal (helyesírás)#Lap címében színész vagy színésznő?--Hkoala2014. április 29., 21:35 (CEST)
Én azért az előző két megbeszélés mellett se nevezném ezt a kérdést lefutottnak. Kevés volt a résztvevő. Két érvelés van:
- Nem kell, mert az azonos nevűek megkülönböztetéséhez nem szükséges és ez csak az egyértelműsítést szolgálja.
- Kell, mert ha nő, akkor nő.
Én az utóbbihoz csatlakozom. Az azonos nevűek megkülönböztetéséhez annyi is elég lenne, hogyszín.Nem ezt írjuk, mert nem árt, ha értelme is van az egyértelműsítésnek. Vannak olyan foglalkozások, ahol hagyományosan megkülönböztetjük a nőket, ilyen a doktor/doktornő (az orvos/orvosnő már nem!), a király/királynő, énekes/énekesnő, művész/művésznő, tanár/tanárnő, titkár/titkárnő és a színész/színésznő is. (Sőt van, ahol csak nő, mint védőnő, óvónő, bábaasszony.) Szerintem az egyértelműsítő tagnak nem csak értelmesnek, de emellett nyelvileg is helyesnek kell lenni. Soha nem fordulhat elő a mindennapi életben, hogy egy színésznőt színésznek nevezzenek, szólítsanak meg. Meglehetős udvariatlanság lenne.
Persze ez csak a megszólításra igaz. Képzelt interjúkérdés:Gobbi Hilda színésznővel beszélgetek. Ön mióta színész?Itt helyes színésznek nevezni. Viszont a cikkcímet én a megszólítással érzem analógnak. – LApankuš2014. április 29., 21:58 (CEST)
Csak megjegyzésként: a Magyar és nemzetközi ki kicsoda? sorozat köteteiben minden színésznő színészként, minden énekesnő énekesként, stb. szerepel, és ugyanígy van minden foglalkozásnál.Hungarikusz FirkászIde írkássz!2014. április 29., 22:09 (CEST)
Nem mindegy, milyen kontextusban. Címként? Nem hiszem, inkább úgy lehet, hogyXY színész.Ez így helyes is. Gobbi Hildának színész volt a foglalkozása, nem színésznő. De attól még nem lehetett volna művészként megszólítani, csak művésznőként. – LApankuš2014. április 29., 22:12 (CEST)
- Úgy szerepel bennük(ez most emlékeim szerint, mert jelenleg egyik kötet sincs a közelemben): Gipsz Jolán színész Sz: 1912. 12. 12. Hogy ez címnek minősül-e egy lexikonban vagy nem, azt nem tudom. Azt sem, hogy kevésbé vagy jobban cím mint nálunk egy szócikk, ami Gipsz Jolánról szól(na). Tulajdonképpen számomra lényegtelen is, csak gondoltam, szólók erről a tényről.Hungarikusz FirkászIde írkássz!2014. április 29., 22:22 (CEST)
- OK. Ha Gipsz Jolánnak színész a foglalkozása, akkor Gipsz Jolán egy színész. Ez rendben is van, fentebb is ezt írtam. – LApankuš2014. április 29., 22:26 (CEST)
Szerintem is nyugodtan lehetszínésznő.Wikizolivita2014. április 29., 22:16 (CEST)
- LA: Én őszintén még sosem szólítottam meg egy férfit sem művészként, csakművész úrként, ha...Fauvirtvita2014. április 30., 00:51 (CEST)
Számos megbeszélés volt már a témában. A szócikk címe az, hogy Gipsz Jolán, ami mellette van, az egy egyértelműsítés arra a foglalkozására, amivel nevezetes, mert mivel többen vannak azonos néven. (Sajnos a közelmúltban én is belefutottam egy régebbi egyértelműsítésbe, nem vettem észre, hogy a piros link színésznő- és nem színészként azonosít, ami bosszantó, mert átnevezéskor a statisztika is megváltozik).Fauvirtvita2014. április 30., 00:25 (CEST)
- Kérdés és javaslat: nem lehetne egy bot-ot létrehozni, hogy a „(színésznő)” és a „(színésznő,” -ket "nőtlenítsük"? És rendszeresen fusson végig a wikin és javítsa, ha valaki ilyet hoz létre? Ill. meg kéne nézni, melyek még azok a foglalkozások, amiknél ez gyakran előfordul és hozzácsapni...Fauvirtvita2014. április 30., 00:47 (CEST)
Egy kicsit hátrébb az agarakkal, ha kérhetném.Még javában folyik a vita, az álláspontok szemmel láthatóan nem közeledtek, konszenzusnak nyoma sincs, és már botoztatnál az egyik megoldás felé. Ez remélem, nem egészen így megy. Vagy én meg javaslom, hogy fussunk végig a királynőkön és hercegnőkön is és nőtlenítsük. Avagy legyen az óvónő is csak óvó, épp elegendő a megkülönböztetéshez. Vannak olyan foglalkozások és státuszok, amiknél hagyományosan hozzátesszük a nemre utaló végződést. A színésznő álláspontom szerint ilyen.
Valódi megoldási javaslat: ha nem sikerül konszenzusra jutni (márpedig erre jelen pillanatban kevés esélyt látok), akkor szavazni kell róla. – LApankuš2014. április 30., 08:04 (CEST)
Az XY (színész) alakot preferálnám a címekben, ha nő, ha férfi. Ez a lexikon használhatósága (statisztikák, tömeges módosítások stb.) szempontjából lenne hasznos. Az udvariasság és a hagyomány szerintem nem tartozik ide. De ha tényleg kardinális a kérdés, legyen szavazás róla.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. április 30., 08:45 (CEST)
Javasolom, hogy az óvónő legyen óvó, a védőnő védő, a nővér pedig vér. Egyértelműsítéshez elegendő.;-))Wikizolivita2014. április 30., 10:11 (CEST)
Ok,kössz, hogy "komolyan" veszitek a témát (LA és Wikizoli). 1) Odaírtam, hogy kérDés, vagyis a megvalósíthatóság iránt érdeklődtem. 2) Akkor idemásolom korábbi hozzászólásom (gyengébbek és kattintásherótosok kedvéért): "Az egyértelműsítésben a foglalkozásoknál helyes formalehetőség szerinta "semleges" (-nő tag nélküli), kivétel, az a néhány eset, ahol az alapforma tesz női-férfi megkülönböztetést és így nincs más lehetőség (pl. masszőr/masszőz), vagy ha ezzel elkerülhető a további, évszámos egyértelműsítés. Kifejtést lásd alább. "Az óvónőnél - ha van/létezhet erre egyertelműsített alak - is használható akár a semleges alak (óvodapedagógus) a védőnő pedig semleges alak nélküli alapforma. Nővér/ápoló... ugye megertettétek, nem kell folytatnom? 3) A szavazást, irányelvbe vételt támogatom.Fauvirtvita2014. április 30., 11:02 (CEST)
(Szerkesztési ütközés után)Visszafordítva: akkor legyen a színésznő mellett producernő és (film)rendezőnő is? Az énekesnő mellé zenésznő? Sportolóknál meg sportlövésznő, teniszezőnő, úszónő? Meg legyen politikusnő? Néhány példa az 1998-as Ki kicsodából:
- Bakonyiné Vince Ágnespedagógus. Balassagyarmat...
- Komlós Juciszínész. Szabadka...
- Kincses Veronikaoperaénekes, szoprán. Bp...
Ha ezekben a könyvekben szerepelhetnek a nevek így, akkor nálunk is. Az óvónő, védőnő, de különösen a nővér stílusbeliségben igencsak eltérőek. Szerintem nem kéne kutyulni a dolgokat. A magam részéről – momentán – ellenzem az ilyesfajta átvariálást.Hungarikusz FirkászIde írkássz!2014. április 30., 11:09 (CEST)
- Szerintem nem kell visszafordítani a kérdést. Vagy ha visszafordítod, akkor komolyan megfontolom a királynők nőtlenítésének javaslatát is. Mint mondottam volt,vannakolyan hagyományos megnevezések, ahol érzésem szerint kell. A többinél meg nem. – LApankuš2014. április 30., 12:18 (CEST)
- Ha nem baj, akkor majd én eldöntöm, hogy kell-e vagy nem. OK?Cserében én is hagyom, hogy nyugodtan keverd össze a szakmai megnevezéseket az uralkodói címekkel. Utóbbi ugyanis se nem szakma, se nem foglalkozás.Hungarikusz FirkászIde írkássz!2014. április 30., 12:33 (CEST)
- Eldöntheted magadnak. Helyettem viszont nem, azt legfeljebb egy szavazás teheti meg. Én azt írtam mindig, hogyérzésem szerintmegszerintem.Királynak lenni meg eléggé foglalkozás jellegű, nem csak egy üres státusz. – LApankuš2014. április 30., 12:48 (CEST)
- Szerintem nem kell visszafordítani a kérdést. Vagy ha visszafordítod, akkor komolyan megfontolom a királynők nőtlenítésének javaslatát is. Mint mondottam volt,vannakolyan hagyományos megnevezések, ahol érzésem szerint kell. A többinél meg nem. – LApankuš2014. április 30., 12:18 (CEST)
kissé elmegyünk személyeskedésbe |
---|
Minden vitalapnak és közösségi lapnak meghatározott célja van, ami ahhoz nem kapcsolódik, nem oda való (a szócikkek vitalapjai például szigorúan az illető cikk tartalmával és szerkesztésével foglalkoznak):
|
|
(Szerkesztési ütközés után)Szerintem maradjunk a színész/tanár stb. alaknál. Egyrészt mert személyeket általában a foglalkozásuk szerint egyértelműsítünk, és a foglalkozása az, hogy színész/tanár, nem színésznő/tanárnő. Ugyebár színésznőoktatás nincs, csakszínészoktatás,avagy a tanárnők is atanárképzőiskolákban tanultak.Színésznőcikkünk is átirányítás a 'Színész're. Ha még korrektebbek akarunk lenni, használhatjuk aszínművész/pedagóguskifejezést, azoknak nincs férfi/női alakja. Másrészt pont a művészvilágban gyakori, hogy nem is egyértelmű, hogy az illetőférfinakvagynőnektartja magát, ne döntsük el helyettük. (Egy aktuális példa:Zeki Mürentörök énekest valaki énekesnőnek titulálta.) Az óvónőket meg ne keverjük ide, mert óvó bácsikkal tudtommal nem foglalkozunk.--Rleventeüzenet2014. április 30., 11:33 (CEST) Remek, hogy a magyar neveknél meg tudjuk különböztetni, hogy Kiss József színész, de Kiss Ilona meg színésznő. De mi van a külföldi, nem egyértelmű nevekkel? Koreában vannak olyan keresztnevek, aminek a hangul és így az átírt magyaros alakja is uniszex, ilyen pl. a Dzsijong keresztnév, és a vezetéknevek limitált száma miatt bizony eléfordul, hogy vanKim Szuhjonszínész ésKim Szuhjon (színésznő)is. De vehetnénk az egyéb egzotikus neveket is, ahol sokszor még a bevezetőből sem derül ki, hogy az illetú férfi-e vagy nő, pl.Miyaviesetében, akinek a fényképéből nem egyértelműen megállapítható a neme:)))@Rlevente:van színművésznő kifejezés is:)XiaolongÜzenő2014. április 30., 12:19 (CEST)
Egyetértek. Mellesleg a magyarban is van a Gabi, Etel, stb. keresztnevek, amik nem egyértelműek. – LApankuš2014. április 30., 12:47 (CEST)
Az ilyen esetekben sem a cikk címének egyértelműsítéséből kell rájönni az olvasónak, hogy az illető férfi vagy nő, mert az egyért.tagnak nem ez a feladata. A cikk szerkesztőjének kell utánanézni és a cikkbe beírni. Ha tényleg van két teljesen megegyező nevű színész és színésznő akkor esetleg látom értelmét a színész/színésznő egyértelműsítésnek, bár pl. az általad felhozott Kim Szuhjon (színésznő) az enwikinClaudia Kimnéven szerepel, vagyis megoldották (actress) nélkül a kérdést.--Rleventeüzenet2014. április 30., 12:29 (CEST)
Akkor mi az egyértelműsítés feladata, ha nem az, hogy a cím alapján ki lehessen választani, kit keresek. Ezért lett a foglalkozás és nem a szül-hal az egyértelműsítés rendszere. Ha nem lenne érdekes, hogy a cím jellemző és kereshető legyen, akkor az egyértelműsítés legkézenfekvőbb módja a szül-hal lenne, elég kevés egyéb kiegészítő kellene hozzá. De az egyértelműsítés azt a céltisszolgálja, hogy a keresőben felbukkanó találatokból mindjárt helyesen lehessen dönteni. – LApankuš2014. április 30., 12:49 (CEST)
- „A zárójelben megadott minősítésben a fő jellegzetességet kell feltüntetni, röviden, például: Parabola (görbe).”...„A toldatképzésnél lehetőleg figyelembe kell venni a szó összes értelmét, és röviden, lényegre törően kell feltüntetni a fő jellegzetességet.”(Forrás:Wikipédia:Egyértelműsítő lapok#A szócikkek címe)Bár nincs rögzítve (vagy nem tudom, hogy hol), abban azt gondolom megegyezés van, hogy a legtágabb „jellegzetesség” -gel kezdjük az azonosítást és ha szükséges, akkor haladunk a szűkebbek felé, így: kontinens>ország>település..., vagy orvos>szakorvos, stb.. Nekem ebbe az analógiába illik a színész/színésznő is, ugyanis azt te magad is elismered, hogy mint „jellegzetesség”, a színész jelenthet férfit és nőt egyaránt, vagyis, ha lehetséges ez alapján szűkíteni, akkor jön képbe a -nő tag, ha nincs, akkor felesleges. A királynő titulus nem egyértelműsítő jellegzetesség, hanem a szócikk címe, mint ilyen, más megítélés alá esik (pl.: „A dolgok és személyek elnevezésére a legelterjedtebb magyar kifejezést használd, hacsak az nem ütközik más dolgok vagy személyek nevével.”Wikipédia:Elnevezési szokások), de ha az is lenne - örülnék, ha figyelnél arra, amit írok - akkor is vonatkozik rá, hogy a király =/= királynő, míg a színész >= színésznő...Fauvirtvita2014. április 30., 14:08 (CEST)
Azt én nem mondanám, hogy a király≠királynő. Mi simán királynőnek nevezzük azokat az uralkodónőket,akiknekrex,és nemreginavolt a titulusuk. Nekem továbbra is az a véleményem, hogy a színésznőhöz kell a...nővégződés. És egyelőre nem látom magam kisebbségben. – LApankuš2014. április 30., 14:30 (CEST)
LA, szerintem végy néhány mély levegőt és ha már nem látsz mindenkiben rémeket, akkor reagálj.→Bocsánat, félreolvastalak.Fauvirtvita2014. április 30., 18:18 (CEST)
- Nem, nem te mondtad, én mondtam, hogy a király magyarul nem foglalja magába a királynő szót, azonban - ha már szóba hozod - az én logikám azt mondja, egy királynő is lehet uralkodó, akkor is, ha nem mondjuk hozzá, hogy uralkodónő (amit rendkívül ritkán hallok, nem azért, mert ne lenne helyes, hanem mert nemigen használjuk, lévén a „-nő” -tlen forma is magában hordozza a férfi és női uralkodókat egyaránt). De ezzel azt gondolom nem csak a magyar nyelv van így (Lásd:en:Queen Elizabeth Iés nem King Elizabeth I - fura is lenne...;o) )... Az angolban ez a helyzet a színészek, színésznők esetében is, bár felhozzák a semleges „játékos” megnevezést is, ám ezt nem használják (lásd.en:Actor#Terminology).
- És mégegyszer leírom, mert lehet, hogy átfutottad: A színészek megszólításánál, amikor megszólítok valakit, akkorszínész-/művésznő,vagyművészúr,soha nem szólítasz meg egy férfit, hogyJó napot színész/művész... ugye...? De a téma szempontjából ez lényegtelen is, hiszen mint már írtam, a király-királynő-esetben szócikkcímről, míg a színészek esetében egy zárójeles egyértelműsítő tagról van szó. Tehát ha más példát hozunk, olyat hozzunk, ami analóg a konkrét esettel.
- Amúgy pedig tényleg csak zárójelben: én azt nem látom, hogy szavazásra lenne bocsájtva a téma, úgyhogy nem is beszélhetünk se kisebbségről, se többségről (és arról is csak jópár nap után ildomos), csupán néhány véleményről, beszélgetésről...Fauvirtvita2014. április 30., 15:13 (CEST)
Egyszerűen nem értem, mitől rémlátomás, ha válaszolok valamire. Valóban beszélgetünk egyelőre. De attól még látni a mellette/ellene véleményeket, ahhoz még nem kell szavazás. Nem futottam át a megszólításra írtakon. Rosszul fogalmaztam. Nem megszólítás. Az angol nem jó példa, ugyanis akinghímnemű szó, amit természetesen nem használnak nőnemű emberre. Csakhogy a magyar nyelvben nincsen nyelvtani nem, ezért kell a „nő” időnként. Ez helyettesíti. (És különbség is van, teszem azt I. Mária fiúsítás révén ténylegesen királyként és nem királynőként uralkodott.) Vagy ha az angol a példa, akkor természetesen az angolok sem írnakactort egy színésznőre, mert azactress.– LApankuš2014. április 30., 15:45 (CEST)
- Bocsánat, de butaságokat ne terjesszünk: a modern angol nyelvben a főneveknek nincs nemük, a némettel kevered? --hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. április 30., 16:55 (CEST)
- Nem keverem. Csak azért "nincs nemük", mert nem képzőkkel fejezik ki. Attól még a king férfi, a queen nő, az actor férfi, az actress nő, a man férfi, a woman nő. Lehet azt mondani, hogy nincs nemük, mégsem lehet összekeverni ezeket. Vagyis mégis van nemük, csak nem úgy nevezik. – LApankuš2014. április 30., 17:00 (CEST)
- "A king hímnemű szó" - ezt állítottad. Egy szó nem tudom, hogy a nyelvtanon kívül még hogyan lehet hímnemű, esetleg lóg egy kis farkincája a lába között?--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. április 30., 17:29 (CEST)
- Az angol analógiát nem a Wikipédiára, hanem az értelmezési másságra hoztam példaként (én általában „külföldről” használható ötleteket lesek, nem tekintem etalonnak, de jobbnak látam tisztázni, hogy nem magyar sajátosság a külön alak használata). A saját iránymutatásainkat nekünk kell eldönteni, meghozni.Fauvirtvita2014. április 30., 18:18 (CEST)
Amíg külön kategóriában vannak a magyar színészek és a magyar színésznők, nem értem, hogy az egyértelműsítésnél miért nem alkalmazzuk ugyanezt a felosztást. Vagy vonjuk össze a kategóriákat is? Gondolom, ebből is kiderül, én aszínésznőegyértelműsítés mellett vagyok.Csigabiitt a házam2014. április 30., 15:56 (CEST)
- Úgy tudom, hogy a kategorizálás és az egyértelműsítés más célt szolgál. Ez persze sem ellene, sem mellette nem szól. De... míg a kategóriában kategorikusan minden érintett szócikk benne van, az egyértelműsítésben csupán az azonos alakkal rendelkező más jelentéssel rendelkezők, nem magyaráz, csak elkülönít. Folyt.köv. misibácsi hozzászólása alatt.Fauvirtvita2014. április 30., 18:18 (CEST)
- Egyetértve Fauvirttal: AKategória:Francia katolikus püspökökpéldául három szempontot is egyesít, de mégsem szedjük elő mind a három tulajdonságát, ha ha valakit ebből a kategóriából egyértelműsíteni kell. --Karmelaposta2014. április 30., 20:55 (CEST)
Van egy rossz hírem: még az értelmező szótár is ismeri aszínésznőkifejezést, és külön ír róla, tehát nem aszínészszónál mellékesen.Wikizolivita2014. április 30., 17:03 (CEST)
- Vajon azt is állítja a színész címszónál, hogy abban csak a férfiszínészekről van szó? Vagy a színésznő címszónál az áll, hogy ők nem lennének színészek?
- --Karmelaposta2014. április 30., 21:00 (CEST)
Jobb szócikkcím az "X.Y. (színésznő)". Nyomós indok szerintem, hogy idegen nevű színésznőből jóval több van, mint magyar nevűből (lehet, hogy 1000:1 az arány, de legyen csak 100:1), másrészt az "X.Y." alapján csak találgatni lehet, hogy milyen nemű, és egy enciklopédia feladata a lehetőség szerint egyértelmű és pontos információk közlése. Itt erre mód van a "(színésznő)" hozzátoldásával.
Ne jöjjön senki azzal, hogy "de benne van a cikkben...", még szép, hogy benne van, de nem mindegy, hogy 500 betűt kell elolvasnia az olvasónakfölöslegesen,vagy kettőt.
Az "írónő", "óvónő", "traktorosnő" és egyéb titulusokat ne keverjük ide, mert belőlük jóval kevesebb kerül be egy lexikonba, mint színésznőből. Esetleg még lehetne szó az "(énekesnő)" beszúrásáról az énekesnők neve után, hasonló megfontolásból (többségében külföldiek, ismeretlen nevekkel). misibacsi*üzenet2014. április 30., 17:52 (CEST)
- Jól értelmezem, hogy az egyértelműsítésre nem szoruló (vagyis nincs más ugyanolyan nevű ember) színészeket és énekeseket is egyértelműsítsük?...
- Az meg, hogyha valaki keres valakit(/valamit), azért keresi, hogy elolvassa, nem azért, mer "stipistopi, megvan!";o) Legalábbis remélem, hogy nem feleslegesen dolgozunk annyit ezeken a szócikkeken. Ebben az esetben nem hiszem, hogy jelentősége lenne, hogy cím alapján megállapítható legyen, férfi, vagy nő-e valaki, kivéve, ha ez egyértelműsítést jelent - ahogy ezt már többször kifejtettem -, vagyis segít megkülönböztetni két azonos alakot.Mindentől függetlenül, ha a szavazás másképpen alakul, én lazán fogom kezelni - csak hogy tudjátok.;o)Fauvirtvita2014. április 30., 18:18 (CEST)
- ha valaki keres valakit(/valamit), azért keresi, hogy elolvassa- Nem biztos, hogy egy egész cikkre van szüksége. Csak szeretnevalamennyiinfót róla.misibacsi*üzenet2014. május 1., 06:13 (CEST)
- @Misibacsi:"egy enciklopédia feladata a lehetőség szerint egyértelmű és pontos információk közlése":ez igaz, de nem a cikk címében, pláne nem annak zárójeles egyért.tagjában. Ennyi erővel beleírhatnánk a cikk címébe, hogy mikor és hol született/halt meg, hol és mikor tanult, melyik színházban milyen szerepeket játszott, ki a férje/felesége, stb. mert lehet, hogy egy olvasó éppen ezt az infót keresi, ésnehogy már 500 betűt kelljen elolvasnia fölöslegesen.Igenis azzal jövök, hogy "de benne van a cikkben...", mert a cikk való ara, hogy információt közöljünk, a cím pedig arra, hogy (egyértelműen) meg lehessen találni a cikket. --Rleventeüzenet2014. április 30., 18:53 (CEST)
- Valami félreértesz. Nem az egyértelműsítő tagnak kell közölnie az összes pontos információt, de ha már egyszer egyértelműsítő tagot haszálunk, az viszont legyen pontos.Csigabiitt a házam2014. április 30., 18:58 (CEST)
- egyértelmű és pontos információk közlése..., de nem a cikk címébenMiért is nem?? Valami ellenérvet mondjon valaki, tehát miért lenne rossz az "X.Y. (szinésznő)" szócikkcím? Miért jobb a nem egyértelmű szócikk-cím?
- 1. A szócikkek címének hossza egyrészt korlátozott, 2. nincs szó a szócikkek címének 500 karakterre növeléséről, 3. miért ne férne el a szócikk címében plusz információ?misibacsi*üzenet2014. május 1., 06:13 (CEST)
- Nincs szó "az összes pontos információ" közlésének igényéről a szócikk címében.+2 db betűről van szó.Nem arról, hogy a szócikkek címei 500 karakter hosszúak legyenek.misibacsi*üzenet2014. május 1., 06:13 (CEST)
- Egyetértek. Hozzáteszem a papírenciklopédiák itt nem is relevánsak. Ők nyugodtan egymás után írhatják az azonos címeket, a papír elbírja. Nálunk azért kell egyértelműsíteni, mert technikailag nem valósíthatók meg azonos címmel lapok. – LApankuš2014. április 30., 19:11 (CEST)
A megszólítást fölösleges idekeverni, a címekben nem az illetők megszólítását adjuk meg, hanem a foglalkozását. Érdemes megfigyelni például, hogy Törőcsik Mari hogyan azokról a pályatársairól, akiket megbecsül: következetesen színészként jelöli meg a hivatásukat. Ettől még őt színésznőként szólítjuk meg, nem színészként, megszólítás és foglalkozás az két dolog. A beteg azt mondja az orvosának, hogy doktornő, de attól még a neme megadása nélkül jelöljük meg az orvosa foglalkozását.
Ne keverjük ide azt, hogy vannak foglalkozások, amiknél a foglalkozás neve eleve tartalmazza a „nő” tagot, mert hagyományosan csak nők űzik vagy űzték, ilyen például az óvónő, de a színészségnél messzi nem ez a helyzet. Van olyan is, ahol a „nő” kiegészítés megváltoztatja a foglalkozás jelentését: egy párt titkára az nem titkárnő akkor sem, ha nő, ezt sem lehet példának venni.
Persze olyan esetben, ha két azonos nevű színész közül az egyik férfi, a másik nő, akkor már talán érdemes odabiggyeszteni a „nő” szócskát. Ilyen kivételes esetben azonban a férfiszínész cikkének címéből sem hagynám ki, hogy ő a férfi.
A címben azonban általában nem teszünk közlést a cikk alanyának neméről, nem szoktuk odaírni, hogy (nő) és (férfi) még akkor sem, ha egy magyar ajkú aligha tudja egyes nyelveknél pusztán a névből, hogy milyen nemű az illető. Ez az információ alapesetben magára a cikkre marad. Az egyértelműsítő kiegészítést pedig igyekszünk rövidre fogni, elég bele annyi, amennyi valóban kell az egyértelműsítéshez.
--Karmelaposta2014. április 30., 18:23 (CEST)
AKategória:Magyar színészekegyik alkategóriája aKategória:A Nemzet Színésze cím tulajdonosai,köztük Berek Kati, Komlós Juci, Lukács Margit, Máthé Erzsi, Molnár Piroska, és így tovább. Amíg nem vezetik be aNemzet Színésznőjecímet, addig mi se legyünk pápább a pápánál. --Karmelaposta2014. április 30., 20:55 (CEST)
Ne haragudj, de ez az érv most nem volt annyira jó. Maga a színházi szakma is éreztet némi különbséget példáulittésitt.Gondolom ők maguk sem akarnak pápábbnak lenni a pápánál.Csigabiitt a házam2014. április 30., 21:44 (CEST)
Az egész téma is éppen azért van terítéken, mert valóbanvankülönbség a szóhasználatban. Aszínészmagában foglalja a férfiszínészeket és a színésznőket egyaránt, de aszínészszó jelentése le tud szűkülni a férfiszínészekre is, mégpedig ha párban használjuk a színésznővel, mint ahogy a példádban is van: színész/színésznő. De ha nem áll mellette a „színésznő”, és mégis pontosítani akarjuk a nemét, akkor az már csak így megy: „férfiszínész”. Az egyértelműsítő kiegészítésekben azonban – kivéve az azonos nevű férfiakat és nőket – nincs nemek szerinti párba állítás, csak a foglalkozás megadása történik.
Ahogy a férfiaknál sem azt szoktuk írni a zárójelbe megszólításszerűen, hogy „(színész úr)”, vagy nemre pontosítva a foglalkozást, hogy „(férfiszínész)”, a nőknél is ugyanúgy elég az általánosabb forma.
--Karmelaposta2014. április 30., 23:38 (CEST)
Ha konzekvensen színész és színésznő az egyértelműsítés, akkor máris megkülönböztettük a férfiakat a nőktől. Ha nem kell őket megkülönböztetni, akkor vonjuk össze a kategóriákat is, amelyek most szétválasztják őket. Az egyértelműsítésnek van egy minimális tájékoztató jellege is, ezért a foglalkozás az egyértelműsítés módja. A színésznőknek valóban színész a foglalkozása. De a józan ész alapján el szoktunk térni a szorosan vett foglalkozástól, például az 56-os elítélt esetében, akinek nyilván nem az elítéltség a szakmája, de mással nem lehetne úgy egyértelműsíteni, hogy a cím alapján tudja az ember, kiről van szó. Vagyis az egyértelműsítés a foglalkozás, szakma helyett inkább a legismertebb, leginkább megkülönböztető jellegről szól. Vannak olyan esetek, amikor uniszex nevek miatt egyébként is szükséges lehet ugyanolyan nevű színész és színésznő megkülönböztetésére (illetve lehetnek). Ebben az esetben színész/színésznő helyett mindkettő színész lesz szül–hallal? Vagy ha nem, elég furcsán festene, hogy a színészként egyértelműsített lapok között csak néhány színésznő van. Szerintem tehát egyes későbbi elnevezési problémák is megoldódhatnak azzal, ha már most egységesen a férfi színész, a nő színésznő lenne.
Összefoglaltam a gondolataimat. Ismét felvetem, hogy az álláspontok nem látszanak közeledni. Szavazásra lesz szükség. – LApankuš2014. május 1., 09:04 (CEST)
Volt ebben a megbeszélésben már nyelvészeti érv, pápákra és díjakra hivatkoztunk. Fordítsuk meg a kérdést: akadályozza-e a projektet bármiben is egy pontosabb, több információt adó egyértelműsítő tag vagy hozzátesz ahhoz?Csigabiitt a házam2014. május 1., 09:50 (CEST)
- @Csigabi:Ezt tartom az első igazán jó ellenérvnek! --Karmelaposta2014. május 1., 12:17 (CEST)
- Ami a kategorizálást illeti: Ha úgy tetszik, megtehetjük, hogy külön kategorizáljuk a férfiszínészeket és a színésznőket, de ez nem jelenti azt, hogy le lehetne foglalni a színészt mint foglalkozást kizárólag a férfiszínészek számára. A jelenlegi kategorizálás következetlen, de a „színész” szót a kategóriákban többnyire az átfogó foglalkozás jelentésben használjuk, nem specifikusan csak a férfiszinészekre, például ebben a hierarchiában:
- De ez a két hierarchia egymással összevetve már igencsak furcsa öszvér megoldás:
- Habontani akarunk nemek szerint, és a „színész” szót a kategóriafában már elhasználtuk az átfogó értelemben vett foglalkozásra, akkor már csak így mehetne a kategóriafa:
- Csakhogy szükség van-e egyáltalán a magyar színészek nemek szerinti bontására a kategóriákban? Nem lehetne-e ugyanúgy bontatlanul hagyni, mint azAmerikai színészekvagy aMagyar költők, írókkategóriáját?
- --Karmelaposta2014. május 1., 12:17 (CEST)
- @Karmela:Köszönöm. Egy dologgal azért engedd meg, hogy vitatkozzak: amit mondtam nem ellenérv, hanem érv.Az ellenérvet az ellenzők mondják.Csigabiitt a házam2014. május 1., 12:52 (CEST)
Ez alapján akkor a kategorizálást mindenképp adjusztálni kell. Az egyértelműsítő tagokat meg összehangolni. Igazából bármelyik jó, vagy legyen mindegyik színész, vagy következetesen színész és színésznő. Nekem az utóbbi szimpatikusabb több (fentebb felsorolt okból), de nem ugrom kútba, ha az ellenkezője lesz a döntés. – LApankuš2014. május 1., 13:10 (CEST)
A kategorizálást mindenképp javítani kell, de az nem érv, hogy mert a brazil színészek kategóriában nők is vannak, lámm lám:) A magyar kategóriát azért kellett már szétválasztani, mert iszonyú sok volt benne a név. Egy olyan kategóriában, amiben 30 ezer név van, kényelmetlen és nem felhasználóbarát keresni. Ilyenkor mindig megpróbáljuk szűkíteni a kategóriát. Lehet, hogy mondjuk zulu színésznőből csak egy van a wikin, vagy egy se, így nem kell zulu színésznők kategória, elfér az egy darab színésznő a zulu színészek kategóriában, hisz a színész szó egyszerre gyűjtő és "nemspecifikus". De ha kell, és lehet kettéválasztani, miért ne lehetnének a színésznők külön kategóriában és külön egyértelműsítve is? A színésznő szó egy létező, helyes magyar szó. itt egyszerűen egyrendszerrőlkell megállapodni, és nem látom, hogy mi olyan indok van a színésznő egyértelműsítés ellen, ami reálisanténylegindok, azon kívül, hogy XY-nak nem tetszik a szó maga. lehet hogy mindegy, hogy Kis Júliát színésznek vagy színésznőnek nevezzük, mert ugyanazt jelenti, de külföldi neveknéljól jöhetaz egyértelműsítésnél, sokkal jobban, mint aKim Szuhjon (színész, 1988)és aKim Szuhjon (színész, 1985),ami nem mondja meg, hogy melyiket is kéne kattintani, ha az ember a színésznőt keresi a kettő közül, hisz nem feltétlen tudja az olvasó, hogy a színésznő mikor született. Mennyivel egyszerűbb ilyenkor a -+nő taggal egyértelműsíteni? Sokkal. Helytelen nyelvi szmepontból? Nem. akkor meg?:)XiaolongÜzenő2014. május 5., 14:24 (CEST)
- @Teemeah: A brazilok és az összes többi nemzet kategóriái azt illusztrálják, hogy a „színész” szót általános értelemben használjuk a kategóriafában, úgy, hogy abba a férfiak és a nők is beletartoznak. Ettől még a magyar színészek kategóriáját nyugodtan tovább bonthatjuk nemek szerint, csakhogy nem úgy mint most:
- hanem így lenne logikus:
- Az egyértelműsítő toldalékok és a kategóriák két külön elhatározás és két külön elnevezési kérdés is. Az egyértelműsítő toldalékoknál három szisztéma közül választhatunk:
- (színész) kiegészítés nemtől függetlenül (nekem történetesen ez tetszene, de ez mellékkérdés),
- (színész)/(színésznő) kiegészítés nemek szerint,
- (férfiszínész)/(színésznő) kiegészítést nemek szerint,
- de az összes egyértelműsítő toldalékban egységesen, nem hol így, hol meg úgy. Jelenleg kavarás van az 1. és a 2. szisztéma között.
- A lényeg, hogy az egyértelműsítő toldalékok körén belül egyrészt, és a kategóriák körén belül másrészt logikus legyen a szóhasználat, a két logika viszont különbözhet egymástól.
- --Karmelaposta2014. május 5., 21:50 (CEST)
- a férfiszínész egy erőltetett szó (én soha nem láttam még sehol értelmes helyen).... a színész szóban már benne van, hogy férfi, ha mellétesszük a színésznő párt.XiaolongÜzenő2014. május 5., 22:41 (CEST)
Ha megkülönböztetnénk őket, milyen meghatározás kerülne transzvesztita művészek neve mellé? Színész? Színésznő? Énekes? Énekesnő? Transzvesztita színész?
Bonyolítja a dolgot, hogy olyan is volt már, akik nőnek érezték magukat, mások viszont úgy gondoltak rájuk, mint férfiszínészre, mert férfiként néztek ki a valóságban is.
És van még valami: nem biztos, hogy minden színésznő örül annak, hanőkénttekintünk színészként rá. Már csak azért sem, mert női színészek is játszottak már férfiszerepeket és férfiszínészek is női szerepeket. Mivel a színészetben és éneklésben a nemiségnek kétségtelenül lehet ugyan bizonyos szituációkban fontos szerepe, de a színészkedésnek és az éneklésnek nem ez az elsődleges jellegzetessége, hanem a komédiázás mesteri szintre emelése. Az, hogy érzelmeket váltson ki a nézőből, hallgatóból.
Ugyanúgy van ez a Wikipédiánál is (itt nem feltétlenül csak a magyarra, hanem általában a nemzetközi Wikipédiára gondolok). Itt is valaki felvállalja, hogy milyen nemű szerkesztő, valaki számára pedig az, hogy milyen neműként szerkesztő - másodlagos kérdés. Sőt esetleg előfordulhat, hogy női volta ellenére a nőnapot is utálja.
Van a meghatározásoknak egy lépcsőfoka, amikor ha megkülönböztetést alkalmaznak, csak a dolgokat teszik bonyolultabbá, ezért egyszerűbb a semleges megoldást választani.Apródvita2014. május 6., 00:17 (CEST)
A szőrözésnek is vannak fokai. A fenti okfejtés az esetek 99%-ában irreleváns. Egyedül csak az interszexuálisoknál okoz gondot a nem megállapítása. Az, hogy férfi vagy női szerepet játszanak, ismét irreleváns. Jack Lemmont se nevezzük nőnek. Utálom azt a világot, ahol már annyira kell vigyázni, nehogy megbántsuk valaki lelkivilágát, hogy egy nőt nem lehet nőnek nevezni és a férfit férfinek. Abszolút nem érdekel senkinek a "mássága", és ha egy férfi női ruhákat hord, attól még férfi marad (és fordítva). Egyébként is lehet az esetek ezen az elenyésző, parciális és jelentéktelen kisebbségét alkotó "problémán" vitázni egy-egy konkrét ügy kapcsán. A generális szabályt nem hozzájuk kell mérni. – LApankuš2014. május 6., 01:13 (CEST)
Még a link-csatához azért egy számomra a témához sokatmondó oldal linkjeit hadd tegyem hozzá:Óvónő - szakmaismertető információs mappa,amelyik 2. oldalának közepét ajánlanám figyelembe (a felvi.hu-n pedig már csak óvodapedagógus szakként jelenik meg), míg aSzínész„Foglalkozás/munkakör bemutatása” pl.Bábművész - szakmaismertető információs mappa(a 3. oldalon leírják, hogy a "báb életre keltője, a színész" - gondolom e miatt a bábosokat emelték ki a leírásnál) meg sem említik a nemi identitás (?) szerinti megkülönböztetést. Illetve bennem továbbra is kérdés, hogy ha ilyen megkülönböztetést teszünk a színészeknél, akkor más szakmáknál miért nem erőltetjük (bocs a megfogalmazásért, nem akarom megsérteni azokat, akik nem így gondolják, csak nekem ennek tűnik), illetve ha erőltetjük, akkor mennyire (énekesnő-férfiénekes, miniszternő/asszony-férfiminiszter, stb.)?Fauvirtvita2014. május 7., 15:25 (CEST)
Színész(nő): szavazás-előkészítő javaslat
Az alábbiakat szeretném szavazásra bocsátani, jó lesz-e valahogy így, vagy vegyek bele más változatokat is?
- 1Színészek nemének jelzése az egyértelműsítő toldalékokban
- 1a
- Az egyértelműsítő kiegészítésekben a férfiszínészeknél a„(színész)”,a színésznőknél a„(színésznő)”toldalékot használjuk.
- 1b
- Az egyértelműsítő kiegészítésekben a férfiszínészeknél és színésznőknél egyaránt a„(színész)”toldalékot használjuk.
- 1c
- Maradjon a
káosz.jelenlegi helyzet.
- 2A színészek neme a kategóriák nevében:
- 2a
- A„színészek”megnevezést használjuk a színészkategória nevében, ha mindkét nembeli színészek cikkei beletartoznak (akár közvetlenül, akár alkategóriákon keresztül).
- A„színésznők”szót használjuk a színészkategória nevében, ha kizárólag nők cikkei tartoznak bele (akár közvetlenül, akár alkategóriákon keresztül).
- A„férfiszínészek”szót használjuk a színészkategória nevében, ha kizárólag férfiak cikkei tartoznak hozzá (akár közvetlenül, akár alkategóriákon keresztül)
- 2b
- Maradjon a
káosz.jelenlegi helyzet.
- 3Színészkategóriák bonthatósága nemek szerint
- 3a
- Egy színészkategória nemek szerint csak akkor bontható tovább, ha legalább 25 színészcikk van benne közvetlenül.
- 3b
- Maradjon meg esetenkénti döntésnek, hogy egy színészkategóriát nemek szerint felbontunk vagy sem.
- --Karmelaposta2014. május 7., 18:15 (CEST)
támogatomEgy módosítási javaslat: legyen a kategóriabontásra egy mindig lehetséges opció a 25 feletti helyett. – LApankuš2014. május 7., 15:25 (CEST)
megjegyzésA „Maradjon a káosz” megfogalmazás elfogultnak tűnik a jelenlegi helyzettel szemben. Olyan ez egy kicsit, mintha a szavazólapon a „Fidesz”, a „Posztkommunista MSZP” és az „Újfasiszta Jobbik” között lehetne választani. Javaslom a „Maradjon a jelenlegi helyzet” (esetleg „Maradjon a jelenlegi szabályozatlan helyzet” ) megfogalmazást.Malatinszkyvita2014. május 7., 15:33 (CEST)
támogatomKarmela szövegét, Malatinszky „Maradjon a jelenlegi szabályozatlan helyzet” javaslatával(jav.2014. május 7., 15:39 (CEST)).Fauvirtvita2014. május 7., 15:33 (CEST)
támogatomAzzal, hogy a „Maradjon a jelenlegi szabályozatlan helyzet” helyett a „Maradjon a jelenlegi helyzet” változatot javaslom. Egyrészt maga az szavazásról szóló irányelv is ezt javasolja, másrészt ezzel későbbi vitáknak lehet elejét venni. Ne minősítsük a jelenlegi helyzetet.Csigabiitt a házam2014. május 7., 15:45 (CEST)
megjegyzésA2apontot javaslom módosítani: "A„színészek”megnevezést használjuk... ", mert a személy-kategóriák elnevezése általában többes számú.
- Javaslok egy2cváltozatot is:
- A„színésznők”szót használjuk az olyan színészkategória nevében, amiben kizárólag nők cikkei lehetnek.
- A„színészek”szót használjuk az olyan színészkategória nevében, amiben kizárólag férfiak cikkei lehetnek.
--Rleventeüzenet2014. május 7., 16:57 (CEST)
- A módosítási javaslatokat most jórészt egyenesen beleírtam a szövegjavaslatba, csakRleventéét„2c” javaslatát nem, mert nem érzem teljesnek. A színészkategóriák ugyanis többnyire keverten tartalmazzák a férfiszínészek és színésznők cikkeit, és a „2c” -ből egyelőre éppen a leggyakoribb kategóriafajta megnevezése hiányzik.
- Az egyértelműsítő toldalékoknál elég kettő, de a kategóriák esetében már háromféle névre van szükségünk.
- --Karmelaposta2014. május 7., 18:15 (CEST)
Összeállítottam egy szavazási szövegjavaslatot, amit kiegészítettem azzal az opcióval is, hogy esetleg nem bontjuk fel a kategóriákat nemek szerint. Kérlek benneteket, hogy hagyjátok jóvá vagy javasoljatok szövegmódosításokat:Wikipédia:Szavazás/Javaslatok/Színész(nő) (2014. május). --Karmelaposta2014. május 8., 23:34 (CEST)
Szavazásra ment:Wikipédia:Szavazás/Színész(nő), 2014. május--Karmelaposta2014. május 12., 08:22 (CEST)
Don(y)ecki Népköztársaság
Ezt a szöveget tévedésből először aWP:HELYESlapra írtam, onnan hoztam át Peyerk válaszával együtt --Malatinszkyvita2014. május 12., 14:01 (CEST)
Milyen meggondolás alapján nevezi a Wikipédia „Donyecki Népköztársaságnak” ezt a Donecki területen megalakult izét? (Ugye, a névadó várost ukránból Donecknek, oroszból Donyecknek írjuk át.) Nem tudom, reggel Putyin milyen lábbal kel föl, és az se világos, hogy ez az egész kékcédulás népszavazás a függetlenségről hogy fog elsülni, de mindenesetre a Donecki terület pillanatnyilag Ukrajna része, lakosságának pedig 56 százaléka ukrán, és csak 38 százaléka orosz. Minden potenciális NPOV-problémán túl, helyesírási szempontból indokolható ez?
--Malatinszkyvita2014. május 12., 02:41 (CEST)
A terület lakóinak többsége orosz anyanyelvű (olyasmi a helyzet, mint Írországban, ahol az ír anyanyelvűek kisebbségben vannak). A szakadárok orosz nyelvű államot képzelnek el, tehát nekem indokoltnak tűnik a város és a terület orosz elnevezésének használata.Peyerkvita2014. május 12., 08:19 (CEST)
- Ebben igazad van: az anyanyelv és a nemzetiség nem esik egybe.A Національний склад населення України та його мовні ознакиcímű közkedvelt kiadvány szerint a Donecki területen a 2001-es népszámlálás idején
- 4,8 millió ember élt; ezekből
- 1,8 millió vallotta magát orosz nemzetiségűnek
- 2,7 millió vallotta magát ukrán nemzetiségűnek
- Az ukrán nemzetiségűek közül 1,2 millió úgy nyilatkozott, hogy „anyanyelvén kívül” jól beszél még ukránul is (ezek feltehetőleg olyan személyek, akik ukránnak vallják magukat, de orosz az anyanyelvük).
- Mindenesetre a helyi lakosság nyelvi összetétele nem szokott szerepet játszani a földrajzi nevek átírásában (ld.Cortina sulla Strada del Vino,Abbotábád,Togliatti). --Malatinszkyvita2014. május 12., 14:55 (CEST)
- Nem is azért írtam, mert ez lenne a fő szempont, csak fontos tudni. A fő szempont az, hogy a kikiáltottizéorosz nyelvű lenne.Peyerkvita2014. május 12., 22:24 (CEST)
Ukrán szempontból nem létezik ez az állam, így ukrán elnevezése sincs. --BurumbátorMondd, mit tehetnék érted?2014. május 12., 14:11 (CEST)
- uk:Донецька народна республіка-- ezt gondolnám ukrán elnevezésnek. --Malatinszkyvita2014. május 12., 14:19 (CEST)
Igen, de ez nem lehet, hogy az állam által el nem ismert, orosz ajkú kisebbség által egyoldalúan, orosz nyelven kikiáltott formáció orosz elnevezésének ukrán fordítása? --BurumbátorMondd, mit tehetnék érted?2014. május 12., 14:32 (CEST)
(Szerkesztési ütközés után)Ukrajnában van, ez tény, de a zászlójában és a címerében is oroszul szerepel a neve, így én az oroszból írnám át, függetlenül attól, hogy de facto államnak vagy gittegyletnek minősül-e egyébként. --Puskás Zolivita2014. május 12., 14:36 (CEST)
Jelenleg szerintem a helyes állapotot az tükrözné, ha Doneck várost és a Donecki területet, amelyek Ukrajna közigazgatási egységeit képezik, ukránból írnánk át, tehát úgy, ahogy vannak. A város orosz nevének felhasználásával kikiáltott, senki által el nem ismert, oroszbarát, orosz nyelvű, Oroszországhoz nyíltan csatlakozni kívánó Donyecki Népköztársaság nevét nem értem miért kellene ukránból átírni. Álláspontom szerint az ukrán wikiben is az oroszt fordították le/írták át. --BurumbátorMondd, mit tehetnék érted?2014. május 12., 15:05 (CEST)
+1.Peyerkvita2014. május 12., 22:24 (CEST)
fejes saláta
Lusta ismerős nem ide írja hanem nekem pattyog hogy szerinte afejes salátavalóbanfejessaláta.Hát, nemt'om. --grin✎2014. május 16., 15:37 (CEST)
Téved, külön kell írni. (OH). --Pagonyvita2014. május 16., 15:43 (CEST)
Helyes az új indiai miniszterelnök-jelölt nevének az átírása a szakaszcímben? Csak azért merült fel bennem a kétség, mert a Népszabi Nárendra Módí alakban hozza. --Malatinszkyvita2014. május 16., 21:04 (CEST)
Fiumei úti Nemzeti Sírkert nevére vonatkozó kérdés az egyében
Lehet, hogy itt több olyan szerkesztő van, aki tud rá válaszolni/reagálni:Wikipédia:Kocsmafal (egyéb)#Fiumei úti Nemzeti Sírkertvs. Fiumei úti Sírkert továbbá Nemzeti Sírkert.Fauvirtvita2014. május 14., 01:15 (CEST)
Egy kis adalékkorábbról. --Sphenodonvita2014. május 14., 23:55 (CEST)
- Ezek szerint ez egy „örök” probléma, de legalább már ketten látjuk ugyanazt.--Puskás Zolivita2014. május 15., 00:42 (CEST)
- Addig jutottam akkor, hogy talán meg kellene keresni a temető vezetőségét, hogy ezt a Nemzeti Sírkertet hogyan is gondolják. Számomra, kívülállóként az jött le, hogy a Nemzeti Sírkert nem egy konkrét hely, hanem nemzeti nagyjaink által alkotott virtuális sírkert. Az talán elmondható, hogy a Fiumei úton több a híres nemzeti halott, mint más temetőkben, de rajtuk kívül nem csak nemzeti nagyságok nyugszanak ott, hanem mások is, emiatt biztosan nem nevezném Nemzeti Sírkertnek (ez persze csak a személyes véleményem). Ha azonban a temetőnek ez lett a hivatalos neve, akkor viszont ez a hivatalos név. Arra is gyanakszom, hogy a nagybetűzés esetleg angolszász mintát követve jött létre. Ha a Nemzeti Sírkert nem a temető hivatalos neve, akkor ez a név a szememben több sebből is vérzik. --Sphenodonvita2014. május 15., 23:33 (CEST)
- A Nemzeti Kegyeleti Bizottság jogosult bármely sírt a sírkert részének nyilvánítani. Ez nem egyetlen temetőre terjed ki.Tambovita2014. május 21., 20:58 (CEST)
Gradeczi Horváth Gergely vs Horváth Gergely - hogyan helyes?
Üdv! AWikipédia:Kocsmafal (egyéb)#Gradeczi Horváth Gergely - jól egyértelműsítettem?-n felvetettem e kérdést, és szeretném, ha többen is hozzászólnának, a (történelmi név) témához értők is... és ha már helyesírás, akkor folyószövegben Gradeczi vagy gradeczi a helyes, név esetén?Fauvirtvita2014. május 17., 15:27 (CEST)
Tavirózsa
MonetVízililiomokcímű festményében Menonaig szerkesztőtárs átjavította a vízililiom neveket tavirózsára. Technikailag igaza van, a vízililiom az valójában a tavirózsa. Mi a hivatalos neve a képnek?Csigabiitt a házam2014. május 15., 18:57 (CEST)
[1],[2].Lehetetlen eldönteni. --Pagonyvita2014. május 15., 19:00 (CEST)
Én még csak Vízililiomok címmel hallottam, de ez nem sokat jelent csekélyke humán műveltségem mellett. Viszont tkp. egyik sem. Az eredeti címLes Nymphéas.Vagyis Tündérrózsák. Így akár a vízililiom, akár a tavirózsa félrefordítás. Bár inkább az a kérdés, hogy nálunk melyik a hivatalos megnevezése ezeknek, mert ugyanazt jelentik. Szerintem "hivatalos magyar cím" nem is igen létezhet. A kép címe francia, amit vagy lefordítunk (mert lefordítható), vagy nem. Az előbbi esetben a fordítótól függ, mit használ. – LApankuš2014. május 15., 19:05 (CEST)
Ja, közben visszavontam, mert vagy átnevezzük a cikket, vagy a szöveg legalább egy cikken belül ugyanaz legyen, mint a cikkcím. – LApankuš2014. május 15., 19:13 (CEST)
Pontosan emiatt kérdeztem.Csigabiitt a házam2014. május 15., 19:14 (CEST)
Utánanézve a francianymphéaszó a Nympheaceae családra van irányítva. Vagyis a franciák bármelyik tündérrózsafélét nevezhetik nymphéának. Talán erretéved Oliv, hogy megmondja a tutit. – LApankuš2014. május 15., 19:22 (CEST)
Arra gyanakszom, hogy az angol „water lilies” kaphatott tükörfordítást (ezt megerősíti bennem az is, hogy a magyar szócikk forrásaként a „Metropolitan Museum of Art, New York – tájékoztató anyag” van megemlítve). Az angoloknál (en:Water lily), ahogy' látom, a „water lilies” lehet a Nymphaeaceae család neve (illetve a családba sorolt növények neve: „Members of this family are commonly called water lilies...” ), a „(yellow) water lily” jelentheti a Nuphar lutea növényfajt, illetve a sokáig vitatott besorolású (emiatt egyesek szerint a Nymphaeaceae családba tartozónak vélt) Nelumbo nemzetség növényeit is. A magyarban a Nymphaeaceae családot (Priszter nyomán) tündérrózsaféléknek vagy tavirózsaféléknek nevezik. Vízililiomként csak a Nymphaea alba növényfajt említi Priszter a tündérrózsa, tavirózsa, fehér tündérrózsa, fehér tavirózsa nevei mellett. A Nuphar lutea növényfaj a sárga vízitök, a Nelumbo nemzetség pedig a lótusz. --Sphenodonvita2014. május 16., 00:01 (CEST)
ANyugat 1927. évi 1. számában,röviddel Monet halála után Lengyel GézaNymphéas-sorozatróléstavon úszó vízirózsákrólírt. AMúlt-kor 2008-banaz MTI-t idézve így írja:„Nymphéas (Tündérrózsák)”.S. Nagy Katalin 2012-ben az Arolfini szalonban„A tavirózsák tava íriszekkel”,„A tavirózsák tava este”címeket jelöli meg, és„Vízililiomok/tavirózsák-sorozat”-ot ír, és Stephane Mallarmé (1842–1898), a szimbolista költő versére, aFehér tavirózsárahivatkozik. A cikk címe viszont: „Claude Monet:Vízililiomok”.--Karmelaposta2014. május 16., 21:26 (CEST)
Akkor esetleg a tündérrózsa lehetne a legmegfelelőbb megoldás. A cikkben viszont meg kell említeni a sok lehetőséget. – LApankuš2014. május 16., 21:37 (CEST)
Nem hiszem, hogy fontos lenne a francia növénynév pontos magyar fordítása, mert ez egy műnek a címe és magyarul akár teljesen más is lehetne a név, ha így alakult volna a magyar szakirodalomban, úgyhogy nem tudok újat hozni a vitába a francia alapján.Oliv0vita2014. május 19., 17:27 (CEST)
Köszi. Bár itt épp arról van szó, hogy sok fordítás van forgalomban és a legjobbat kéne megtalálni. Véleményem szerint a műalkotások címe nem hasonlítható egy irodalmi alkotás műfordításához, ahol a cím a fordítás része. – LApankuš2014. május 19., 18:02 (CEST)
Monet-ről szóló művészettörténeti munkákban és korszerű magyar lexikonokban milyen néven szerepelnek ezek a művek? Megköszönném, ha megnézné VALAKI egy alkalmas könyvtárban. --Karmelaposta2014. május 19., 22:45 (CEST)
Megkértem valakit, hogy nézze meg. Pont ez a festmény nem volt benne, de aMűvek Lexikonábanvan egy másik festmény ugyane sorozatból, annak a címe -Tavirózsás tóv.Japán híd és tavirózsás tó.misibacsi*üzenet2014. május 21., 21:15 (CEST)
Jártam egy kerületi könyvtárban, körülnéztem, s az alábbiakat találtam (csak az illető forrásban használt növénynevet írom le; több festményt is készített ezekről a növényekről, illetve egy-egy forrásban kép nem szerepelt, csak név, nevek):
- tavirózsák (Művészeti lexikon 3.: L–Q. Bp.: Akadémiai Kiadó, 1967, 366. o.)
- tavirózsák, fehér tavirózsák (Az impresszionizmustól a szecesszióig. Bp.: Corvina Kiadó, 2008, 45. és 109. o.)
- tavirózsák (Magyar nagylexikon 13., 249. o.)
- tavirózsák (Britannica Hungarica Világenciklopédia 13., 67. o.)
- vizililiomok, tavirózsák (Művészlexikon 3.: Limbourg–Ribalta. Bp.: Corvina Kiadó, 1995, 464. o.)
- vízililiomok (A művészet története: Romantika, realizmus és szecesszió. Bp.: Magyar Könyvklub, 2001, 136. o.)
--Sphenodonvita2014. május 21., 23:01 (CEST)
Köszönet az utánanézésért! Ezek alapján úgy tűnik, hogy a „tavirózsák” a szélesebb körben használt, a friss használatára is van példa, tehát nem szégyen, ha mi is ezt követjük, de az első előfordulásnál zárójelben vagy vesszővel elválasztva feltüntetve az alternatívákat is. Javasolom, hogy a cikkben a most feltárt szóhasználati problémáról is essen néhány szó, ha esetleg másként nem illene bele, akkor hát lábjegyzetbe küldött megjegyzésként. Egyúttal hivatkozni is lehet a fentiek során előkerült forrásokra. A cikk vitalapjáról pedig a jelen megbeszélésre is érdemes lesz rálinkelni.Karmelaüzenőlap2014. május 23., 05:06 (CEST)
Akkor átnevezem és majd archiválás után oda kell tenni a linket. – LApankuš2014. május 23., 09:05 (CEST)
ÉS (mondat kezdése + vessző előtte mondat közben)
AzEgyéb kocsmafalrólhoztam át. --Puskás Zolivita2014. május 19., 11:07 (CEST)
Sziasztok wikisek! Ha valamelyikőtök nagyon jó szakértője a helyesírásnak, adja meg erre a választ nekem. Az és elé nem kell vagy kell vesszőt írni? Mert sok helyen látok vesszőt az és előtt a wikin, mert iskolában úgy tanultuk, hogy az és elé nem kell és sok nyilvános helyen úgy emlegették, hogy nem kell elé a vessző. Esetleg, ha valami új szabály merült fel közben, azt megemlítheti egyikőtök. És éssel kezdhető mondat a wikin? Mert, azt pedig annak idején úgy tanítotték, hogy csak a szépirodalomban használtuk tehát a versekben. --Vakondkavita2014. május 19., 09:30 (CEST)
- Ahelyesírási kocsmafalonlenne a helye, de azért röviden válaszolok. Az akadémiai helyesírási szabályzat (AkH.) 243. b) pontja szerint az összetett mondatok tagmondatait bevezetőés, s, meg, vagykötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt. A 247. c) és d) szerint pedig, ha azonos szerepű mondatrészek között (azaz felsorolásban) van azés, s, meg, vagykötőszók valamelyike, akkor nem kell vessző, ezért astb. (= s a többi))rövidítés elé sem, mert abban is benne van askötőszó. A szabály nem új, az 1980-ban kiadott szabályzatban is ez szerepelt, ami az előző kiadás változatlan lenyomata, tehát még ennél is régebbi, és azMTA honlapon elérhető 2009-es szabályzatszerint sem volt ebben változás. Az, hogy mondatot kezdünk-eéssel,talán inkább stilisztikai kérdés, nem tudok róla, hogy lenne szabály, ami kifejezetten tiltja. --Puskás Zolivita2014. május 19., 11:03 (CEST)
- És-sel nem kezdünk mondatot, mert ronda és nem enciklopédikus.:)XiaolongÜzenő2014. május 19., 11:25 (CEST)
Zoli jól mondta, nem helyesírási kérdés. Az éssel kezdődő mondatoktöbbnyireszépirodalomba valók:
- És mégis mozog a Föld!
Elképzelhető olyan eset, amikor hasznos, de általában kerülendő. – LApankuš2014. május 19., 17:02 (CEST)
Mégszócikketis kezdünk éssel!Malatinszkyvita2014. május 21., 23:48 (CEST)
Már hogyne lenne.Észak-Amerika,Észtország...– LApankuš2014. május 24., 22:42 (CEST)
Görög város
Kérdésem lenne, hogy ennek a görög városnak:Igoumenitsza(Igumenica, Igumenítsza), mi lenne a számos elnevezése közül a megfelelő? ---Milei.vencelvita2014. május 22., 13:12 (CEST)
Átneveztem a helyes átírású alakra. – LApankuš2014. május 22., 13:20 (CEST)
Kezdőlapon kis kötőjel
Helyesen van ez így?
60 éve, 1954-ben 92 000 néző előtt játszották Budapesten a - most Puskás Ferenc nevét viselő - Népstadionban az angol és magyar labdarúgó-válogatott 1954. május 23-i mérkőzését, amelyen 7:1 arányban az Aranycsapat győzött.
Nem gondolatjel közé kell tenni a beékelt szöveget? Mert javítottam, és valaki visszajavította, anélkül, hogy megindokolta volna.Wikizolivita2014. május 23., 13:43 (CEST)
AzAkH.11250.–AkH.11252.alapján valamik közé kell tenni, s ezek a valamik lehetnek vesszők, gondolatjelek vagy zárójelek. A kiskötőjel ezek szerint nem megfelelő. --Sphenodonvita2014. május 23., 14:01 (CEST)
Bizony hogy gondolatjel, úgyhogy állítsd csak szépen vissza és irányítsd a visszaállítgatót erre a szakaszra.XiaolongÜzenő2014. május 23., 14:12 (CEST)
Nikola Tesla
Miért kell Nikola TeslátNikola Tesla (feltaláló)módon egyértelműsíteni? Minden más Nikola Tesla nevét viselő szócikk származtatott elnevezés. Javaslom, hogy a feltalálóról szóló szócikket főjelentésként nevezzük vissza Nikola Tesla névre. Vagy az az álláspontunk, hogy ha megjelenik egy Petőfi Sándorról, Eötvös Józsefről vagy Szent-Györgyi Albertről elnevezett filmszereplő, színház, híd, inga, díj stb. akkor őket is egyértelműsíteni kell?Csigabiitt a házam2014. május 24., 15:32 (CEST)
A jelenlegiWP:EGYÉRTszerint a főjelentésnek tekintett cikk is kap egyértelműsítést, csak a csupasz alak rá irányít. Ez utóbbival nem értek egyet, de az előbbivel igen. Éppen ezek esetén lesznek szinte kereshetetetlenek és javíthatatlanok a hibás linkek, ha az alapalak nem zöld. – LApankuš2014. május 24., 15:46 (CEST)
Ez a főjelentéssel való oda-vissza ugráltatás teljesen kaotikus, szerintem el kéne felejteni. Ha nem ismerem a Wikipédiát ezer százalékig és nem veszem észre az első sorban a sablont, aminek azért van nem kis esélye, akkor simán azt hiszem, hogy nincs cikk a szerbiai településről, akkor is ha van. (A konkrét esetben épp nincs, de ha lenne, akkor is a feltalálóra ugrana a kereső, ha csak aNikola Teslakifejezésre keresek rá, míg aTeslaesetén az egyértelműsítő lapra.) --Puskás Zolivita2014. május 24., 22:30 (CEST)
A főjelentéssel az a baj, hogy amikor valaki kijelenti, hogynyilvánvalóanX a főjelentés, akkor tipikusan előkerül valaki más, akinek a szemében viszont ugyanolyannyilvánvalóanY a főjelentés. --Malatinszkyvita2014. május 24., 22:41 (CEST)
Hát ebben az esetben nem így van! Ha megnézed az egyértelműsítést, akkor minden Nikola Teslát tartalmazó szócikk róla kapta a nevét. Épp ezért tartom értelmetlennek, hogy odabiggyesszük afeltalálószót. Sőt, nem csak értelmetlennek, de nevetségesnek is.Wikizolivita2014. május 24., 22:48 (CEST)
Na és? Neked ettől főjelentés lesz. Másnak meg nem. Viszont a technikai problémát nem küszöböli ki a fanyalgás. Mitől lesz rossz egy egyértelműsített cím? Csak előítélet. Teszem aztMarsrólnevezték el az összes többi Marsot. De egyáltalán nem probléma, hogy egyértelműsítve van. Sőt. – LApankuš2014. május 24., 22:52 (CEST)
Konkrétan Nikola Teslához, mint helységhez nekem sincs kötődésem, de számos más példát tudok mondani, ahol a főjelentés az én szememben eltér azeredetijelentéstől de valószínűleg attól is, amit a többség főjelentésnek tart. Nekem a Mars elsősorban bolygó, nem hadisten; Alexandria elsősorban virginiai város, nem egyiptomi; Dulles nem politikus, hanem repülőtér, de biztosra veszem, hogy sokan másképp gondolják.
Mármost ha valakinek tényleg olyan fontos az, hogy a Nikola Tesla egyértelműsítő zárójel nélküli főjelentés legyen, akkor erre van egy egyszerű eljárás: csináljon az illető egy kis röpszavazást, és ha a közösség túlnyomó része tényleg egyetért, akkor, hurrá, kerüljön ki a "(feltaláló)" a címből: ezt megengedi az irányelv.
Én minderről azt gondolom, hogy az élet túl rövid ahhoz, hogy ilyen hülyeségekkel foglalkozzunk, és inkább legyen Magyarország (kortárs állam) fővárosa Budapest (főváros), mintsem ezekről szavazzunk folyton. De hát ti még fiatalok vagytok... --Malatinszkyvita2014. május 24., 23:20 (CEST)
Szerintem is ronda a Nikola Tesla (feltaláló), ráadásul kettős mércével mérünk, hiszen akkor Ady Endre (költő)-nek kellene lennie, hiszen Ady Endre település is van.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 24., 23:41 (CEST)
- Ehhez kapcsolódva: minek bonyolítjátok túl az egészet? Van két Nikola Tesla nevű személy? Ha igen, akkor egyik Nikola Tesla (feltaláló), a másik mondjuk Nikola Tesla (festő). Ha nincs, és minden egyéb a tudós nyomán van elnevezve, akkor a tudós a főjelentés és ennyi.Gyurikavita2014. május 25., 22:44 (CEST)
Melyik az Ady Endre nevű település? Tudtommal Magyarországon minden településnév egy szóból áll a névreform óta. – LApankuš2014. május 24., 23:46 (CEST)
- Érmindszentneka hivatalos neve ma Ady Endre. --Hkoala2014. május 25., 06:47 (CEST)
- Ja hogy nem magyar. És van neki magyar neve, vagyis sose lesz magyar nyelvű cikk ilyen címmel róla. És amúgy Adyfalva. – LApankuš2014. május 25., 08:56 (CEST)
- És amúgy hivatalos neve Ady Endre, mint már megerősítették.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 25., 09:49 (CEST)
- És egyébként az elszakított területeken lévő magyar településnevek esetén soha nem foglalkozunk azzal, hogy mi a hivatalos neve az adott országban. Tehát e kérdésben irreleváns, hogy a román hivatalos neve mi. Továbbra is amondó vagyok, hogy az ilyen kivételek szaporítása az egyértelműsítés egész rendszerét kérdőjelezi meg. Tudomásul kéne venni, hogy ez egy virtuális enciklopédia, ahol technikai okok miatt van szükség az egyértelműsítésre, nem holmi szimpátia okán. – LApankuš2014. május 25., 09:54 (CEST)
- És amúgy hivatalos neve Ady Endre, mint már megerősítették.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 25., 09:49 (CEST)
- Ja hogy nem magyar. És van neki magyar neve, vagyis sose lesz magyar nyelvű cikk ilyen címmel róla. És amúgy Adyfalva. – LApankuš2014. május 25., 08:56 (CEST)
Csak a pontosság kedvéért:itt egy lepeődnyi vita erről.– LApankuš2014. május 25., 10:02 (CEST)
Malatinszky (szerkesztő) biztatása alapjánröpszavazáskövetkezik. Kérem a szerkesztőtársakat, hogy „támogatom” illetve „ellenzem” jelzéssel fejezzék ki véleményüket, hogy Nikola Tesla valóban főjelentés-e, és ha igen, akkor visszanevezzük-e a szócikket az egyértelműsítő tag nélküli, nem ronda alakra. Éntámogatom.Csigabiitt a házam2014. május 24., 23:48 (CEST)
- támogatom,hogy egyértelműsítőtag-mentesítésen essen át.Hungarikusz FirkászIde írkássz!2014. május 24., 23:54 (CEST)
- ellenzem,szerintem az ilyesmikből csak a minimális mennyiség az egészséges. – LApankuš2014. május 25., 00:28 (CEST)
- támogatom–Laci.dvita2014. május 25., 08:53 (CEST)
- támogatom,az egyértelműsített változat nevetséges. --VargaAvita
2014. május 25., 09:20 (CEST)
- támogatom.Aki nem tudja magától, hogy Nikola Tesla nem múzeum, nem település, nem film, az magára vessen.Wikizolivita2014. május 25., 10:06 (CEST)
- Hadd kérdezzem meg, olvastad a fentieket? Itt távolról sem arról van szó, hogy az olvasó tudja-e vagy sem. – LApankuš2014. május 25., 10:15 (CEST)
- ellenzemNincs Nikola Teslában semmi egetverően speciális, amiért el kellene térni a jól megalapozott általános szabálytól. Az nem érv, hogy "nem tetszik".Peyerkvita2014. május 25., 10:47 (CEST)
- Mint fentebb is leírtam,ellenzemhogy ilyen hülyeségekről szavazgassatok ahelyett, hogy valami előremutatót csinálnátok. A vita értelmetlenségénél csak az érvek silánysága képeszt el jobban. Komolyan, sebtében a következő érveket sikerült összehalásznom a fenti hozzászólásokból:
- a másik opció „nevetséges”
- „aki nem tudja magától” a cikk bevezető mondatában szereplő információt, „az magára vessen”. Ez különösen verzatilis érv, mert ezt a Wikipédián szereplő bármely információ eltávolításához fel lehet használni,
- azAdy Endre (költő)cikk címét is változtassuk meg (függetlenül attól, hogy ilyen című cikk nincs is)
- Nem gondoljátok, hogy ha egy ötlet mellett csak ilyen gyenge érveket lehet felhozni, akkor azt az ötletet nem érdemes támogatni?Malatinszkyvita2014. május 25., 22:09 (CEST)
- Annyira azért nem olvastad el azokat a lesimfolt érveket, ugyanis Ady Endre kapcsán teljesen légből kapott, amit írsz.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 25., 22:49 (CEST)
- Ady Endre kapcsán annyit írtam, hogy nincsenAdy Endre (költő)című cikkünk. Tévedek?Malatinszkyvita2014. május 26., 19:08 (CEST)
- Annyira azért nem olvastad el azokat a lesimfolt érveket, ugyanis Ady Endre kapcsán teljesen légből kapott, amit írsz.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 25., 22:49 (CEST)
Óvás:
A szavazás megfogalmazását félrevezetőnek tartom, kifogásolom. Felhívom a figyelmet a nem is miniszavazáson, de formális szavazáson megszavazottWP:ZÖLDútmutatóban foglaltakra. Egy ilyen kivétel csak akkor nem okoz kárt, ha javítás nem is kellhet, mert a mellékjelentésekre linkelőknek eszükbe sem juthat a csupasz alapformát használni. Még azoknak sem, akik aNicola Teslatelepülésről írnak, és azoknak sem, akik a „Sanctuary – Génrejtek” című televíziós sorozat egy szereplőjére akarnak hivatkozni egy másik cikkből. Tehát azt a kérdést lenne helyes feltenni, hogy előfordulhat-e hogy ők megfeledkezzenek a linkelésnél a toldalékról. --Karmelaposta2014. május 25., 11:20 (CEST)
A szavazatomat visszavontam, kérem a helyes kérdésfeltevést. --Karmelaposta2014. május 25., 11:25 (CEST)
- Karmela, a WP:ZÖLD is megszavazott kivételekről szól. A károkozásról szóló szöveg nem zárja ki, hogy kárt okozó módon szavazzunk meg valamit. Szerintem tedd vissza a szavazatod. – LApankuš2014. május 25., 12:27 (CEST)
- Nem az a baj, hogy szavazunk róla, hanem hogy a szavazásra bocsátott két kérdés félrevezető, és aWP:ZÖLDértelmében lényegbevágó kérdés föl sincs téve.
- --Karmelaposta2014. május 25., 12:30 (CEST)
- Karmela, a WP:ZÖLD is megszavazott kivételekről szól. A károkozásról szóló szöveg nem zárja ki, hogy kárt okozó módon szavazzunk meg valamit. Szerintem tedd vissza a szavazatod. – LApankuš2014. május 25., 12:27 (CEST)
@LA, nagyon köszönöm, hogy belinkelted a korábbi megbeszélést, mert sokat segített megértenem egyet s mást: bevallom, mindent nem olvastam el belőle, mert nagyon sok volt nekem egyszerre a sok vélemény (nehéz volt ezt is átlátnom), de talán a főbb vonalakat megértettem. Nekem egy olyan ötletem támadt, hogy mi lenne akkor, ha a közösség által elfogadott főjelentésű szócikkek egy „(1)” vagy egy „(*)” egyértelműsítő tagot kapnának, mint például „Nikola Tesla (1)”, vagy „Nikola Tesla (*)”? Nem tudom, hogy ez műszaki szempontból lehetséges-e ilyen egyértelműsítő tagot adni. Ha igen, akkor így lenne egyértelműsítő tag, ami a technikai jellegű dolgokat segíti (linkelés, egyértelműsítés), nem kell azon gondolkodni, hogy mi legyen az egyértelműsítő tag, ráadásul egységes lenne, azaz tudnánk ránézésre, mely' cikkek főjelentések, s talán nem teszi nevetség tárgyává ez az egyértelműsítő tag azt, amiről/akiről a szócikk szól. Az olvasókban esetleg felmerülne, hogy mi a túró az az „1”, vagy „*”, de a lexikonokban, enciklopédiákban is van valahol jelmagyarázat, rövidítések jegyzéke, ahol ezekről tájékozódni lehet. Az egyértelműsítő tag nélküli alak ebben az esetben mindig az egyértelműsítő lapra mutatna, csupán a főjelentésű szócikk egyértelműsítő tagja lenne kivételes a többi egyértelműsítő taghoz képest. Kétségtelen, hogy nem szokványos megoldást javaslok, de talán járható út. Ami kérdéses maradhat, hogy mikor tekintünk valamit főjelentésnek. Erről lehet szavazást nyitni, illetve ha nagyon vitatott a dolog, akkor számszerűsíthető információ is kapható ezzel kapcsolatban (ez az ötlet aWikipédia:Kocsmafal (egyéb)/Archív168#Nagyjaink egyértelműsítésemegbeszélés során jött elő). --Sphenodonvita2014. május 25., 12:08 (CEST)
Műszakilag lehetséges lenne, de nem tartom jó ötletnek a jelentéssel nem bíró egyértelműsítő tagokat. – LApankuš2014. május 25., 12:27 (CEST)
- Sphenodon+1, abban a reményben hogy ez végre nyugalmat hozna. --Karmelaposta2014. május 25., 12:26 (CEST)
(Időrend miatt lejjebb hozva, de még az óvás előtt feltett két kérdés valamelyikére vonatkozik:)
- támogatom✮Einstein2vitalap2014. május 25., 13:21 (CEST)
- ellenzemFenntartom, hogy afőjelentésselcsak baj van, felesleges hibalehetőség és vitaforrás. --Puskás Zolivita2014. május 25., 21:25 (CEST)
- ellenzema kivételezést, detámogatom,hogy bánjunk főjelentésként vele, aminek az felel meg, hogy az alapforma a feltaláló cikkére mutató átirányítás legyen aWP:ZÖLD-del összhangban. Az óvást mindamellett fenntartom,a helyes kérdésfeltevés úgy szólna, hogy előfordulhat-e, hogy aNikola Tesla településrőlírók és arra linkelők olykor egyszerűen azt írják, hogyNikola Tesla--Karmelaposta2014. május 25., 22:19 (CEST)
Az óvást érdekes gondolatnak találom, de azért engedd meg, hogy úgy kérdezzek, ahogy én látom jónak. Majd ha te írsz ki röpszavazást, akkor fogalmazhatsz úgy, ahogy te jónak látod. Kissé feljebb Malatinszky a következőt írta:…zárójel nélküli főjelentés legyen, akkor erre van egy egyszerű eljárás: csináljon az illető egy kis röpszavazást, és ha a közösség túlnyomó része tényleg egyetért, akkor, hurrá, kerüljön ki a "(feltaláló)" a címből: ezt megengedi az irányelv.Jelen állás szerint a vitában résztvevők többsége megértette a kérdést, és a zárójel nélküli egyértelműsítést tartja jobbnak.Csigabiitt a házam2014. május 25., 22:38 (CEST)
Ezzel most azt akarod mondani, hogy aki a zárójelest tartja jobbnak, az nem értette meg a kérdést, vagy csak rosszul fogalmaztál? A kiírás szövegére visszatérve pedig hadd kérdezzem meg, milyen a nem ronda alak? Ennyi erővel minden egyértelműsítést – Teslánál sokkal fontosabbakat is – meg lehet szüntetni, mert mindegyik pont ilyen ronda. – LApankuš2014. május 25., 23:14 (CEST)
Nem azt akarom mondani. Igazad van, a fenti mondatomat úgy kellett volna mondanom, hogy „a vitában résztvevők szemmel láthatólag megértették a kérdést, és jelen állás szerint a többség a zárójel nélküli egyértelműsítést tartja jobbnak”. A „ronda alak” kifejezést nem én alkottam, én csak megismételtem.Csigabiitt a házam2014. május 25., 23:22 (CEST)
Ja, akkor jó.Bár nem értem, miért ronda vagy nevetséges, de ha a többségnek az kell... (Valahogy az a közhely jutott eszembe, hogy minden irányelv annyit ér, amennyit sikerül betartatni belőle.) – LApankuš2014. május 25., 23:26 (CEST)
Nem ronda, nem nevetséges - felesleges. Ahogy Petőfi Sándor és Ady Endre esetében. De csak a támogatók szerint. Vagy szerényebben: csak szerintem.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 25., 23:35 (CEST)
- Hát fentebb épp azt próbáltam elmondani, hogy nem felesleges. Csak akkor javíthatók a hibás hivatkozások – amikor épp nem az aktuálisan főjelentésnek tekintett cikket arja linkelni valaki, de mégis a csupasz alakot linkeli. Ha a csupasz alak zöld, akkor
- könnyebb megtalálni
- az olvasót jó esetben az egyértlapra vezeti (nem rossz cikkbe), ahol megtalálhatja az általa keresett cikket, rossz esetben meg ugyanoda, mintha nem lenne egyértelműsítve.
- Ezért szükséges, hogy az egyértelműsítés nélküli alapalak átirányításra mutasson, ha több lehetőség van. Főleg akkor, ha a hivatkozások egyébként 99%-ban egy cikket céloznak, csak néhány nem. Na ezeket képtelenség fellelni, hogy javítható legyen, ha az alapalak nem zöld. – LApankuš2014. május 26., 00:31 (CEST)
Én csak azt nem értem, hogy milyen alapon feltételezzük, hogy ha valakiDeák Bambárahivatkozik egy szócikkben, akkor feltétlenül eszébe kell jutnia annak, hogy a neve pontosan megegyezik aHaza bölcséneknevével. Előnézetben látja, hogy kék, örül neki, oszt' jónapot! Biztos bennem van a hiba, de velem előfordult, hogy egy nap legalább harmincszor leírtam az aktuális dátumot, és este mégis meglepetésként ért, hogy édesanyám felhívott, hogy boldog szülinapot kívánjon, pedig álmomból felriasztva is tudom a saját születési dátumomat.--Puskás Zolivita2014. május 26., 00:11 (CEST)
Pontosan így van. A vitában résztvevők persze hogy megértették a feltett két kérdést, csakhogy olyan kérdéseket, amik nem arra vonatkoznak, amiről dönteni kéne: tehát hogy eltévesztheti-e olyasvalaki, aki nem a főjelentést keresi, és hogyelőfordulhat-e, hogy aki a Nikola Tesla településre gondol, egyszerűen azt írja, hogy[[Nikola Tesla]].--Karmelaposta2014. május 26., 07:40 (CEST)
Maximálisanellenzema javaslatot, per mint LA és Karmela. Sokéves, nagyon hosszú előkészítő munka, megbeszélések és széleskörű közösségi szavazás eredményeként sikerült megszülni a szerkesztőségnek aWP:EGYÉRTútmutatót, amelyrendszerszintjén kezeli a huwiki teljes korpuszára nézve az egyértelműsítéseket. Lehet úgymond „főjelentésként” kezelni a feltalálót, de csakis a rendszer szintjén szabályozottak szerint: ilyenkor a mezítlábas alapalak nem mint alapesetben az egyértelműsítő lapra, hanem helyette az úgymond „főjelentésre” mutat, de semmiképpen sem lép helyébe, jelentősen megnehezítve vagy ellehetetlenítve a hibás hivatkozások megtalálását, javítását! Egy rendszer akkor igazán működőképes, ha a kivételek száma határozottan tart a nullához.
Rendkívül károsnak tartom Csigabi szerktárs újabb és újabb kivételjavaslatait, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg az évek fáradtságos munkájával kialakítottegyértelműsítési rendszerünket. Úgy gondolom, hogy ez a magatartás méltatlan bármely szerkesztőhöz, de különösen méltatlan egykiváló wikipédistához.--Joeyüzenj nekem2014. május 26., 13:39 (CEST)
- A személyeskedés pedig minden wikipédistához méltatlan magatartás. –Laci.dvita2014. május 26., 14:06 (CEST)
- No igen, ezt az utolsó mondatot kár volt odabiggyeszteni. Véleménye mindenkinek lehet. – LApankuš2014. május 26., 14:34 (CEST)
- ellenzem,mindig is elleneztem, hogy objektívnek szánt zárt rendszereket abszolút szubjektív módon meghatározható kivételekkel gyengítsünk. --BurumbátorMondd, mit tehetnék érted?2014. május 26., 14:02 (CEST)
Megértettem az érveket és visszavontam a támogatásomat. Nekem megfelel, hogy ha beírom, hogy "Nikola Tesla", akkor a feltalálóra ugrik, hiszen az az elsődleges jelentés.--hhgygyóhaj, sóhaj, panasz?2014. május 26., 14:45 (CEST)
- Erről van szó, hhgygy! Ha tényleg szükséges, akkor lehetséges „főjelentésnek” kezelni a feltalálót, de csakis úgy, hogy az alapalak vezet a cikkére, nem pedig ő maga az alapalak, mert az ellehetetlenítené a hibás hivatkozások javítását. --Joeyüzenj nekem2014. május 27., 12:12 (CEST)
Joey szerktárs személyeskedését visszautasítom, bár tőle nem is vártam mást, ezért méltatlannak sem nevezném. De én legalább megkérdeztem mások véleményét, és nem rohantam egyből a stewardkhoz átneveztetni a szócikket. Viszont jó lenne, ha a fenti logika mentén valaki átneveznéAlbert FlóriánoldalátAlbert Flórián (labdarúgó, 1941)alakra, mert ha én tenném, még demonstrációnak vélhetné valaki.Csigabiitt a házam2014. május 26., 14:55 (CEST)
- Miért vélhetné bárki is demonstrációnak, ha szerkesztőként eljársz a közösség által elfogadott egyértelműsítési rendszer szerint?? Tedd azt, akár többször is, ha beleakadsz olyan cikkelnevezési esetekbe, amelyek nem felelnek meg az útmutatónak! A cél az (lenne), hogy valamennyi érintett szócikket e tekintetben (is) rendbe tegyük! Az Albert Flóriánok egyértelműsítését elnevezés szintjén most megoldottam, a többi a botgazdákra vár, a szükséges kérést közzétettem aWP:BÜ-n. --Joeyüzenj nekem2014. május 27., 12:03 (CEST)
- Nézd, a két Albert Flórián kapcsán is feltehető a lényegre törő kérdés: előfordulhat-e, hogyAlbert Flórián (labdarúgó, 1967)személyére gondolva valaki a Wikipédiában egy olyan linket helyezzen el, hogyAlbert Flórián.Csakis ettől függ, hogy kárt okoz a toldalék nélküliség vagy sem. --Karmelaposta2014. május 26., 15:10 (CEST)
Ha hosszú ú-val írtad volna, akkor most kék lenne a link. De kérdésedre válaszolva: kisebb az esély, hogy valaki Nikola Teslát és a szerb települést összekeverje, mint a két labdarúgót. Nos?Csigabiitt a házam2014. május 26., 15:17 (CEST)
Szerintem természetes, hogy Albert Flórit is át kell nevezni, csak épp erre:Albert Flórián (1941–2011).Több felesleges, mert mindkét Albert Flórián labdarúgó. De lehetAlbert Flórián (labdarúgó, 1941–2011)is. – LApankuš2014. május 26., 15:56 (CEST)
Csigabi kérdésére: Sikerült egy érdektelen kérdést feltenned, ugyanis teljesen mindegy, hogy összekeverhetőek-e. Aki a Nikola Tesla településről ír, az nem kever össze semmit semmivel, mégis előfordulhat vele, hogy egyszerűen csak annyit írjon, hogy[[Nikola Tesla]].Ha ez egy átirányításra visz, akkor a zöldjével kijavításért kiállt, ha viszont a feltaláló cikkét hívják így, akkor kék lesz, és megmarad így, hibásan. (Az elütéseket javítottam.) --Karmelaposta2014. május 26., 19:15 (CEST)
- Karmela, valamit nagyon félreértesz, szeretném azt hinni, hogy nem szándékos. (Ugye, azt nem feltételezed rólam, hogy egy teáltalad feltett kérdést érdektelennek neveznék, még ha esetleg az is lenne, de te pont ezt tetted. Én azért megadnám neked a tiszteletet.) Nemcsak, hogy nem tettem fel érdektelen kérdést, de a kérdést te magad tetted fel (Nézd, a két Albert Flórián kapcsán is feltehető a lényegre törő kérdés...). Erre adtam én választ. De hagyjuk, tényleg felesleges ragozni. Nikola Tesla (feltaláló) megmarad, hiszen évek fáradságos munkájával jutottunk el idáig..Csigabiitt a házam2014. május 26., 21:01 (CEST)
Egészen elképesztő, hogy késhegyre menő, szinte mindig személyeskedésbe torkolló vitákat generál az, hogy egyértelmű, a közösség által elfogadott szabályok alól szaporítsunk-e kivételeket.
- A legnagyobb bajom ezzel, hogy (a szólásban foglaltakkal ellentétben) a kivétel nem erősíti, hanem gyengíti a szabályt, mert haXlehet kivétel, akkor máris jogos a kérdés, hogyYmiért nem.
- Nem tudom volt-e a kezetekben hagyományos lexikon vagy enciklopédia. Ott aRákóczicímszó alatt névsorban fognak megjelenni az összes nevezetes Rákócziak, függetlenül attól, hogy van egy, akire mindenki gondol e név hallatán. Ráadásul nem is biztos, hogy könnyű lesz megtalálni a folyó szövegben azt akit keresek, ehhez képest az egyértelműsítő lapokon keresni kész felüdülés. A futballtörténeti lexikonban pedig (ha van ilyen)id. Puskás Ferencbizony megelőzi a fiát (abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy ő született meg előbb), függetlenül attól, hogy e vita kapcsán szereztem tudomást egyáltalán arról, hogy ő is labdarúgó volt. (Ezt figyelembe véve ráadásul aPuskás Ferencszócikk elején az egyértelműsítő sablon szövege még csak nem is jó.)
- A kivételek melletti érvek ráadásul szerintem igen gyengék. Acsúnyávalés hasonlókkal nem is érdemes foglalkozni, az egyetlen ami akár érdemi lehetne, az afelesleges,de azt is meg kéne indokolni, hogy miért felesleges. Vagy meg kéne cáfolni az eddig felsorolt érveinket, amiért szerintünk nem felesleges.
- Végül, de nem utolsó sorban: tényleg ez a legfontosabb? Nem hiszem el, hogy ne tudna mindegyikünk legalább ötven olyan dolgot találni e helyett, amivel tényleg lehet javítani a Wikipédia minőségén. Ha jól számolom, én is pont négy hozzászólással foglalkoztam többet ezzel a témával, mint amennyit érdemel.
Puskás Zolivita2014. május 26., 19:58 (CEST)
Igen, Puskást is egyértelműsíteni kellene úgy lenne fair, mivel több ilyen személy van és nem lehet főjelentés, annak ellére, hogy ő a legkeresettebb személy. Tesla esetében azért van vita, mert nincs még egy ilyen nevű személy, a többi cikk pedig róla elnevezett fogalmat/tárgyat/intézményt sat. tárgyal, tehát itt a fizikus a főjelentés.Gyurikavita2014. május 26., 21:06 (CEST)
Deák Ferencbőlis van 11. Itt az ideje az egyértelműsítésnek.Csigabiitt a házam2014. május 26., 21:44 (CEST)
Én csak azt nem értem, hogy Deák Ferencnek, Albert Flóriánnak és Puskás Ferencnek miért rossz az, ha egyértelműsítjük a címet? Mert nekem az érvekből az látszik kitűnni, mintha ez valami tiszteletlenség vagy ilyesmi lenne velük szemben. Ha meg nem az (mert tényleg nem az), akkor mégis mi a konkrét probléma azzal, ha Deák Ferenc egyértelműsítve van? – LApankuš2014. május 26., 21:55 (CEST)
Nem tudom, hogy rossz-e, nem is állítottam ilyet. Azért vetődött fel az említett néhány példa, mert ha már mérünk, akkor a mérce egyenlő legyen. Ha most nekiesnék ezeket a neveket egyértelműsítő taggal ellátni, akkor rám lehetne sütni, hogy demonstrálok. Ezért szeretnék itt az egyértelműsítő tagok támogatóitól egy határozott állásfoglalást, hogy ha Nikola Tesla nem alkalmas önálló, egyértelműsítő tag nélküli elnevezésre (pedig az ő esetében egy személy áll szemben több tárggyal), akkor olyan esetben, ahol csak személyek vannak, tehát a tévedés lehetősége még nagyobb, mi a teendő, és mi az oka, hogy még nincsenek egyértelműsítve.Csigabiitt a házam2014. május 26., 22:02 (CEST)
Tesla esetén most zajlik a miniszavazás és még nincs vége. Ezért az függő egyelőre. Én amondó vagyok, hogy a többit is egyértelműsíteni kell a WP:EGYÉRT alapján. És ha valaki ezt vitatni kívánja, akkor azokat egyenként kell megbeszélni. Az első az irányelv szerint a zárójelek alkalmazása alapesetben. – LApankuš2014. május 26., 22:32 (CEST)
(Szerkesztési ütközés után)Nem hinném, hogy demonstrációnak fogná fel bárki, azt pedig biztosan állítom, hogy én nem. Azzal is tisztában vagyok, hogy ez nem kis munka, hiszen az egyértelműsítésDeák Ferencesetében például több száz zöld linket eredményezne, amit utána javítani kell úgy, hogy nem tudjuk mennyi ebből a hibás hivatkozás, tehát automatára bízni biztosan nem lehet. Talán épp ezért nem csinálta meg még eddig senki. És épp ezért nem kéne szaporítani az ilyen kivételeket, mert ne adj isten befut négy év múlva miniszterelnöknek egy újabbDeák Ferenc,vagy Szerbiában egyNikola Tesla,és akkor tényleg leshetünk. Öt…--Puskás Zolivita2014. május 26., 22:36 (CEST)
Zoli, kb. ugyanezt leírtam egy-két hónappal ezelőtt, akkor a kutyát se érdekelte. És igen, egyértelműsíteni kéne őket is: Deák Ferenc, Horthy Miklós, Puskás Ferenc, Richard Wagner, Winston Churchill, és még biztosan van néhány. Nem feltétlenül kell mindenben az angol példát követni.Gyurikavita2014. május 27., 12:19 (CEST)
- Sőt, nagyon nem kéne. Az évek során többször leírtam már a huwiki felületén, de emlékeztetőül: az enwikin nincs valódi egyértelműsítésirendszer,egyértelműsítéseik teljesen esetlegesek. --Joeyüzenj nekem2014. május 27., 12:24 (CEST)
Akkor tehát szabad-e nekilátni?Gyurikavita2014. május 27., 12:30 (CEST)
Szerintem nevetséges az ilyen egyértelműsítés, a karbantartót részesíti előnyben az olvasóval szemben.Oliv0vita2014. május 27., 12:41 (CEST)
Mert? Az olvasónak mi hátránya származik belőle? Leszámítva azt, hogy már a keresőben látja a különbséget a találatok közt. A karbantarthatóság viszont a legfontosabb dolog egy élő,naprakészenciklopédiában. – LApankuš2014. május 27., 12:46 (CEST)
- Azért vannak elrettentő példák is a túlzott egyértelműsítésre:A Sanctuary – Génrejtek szereplőinek listája.Ezeket mind redirrel kell(ene) megoldani. Jó példa erreSzakál Ferenc.Tambovita2014. május 27., 12:52 (CEST)
Hmmm. És az megindokolja, hogy akkor sose kell egyértelműsíteni? – LApankuš2014. május 27., 13:00 (CEST)
- @Csigabi:Sajnálom, ha megbántottalak az összekeverésre vonatkozó kérdésed érdektelennek minősítésével, ez nem állt szándékomban. Először csodálkoztam is, és nem értettem, de belátom, hogy lehet bántó, és elnézésedet kérem.
- Ami magát a kérdésfeltevést illeti, most elhagyva minden jelzőt, bizony úgy gondolom, hogy nem arra kell keresnünk a választ, hogy:„kisebb az esély, hogy valaki Nikola Teslát és a szerb települést összekeverje, mint a két labdarúgót?”,ugyanis nemösszekeverésrőlvan szó amikor problémát okoz az alapforma. Amikor valaki a településről ír, és azt szimplán Nicola Teslának nevezi, akkor nem összetéveszti a feltalálóval, hanem csak olyankor éppen maga a település van a látókörében, és az adott szövegkörnyezetben magától értetődőnek tekinti, hogy a településről van szó. Így csúszhat be, hogy az alapformát írja, ami ha kék, akkor úgy is marad. Ettől még nem keverte ő össze a települést a feltalálóval. Ugyanez a helyzet két személynél is: aki éppen az egyikükről ír, annak könnyen becsúszik az alapforma még akkor is, ha az ő témája a kevésbé nevezetes személy. Ezért jobb, ha az alapforma mindig zöld színt okoz.
- A főjelentést elég megtisztelnünk azzal, hogy az alapforma közvetlenül hozzá vezető átirányítás, és nem az egyértelműsítő lapra vezet. Ezt tettem most azAlbert Flóriánlapnál is, ez többé nem az egyértelműsítő lapra irányul, hanem arra, hogy Albert Flórián (labdarúgó, 1941), és a főjelentés kezelése így megfelel aWP:ZÖLD-ben leírtaknak.
- --Karmelaposta2014. május 27., 14:01 (CEST)