Ugrás a tartalomhoz

Közgazdaságtan

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Közgazdaságtan
A közgazdaságtan egyik alapvető műve: Adam Smith értekezése A nemzetek gazdagságáról (1776)
A közgazdaságtan egyik alapvető műve:Adam SmithértekezéseA nemzetek gazdagságáról (1776)

Tárgyaagazdasági rendszer
Ágai
Jelentős művelőiAdam Smith,Thomas Malthus,David Ricardo,John Stuart Mill,Karl Marx
– Társadalomtudományok –
Tonhalárverés a Cukidzsi halpiacon (Japán). A közgazdaságtan mindenekelőtt a javak – például a tonhalak – társadalmon belüli elosztásának kérdéseivel foglalkozik

Aközgazdaságtanolyantársadalomtudomány,amely agazdasági rendszerrel,vagyis ajavakmegtermelésével, elosztásával, értékelésével ésfogyasztásávalfoglalkozik. Más megfogalmazásban a közgazdaságtan a szűkösség viszonyai közötti választások és döntések tudománya; az embercsoportoknak a gazdasági folyamatban, vagyis a termelésben, az elosztásban, a cserében és fogyasztásban felmerülő döntési alternatíváival foglalkozó társadalomtudomány. A közgazdaságtan két legfontosabb ága amikroökonómiaésmakroökonómia.A mikroökonómia a gazdaság egyéni szereplőinek és egyes alkotóelemeinek viselkedésével, például egyetlen termék árának kialakulásával, illetve egyetlen fogyasztó vagy termelő magatartásával foglalkozó elemzés. A makroökonómia a gazdaság egészének működésével, a kibocsátással, a jövedelemmel, árszínvonnallal, külkereskedelemmel, munkanélküliséggel és más aggregált gazdasági változókkal foglalkozó elemzés. A közgazdászok gyakran megkülönböztetik a pozitív közgazdaságtant, amely a gazdasági jelenségek értékelés nélküli magyarázatával és leírásával foglalkozik, és a normatív közgazdaságtant, amely értékítéletet alkot és a jövőre vonatkozó döntéseket alapozza meg.[1]

A szónak azeurópainyelvektöbbségében használt megfelelője – „ökonómia” – agörög„oikosz” (ház, háztartás) és „nomosz” (törvény, szabály) szavak összetételéből származik, és eredetileg a háztartás és birtok, valamint a (város)állam adminisztrációjának anyagi ügyeiről szóló vitára utalt.

A közgazdaságtan alapkérdései

[szerkesztés]
  • A „Mit termeljenek?” kérdés arra keresi a választ, hogy a gazdaság szereplői milyen javakat és szolgáltatásokat, azok milyen mennyiségét és minőségét állítsák elő.
  • A „Hogyan termeljenek?” kérdés azzal kapcsolatos, hogy a termelési tényezőket sokféle arányban lehet kombinálni. A fejlett országokban általában tőke-intenzív, a kevésbé fejlett gazdaságok munka-intenzív technológiákat alkalmaznak.
  • A „Kinek termeljenek?” kérdés arra keresi a választ, hogy a különféle javakat és szolgáltatásokat kik fogják elfogyasztani. Milyen elvek alapján osztják el a megtermelt javakat és a keletkezett jövedelmeket.

A közgazdaságtan rövid története

[szerkesztés]

Már azókorlegnagyobb gondolkodói – köztük is elsősorbanPlatónésArisztotelész–, majd aközépkorbanHippói Szent ÁgostonésAquinói Szent Tamásfoglalkoztak műveikben gazdasági kérdésekkel. Mindegyikőjükre jellemző, hogy a gazdasági élet jelenségeit elsősorbanerkölcsiszemszögből vizsgálták, így például elítélték akamatszedéstés a spekulációt.

Adam Smith,a közgazdaságtan megteremtője az 1776-ban megjelent A nemzetek gazdagsága című alapművével

Azújkorbana gazdasági és társadalmi viszonyok és velük párhuzamosan a tudomány, az eszmék gyökeres megváltozása következtében alakulhatott ki a közgazdaságtan önálló tudománya. Ekkor vált általános meggyőződéssé, hogy a társadalom, hasonlóan atermészethez,meghatározott, sőt általábanmatematikaiformában is leírható törvények szerint működik. A tudomány előfutára a franciaAntoine de Montchrestien,első ismert és elismert képviselői,Adam Smith,Jean-Baptiste Say,David Ricardo,Thomas Malthus– akiket ma összefoglaló névenklasszikusoknaknevezünk – egyben sikeres üzletemberek, az individualista, polgári liberális eszmék és afelvilágosodáshívei voltak. Azállamnaka gazdaságba való beavatkozását az esetek többségében szükségtelennek, sőt károsnak ítélték, mondván, az egyensúly, a (lét)biztonság, az igazságosság pusztánpiacifolyamatok révén is érvényre jutnak, ha a tisztességesversenybiztosított.[2]

Velük szembenKarl Marxa közgazdaságtan „törvényeit” a munkásosztály kizsákmányolásának, akapitalizmusszükségszerűen bekövetkező válságának, a társadalmi tulajdon nagyobb hatékonyságának igazolására próbálta felhasználni.

A klasszikusoknak aneoklasszikusokáltal továbbfejlesztett elméletét a20. századelején, különösen pedig anagy gazdasági világválságután egyre több kritika érte. Nem igazolódott be a piaci folyamatok „mindenhatóságának” tézise; számos esetben szükségessé, sőt hasznossá vált az állami beavatkozás, agazdasági tervezés.John Maynard Keynesvolt ennek az időszaknak a legnagyobb közgazdasági gondolkodója; tőle származik a mikro- és makroökonómia tulajdonképpeni szétválasztása is. Keynes makroökonómiai rendszere arra épült, hogy egy nemzetgazdaság „piacán” a kereslet stabilan modellezhető az emberek aggregáltfogyasztásánakelemzésével. A követői által megteremtettkeynesianizmusévtizedekig irányvonalat adott a nyugati országok gazdaságpolitikájának.

John Maynard Keynes,a modern makroökonómia megteremtője
Ludwig von Mises,a klasszikus liberális irányzatú osztrák közgazdaságtani iskola központi alakja

A neoklasszikus iskola főbb alaptételeit elfogadó, de az ember gazdasági viselkedését társadalomtudományi keretekben tárgyaló irányzat az ún.osztrák iskola.Követői a módszertani individualizmus következetes hívei, a gazdaság szereplőinek viselkedését az ideáltipikus szereplők megértésén keresztül képzelik el. Az iskola alapítójánakLudwig von Misesttartják. Amásodik világháborúelőtti magyar közgazdasági gondolkodásra meghatározó jelentőségű volt az osztrák iskola, amit az1970-es években,a túlzott makroökonómiai általánosításokkal szemben fedezett fel újra a közgazdaságtan fősodra. Legismertebb képviselője,Friedrich August von Hayek1974-ben kapta meg aközgazdasági Nobel-díjat.

Az1970-es évekgazdasági válságai, illetve azolajválságokolyan problémákat idéztek elő a nyugat-európai gazdaságokban, amelyek a sikertelen gazdaságpolitikára a keynesianizmus helyett más elméletekben keresték a válaszokat. Új irányzatok nyertek teret: aMilton Friedman(1976-ban Nobel-díjas) nevéhez kapcsoltmonetarizmus,amely a keynesi rendszerben a fogyasztás helyett a gazdaság pénzkeresletifüggvényéttekintette meghatározó eszköznek; a makroökonómiai elméletéhez az egyéni döntésekre visszavezethető, mikroökonómiai alapokat keresőújklasszikus makroökonómia,a már említett osztrák iskola követői, majd a keynesi és a neoklasszikus szintézist felélesztőújkeynesianizmus.

A kapitalizmus káros kísérőjelenségei, a társadalmi kohézió és a tervezés hiánya, a környezetrombolás és a domináns iskolák egyéb hiányosságainak hatására azonban a marxi hagyományokat folytatóneomarxizmus,az intézmények és tulajdonviszonyok szerepét hangsúlyozóinstitucionalizmus,valamint az etikaikoordinációranagy hangsúlyt fektető alternatív irányzatok is kibontakoztak.

A mikroökonómia történetében jóval kevesebb törés figyelhető meg. A közgazdaságtan ezen résztudománya még ma is neoklasszikus alapokon nyugszik. Ugyanakkor számos, a neoklasszikus modellek alapjait képező feltevés (így például a piaci erőfölény hiánya, a szereplők tökéletes informáltsága vagy a piaci folyamatok azonnali lefolyása) megcáfolása jellemzi a mikroökonómia fejlődését.

A legjelentősebb közgazdaságtani irányzatok

[szerkesztés]

A közgazdaságtan részterületei

[szerkesztés]

Kapcsolódó tudományok és segédtudományok

[szerkesztés]

Képzést indító felsőoktatási intézmények

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Közgazdaság- versus gazdálkodástudomány - Magyar Tudomány - A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata
  2. Mark Blaug.Economic theory in retrospect.Cambridge University Press. 1997.ISBN 978-0-521-57701-4p. 34
  3. Gazdálkodási és Menedzsment Tanszék.kodolanyi.hu. [2018. november 11-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2018. november 10.)

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Economics
AWikimédia CommonstartalmazKözgazdaságtantémájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]