Bejgli
Bejgli | |
Bejglitál | |
Nemzet, ország | Magyarország Magyar gasztronómia |
Alapanyagok | liszt, vaj, tojássárgája, élesztő, tej, mák, dió, mazsola |
Fűszerek | só,porcukor,vaníliarúd |
Ismertebb receptek | Karácsonyi bejgli Mákos bejgli Hagyományos diós bejgli Gesztenyés-szilvás bejgli Pozsonyi patkó |
AWikimédia CommonstartalmazBejglitémájú médiaállományokat. |
Abejglimagyar nevén mákos vagy diós tekercs, tradicionális magyar karácsonyi étel, hagyományosan dióval vagy mákkal, újabban gesztenyével,[1]kakaóval[2][3]vagy aszalt szilvával[4]töltött édesség, de létezik meggyes-mákos, gesztenyés-szilvás, almás-mákos és káposztás változata is. A népi hiedelem szerint a diót rontás ellen kell enni, a mák pedig bőséget hoz a házhoz. A bejgli tésztája a kalácsfélékhez hasonlóan kelttészta, amelynek elkészítéséhez langyos tejben felfuttatott élesztőt használnak.[5]
Története
[szerkesztés]A bejgli eredetilegSziléziavidékéről származik: ez a sziléziai kalácsfajta a14. századóta ismert Európában.[6]Az elmaradhatatlan karácsonyi sütemény nevenémeteredetű és annak eredetileg hajlított, patkó alakú formájából származik. A bejgli (németülbeugen= meghajlít,mohnbeugel= mákos kifli/bejgli) osztrák közvetítéssel érkezett hazánkba és terjedt el a19. századmásodik felében. Magyarországon ekkortól kezdték német divat szerint ünnepelni a karácsonyt. Diós vagy mákos patkó változatban is ismert. Kezdetben családi ünnepek süteménye volt, majd areformkortólkezdve fokozatosan felváltotta a hagyományos karácsonyi kalácsot. „Posonyi finom mákos kaláts”néven szerepelCzifray István1830-ban megjelentMagyar nemzeti szakácskönyv-ében.
„Készüljön bár omlós, avagy egyszerű kelt tésztából, legyen a tölteléke dúsabb vagy soványabb, mindig büszkesége a ház úrnőjének, akkor is, ha nem ő maga készítette, hanem a cukrásztól hozatta”–Magyar Elek:Ínyesmester szakácskönyve (1932).
Magyar Elek Pozsonyban kóstolta meg először aPozsonyi kifliott kialakult változatát, azaz a "pejgli" -t:„Nekem például a béke éveiben karácsonynál sokkal jobban ízlett a dióspatkó április végén, amikor tudniillik rendszerint Pozsonyba utaztam a lóversenyekre és soha el nem mulasztottam, hogy jókora csomag diós süteményt ne hozzak magammal Wendlertől, a nagyhírű pejglisütőmestertől…”[7]
Az étel neveLengyelországbanmakowiec(mákos kalács),makownik,illetvestrucla z makiem(mákos tekercs). A magyarországihoz hasonlóan készül és ízesítik, és szintén tradicionális karácsonyi sütemény. Ismert azonban mandulás változata is, és szokás a tetejét karamellával, mákszemekkel vagy kandírozott narancshéjjal díszíteni. A keresztény hagyományok alapján a mák és a máktöltelék ugyancsak a bőség jele Lengyelországban. A népi hiedelem szerint aszentestefogyasztott mák boldogságot hoz, a lányoknak pedig gyors férjhezmenetelt biztosít.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Fördős Lajos:Gesztenyés bejgli.streetkitchen.hu (2022. december 5.) (Hozzáférés: 2024. február 22.)
- ↑Kakaós beigli.www.nosalty.hu (Hozzáférés: 2024. február 22.)
- ↑Mennyei kakaós bejgli.cookpad.com (Hozzáférés: 2024. február 22.)
- ↑Aszalt szilvás bejgli.pelikanfagyizo.hu (Hozzáférés: 2024. február 22.)
- ↑Diós és mákos bejgli egyszerűen(magyar nyelven).Mindmegette.hu.(Hozzáférés: 2024. december 2.)
- ↑Az örökzöld bejgli.[2014. szeptember 7-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2016. február 20.)
- ↑Tasnédi Gábor: Toll és ínyesmesterség - Szakácskönyv "az irodalmi örömök régiójában" és a cenzúra árnyékában.[2016. március 6-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2011. június 9.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben aMakowiec_(ciasto)című lengyel Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.