Ugrás a tartalomhoz

Zerge

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Zerge
Legelő példány
Legelő példány
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Magyarországon védett
Természetvédelmi érték: 50 000 Ft
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Altörzs: Gerincesek(Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak(Tetrapoda)
Osztály: Emlősök(Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök(Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek(Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Scrotifera
Csoport: Ferungulata
Csoport: Patások(Ungulata)
Rend: Párosujjú patások(Artiodactyla)
Csoport: Ruminantiamorpha
Alrend: Kérődzők(Ruminantia)
Alrendág: Pecora
Öregcsalád: Bovoidea
Család: Tülkösszarvúak(Bovidae)
Alcsalád: Kecskeformák(Caprinae)
Nemzetség: Naemorhedini
Nem: Zergék(Rupicapra)
Garsault,1764
Faj: R. rupicapra
Tudományos név
Rupicapra rupicapra
(Linnaeus,1758)
Szinonimák
  • Capra rupicapraLinnaeus, 1758
Elterjedés
Elterjedési területe
Elterjedési területe
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazZergetémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazZergetémájú médiaállományokat ésZergetémájú kategóriát.

Azerge(Rupicapra rupicapra)azemlősök(Mammalia)osztályánakpárosujjú patások(Artiodactyla)rendjébe,ezen belül atülkösszarvúak(Bovidae)családjábaés akecskeformák(Caprinae)alcsaládjábatartozófaja.

Neménekatípusfaja.Legközelebbi rokona apireneusi zerge(Rupicapra pyrenaica).

Származása, elterjedése

[szerkesztés]

A zerge eredeti előfordulási területeEurópaésÁzsianyugati határának egy kis része, azaz aKaukázusdéli fele, illetve Északkelet-Törökország.Aholocénkor idején körülbelül kétszer vagy akár háromszor nagyobb elterjedési területtel rendelkezett. Manapság megtalálható azAlpokban,aKárpátokban,azAppennin-hegységbenésKis-Ázsiában.Mára egyes populációi jelentősen megcsappantak vagy kipusztultak.

APireneusokbana zergéből nemrégen leválasztott és önálló fajnak nyilvánított pireneusi zerge él.

Élőhelyének magvát a törpefenyők zónája képezi. Nyáron a zergék innen vonulnak a meredek hegyoldalakra és a hegyi legelőkre. Télen a völgy felé, az erdőzóna felső részébe vándorolnak. Élőhelyük így 800-2500méterközött ingadozik. Életterük lefelé aszarvasokévalés azeurópai őzekévelérintkezik, felfelé pedig részben azalpesi kőszáli kecskékévelfed át. Az egyes zergenyájak által előnyben részesített élőhelyek alapján erdei és kőszáli zergéket különböztetünk meg.

Alfajai

[szerkesztés]

A nemrég önálló faj státuszába emeltpireneusi zergenélkül a zergének a következő 7alfajátkülönböztetik meg:

  • török zerge(Rupicapra rupicapra asiatica)Lydekker, 1908 - Anatóliában élő viszonylag gyakori alfaj
  • balkáni zerge(Rupicapra rupicapra balcanica)Bolkay, 1925 - aBalkán-félszigethegységeiben honos viszonylag gyakori alfaj
  • kárpáti zerge(Rupicapra rupicapra carpatica)Coutourier, 1938 - aKárpátokbanfordul előRomániában,viszonylag gyakori alfaj
  • karthauzi zerge(Rupicapra rupicapra cartusiana)- aChartreuse-hegységben,Franciaországdélkeleti részén élő alfaj. 150 jelenleg élő egyedével a zerge leginkább veszélyeztetett alfaja
  • kaukázusi zerge(Rupicapra rupicapra caucasica)- aKaukázusbanél; aTermészetvédelmi Világszövetség(IUCN)mint veszélyeztetett alfajt tartja számon. Az1990-es évekelején a Kaukázusban még több mint 15 000 zerge élt. A vadorzás és a térségben zajló politikai konfliktusok miatt azonban populációi drasztikus hanyatlásba kezdtek az utóbbi 15 évben
  • alpesi zerge(Rupicapra rupicapra rupicapra)Linnaeus, 1758 - azAlpokbanésSzlovákiábanél, relatív gyakori alfaj
  • tátrai zerge(Rupicapra rupicapra tatrica)Blahout, 1971 - aMagas-Tátrában,a lengyel-szlovák határon élő alfaj. Mivel kevesebb mint 250 vadon élő egyede ismert, a Természetvédelmi Világszövetség a kihalással közvetlenül veszélyeztetett kategóriába sorolta. Fő veszélyeztetője az alfajnak a túlzásba vitt turizmus az élőhelyén

A zergefaj összegyedszámát mintegy 400 000 egyedre becsülik. Ebben azonban nincs benne az a jelentős létszámú betelepített populáció, amelyÚj-Zélanddéli szigetének magashegységeiben él. Új-Zélandra 1907-ben telepítették be. Az első állatokatI. Ferenc Józsefosztrák császár adományozta a szigetországnak.

Megjelenése

[szerkesztés]

Az állat fej-testhossza 110–130 centiméter,farokhossza3–4 centiméter, marmagassága 70–80 centiméter. A hím testtömege 22–62kilogramm,míg a nőstény 14–50 kilogramm. Testfelépítése kecskeszerű. A felső ajak hátsó szélétől egyfekete,szétterülő csík húzódik aszemekenkeresztül aszarvakigés afülekig,a homlokán lévőfehérfolt és a szintén fehér pofák és a fülek belseje erős kontrasztot mutat ezzel, olyan, mintha az állat álarcot viselne. A has mindig világosabb, mint a hát. A bak és a nőstény szőrszíne és rajzolata nem különbözik jelentősen. A nyári szőrzet világosbarna; a gerincoszlop vonalában a háton fekete csík húzódik. A téli szőrzet majdnem teljesen fekete, és finom gyapjúszőrökből alakul ki, ami nagyon jól melegít. A maron és a faron a meghosszabbodott szőrök izgalmi állapotban felborzolódnak. Ez a közismert és a vadászok körében olyannyira kedvelt „zergetoll”, amely a szarvaknál is jobban áhított trófea. Mindkét nemre jellemző a hátrafelé hajló szarv, amely más tülkösszarvúakkal összehasonlítva vékony, felálló, többé-kevésbé kampós és alig éri el a fülek méretének dupláját. A nőstényé kisebb és kevésbé hajlott. A támadók elleni védekezésül és a szaporodási időszakban a hímek a nőstényért vívott küzdelemben vetik be.

A szélsőséges élettérhez különösen a lábai alkalmazkodtak. Nagyon erős ízületei, erős izomzata és hosszú, hátul széles, előrefelé keskenyedő patája van, mely tapadókorongként „ragad” az aljzathoz. A pata szilárd, de rugalmas külső szarufala biztonságos „sziklafogást” nyújt, a belső puha szarutalp és sarokvánkos megakadályozza a csúszást. Apataa rendkívül meredek terepen összeszűkül, szétterül. A kettőzött pata és a fattyúcsülkék szintén védik az állatot attól, hogy megcsússzon. Hihetetlenül néz ki, amikor a zerge, látszólag a gravitáció figyelmen kívül hagyásával, sebesen menekül felfelé a meredélyeken. Ebben minden nagyobb állatot leköröz. Egyetlen földön járó ellensége sem tudja idáig követni. Aszirti sasok,melyek a levegőből támadnak, csak a gidákra vagy a legyengült állatokra veszélyesek. A zerge szaglása jó, látása kiváló, hallása éles.

Életmódja

[szerkesztés]

A meredek hegyoldalakon járva a zerge látására van utalva. Éjszakára félreeső vagy rejtett menedékekbe vonul, és ott pihen pirkadatig. Ekkor kezdődik az első legelési időszak, amely kora délelőttig is eltarthat. Délben, amikor a magasan álló nap a sziklákat égeti, az árnyékban vagy a bozótosban pihen, délután és estefelé lesz megint aktív. Télen a táplálékkeresés az egész napra kiterjedhet, mert szűkös az élelem. Főként lépésben és ugrálva halad. Az erőkímélő ügetés csak a sík területeken előnyös. Tartósan rossz időben és magas porhóban lehúzódik az erdőkbe. Veszély esetén átható füttyöt hallat, amelyet figyelmeztetésnek vesznek amormotákis. Az idős bakok rendszerint magányosak, míg a nőstények laza nyájakban élnek. Itt élnek a fiatal állatok is, amelyek anyjukkal nagyon szoros kapcsolatot tartanak fenn. Rögtön születésük után követik anyjukat, nem fekszenek el néhány napig, mint az őzgidák. A fiatal zergék sokat játszanak, így hamar lépésbiztosak lesznek. A bakok területért vívott harcai is az erdők fölött, a hegyi legelőkön vagy a meredek hegyoldalakon zajlanak, ilyenkor érdekes röfögő hangot is hallatnak. Területüket a szarvak tövén lévő mirigyeik váladékával jelölik meg. Ha vetélytárs közeledik, a territoriális bak egy közeli fácskához dörzsöli ezeket a mirigyeket. Erősebb izgalom esetén átvizel szétterpesztett elülső lábai között. Hátszőrét felborzolja, amitől, főleg oldalról, nagyobbnak tűnik. A párharcokban a hajlott szarvak veszélyes fegyverekké válnak. A bakok mint a sarlókkal, úgy csapnak le velük ellenfelükre. A szarvak gyakran összeakadnak, majd kimerítő „kötélhúzás "kezdődik. Az alulmaradó vetélytársat sokáig üldözik. A vadon élő állatoknál ritkán fordulnak elő komoly sérülések, a fogságban tartott zergéknél azonban csúnyán is végződhetnek a harcok, ha a legyőzöttnek nincs elég tere a meneküléshez. Kritikus a helyzet azerge- és akőszáli kecske-bakok találkozásakor is, mert mindketten egészen más módon küzdenek. A kőszáli kecske felemelkedik és szarvával lefelé csap, míg a zerge alulról felfelé, az ellenfél hasába döf, hegyes kampóival még a hasát is felvághatja. Táplálékafűfélék,lágy szárú növények,levelek,rügyek,zuzmók.

Szaporodása

[szerkesztés]

Az ivarérettséget 2,5-4 évesen éri el. A párzási időszak október- december között van. A zergebakok hevesen harcolnak a nőstényekért. A vemhesség 24-26hétigtart, ennek végén a nőstény 1, ritkán 2 utódot hoz a világra. Elléskor a vemhes nőstények elkülönülnek a csoporttól, és általában jó fedezékben, atörpefenyőkközött hozzák világra gidáikat. Az ikerszülések ritkábbak, mint az őznél. Az utódok körülbelül 6 hétig szopnak, de már korábban elkezdenek legelni. A fiatal állatok a következő gida születéséig maradnak anyjukkal. Körülbelül két és fél évesen ivarérettek, és 15-20 évet is megélhetnek.

Természetvédelmi helyzete

[szerkesztés]

A természetben összességében nem számít kritikusnak a helyzete, egyes alfajaitól eltekintve, mint például a tátrai zerge, amely az emberi tevékenység (vadászat, zavarás stb.) következében végveszélybe került.

Európaszerte sem számít gyakori fajnak állatkertekben, mindössze kb. 120 egyede él a kontinens állatkertjeiben.Magyarországoncsak aSzegedi Vadasparkbantartják egy kis csoportját 2019 óta. Azóta több alkalommal született gida is a csoportban.

Képek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]