Ugrás a tartalomhoz

Zugliget

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Zugliget
A Zugligeti Általános Iskola alsó tagozatának épülete
A Zugligeti Általános Iskola alsó tagozatának épülete
Közigazgatás
TelepülésBudapest
KerületXII. kerület
Irányítószám1121
Népesség
Teljes népesség1364 fő(2012)
Elhelyezkedése
Zugliget (Budapest)
Zugliget
Zugliget
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 31′,k. h. 18° 58′47.516667°N 18.966667°EKoordináták:é. sz. 47° 31′,k. h. 18° 58′47.516667°N 18.966667°E
AWikimédia CommonstartalmazZugligettémájú médiaállományokat.

Zugliget(németül:Auwinkel,korábban:Sauwinkel)[1]Budapest városrésze aXII. kerületterületén. Hozzá tartozik aHunyad-oromés aTündér-szikla.

Fekvése

[szerkesztés]

Zugliget aJános-hegytőlészakkeletre, aKútvölgytőldélnyugatra fekszik.

Nevének eredete

[szerkesztés]

A18. századlegvégén a mai Zugliget nagyobb része aSauwinkel-erstedűlő (Disznózug-első) része volt. Ezt a korabeli kataszteri térkép és aLaszlovszky-major1795-ös adásvételi szerződése bizonyítja. ASauwinkelelső betűjének elhagyásávalAuwinkel,azazLigetzuglett a neve, amelyet a 19. század folyamánLigetszegformában is használtak. Ezzel párhuzamosan a dűlőnév isAuwinkel-erstelett. Még későbbSzigligetmintájára aLigetzugZugliget lett, a dűlőnév pedigZugliget-első dűlő.

Története

[szerkesztés]

Zugliget a 18. században mégBudaésPestellátásában fontos szerepet játszó mezőgazdasági terület volt. Egy 1713-as adat szerint a Zugligettől délre elterülő területeken (Orbán-hegy,Márton-hegy,Kútvölgy) összefüggő szőlőterületén negyvenezer szőlőskert volt. Zugliget felső részét erdő borította, ittőzre,vaddisznóra,nyúlra,fácánralehetett vadászni. A vadászati jog a városé volt.

AII. Józsefáltal elrendelt kataszteri térképezés alkalmával készítettKayser-féletérképen a Zugligetben összesen nyolc épületet tüntettek fel. A 19. századtól a budai hegyek és így Zugliget is új szerepet kapott. Megjelentek a kirándulók és a szabadban piknikezők, valamint a zöldterületen nyíló híres vendéglők (Szarvas kocsma, Fácán vendéglő,Laszlovszky-major).

A 19/20. századfordulóra megszaporodott Zugliget állandó lakossága is. Az állandó lakosság gyermekeinek 1896-ban felépítették az időközben kétszer átépített, kibővített Zugligeti Elemi Iskolát, a mai Zugligeti Általános Iskolát.

Közlekedés

[szerkesztés]

Zugliget betelepedése a 19. század közepén indult meg. A gazdagok számára már ekkor is vonzó alternatíva volt kiköltözni a zöldbe, de mégis a város nyüzsgése közelében maradni. Zugliget első rendszeres tömegközlekedési eszköze atabániSzarvas térről, a Széna térről és a Bécsi-kaputól1832-től rendszeresítettomnibuszjáratokvoltak. 1868 júniusától aBudai Közúti Vaspálya Társaság(BKVT) indította menetrend szerintilóvasút-járatát a Lánchídtól aLaszlovszky-majorig.A vonalat 1903-ban meghosszabbították a Fácán vendéglő alatt húzódóCsermely-völgyszurdokáig. A Budapesti Közúti Vaspálya Rt. vaspályái közül ezt a vonalatvillamosítottákaz elsők között. Ezen, az akkor még43-as villamosvonalontörtént 1900. június 4-én a főváros legsúlyosabb villamosbalesete, amelynek 4 halottja volt.

A már megszűnt58-as villamoslóvasúti eredetű megállója a felújítás előtt. A villamos megindulása előtt a lóvasút végállomása volt[2]

A II. világháborút követően ismét elővették a Zugligetből aJános-hegyrevezetőkötélpályatervét. Ez végül a XII. Kerületi Tanács beruházásával 1969-ben valósult meg. A János-hegyi Kötélpályát (Libegő) a Tatabányai Szénbányák Vállalat építette.

A zugligeti villamosmegálló romos épülete 1983-ban[3]
A Csermely úti villamosvégállomás a járat megszüntetése óta aCsermely-völgybenüzemelőNiche Camping(ma:Ave Natura Camping) épületeként funkcionál
Az 1043-as és 1061-es pályaszámúvillamosoka zugligeti kemping Libegő melletti bejáratánál

A Libegő a XII. Kerületi Tanács kezelésében maradt 1977-ig. Ez a döntés megpecsételte a zugligeti villamosvonal sorsát. Zugligetben 1977. január 17-én haladt végig utoljára az ekkor58-asszámot viselő villamos. A konkurens BKV megszüntette a járatot, és ezzel 109 év után megkezdődött a zugligeti vaspálya felszámolása. A sors fintora, hogy még ebben az évben a Libegő a tulajdonába került. A megszüntetés másik indoka az volt, hogy ekkoriban aBKVa kisebb forgalmú budai villamosvonalakat trolibusszal akarta kiváltani. Erre a magas létesítési költség miatt végül nem került sor, így a villamos pótlására beindított 58V jelzésűpótlóbusz1980. március 3-án158-asnéven véglegesedett.

A rendszerváltást követően felmerült a Libegő privatizálásának gondolata, végül azonban erre a privatizációra mégsem került sor. A BKV a libegőt2000-ben tíz esztendőre bérbe adta, Kasos István és Vadas Antal kapta meg hasznosításra. 2010-ben a bérlet lejártát követően egy alapos felújítást követően a BKV visszavette az üzemeltetést.

A158-as buszszerepét 2008. szeptember 6-ától a Gábor Áron utcán meghosszabbított91-es buszpárja, az ide közlekedő291-esvette át. A járat aNyugati pályaudvarfelé közlekedik. AMoholy-Nagy Művészeti Egyetemkönnyebb megközelítése érdekében Budakeszi felé a222-es buszis a Zugligeti úton jár, az egyetem után még az új Kuruclesi úti megállóban áll meg. Zugliget felső részénél a Zugligeti Általános Iskola előtt van a155-ös buszvégállomása. A járat aSzéll Kálmán térfelé közlekedik.

A villamost megszüntetése óta gyakran visszasírják, hiszen annak idején kiváló közlekedési kapcsolatot biztosított a terület számára. Egyelőre azonban nincs realitása az újraindításának.

Vendéglátás

[szerkesztés]
A Fácán vendéglő

1837-ben a zugligetiIstenszeme vendégfogadóbannyaralás közben tartóztatták leKossuth Lajost.1861-ben a Zugligeti Kochmajer-villában nyaraltErzsébet királynégyermekeivel,RudolffalésGizellával.

ALibegőzugligeti állomása

Az 1856-banHild Józseftervei alapján újjáépültFácán fogadónakmár több mint 30 szobája volt. A Fácán fogadó a magyar művészek nyári törzshelye, a fogadóval szemben találhatóTündérhegyi szanatóriumbansok neves költőnk-írónk és más művészünk pihent hosszabb-rövidebb ideig. Amásodik világháborúkezdetét követően a Fácán fogadó épületei és a hozzátartozó Fácános-kert lett az 502-es magyar királyi honvéd internálótábor.[4]1939 őszén, miutánTeleki Pálutasítására a menekültek előtt megnyitották a lengyel–magyar határt, 80 ezer polgári és 40 ezer katona menekült érkezett Magyarországra. Az 502-es magyar királyi honvéd internálótáborban elsősorban a lengyel katonatiszteket helyezték el.

A 20. század első felében Zugliget Budapest egyik legkedveltebb és a villamosvonalnak köszönhetően talán legjobban megközelíthető kirándulóhelye volt. A Csillag-völgyben vendéglők és fogadók sora várta a megéhezett és pihenésre vágyó kirándulókat: ALaszlovszky-féle kocsma,a Zöld Vadász, aDisznófő,aFácán,a Szarvas, a Szép Juhászné.

A második világháborút követően Zugliget egészen a hatvanas évekig változatlanul népszerű kirándulóhely volt, azonban ekkoriban már megindult a fokozatos hanyatlás.

A szocialista időkben, mikor az igényesebb, tisztes jómódban élő középréteg háttérbe szorult, s ezek a magántulajdonon, tőkén alapuló vendéglők is vesztettek a jelentőségükből (sokszor az állam erős közbelépésének köszönhetően), érthető volt a Zugliget jellegű helyek visszaszorulása. Az emberek körében – főleg miután az személyautók terjedésével a várostól távolabb eső kirándulóhelyek is könnyebben elérhetővé váltak – más típusú szabadidős kultúra nyert teret. Sokan jutottak zsebkendőnyi telkecskékhez az ország számos pontján, például aBalatonnálvagy aDunakanyarban,ami bizonyos fokig a szabadságot, a személyes tulajdont jelentette számukra. Hétvégén sokan inkább a telekre vágytak, és nem a régi, polgári környezetbe, a Budai-hegyekbe.

Zugliget ma

[szerkesztés]
Az egykoriLaszlovszky-majorfőépülete, ami ma aMagyar Máltai Szeretetszolgálatszékháza

A Fácán fogadó a háborút követően azEötvös Loránd Tudományegyetemkollégiuma, majd a hetvenes évektől a Határőrség laktanyája volt. Sorsa a rendszerváltást követően pecsételődött meg, amikor a Magyar Állam eladta egy banknak. A műemlék épület egy évtizede várja lyukas tetővel, hogy végre összedőljön, és a bank megkezdhesse egy rendkívül exkluzív lakópark építését az ősfák között.

Zugligetben aLibegőmellett található az amerikai nagykövet rezidenciája. A rezidencia jelenlegi lakójaDavid Cornsteinnagykövet.

A villamosvonal 1977-es megszüntetése végleg megpecsételte Zugliget mint kirándulóhely sorsát. A nyolcvanas évek közepére kivétel nélkül minden zugligeti vendéglőt bezártak, a beépíthető területek megteltek luxusvillákkal. A Zugligeti út és folytatása, a Béla-király út Buda egyik legforgalmasabb útvonalává vált.

Említésre méltó építészeti műemléke a Zugligeti (vagy Virányosi) plébániatemplom, azYbl Miklósáltal építettFácán fogadóromjai és a villamosjárat első végállomása, aLaszlovszky-majorhoztartozó németreneszánszstílusú villaépület (ma a Fővárosi Öregek Otthona), valamint maga a majorsági épület, amelyben ma aMagyar Máltai Szeretetszolgálatközpontja van.

Zugliget az irodalomban

[szerkesztés]
Ott alant, alant, a mélyben,

A kék messzeség ködében,
Ott a város… csak ugy rémlik,
Mint a múlt, amelyet félig
Átadott immár a lélek
A felejtés éjjelének.
Kinn vagyok a természetben,
Fönn magasra nőtt hegyekben;
Magas e hely, itt pihen meg
Koronként a vándor felleg,
S ha itt volnék éjjelenként,
Csillagokkal beszélgetnék.
[…]
Zugliget, 1848. szeptember 8.''

– Petőfi Sándor: A hegyek közt (részlet)[5]
[…]

Most inkább jöjj,
hagy vezessem végig
reszkető, álmodozó ujjad
fénynyiladékok,
mélyben tündöklő erek,
ciszternák rejtett vízkörén.
A csillagokon, miket
tudatlanságunk megnevezni
nem tudott.
[…]
Zugliget, 2017. június 6.''

– Hegyi Botos Attila: Zugligeti üzenet (részlet)[6]


Veres PéterAlmáskertcímű elbeszélésében írja: „Vilma asszony különösen tájékozatlan volt ebben, s mint afféle őspesti, még ebből a kicsi Magyarországból is csak a zugligeti Szarvascsárdától a vecsési végállomásig terjedő világot ismerte.”

Galéria

[szerkesztés]

Fontosabb közterületek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Balázs, Géza:A budai dülőkeresztelő.Napkút kiadó, 2006 [2008. szeptember 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 21.)
  2. Bontják a csodálatos zugligeti villamosmegállót,index.hu
  3. Az 58-as villamos emlékoldala,hampage.hu
  4. Földes, Miklós:SZEPTEMBER KATONÁJA, Nizalowski Ernő,2006[halott link]
  5. Petőfi Sándor: A hegyek közt
  6. [1]
  7. Zubreczky Dávid - Menő iskola lett a Horthy villából(Index.hu,2019.10.29.)

Források

[szerkesztés]
  • Danyi Gábor, Kozma Imre, Salamin András, Stahl Károly:A Laszlovszky-major,Hegyvidékünk gyöngyszemei sorozat 4.ISBN 9630386224
  • Dr. Pécsi Márton - Budapest természeti földrajza (Akadémiai Kiadó, 1959)ISBN 2399983105337

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]