Ugrás a tartalomhoz

Wilhelm von Tegetthoff

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Wilhelm von Tegetthoff
Az admirális fényképe 1866-ból
Az admirális fényképe1866-ból
Született1827.december 23.
Marburg an der Drau,Alsó-Stájerország,Osztrák Császárság
Meghalt1871.április 7.(43 évesen)
Bécs,Osztrák–Magyar Monarchia
SírhelyFriedhof St. Leonhard
Állampolgársága
Nemzetiségeosztrák
Fegyvernemhaditengerészet
Szolgálati ideje1845-1871
Rendfokozataaltengernagy
Csatáiporosz–osztrák–dán háború,lissai csata
Kitüntetéseikatonai Mária Terézia-rend
Halál okatüdőgyulladás
AWikimédia CommonstartalmazWilhelm von Tegetthofftémájú médiaállományokat.

BáróWilhelm von Tegetthoff(Marburg an der Drau,Alsó-Stájerország,Osztrák Császárság(ma:Maribor,Szlovénia),1827.december 23.Bécs,1871.április 7.) osztrák császári és királyitengernagy,azOsztrák Császárság,majd azOsztrák–Magyar Monarchiahaditengerészeténél. A19. századegyik legjelentősebb haditengerészeti parancsnoka, innovatív taktikája és inspiratív vezetési módja tette híressé.

Ifjúkora, pályájának kezdete

[szerkesztés]

Wilhelm von Tegetthoff1827.december 23-ánszületett aDrávamenti Marburg városában, (Marburg an der Drau), azOsztrák CsászársághoztartozóStájer Nagyhercegségben(maMaribor,Szlovénia).1840-től1845-ig avelenceiosztrák Haditengerészeti Akadémiára (Marinecollegium, Accademia Navale) járt, ahol a1845.július 23-ántengerészkadétté avatták.

1848-49-benVelencébentengerészkadétként tanúja volt az első itáliai forradalmaknak.1849.április 16-ánsikeresen befejezte tanulmányait, és megkapta első beosztását az Osztrák Császári Haditengerészet(Kriegsmarine)egyiksorhajóján.Részt vett aVelenceelleni,1849májusától augusztusáig tartó osztrák tengeri blokádban. Az184849-es évek politikai eseményei kedveztek gyors karrierjének.1851.június 16-ánhadnaggyá, majd1852.november 16-ánalparancsnokká léptették elő. Részt vett a flottaföldközi-tengeriexpedícióiban.

1854-ben Tegetthoff már meg is kapta első önálló parancsnoki kinevezését, a HaditengerészetElisabethnevűszkúnerénekkapitányaként.1854-benHabsburg–Lotaringiai Miksa főherceget,mindössze 22 éves korában kinevezték a Császári és Királyi Haditengerészet(K.K. Kriegsmarine)főparancsnokának, ahol a következő években jelentős újjászervezéseket hajtott végre.

Ebben az időben a kereskedelmi és hadiflották, köztük az Osztrák Császári Haditengerészetnél intenzíven törekedtek a vitorlás hajókról a gőzhajózásra való áttérésre. Tegetthoff is azok közé tartozott, akik nyomatékosan szorgalmazták a gőzhajók gyártásának, a gőzhajózásra való gyors áttérésnek szükségességét.

1855-ben Tegetthoffot kinevezték aTaurusnevű lapátkerekes gőzhajó parancsnokának. ATaurusaDuna-deltaterületén tevékenykedett. A fiatal hajóparancsnok kiemelkedő diplomáciai és szervezési sikereivel hívta fel magára felettesei figyelmét.

1857decemberében Tegetthoff törzstiszti beosztást kapott. KorvettkapitánykéntHabsburg–Lotaringiai Miksa főhercegnek,a Haditengerészet főparancsnokának megbízásából expedíciót vezetett aVörös-tengerre.A főherceg rendkívüli érdeklődést tanúsított a tengerhajózás iránt, több hosszú utazást tett a K.K.Novarafregatt fedélzetén. Tegetthoff1859-ben elkísérte a főherceget egybrazíliaiutazásra is,1860.április 27-énTegetthoffotfregattkapitánnyáléptették elő.

1861.november 23-ánsorhajókapitánnyáléptették elő. Az osztrákLinienschiffkapitänrendfokozatmegfelelt aNémetországBirodalmi Haditengerészetnél rendszeresítettKapitän zur See,illetve a szárazföldi haderőkezredesirendfokozatának.1862-ben megkapta az osztrák Hadiflotta Levantei Hajórajának parancsnokságát. Ő vezette azt az osztrák flottakülönítményt (Geschwader), amelyet a bajor királyi házból származóI. Ottó görög király(1815–1867) lemondatása után küldtekGörögországfelségvizeire.

A porosz–osztrák–dán háború, a helgolandi tengeri ütközet

[szerkesztés]

ANémet Szövetség(Deutscher Bund) és aDán Királyságközött,Schleswig-Holsteintartomány birtoklásáért1864-ben kitört az ún. második schleswigi háború (más névennémet–dán háború,január 16-október 30.). A porosz hadiflottával szemben túlerőt képviselő dán királyi hadiflotta blokád alá vette az északnémet kikötőket.PoroszországtámogatásáraAusztriaegy hajórajt küldött azÉszaki-tengerre,Tegetthoff sorhajókapitány parancsnoksága alatt. A hajóraj, amely1864márciusában futott ki aFöldközi-tengerreaSchwarzenbergés aRadetzkyfregattokból, és aSeehundágyúnaszádból állt. Feladatául szabták a dán kereskedelmi hajók elfogását, a dán hadihajók elűzését, a német kereskedelmi hajózás minden eszközzel történő biztosítását.

1864.április 10-énHabsburg–Lotaringiai Miksa főhercegetkikiáltottákMexikócsászárának. A hadiflotta főparancsnokságátLipót Lajos főhercegvette át, altengernagyi rangban.

Tegetthoff, az osztrák–porosz flottacsoportosítás parancsnokaként1864.május 9-énmegütközött azEdouard Suensonadmirális által vezetettdánhadiflottával, az akkorNagy-BritanniáhoztartozóHelgolandszigete mellett. Heves tűzpárbaj után Tegetthoff zászlóshajója, aSchwarzenbergkigyulladt. Mindkét flotta visszavonult, de a német kikötők felszabadultak a dán flotta blokádja alól. A csatát mindkét ország győzelemként értékelte. A háborút aNémet Szövetségszámára kedvező feltételekkel fejezték be. A mindössze 37 éves Tegetthoff sorhajókapitánytellentengernaggyáléptették elő.

Alissai tengeri ütközetbenfelvonult erők

A porosz–osztrák háború, a lissai tengeri ütközet

[szerkesztés]

ADániaellen elért közös győzelem ellenére fennmaradtak aporosz-osztrákellentétek, aNémet Szövetségenbelüli vezető szerep követelése miatt.1866-banPoroszországOlaszországgalszövetkezettAusztriaellen. A segítség fejébenBismarckkancellár azOsztrák CsászársághoztartozóVelencétaz olaszoknak ígérte. Az1866.július 3-iköniggrätzi csatavesztésnyomán azItáliábanállomásozó osztrák haderőtBécsvédelmére kellett átcsoportosítani. AzAdriai-tengerosztrák partvidékének védelme a hadiflottára maradt. Az olaszok egyik fontos célja – az1866.június 20-27.között szárazföldön elszenvedett vereségeik kiegyenlítésére – adalmátpartoknál fekvőLissa-sziget(ma:Vis,Horvátország) elfoglalása volt.

1866.május 9-én,helgolandi győzelmeévfordulóján, az olasz tengeri háború küszöbén Tegetthoffellentengernagyotkinevezték az osztrák hadiflotta főparancsnokává. Az olasz hadiflotta túlereje ellenére Tegetthoff úgy döntött, vállalja a harcot, miután1866.június 27-énsikeresen felderítette azanconaiolasz flottabázist.

Az olasz hadiflotta az akkori világ egyik legnagyobb és legmodernebb flottájának számított. A háború kezdetén az elsüllyeszthetetlennek tartottAffondatorepáncélozott cirkálót kilencméteres vágósarkantyúval (döfőorral) is felszerelték. Tegetthoffellentengernagynakcsak elöregedett és gyengébb képességű osztrák hadihajók álltak rendelkezésére. A csavargőzössé átépítettSMS Novaraegy korábbi tűzkár miatt súlyosan sérült volt. AzSMS Erzherzog Ferdinand Maxés azSMS Habsburghadihajók még nem álltak készen, de csatasorba állították őket. A legnagyobb, fából készült osztrákSMS Kaiserhadihajó teljesen elavultnak és használhatatlannak számított, de ezt, és más fregattok testét szükségmegoldásként vasúti sínekkel és horgonyláncokkal erősítették meg.

Tegetthoff admirális alissai tengeri ütközetben.Anton Romako festménye, 1878–1880

1866.július 17-énaz olasz flotta megjelent Lissa előtt, és ágyútűzzel támadta az osztrák erődítményeket. Tegetthoff flottája azonnal kifutottPólából.Július 20-ánérte el aLissaelőtti vizeket, és megütközött a jelentős túlerőben lévő olasz flottával.

Tegetthoff tudta, hogy saját hajói elégtelen erőt képviselnek, és a régi építésű hajók hosszabb tüzérségi párbajt nem állnak ki. A közelharcot, a döfőorr-taktikát választotta. Saját hajójával, azSMS Erzherzog Ferdinand Max-szal nekirohant aRé d´Italiapáncélozott cirkáló oldalának. Döfőorral meglékelte, az olasz hajó percek alatt elsüllyedt. APalestrolőszerraktárát találat érte, felrobbant és elsüllyedt. Az elöregedettSMS Kaisermegkísérelte meglékelni aRé di Portugalló-t, közben önmaga súlyosan megsérült. AzAffondatoremegpróbálta meglékelni a sérültKaiser-t, de az osztrák hajók tüzérségi találatai úgy megrongálták, hogy néhány nap múlva azanconaikikötőben elsüllyedt. A két órán át tartó ütközetben az olasz flotta három páncélozott csatahajót vesztett, Ausztria egyet sem. AKaisersérüléseit alissaikikötőben kijavították. Az osztrák flotta embervesztesége (38 fő) is lényegesen kisebb volt az olaszokénál (612 fő). Alissai tengeri ütközet(atrafalgari csataután) a19. századlegnagyobb tengeri ütközete volt. Ez volt az utolsó tengeri csata, amelyben árbócos-vitorlás fahajók is részt vettek, és az egyetlen, ahol a döfőorr (vágósarkantyú) szerephez jutott.

A csata után az olasz hajók visszavonultak, Tegetthoff győzelmesen tért vissza apólaibázisra. Tegetthoff még aznap jelentést küldöttI. Ferenc Józsefcsászárnak a győzelemről. Az osztrák Lloyd egyik gőzhajója útján kapta meg a császár válaszát, amelyben Tegetthoffotaltengernaggyáléptette elő. Megkapta aKatonai Mária Terézia-rend(MMThO) parancsnoki keresztjét is. (Mindazonáltal ez a győzelem nem befolyásolta érdemben a háború kimenetelét, amelyet azOlasz Királyságvégül győztesként fejezett be).

A történethez tartozik, hogy az olasz, francia és brit sajtó hamis győzelmi híreket közölt a csatáról, és azSMS Kaiserelsüllyesztéséről. Válaszul Tegetthoff külföldi tiszteket és a sajtó képviselőit meghívta az „elsüllyesztett” hajó fedélzetére, helyszíni szemlére. A Haditengerészeti Minisztérium bírálta Tegetthoffot önhatalmú eljárása miatt, és megtagadta e vendéglátás költségeinek megtérítését…

Wilhelm von Tegetthoff admirális.Josef Kriehuberlitográfiája,1866.

Utolsó évei

[szerkesztés]

Bár a Haditengerészet és a közvélemény Tegetthoff hadügyminiszteri kinevezésére számított,1866-67-ben tanulmányutakra küldték őtFranciaországba,Angliába,és azEgyesült Államokba.1867júliusában Tegetthoff hajója hozta haza aMexikóbankivégzettI. Miksa mexikói császár(Miksa osztrák főherceg, I. Ferenc József fivére) holttestét, akit abécsikapucinusoktemplománakkriptájában(Kapuzinergruft) temettek el.

Az1867-eskiegyezéskeretében a magyarok elutasították egy közös Haditengerészeti Minisztérium felállítását, ezért az osztrák császári Hadügyminisztériumon belül hoztak létre egy Haditengerészeti Szekciót,bécsiszékhellyel.I. Ferenc Józsefcsászár1868.február 25-én(Lipót Lajos főhercegutódjaként Tegetthoff admirálist nevezte ki a Császári és Királyi Haditengerészet főparancsnokává, és a Hadügyminisztérium Haditengerészeti Szekciójának vezetőjévé. A következő években Tegetthoff, a vezérkar bizalmatlanságát és ellenállását legyűrve, rövid idő alatt újjászervezte azCsászári és Királyi Haditengerészetet(K.u.K. Kriegsmarine).Megvalósította az általa kidolgozott kiképzési koncepciót (legénységi iskolák, tanfolyamok a haditengerészeti tisztviselők és a műszakiak (hajógépészek) számára). Megvalósította az eredetilegMiksa főhercegáltal kigondolt, kiképzési (nem vallási) célzatú ún. „külföldi missziós utakat”. Ezek keretében minden évben a Hadiflottának legalább egy hajója távoli körútra ment, gazdasági, társadalmi kapcsolatokat ápolni, a tengerészkiképzést elmélyíteni, és a Birodalmat reprezentálni. Tegetthoff újításai érvényben maradtak egészen azelső világháborúvégéig, azOsztrák–Magyar Monarchiafelbomlásáig, aCsászári és Királyi Hadiflottaszéthullásáig.

1868.április 1-jénTegetthoffot titkos tanácsossá (Geheimrat) nevezték ki, tagja lett a Parlament Felsőházának, ahol a szabadelvű Alkotmánypárthoz csatlakozott.

1871elején Tegetthoff admirális tüdőgyulladást kapott, és viszonylag fiatalon, 43 éves korában meghaltTriesztben,1871.április 7-én.AbécsiMatzleinsdorf temetőjében ravatalozták fel, és teljes katonai tiszteletadás mellett búcsúztatták, bár maga a császár nem vett részt a ceremónián. Szarkofágját1872.október 31-énagraziSt. Leonhard temetőben helyezték végső nyugalomra, sírja ma is itt található.

Emlékezete

[szerkesztés]

Szülővárosában, astájerországiMarburg an der Drauban(ma:Maribor), ésBécsbenis emlékműveket emeltek Tegetthoff admirális emlékére. Ezek közül ma már csak alissai tengeri ütközetkb. 8 méter magas emlékoszlopa, Carl Kundmann műve látható, csúcsán Tegetthoff bronzszobrával, abécsiPraterstern téren (2. kerület,Leopoldstadt).

Az eredetilegPólában1877-ben felállított Tegetthoff-emlékművet a bevonuló olaszok1918-ban lebontották, és avelenceiHaditengerészeti Arzenál(Arsenale)raktárában helyezték el.Mussoliniidejében azolaszosztrákkapcsolatok megjavultak, és1935-ben az emlékművetGrazbavitték, és ott állították fel, itt látható ma is.

Az18721874-esosztrák–magyar északi-sarki expedíciószámára épült hajót, amelyetJulius von PayerésKarl Weyprechtmaguk építettek, a tengernagy tiszteletéreAdmiral Tegetthoffnévre keresztelték. Az expedíció fedezte fel aFerenc József-földneknevezett szigetcsoportot. Az első felfedezők partra lépésének helyétTegetthoff foknak(Mys Tegetchof)nevezik.

Irodalom

[szerkesztés]
  • Klaus Müller:Tegetthoffs Marsch in die Nordsee. Oeversee, Düppeler Schanzen, Helgoland im deutsch-dänischen Krieg,Verlag Styria,Graz1991,ISBN 3-222-12007-2
  • Ulrich Schöndorfer:Wilhelm von Tegetthoff,Berglandverlag,Wien,1958
  • Hans Hugo Sokol:Wilhelm von Tegetthoff,OÖ LandesverlagLinz,1952
  • Anthony Sokol:The Imperial and Royal Austro-Hungarian Navy,Annapolis:U.S. Naval Institute,1968

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]