Mantra
Amantra(dévanágariमन्त्रIAST:mantra) olyan vallásos terminus azindiai vallások,ajógaés atantrizmusgyakorlatában, amelyről a gyakorlói úgy vélik, hogy spirituális vagy mágikus erővel rendelkezik.[1][2] Lehet egy szótag, szó vagy rövidebb mondat, ill. szavak sorozata, vallásos szöveg, fohász, varázsige, misztikus mondat, néha rövid költemény. Néhány mantrának szó szerinti jelentése van, míg másoknak nem.[3]
A szó eredete
[szerkesztés]A szószanszkriteredetű. Tartalmazza aman-szógyököt, amelynek jelentése "gondolkodni". Amanjatészó eredetileggondoljelentésű volt, ebből alakult ki amántrasz(szent szöveg) jelentés.
A-tratoldalék etimológiájáról eltérő vélekedések vannak.
- A toldalék-trajelentése: eszköz, azaz a mantra szó szerinti jelentése "a gondolkodás eszköze".
- Más magyarázat szerint a-tratoldalék jelentése "oltalom".[4]
- Egy harmadik magyarázat szerint a-tratoldalék atrayoti(mint a Tantra esetében) a "megszabadulás" vagy felszabadítást jelent. Ezek szerint a mantra az elménktől (nem az elménktől való felszabadulás, hanem az elme felszabadítása a máya-illúzó alol) való felszabadítás eszköze.
A kínai fordítása ennek a fogalomnakcsen-jen(kínai: Chân ngôn, chân ngôn, pinjin: zhenyan), amely szó szerint „igaz szavak” -at jelent. A japánon'yomiterminus a kínai „létezni”singon(ezt használják az ezoterikus singon vallási irányzatra).
Hinduizmus
[szerkesztés]Ahindunézet szerint egy mantra hat részből áll. Ezek a következők:[5]
- Először is van egyrisi,aki először világosodott meg egy mantrával – ő a mantra „látója”.
- Másodszor a mantrának van versmértéke vagy ritmusa, amely meghatározza a hangok hosszúságát.
- Harmadszor a mantrához tartozik egy bizonyosdévata,vagyistermészetfelettilény. Ez adévataa mantra uralkodó istensége.
- Negyedszer a mantrának van egy magja, abídzsa.Ez a mag egy olyan fontos szó vagy szavak sorozata, amely a mantra különleges erejét adja.
- Ötödször, minden mantrában benne rejlik egysakti.A saktí a mantra formájának energiája; azon rezgésformáké, amelyek a mantra kiejtésekor keletkeznek.
- Végül a mantrának van egy ún.kílaká-ja, azaz csapszege vagy zárja. Ez zárja el amantra-csaitanját,amely el van rejtve a mantrában. Amint ez a zár kioldódik a név folyamatos és hosszas ismételgetésével, az addig rejtettcsaitanjamegmutatkozik és az egyén részesül azista dévatá(személyes istenség)darsanjában.
Alkalmazása
[szerkesztés]A keleti elképzelések szerint a mantrának csak akkor van teljes hatása, ha egy hitelesgurutólkapják meg. Avédikus korszakIndiájából származó szokás ill. vallásos praktika már korán eljutottTibetbe,Kínába,JapánbaésIránba(az ott honoszoroasztrizmusba) is. Euro-amerikai kultúrkörben a Kelet megismerése felé fordulás idejétől van jelen (nagyjából a 19. század elejétől).
Eredeti értelemben a mantra ismételgetése valamilyen spirituális változást mozdít elő (az elme felszabadítására). A mantrákat himnikus költeményekként is lehet értelmezni, aminek következtében "egy bizonyos istenségen való meditációt idéz elő".[6]
A mantrák kimondásakor gyöngyöket, illetve imafüzéreket (málá) használnak, hogy a koncentráció teljesebb lehessen.
A mantrákról szóló különböző elképzelések
[szerkesztés]- Egyes nyugati elképzelések az imával is összekapcsolják, és a keresztény vallásban ugyanúgy mint például abuddhizmusbanis a felsőbb erőkkel való kapcsolatba lépéshez szükséges fohászként értelmezik. Valójában a mantra ritmusos ismételgetése hat az emberre, míg a kereszténységben az ima nem ezt szolgálja.
- Agaudíja-vaisnavákszerint az Úr szent neveinek ismétlésével – különösen a Haré Krisna, Haré Krisna, Krisna Krisna, Haré Hare, Haré Ráma, Haré Ráma, Ráma Ráma, Haré Haré mantrának az éneklésével – az ember eléri az Isten iránti transzcendentális szeretetet és odaadást.[6]Az indiai szent szövegek szerintKrisnaés neve nem különböznek egymástól, így ha valaki az ő neveit énekli, akkor valójában magával Krisnával lép kapcsolatba.
- Asaivitákaz "Om Namah Sivája" mantrát éneklik. Egy másik híres mantra a "Sri Rám, Dzsaja Rám, Dzsaja Dzsaja Rám; Sri Rám, Dzsaja Rám, Dzsaja Dzsaja Rám".)[6]
- A Gájatri Mantrát a brahmanák citálják azután, hogy azt a lelki tanítómestertől egy lelki avatás során megkapták. Ez utóbbi feltétel elengedhetetlen ahhoz, hogy a mantra megtegye hatását.)[6]
A leghíresebb mantrák
[szerkesztés]A legismertebb mantraként használt szótag azomvagyaum,míg a legismertebb mantrák aHaré Krisnamantra[1],amely a hívők szerint megtisztítja a szívüket a negatív érzelmektől, azOm mani padme hum,aGájatri-mantra,illetve aSzarvesam szvasztir bhavatu,az úgynevezett békemantra.
A mantrákhoz kapcsolódó terminusok
[szerkesztés]- bídzsa– Amikor a mantra egy szó, vagy egy mantra-mag, mint például az om (aum) szótag.
- dzsapa– Többszöri, alig hallható ismétlés, amely egy nagyon komoly meditációt jelent.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Jan Gonda (1963), The Indian Mantra, Oriens, Vol. 16, pages 244–297
- ↑Feuerstein, Georg (2003), The Deeper Dimension of Yoga. Shambala Publications, Boston, MA
- ↑James Lochtefeld, The Illustrated Encyclopedia of Hinduism, Volume 2,ISBN 0-8239-2287-1,pages 422–423
- ↑Mullin, G.H.,The Dalai Lamas on tantra,p.11 (Snow Lion, 2006).
- ↑Szvámi Sivánanda: Utak a boldogsághoz: Mantra
- ↑abcdhttp://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/mantra.html
Források
[szerkesztés]- Tótfalusi István:Idegenszó-tár(Idegen szavak értelmező és etimológiai szótára).Tinta könyvkiadó,Budapest, 2004.ISBN 963-9372-93-5
- http://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/mantra.html