Ugrás a tartalomhoz

4G

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Azinformációtechnológia4G-vel a negyedik generációs vezeték nélküli szolgáltatásokat jelöli. A 2G és a3Grendszerek utódját, a4Grendszereket a szakértők szerint egy átfogóIP-infrastruktúra, nagy adatátviteli sebesség, nagy kapacitás és a nyíltinternetesszabványok használata fogja jellemezni. A4G-nél a mobil széles sávú rendszer továbbfejlesztett multimédiás szolgáltatásokkal bővül. Az „IMT-Advanced”, (4G Wireless and International Mobile Telecommunication) 4G technológia jelenleg a mobil távközlési rendszerek közül a legfejlettebb, amely fix környezetben 1 Gbps, mobilkörnyezetben pedig akár 100 Mbpsadatátviteli sebességetis biztosíthat.

4G képes LTE modem a Samsungtól.

Története

[szerkesztés]

Az első4Gtechnológiát építő távközlési vállalat a brit Truphone volt, aki már2006-ban elkezdte kiépíteni rendszerét, hogy még a konkurencia megjelenése előtt piacra lépjen az új technológiával.[1]

Az új hálózatnak köszönhetően a telekommunikáció az addiginál olcsóbbá válhatott, és az ügyfelek egyaránt használhatják a vezeték nélküliWLANtechnológiát, vagy akár aVoIPinternetes telefonrendszereket. Működése úgy történik, hogy amikor a hívó elhagyja aWLAN-körzetet, ezt a rendszer érzékeli és a mobiltelefon automatikusan átkapcsol aGSM-hálózatra. Ezt a váltást az előfizető nem is érzékeli, hiszen mindez automatikusan történik.

A Truphone szoftverinfrastruktúrája lehetővé teszi, hogy valaki a mobiltelefonjáról hívásokat kezdeményezzen vagySMS-ket küldjön akár egyVoIP- vagy egy WLAN-hálózatra kapcsolódva. Az adatátvitel aSIP(Session Initiation Protocoll) szabvány szerint működik, ami hivatalos és nyílt VoIP-szabványnak számít.

A jelenlegi 3G-s technológiát felváltó4Grendszer aWiMAXszabvány mellett 2 és 6 Mbps,LTEtechnológiával 5 és 10 Mbps között fog működni. A 4G-s mobiltelefont ezután a gyorsabb és üzembiztosabb szélessáv,HDminőségben streamelt videók lejátszhatósága jellemzi majd, nagy felbontású videokonferenciákat, vagy hálózati csoportmunkát is folytathatunk rajta.

Magyarországon 2011 őszén indította el először aMagyar TelekomBudapestegy részén kísérleti jelleggel az LTE szolgáltatását az 1800 MHz-es frekvenciasávban. 2012-től már kereskedelmi forgalomban is elérhető.[2]

Magyarországon 2012 júniusában 38, 2013 márciusában 70, 2013 novemberében már 87, jelenleg 1371 településen volt elérhető 4G szolgáltatás a Magyar Telekom hálózatában.[3]

Célkitűzések

[szerkesztés]
  • Roaming szolgáltatás a vezeték nélküli hálózatok között, valamint kapcsolat a digitális műsorszóró rendszerekkel.
  • Az adatátviteli sebesség bármely két pont között a világon, legalább 99 Mbit/s.

Szabványok

[szerkesztés]
  • HSPA+(Evolved High-Speed Packet Access)
  • LTE(Long Term Evolution)
  • WiMAX(Worldwide Interoperability for Microwave Access)

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. 4G hálózatot épít a Truphone,2006. május 15. (Hozzáférés: 2010. május 5.)
  2. Tíz fővárosi kerületben startolt a hazai 4G mobilnet– Origo, 2012. január 2.
  3. internet lefedettség.[2012. június 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 27.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z)4Gcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]