Ugrás a tartalomhoz

Arab nyelv

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Arab
العربيةal-ʿarabijja
BeszélikafganisztánAfganisztán
azawadAzawad
algériaAlgéria
bahreinBahrein
comore-szigetekComore-szigetek
csádCsád
dzsibutiDzsibuti
Egyesült Arab EmírségekEgyesült Arab Emírségek
egyiptomEgyiptom
eritreaEritrea
etiópiaEtiópia
FranciaországFranciaország
irakIrak
iránIrán
jemenJemen
jordániaJordánia
kamerunKamerun
katarKatar
kuvaitKuvait
libanonLibanon
líbiaLíbia
maliMali
marokkóMarokkó
mauritániaMauritánia
máltaMálta
nigerNiger
nigériaNigéria
Nyugat-SzaharaNyugat-Szahara
ománOmán
puntföldPuntföld
spanyolországSpanyolország
Szaúd-ArábiaSzaúd-Arábia
SzudánSzudán
SzíriaSzíria
SzomáliaSzomália
SzomáliföldSzomáliföld
TádzsikisztánTádzsikisztán
TörökországTörökország
TunéziaTunézia
ÜzbegisztánÜzbegisztán
IzraelIzrael,
valamint a környező országok
TerületArab világ
Beszélők számakb. 300 000 000 fő
NyelvcsaládAfroázsiai nyelvcsalád
Arab nyelv
ÍrásrendszerArab írás
Hivatalos állapot
HivatalosalgériaAlgéria
azawadAzawad
bahreinBahrein
Comore-szigetekComore-szigetek
csádCsád
dzsibutiDzsibuti
Egyesült Arab EmírségekEgyesült Arab Emírségek
egyiptomEgyiptom
eritreaEritrea
irakIrak
jemenJemen
jordániaJordánia
katarKatar
kuvaitKuvait
libanonLibanon
LíbiaLíbia
mauritániaMauritánia
marokkóMarokkó
Nyugat-SzaharaNyugat-Szahara
ománOmán
Szaúd-ArábiaSzaúd-Arábia
szudánSzudán
SzíriaSzíria
tunéziaTunézia;


Nemzeti nyelv:
maliMali
szenegálSzenegál;

Nemzetközi szervezetek:
ENSZENSZ,Arab Liga,Iszlám Konferencia,Afrikai Unió
Nyelvkódok
ISO 639-1ar
ISO 639-2ara
ISO 639-3ara
dialektusok:
arqalgériai arab
arzegyiptomi arab
Az arab nyelvű világ (zöld, ahol egyedüli hivatalos nyelv, kék, ahol egyike a hivatalos nyelveknek)
Az arab nyelvű világ (zöld, ahol egyedüli hivatalos nyelv, kék, ahol egyike a hivatalos nyelveknek)
AWikimédia Commonstartalmazالعربيةal-ʿarabijjatémájú médiaállományokat.

Azarab nyelv(العربية al-ʿarabijja; kevésbé formálisan: عربي ʿarabi) azafroázsiai nyelvcsaládsémi ágábatartozó, ma azészaknyugati sémi nyelvekkel(héber,arámi) együtt a nyelvcsoportközép sémiágába sorolt nyelv.[1]A beszélők száma szerint az arab a sémi nyelvcsalád legnagyobb nyelve. A világ 27országában és területén hivatalos nyelv,több mint 280 millió[2]ember tudhatjaanyanyelvének,és további 250 millió[3]második nyelvének.A legtöbb anyanyelvi beszélője aKözel-KeletenésÉszak-Afrikábanél. Az arabnak különféle beszéltváltozatailéteznek, és különböznek egymástól elhelyezkedésük szerint. Nem mindegyik változat érti egymást kölcsönösen, ezért azok beszélői az egymással való kommunikációra egyfajta közbülső nyelvet használhatnak, mely minden arab nyelvjárás legjellemzőbb sajátosságait foglalja magába. Astandard arabotszéles körben tanítják iskolákban, egyetemeken, valamint használják a hivatalokban és a médiában. A modernizálódás és az európai hatások révén a többi arab változat saját nyelvi normákat teremt, némelyiknél már teljesen önálló sztenderdizáció történt.

A modern standard arab aklasszikus arabbólszármazik, azóészakarab nyelvcsoportegyetlen máig létező leszármazottjából, mint azt a 4. századból való,iszlám előtti arab feliratokis igazolják.[4]A 7. századi megjelenése óta a klasszikus arab az iszlámirodalmiésliturgikus nyelve.

Az arab nyelv aziszlámvilág sok más nyelvének kölcsönzött szavakat. Aközépkorbanaz arab volt a kultúra legfőbb hordozója Európában, különösen ami a tudományt, a matematikát és a filozófiát illeti. Ennek eredményeképpen számos európai nyelv is kölcsönzött szavakat az arabból. Az arab hatás az európai és arab civilizáció közelségének és azIbériai-félsziget700 éves arab uralmának köszönhetően amediterránnyelveken is megmutatkozik, főként aspanyolon,portugálonésszicíliain.

Az arab szintén kölcsönzött szavakat más nyelvekből, mint a korai századokban ahéber,perzsa,ésarámi nyelvekből,valamint a modern időkben a kortárs európai nyelvekből.

Klasszikus és modern standard arab

[szerkesztés]

Az „arab” kifejezés utalhat az irodalmi/standard arabra (الفصحى al-fuṣḥā), vagy az arab számos helyi beszélt változatára (العامية al-ʿāmiyya). Az arabok az irodalmi arabot tartják a standard nyelvnek, és hajlamosak minden mást nyelvjárásnak tekinteni. Az egyetlen változat, amelyik hivatalos nyelvi státuszra tett szert, az a szicíliai-arabból származómáltai nyelv,amelyet a (túlnyomórészt katolikus)Máltánbeszélnek, és latin betűkkel írnak.

A standard arab (اللغة العربية الفصحى al-luġatu l-ʿarabiyyatu l-fuṣḥā, „a legfennköltebb/legékesszólóbb arab nyelv” ) éppúgy utal kortársészak-afrikaiésközel-keletimédiában használt nyelvre, mint aKoránnyelvére, és gyakorlatilag minden írott szövegre.

Történetileg a klasszikus arabot (főként az iszlám előtti időktől azAbbászidákkorszakáig, beleértve a koráni arabot) és a jelenleg használt modern standard arabot különböztethetjük meg egymástól. A klasszikus arabot tekintik mérvadónak; a jelenkori szerzők is igyekeznek követni a klasszikus nyelvészek (mintSzíbavajhi) által lefektetett mondattani és nyelvtani normákat, és olyan szavakat használni, amelyeket a klasszikus lexikonokban (mint aLiszán al-Arab) határoztak meg.

A beszélt, vagy nyelvjárási arab elnevezés a számos nemzeti vagy területi nyelvi változatra utal, melyek eredetileg a klasszikus arabból származnak, és amelyek a hétköznapi beszélt nyelvet alkotják. A beszélt arabnak több különböző területi változata van. Ezek helyenként annyira eltérnek egymástól, hogy már nem kölcsönösen érthetőek egymás számára. A nyelvjárásoknak jellemzően nincs írott formája. Gyakran inkább a közvetlen hangnemű beszélt média használja, mint a szappanoperák és talkshow-k.[5]

Az arab jelenkori szociolingvisztikai helyzete kitűnő példát nyújt adiglosszianevű nyelvészeti jelenségre, amely egy adott nyelv két különböző változatának normál használata egy időben, rendszerint különböző társadalmi helyzetekben. Az arab esetében bármilyen nemzetiségű tanult arab feltételezhetően beszél mind a helyi nyelvjárásban, mind a közoktatásban tanult irodalmi arab nyelven. Amikor ugyanabból az országból származó emberrel beszélnek, sokan oda-vissza váltanak a nyelv két változata között (kódváltás), olykor akár egy adott mondaton belül is. Amikor különböző nemzetiségű tanult arabok beszélgetnek (például egy marokkói beszél egy libanonival), akkor valószínűleg mindkettő az irodalmi arabra fog váltani, ha a kommunikáció ezt megkívánja. Bár a legmegszokottabb módja a kommunikációnak mindkettő számára az, ha a saját nyelvjárásukban beszélnek, feltéve, hogy értik egymást. Az arabul beszélők rendszerintzenékvagy filmek segítségével mélyítik a más nyelvjárásokról való ismereteiket. Ha pedig nincs más mód, két teljesen különböző nyelvjárást beszélő tanult arab azangolvagy afranciahasználatára is szorítkozhat, hiszen az idegen nyelvek tanítása kulcsszerepet játszik az oktatásban az arab világ túlnyomó részében is.

Mint más nyelvek, az arab nyelv is tovább alakul.[6]Több modern kifejezés is bekerült a hétköznapi használatba; néhány esetben más nyelvekből (például فيلم film), vagy szóalkotással a meglévő szókészletből (pl. هاتف hātif "telefon" = "erős, messziről hallható hangú" ).

Az arab hatása más nyelvekre

[szerkesztés]

Az arab nyelv hatása aziszlámországokban a legjelentősebb, de szintén jelentős számújövevényszóvalgazdagította a következő nyelvek szókészletét:szindhi,pandzsábi,gudzsaráti,berber,kurd,pastu,perzsa,szuahéli,hindusztáni(különösen a beszélt változatai),török,malájésindonéz,rohingya,bengáli,tagalog,spanyolésportugál;természetesen beleértve azokat az országokat és nyelvüket is, ahol ezeket a nyelveket beszélik. Például az arab "könyv" (كتاب /kitāb/) szó az összes említett nyelvbe átkerült, kivéve a spanyolt és a portugált, amelyek latin eredetű szót használnak, alibroéslivroszavakat, valamint a tagalogot, ami azaklátszót használja. Sőt, azangolbanés amagyarbanis előfordulnak arab eredetű szavak, noha a legtöbbjük más, mediterrán nyelvek közvetítésével került át. Amáltai[7]és akinubiviszont az arabból származik, és nem csupán szavakat vagy nyelvtani szabályokat kölcsönöztek.

A kölcsönzött kifejezések széles skálán mozognak. Vannak vallási kifejezések, mint a berbertaẓallit"ima" <salāt(صلاة), akadémiai kifejezések, mint az ujgurmentiq(مەنتىق) "logika" <manṭiq(منطق), árucikkek, mint a cukor <sukkar(سكر - eredetilegszanszkritsharkaraa),szópótlók,mint a spanyolfulano"illető" <fulān(فلان), valamint gyakori kötőszók, mint a hindusztánilekin"de" <lākin(لكن) vagy a spanyolhasta’-ig’, ’sőt, még’ <ḥattā(حتى) + lat.ad ista.A legtöbb berber nyelvjárás (mint például a Kabyle), a szuahélivel egyetemben, néhány szám nevét az arabból vette át. A legtöbb iszlám vallási kifejezés, mint például asalat"ima", ésimam"imám" közvetlen arab átvétel. Az olyan nyelvekbe, amelyek nem álltak közvetlen kapcsolatban az arab világgal, indirekt úton, más nyelvek közvetítésével kerültek arab jövevényszavak. Például a hindusztáni legtöbb arab jövevényszava a perzsán át került a nyelvbe, ahauszaszámos régebbi arab jövevényszava akanuribóllett kölcsönözve, a magyarba pedig atörökközvetítésével kerültek olyan szavak, mint amüezzin<müezzin<muʔaððin(مؤذن). Az angol és más európai nyelvek arab eredetű szavai gyakran ugyancsak más európai nyelvekből kerültek át, főként a spanyolból és az olaszból. Vannak köztük hétköznapi szavak, mint a cukor (ld. fent),cotton"pamut" <ó-franciacoton<quṭn(قطن),magazin(elsősorban raktár értelemben) <olaszmagazzino<maḵzan/maḵāzin(مخزن/مخازن). A felismerhetően arab eredetű magyar szavak közé tartozik az "algebra",az"alkohol",az"alkímia",az"alkáli",a"zenit"és a"nadir".Gyakran használt olyan szavak, mint például az" információ ", vagy az angolintention"szándék", arab filozófiai kifejezések tükörfordításai.

Az arab szavak a nyugat-afrikai nyelvekhez is megtalálták az útjukat, amint az iszlám átterjedt aSzaharán.Az arabkitāb(könyv) szóhoz hasonló szavak változatai elterjedtek az afrikai nyelvcsalád azon nyelveiben is, amelyek nem voltak közvetlen kapcsolatban arab kereskedőkkel.[8]

Az arab mint vallási nyelv

[szerkesztés]

Az arab aziszlámkönyvének, aKoránnak,és aMohamed prófétaéletéről szóló hagyományoknak a nyelve. Emiatt az arabról gyakran az iszlámra asszociálnak, pedig azarab keresztények,az arabdrúzok,mizrahi zsidókés irakimandeusokis arabul beszélnek.

A világ muszlimjainak túlnyomó része nem beszél anyanyelvi szinten arabul, hanem csak a vallási szövegeket tudják – nem feltétlenül helyesen, és gyakorta a szöveg megértése nélkül – kiolvasni és/vagy recitálni. Az arabul beszélő muszlimok úgy tekintenek az arabra, hogy az "a nyelv, amit Isten választott, hogy általa szóljon az emberiséghez."[9]

Története

[szerkesztés]

A legkorábbi fennmaradtproto-arab, vagyó-észak-arabnyelvű szövegek a kelet-szaúd-arábiaiAl-Ahszábantalált, i.e. 8. századból való feliratok, amelyeket nem a mai arab ábécével írtak, és nem is annaknabateuselődjével, hanem a dél-arabmosznádírás egyik változatával. Ezt követik az i.e. 6. századilihjánitaszövegek Délkelet-Szaúd-Arábiából, valamint az ún.thamúdiszövegek, melyeket több helyen találtak az Arab- és Sínai-félszigeten. Később az i.e. 1. századdal megjelennek aszafaitafeliratok, valamint a nabateus feliratok (melyek egyébként arámi nyelven íródtak) számos arab tulajdonneve. Az i.e. 2. századból való az a néhány felirat, melyeketQaryat Al-Faw-ban találtak (Szulajjilmellett), és amelyek már nem tekinthetőek "proto-arabnak", hanem inkább pre-klasszikus arabnak. Az i.sz. 4. századdal megjelennek az arab királyságok, mint alakhmidákarab királysága Dél-Irakban, és aghasszánitákDél-Szíriában. Az udvaraikban található feliratok szolgáltatják a pre-iszlamikus arab költészet és arab ábécés írás néhány említésre méltó példáját.[10]

Az arabok hagyományosanÁdésThamúdnépektől eredeztetik nyelvüket.[11]

Nyelvjárások és utódnyelvek

[szerkesztés]

Az arab nyelv szerte az arab világban használt beszélt változatait "hétköznapi arab" gyűjtőnévvel illetik, mely gyökeresen különbözik azirodalmi nyelvtől,de ugyanakkor a különböző nyelvjárások, nyelvváltozatok között is igen jelentős eltérés van, emiatt a beszélők között meglehetősen alacsony a kölcsönös érthetőség. Ez egyáltalán nem meglepő, amilyen hatalmas területen beszélik. Némely régióban a szélsőséges éghajlatnak, s az elszigetelődésnek is jelentős szerepe van abban, hogy az egyes dialektusok egyre inkább eltávolodnak egymástól.

A nyelvjárások (elhelyezkedésük szerint) főkéntÉszak-Afrikaés aKözel-Keletközött oszlanak meg. Ezt követi a letelepült, és a sokkal konzervatívabb beduin közötti nyelvjárási differenciálódás. Egyes nyelvjárások beszélői nem is képesek megérteni egymást az arab más nyelvjárásainak beszélőivel. Ez főként azt jelenti, hogy míg a közel-keletiek általában megértik egymást, gyakran gondot okoz nekik az észak-afrikaiakat megérteni (noha az ellentéte nem igaz, részben a közel-keleti - főként egyiptomi - filmek és más média népszerűsége miatt).

A nyelvjárások differenciálódásának egyik tényezője az adott területen korábban beszélt nyelvek hatása. Az ilyen nyelvek jellemzően jelentős számú új szót kölcsönöztek a beszélt arabnak, és ezek a kiejtést vagy a szórendet is befolyásolták. Mégis a legtöbb nyelvjárás esetében sokkal jelentősebb az a tényező, ami azújlatin nyelvekesetében is megnyilvánul, hogy különböző klasszikus alakokat tartottak meg (vagy láttak el új jelentéssel). Így az irakiaku,a levanteifīh,és az észak-afrikaikayənmind azt jelenti, hogy "van", és mind a klasszikus arab megfelelő alakjaiból származik (يكونyakūn,فيهfīhi,كائنkā'in), de ma meglehetősen különbözőképpen hangzanak.

A főbb nyelvjárási csoportok:

További változatai közül:

Arab nyelvű országok

[szerkesztés]
Afrika
Ázsia
Arab írást használó országok

Az arab nyelvnek mindig is számos változata volt, melyek jelentősen eltértek egymástól. A hódításokkal az addig birtokoltnál jóval nagyobb területen vált egyeduralkodóvá, ez pedig kedvezett a különbségek kialakulásának és elmélyülésének. A nyelvjárások hangrendszerüket (például Irakban a K = Cs, Egyiptomban Dzs = G stb.) és szókincsüket tekintve mutatnak diverzitást, emellett nyelvtani rendszerük is jelentősen egyszerűsödött (példáulkettős számhiánya, szerkezetek helyettesítése körülírással stb.). Az egyes nyelvjárásokat jelentősen befolyásolta a gyarmatosító európai hatalmak nyelve (elsősorban afranciaés azangol).

Politikai okokból azonban a regionális nyelveket, nyelvjárásokat igyekeznek visszaszorítani, hogy az „arab nemzet” egységét ezzel is kifejezzék és megtartsák, mivel már így is olyannyira eltérőek az egyes dialektusok, hogy külön nyelvvé válásuk záros határidőn belül bekövetkezne. Ennek elkerülése érdekében amédiából,asajtóbólés azirodalombóligyeznek kiszorítani őket, helyette a klasszikus (vagy irodalmi) arab nyelvet támogatják. Az arab államok lakóira így egy sajátos jelenség,diglossziajellemző: az iskolázott arabok többsége tud a saját nyelvjárási nyelvén és a klasszikus arab nyelven beszélni, azaz egy nyelv két – sok esetben igen jelentősen eltérő – változatát ismeri.

A problémát csak bonyolítja, hogy az irodalmi arab nyelv pusztán írott nyelv, kiejtése ennek is változó. Mindenesetre a16. századóta alibanoni-szíriaivallási dialektust tekintik mérvadónak a klasszikus arab kiejtésekor.

Alaktan

[szerkesztés]

Az arab nyelvészet alapvetően háromszófajtkülönböztet meg:

  • név (iszm) – főnevek, melléknevek, számnevek
  • cselekvés (fiʿl) – igék
  • szócska (harf) – prepozíciók, kérdőszók stb.

Névszók

[szerkesztés]

Állapot

[szerkesztés]

A névszók talán legfontosabb tulajdonsága az állapot, mely lehet határozott vagy határozatlan. Ez a ragozásban mutatkozik meg. A határozatlanságnak nincs jele, a határozottságot a szó elé helyezett, azzal egybeírt névelő (írásban al-) jelzi. A birtokos szerkezetekben a birtok nem visel névelőt, ennek ellenére határozott ragozást kap. (Határozatlan birtokot – például a férfi egy háza – nem is lehet kifejezni birtokos szerkezettel.)

A nyelvtani nem

[szerkesztés]

Az arab névszók lehetnek hím- vagy nőneműek. A nőnem általában jelölt, bár az ezt jelölő betű például a számneveknél sok esetben fordítottan viselkedik. Egyes hímnemű méltóságnevek (például halífa, azaz kalifa) is viselhetik az ún.tá marbútát(szó szerint: kötött T), és ez olykor a fokozás jele (például álim = tudós, álima = nagy tudós).

Esettan

[szerkesztés]

Az arab névszó alapvetően három esetben állhat: alany-, tárgy- és birtokosesetben. Ez kizárólag a szó végéhez hozzáillesztett, írásban ritkán jelölt ragozásból tűnik ki. Vannak azonban ragozhatatlan szavak is (például amelyek á-ra végződnek), és olyanok is, ahol határozott állapotban a tárgy- és birtokoseset nem különül el (ún. diptota névszók, vagy a gyenge végű szavak).

Alapvető esetvégződések(tanvín):

  • Alanyeset, határozatlan:-un
  • Alanyeset, határozott:-u
  • Tárgyeset, határozatlan:-an
  • Tárgyeset, határozott:-a
  • Birtokoseset, határozatlan:-in
  • Birtokoseset, határozott:-i

Az arab nyelvben alapvetően három szám létezik: egyes, kettes és többes szám. Az egyes szám jelöletlen, a kettes és többes szám viszont jelölt. Kettes számban, alanyesetben minden névszó-áni,tárgy- és birtokosesetben-ajnivégződést kap.

A többes szám képződhet szabályosan, ilyenkor a hímnemű szavak alanyesetben-úna,tárgy- és birtokosesetben-ínavégződést kapnak, a nőneműek pedig-át + esetvégződéskombinációt kapnak.

Az arab szavak jelentős része – a belső fejlemények – ún. tört többes számot képeznek. A fogalom az arab nyelvészektől ered és lényege, hogy a szót „összetöröm”, csak a vázát adó gyökmássalhangzók maradnak, közéjük pedig különféle magánhangzóbetoldásokat, hosszabbodásokat helyezünk. Számos típusa létezik, és csak nagyon ritkán állapítható meg szabályosság. A tört többes szám szótári kérdés, amely minden egyes névszónál megtanulandó.

Olykor előfordul, hogy egy-egy szónak rendes és tört többes száma is van. Ilyenkor tört többes számú melléknévvel az utóbbi verziót alkalmazzuk.

Névmások

[szerkesztés]

Hivatkozások

[szerkesztés]
  1. Korábban azetiópiai sémi nyelvekkel,valamint azódélarabés azújdélarab nyelvekkeladélsémi nyelvekágába sorolták.
  2. S. Procházka, 2006, "Arabic", in the Encyclopedia of Language and Linguistics, 2nd edition
  3. Ethnologue (1999)
  4. Versteegh, 1997, p. 33.
  5. Orville Boyd Jenkins:Population Analysis of the Arabic Languages,2000. március 18. [2009. március 18-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. április 12.)
  6. Alan S. Kaye (1991. július 2.). „The Hamzat al-Waṣl in Contemporary Modern Standard Arabic”.Journal of the American Oriental Society111(3), 572–574. o, Kiadó: American Oriental Society.
  7. Maltese language - Britannica Online Encyclopedia
  8. Gregersen, Edgar A..Language in Africa.CRC Press, 237. o. (1977).ISBN 0677043805
  9. James Coffman:Does the Arabic Language Encourage Radical Islam?.Middle East Quarterly, 1995. december 1. (Hozzáférés: 2008. december 5.)
  10. A History of the Arabic Language
  11. "Az arab nyelv Ád és Thamúd nyelve." - Ahmed ibn Abdullah Al-Bátilí, Ahmijjah al-lughah al-arabijjah, Dár al-watan li-nnasr, 1412h.
  12. Robert B. Kaplan, Richard B. Baldauf,Language Planning and Policy in Africa,(Multilingual Matters: 2007), p.48
    Mary Catherine Bateson,Arabic Language Handbook,(Georgetown University Press, 2003), pp. 96-103.
    Berber: Linguistic "Substratum" of North African Arabicby By Professor Ernest N. McCarus
  13. MED Magazine

Irodalom

[szerkesztés]
  • Dobos Károly Dániel: Sém fiai – A sémi nyelvek és a sémi írásrendszerek története (Pázmány Egyetem eKiadó és Szent István Társulat: Budapest, 2013) 254-295.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Tekintsd meg aWikipédiaarab nyelvűváltozatát!