Szatír
A történelemben aszatírok(szatüroszok)görög mitológiaialakok, a fák és a hegyek istenei,Hermészfiai.
A szatírokDionüszoszisten kíséretéhez tartozó ló vagy kecskefarkú, disznófülű, animfákatbujaságukkal egyre zaklató könnyelmű, vidám erdei félistenségek. Törzsük, a karjuk és az arcuk emberformájú, de roppant szőrös volt. A homlokukon apró szarvak voltak, füleik hegyesek, orruk kampós. A földművesek tisztelték őket, ezért bárányt áldoztak nekik, és nekik ajánlották az első termést is.
A híres fiatal szatírAmpelosz,Dionüszosz kedvence volt, aki amikor egy szilfa ágain ülve, egy felfutó szőlőtőkéről fürtöt szakított, lebukott és meghalt. Zeusz ezután szőlőtőkévé változtatta. A hosszú lófarokkal ábrázoltSzilénosznak,aki nagyon szerette a bort és fiatal korában a szép nimfákat, sok-sok fia született, akiket Szilénoszoknak neveztek.
Arómai mitológiábanPán,Silvanus,Faunvagy faunok néven említették őket. A szlávoknálLjeschivolt a nevük.
A szatíra műfaj az enyhébb humorral szemben az alantasság kategóriájába tartozó, negatív jelenségeket bíráló, a gúny eszközeit alkalmazó humor groteszk fajtája. A görögöknek még nem volt külön szavuk a komikus-gúnyos versek megjelölésére, csak acinikusés aparódiakifejezést ismerték. A 16. században általánosan elterjedt nézet lett, hogy aszatíraelnevezés a görög szatír(szatürosz)szóból származik. Mivel a szatírokDionüszoszkísérőiként az ókori görög szatírjáték állandó szereplői voltak. Ez a szófejtés azt a felfogást támasztotta alá, hogy a szatíra maró, mintJuvenalisgúnyversei, és nem szelíd mintHoratiushumoros költeményei.
Ábrázolásuk
[szerkesztés]A festett vázákon erős testfelépítésű, lapos orrú, nagy hegyes fülű, hosszú göndör hajú, szakállas érett férfiakként ábrázolták, túlméretezett, erektálthímvesszővel.A későbbiekben szőröskecskelábbalábrázolták. A szatírok ábrázolása hatott aközépkoriördögképreis. A szatírok kecskeszerű jellegePánistentől ered, akivel később a szatírokat azonosították.[1]
Modern szóhasználat
[szerkesztés]Mai jelentése: kéjsóvár, fiatal lányokkal vagy idősebb nőkkel szexuálisan erőszakoskodó, azokat tettleg zaklató, vagy meztelennemi szervénekmutogatásával riogató, molesztáló férfi.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Művészeti fogalomtár: Szatíra.[2016. április 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2016. április 6.)
Források
[szerkesztés]Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben aSatyrcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.