Ugrás a tartalomhoz

Ébredések

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ébredések
(Awakenings)
1990-es amerikai film
RendezőPenny Marshall
Producer
  • Walter F. Parkes
  • Lawrence Lasker
AlapműAwakenings
Műfaj
Forgatókönyvíró
Főszerepben
ZeneRandy Newman
OperatőrMiroslav Ondříček
VágóBattle Davis
DíszlettervezőAnton Furst
Gyártás
GyártóColumbia Pictures
OrszágAmerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszínNew York
Játékidő116 perc
Költségvetés31 000 000 $
Képarány16:9
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
  • 1990
  • 1991. február 14.(Németország)[1]
Korhatár12III. kategória(NFT/24407/2017)
Bevétel52 096 475 $
További információk
SablonWikidataSegítség

AzÉbredésekegy 1990-ben bemutatott amerikaifilmdrámaOliver Sacks1973-as azonos című emlékirata alapján. A főszereplő egy kitalált neurológus, dr. Malcolm Sayer történetét meséli el, akinek karakterét Sacks saját magáról mintázta ésRobin Williamsalakította. Dr. Sayer 1969-ben felfedezte egy új gyógyszer, azL-Dopapozitív hatásait. Úgy dönt, beadja az 1917 és 1928 közöttiencephalitis lethargicajárványt túlélő,katatónállapotban lévő betegeknek. Az összes beteg – köztük Leonard Lowe (Robert De Niro) – felébredt több évtizedes álmából, hogy szembenézzen egy új élettel, egy új korban. A filmet 3Oscar-díjrais jelölték.

A producerekWalter ParkesésLawrence Lasker,rendeztePenny Marshall.Parkes és Lasker aYale Egyetemhallgatóiként találkoztak először Sacks könyvével, de csak néhány évvel később döntöttek úgy, hogy megfilmesítik. AzÉbredésekfőszereplőiRobert De Niro,Robin Williams,Julie Kavner,Ruth Nelson,John Heard,Penelope Ann MillerésMax von Sydow.Cameoszerepbenfeltűnik mégDexter Gordonjazz-zenész (aki még a film kiadása előtt elhunyt),Bradley Whitford,Peter Stormare,Vin DieselésVincent Pastore.

Cselekmény

[szerkesztés]

1969-ben dr. Malcolm Sayer (Robin Williams) elkötelezett és gondoskodó orvosNew Yorkvárosában, egybronxikórházban. Miután alapos vizsgálatokat végzett az 1917 és 1928 között tombolóencephalitis lethargicajárványt túlélőkatatónbetegeken, Sayer rájön, hogy bizonyos ingerek túlmutatnak a betegekkatatónállapotán. Az olyan ingerek, mint egy labda elkapása, ismerős zene hallgatása, nevük említése és az emberi érintések mind egyedi hatással vannak az adott betegekre, és bepillantást engednek a világukba. Az egyik beteg, Leonard Lowe (Robert De Niro) továbbra is "távol" van, de Sayer rájön, hogy Leonard képes kommunikálni vele egyOuijatábla használatával.

Miután részt vett egy konferencián azL-Dopagyógyszerről és annakParkinson-kórosbetegekre gyakorolt pozitív hatásairól szóló előadáson, Sayer azt hiszi, hogy ez a szer áttörést jelenthet a saját betegeire nézve is. A Leonardon végzett tesztek kiemelkedő eredményt hoztak, a beteg teljesen felébredtkatatónállapotából. Ez a siker arra ösztönzi Sayert, hogy támogatókat keressen, akik adományoznának annak érdekében, hogy mindenkatatónbeteg megkaphassa azL-Dopagyógyszert és visszatérhessen a valóságba.

Miközben Leonard alkalmazkodni próbál új életéhez, romantikus vonzalmat kezd érezni Paula (Penelope Ann Miller) – egy másik kórházi beteg lánya – iránt. Röviddel ezután panaszkodni kezd a korlátozások ellen, amelyek rá mint kórházi betegre vannak kiszabva, azt kéri, hogy hadd járjon-keljen szabadon, mint akárki más. Miután az orvosok úgy döntenek, hogy megfelelő mennyiségű információ hiányában egyelőre nem enyhítik a korlátozásokat, Leonard lázadást szít a betegek között, Sayer és a kórház vezetését kritizálva. Sayer észreveszi, hogy Leonard egyre izgatottabbá válik, egyre több arc- és testrángás kezd kialakulni rajta, amelyeket nem képes kontrollálni.

Míg Sayer és a kórház dolgozói odáig vannak az örömtől, hogy azL-Dopailyen sikeresen bevált a betegek ezen csoportján, hamarosan rá kell hogy jöjjenek, hogy ez csak ideiglenes megoldásnak bizonyult, tekintve, hogy az elsőnek "felébredt" Leonard szintén az első, akin látszik, hogy a szer pozitív hatásai csak korlátozott ideig tartanak. Leonard rángásai egyre nagyobb méreteket öltenek, míg már a járása is kezd látványosan nehézkessé válni. Az összes beteg kénytelen végignézni, hogy esetlegesen mi vár rájuk is. Nem sokkal később már teljes testes görcsei vannak, és a mozgás is komoly problémát jelent. Leonard inkább eltűr minden fájdalmat, de arra kéri Sayert, hogy filmezze le minden rossz pillanatát annak reményében, hogy később kutatási anyagként szolgálhasson a hasonló betegek meggyógyítása érdekében. Leonard tudatában van az állapotának és annak, hogy mi történik vele, így az egyik közös vacsorájuk alkalmával elmondja Paulának, hogy többé nem láthatják egymást. Mikor elhagyná az asztalt, Paula odalép hozzá és táncolni kezd vele. Erre a rövid időre elmúlik minden rángása. Leonard és Sayer rendezik minden nézeteltérésüket, de nem sokkal ezután Leonard visszaesikkatatónállapotába. A többi beteg félelmei is beigazolódnak, miszerint szép lassan mindegyikük visszatér a mozdulatlanságba, függetlenül attól, hogy milyen mértékben növelték azL-Dopaadagjukat.

Sayer elmondja a kórház fő adományozóinak, hogy attól függetlenül, hogy az "ébredés" nem tartott örökké, mégis tanultak valamit az élet szeretetéről és megbecsüléséről. Például Sayer túllép a fájdalmas félénkségén, és végre elhívja egy kávéra Eleanor Costello nővért (Julie Kavner) több hónappal az után, hogy a nő hasonló meghívását visszautasította. A nővérek ezután több tisztelettel és törődéssel kezelik az "alvó" betegeiket, és Paula most már nem csak édesapját, de Leonardot is látogatja. A film utolsó jelenetében Sayer Leonard mögött áll, kezét az övére helyezve egy Ouija táblán, és azt mondja: „Hát akkor kezdjük!”.

Szereplők

[szerkesztés]

Forgatás

[szerkesztés]

AzÉbredésekforgatása 1989. október 16-án kezdődöttNew YorkBrooklynkerületében működőKingsboro Pszichiátriai Központban,és 1990. február 16-ig tartott. Williams elmondása szerint valódi betegeket is használtak a film készítése során. Kingsboro mellett a forgatás további helyszínei voltak még aNew York Botanikai Kert,Julia Richman Középiskola,aCasa Galiciaés a brooklyniSlope Park.

Fogadtatás

[szerkesztés]

Bevételi adatok

[szerkesztés]

AzÉbredésekelső vetítése korlátozottan volt megtekinthető 1990. december 22-én, melynek nyitó hétvégéjét követően 417 076 dollárt hozott a készítőknek. A film később, 1991. január 11-én vált széleskörűen elérhetővé, és nyitó hétvégéjén második helyen végzett aReszkessetek, betörők!kilencedik hétvégéje után, 8 306 532 dollárral.

Kritikai visszhang

[szerkesztés]

AzÉbredésekpozitív visszajelzéseket kapott a kritikusoktól. ARotten Tomatoesszerint a 33 filmkritikus 88%-a pozitív visszajelzést adott a filmről, átlagban 6,7/10-es értékeléssel. Közös véleményük szerint „Robin Williams legjobb nem-vígjáték munkája és Robert De Niro kemény teljesítménye a melodráma határai fölé emeli ezt a művet”. AMetacritic,amely egy 100-as skálán osztályozza a mainstream kritikusok véleményét, 74 pontot adott a filmnek. ACinemaScoreA–F-ig terjedő skáláján pedig "A" értékelést kapott.

Díjak és jelölések

[szerkesztés]

A filmet három Oscar-díjra jelölték:Oscar-díj a legjobb filmnek,Oscar-díj a legjobb adaptált forgatókönyvnek,Oscar-díj a legjobb férfi főszereplőnek(Robert De Niro).Robin Williamstjelölték a48. Golden Globe-díjátadón isaGolden Globe-díj a legjobb férfi főszereplőnek – filmdrámakategóriában.

Díj Átadás időpontja Kategória Jelöltek Eredmény
63. Oscar-gála 1991. március 25. Legjobb film Walter F. Parkes, Lawrence Lasker Jelölve
Legjobb férfi főszereplő Robert De Niro Jelölve
Legjobb adaptált forgatókönyv Steven Zaillian Jelölve
A Japán Filmakadémia díja 1992. március 20. Legjobb külföldi film Ébredések Jelölve
Chicago Film Critics Association Awards 1991 Legjobb színész Robert De Niro Jelölve
48. Golden Globe-gála 1991. január 19. Legjobb férfi főszereplő (filmdráma) Robin Williams Jelölve
Grammy-díjátadó 1992. február 25. A legjobb hangszeres kompozíció filmhez vagy tévéfilmhez írva Randy Newman Jelölve
Országos Felülvizsgálói Díjak 1991. március 4. Legjobb színész Robert De Niro Elnyerte
Robin Williams Elnyerte
A tíz legjobb film Ébredések Elnyerte
New York Film Critics Circle Awards 1991. január 13. Legjobb színész Robert De Niro Elnyerte
Amerikai Írók Céhének díja 1991. március 20. Legjobb adaptált forgatókönyv Steven Zaillian Jelölve

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Internet Movie Database(angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. április 14.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben azAwakeningscímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]