Transzfer RNS
Ez a szócikknem tünteti fel a független forrásokat,amelyeket felhasználtak a készítése során.Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segítsmegbízható forrásokattalálni az állításokhoz! Lásd még:A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Atranszfer RNS,rövidentRNS(korábbanoldható RNS,sRNS)[1]nélkülözhetetlen szerepet játszik afehérjeszintézissorán.Eukariótákbanhossza 76–90nukleotid.[2]Alakja sematikusan egy kereszthez hasonlítható, amelyet részlegesen bázispárosodott és egyszálú szakaszok alakítanak ki. A molekula „feltöltött” állapotában a kereszt csúcsához kötve egyaminosavtalálható. Attól függően, hogy milyen aminosavat képes az adott tRNS megkötni, több mint 20-féle típust különböztetünk meg. A kereszt alján található azantikodonttartalmazóantikodon hurok,amely azmRNS(hírvivő vagy messenger RNS)kodonjaivalképesbázispárosodásra.Ennek afehérjeszintézissorán van kiemelt szerepe.
A fehérjeszintézis során – agenomi DNS-ről kiíródó mRNS-t tervrajzként használva – ariboszómaaminosavakat rögzít egymáshoz megfelelő sorrendben,peptidkötésekenkeresztül. Ebben a folyamatban a tRNS az aminosavak szállítását végzi.
A folyamat első lépéseként az aminosavat egyaminosav-transzferáznevű enzim köti specifikusan a tRNS-re, amely ezután egylánchosszabbító fázisbanlévő riboszómához igyekszik kötni. Ennek feltétele, hogy kodon-antikodon párosodás jöjjön létre az átíródó mRNS soron lévő kodonja és a tRNS antikodon hurka között. Elsőként a kis riboszomális alegység „A site” -ra (aminosav hely) kötődik, miközben az antikodon hurok bázispárosodik az mRNS éppen leolvasott kodonjával. Amennyiben ez a lépés nem megy végbe (mert nem a megfelelő tRNS került sorra), a tRNS leválik a riboszómáról és egy másik kerül a helyére. Az antikodon és a kodon között végbement sikeres bázispárosodás esetén egy a riboszómán található rRNS által katalizálva – peptidkötés jön létre az „A site” mögött található, „P site” -hoz (peptid hely) kötött tRNS-en elhelyezkedő aminosavval. Ezután a kis riboszomális alegység egy GTP (guanozin-trifoszfát) hasítási energiáját felhasználva elmozdul és ezalatt az „A site” -on található tRNS a „P site” -ra, míg az előzőleg itt elhelyezkedő tRNS az „E site” -ra (exit vagy kilépő hely) kerül, ahonnan leválik a riboszómáról.
Miután a tRNS leválik a riboszómáról egy megfelelő specificitású aminosav-transzferáz feltölti aminosavval, ezután a molekula újra beléphet a riboszóma „A site” -jára. Fontos kiemelni a metionin-tRNS-t, amelyből két félét tartalmaz a sejt. Aziniciátor tRNSegy speciális Met-tRNS, amely afehérjeszintézisiniciációja során elsőként kerül a riboszómára.Eukariótáknáltöbbnyire, mígprokariótáknálminden esetben, a fehérje első aminosava egymetionin,amelyet egy iniciátor Met-tRNS szállít a riboszómára, még az elongációt megelőző iniciációs fázisban. Az elongáció során szükséges további metionineket azonban nem ez a tRNS szállítja, hanem egy erre „szakosodott” típus.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Plescia OJ, Palczuk NC, Cora-Figueroa E, Mukherjee A, Braun W (1965. október 1.). „Production of antibodies to soluble RNA (sRNA)”.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America54(4), 1281–1285. o.DOI:10.1073/pnas.54.4.1281.PMID5219832.PMC219862.
- ↑Sharp SJ, Schaack J, Cooley L, Burke DJ, Söll D (1985). „Structure and transcription of eukaryotic tRNA genes”.CRC Critical Reviews in Biochemistry19(2), 107–144. o.DOI:10.3109/10409238509082541.PMID3905254.