Ugrás a tartalomhoz

Spárgavirágúak

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Asparagalesszócikkből átirányítva)
Spárgavirágúak
Evolúciós időszak:Kora kréta- jelen
Csodálatos növény a sárkányfa (Dracaena draco)
Csodálatos növény asárkányfa(Dracaena draco)
Rendszertani besorolás
Ország: Növények(Plantae)
Törzs: Zárvatermők(Magnoliophyta)
Osztály: Egyszikűek(Liliopsida)
Rend: Spárgavirágúak(Asparagales)
Bromhead
Családok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazSpárgavirágúaktémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazSpárgavirágúaktémájú médiaállományokat ésSpárgavirágúaktémájú kategóriát.

Agapanthus africanusAgapanthaceaecsalád
Az Ausztráliában elterjedt fűfafélék talán a legkülönlegesebb megjelenésű fatermetű növények.
Látványos fatermetű agávéfaj(Yucca rostrata)
Gyönyörű virágú orchideafaj(Cattleya warscewiczii)
Fatermetű spárgavirágú-faj aLaxmanniaceaecsaládból(Cordyline obtecta)
Hatalmas virágzatot fejlesztő agávék(Agave attenuata)
Amaryllis belladonna
A jácintfélék(Hyacinthaceae)közé tartozóVeltheimia bracteata
A csodabogyófélék családjába(Ruscaceae),a sárkányfafélék alcsaládjába tartozóDracaena cinnabari
A nősziromfélék családjába(Iridaceae)tartozósáfrány(Crocus sp.)

Aspárgavirágúakvagyspárgaalkatúak(Asparagales)azárvatermőktörzsének(Magnoliophyta),azegyszikűekosztályának(Liliopsida)egyik rendje. Ezzel a kategóriával általában nem találkozhatunk a korábbi növényrendszerekben (így pl. nem szerepel ilyen kategória azUrania Növényvilágsorozat növényrendszerében, sem aSoó-ésHortobágyi-rendszerben). A jelenleg ide sorolt családok ezekben a rendszerekben a liliomok alosztályában(Liliidae)illetőleg rendjében(Liliales)szerepeltek.

A magyar szakirodalomban elsőként aBorhidi-rendszerben[1]találkozhatunk a spárgavirágúak rendjével, melyet a rendszer aLiliidaealosztályba, azon belül aLilianaefőrendbe helyez. Ebben a rendszerben már a korábban liliomok közé sorolt családok nagy része a spárgavirágúak rendjében szerepel.

Korábbi rendszerekben az egyes családok elkülönítésekor igen fontosnak tartották asporogenezismibenlétét és a magház állásának helyzetét. Később kiderült, hogy ezek egymástól függetlenül alakulhatnak ki, és veszhetnek el az egyes spárgavirágú családokban (konvergens fejlődés). Ez az oka annak, hogy pl. a Borhidi-rendszerben nem ugyanolyan szinten szerepelnek az egyes családok, mint a korszerűbb,molekuláris biológiaiéskladisztikusrendszerekben (pl. a sárkányfafélék külön családként szerepelnek, azonban acsodabogyófélékközé vonhatók).

Közös morfológiai sajátosságok

[szerkesztés]

A rendbe igen eltérő szerveződésű,morfológiájúés habitusú növények tartoznak, így közös sajátosságot találni közöttük igen nehéz (a spárgavirágúak rendje tehát igen inhomogén, ellenben az erőteljesen redukált faj- és családszámúliliomvirágúakrendje[Lilales]éppen így vált egy sokkal homogénebb növénycsoporttá).Virágzatukleggyakrabban fürtös típusú. A virágjaikban rendszerint csak egyetlen bibeszál található. Jellemző még rájuk szeptálnektárium:olyan mézmirigyek, melyek atermőtájbana termőlevelek érintkezésének vonalában alakulnak ki.Termésükbogyó- vagy szepticid toktermés, esetleg ezekhez hasonló áltermés.Növénykémiaisajátosságaik közül megemlítendő amagokhéjában található fekete festékanyag, a fitomelanin jelenléte, továbbá a szteroidszapogeninek és a szívglikozidok széles körű elterjedtsége.

A spárgavirágúak között találjuk a legtermetesebb egyszikűeket, melyek valódimásodlagos vastagodásrais képesek(Agavaceae, Ruscaceae).Az elsődleges kéregalapszövetsejtjei visszanyerik az osztodóképességüket, s az elsődleges kéregben másodlagoskambiumgyűrűalakul ki, mely a továbbiakban a szárvastagítás feladatáért felel. Ez a kambiumköpeny úgy működik, hogy bizonyos helyeken a prokambium nyalábokból kolleteriális vagy még inkább koncentrikus edény és közöttük pedig alapszövet állandósul. Az elsődleges bőrszövetet is periderma váltja fel, melyet hasonlóan az elsődleges részben működő fellogén fűz le.

A renden belüli rokonsági kapcsolatok

[szerkesztés]

A renden belüli rokonsági kapcsolatok még nem egészen biztosak és általánosan elfogadottak. Az egyes ágak támogatottsága igen eltérő (50–80% között mozog). A renden belül – azevolúcióskapcsolatok vázlata, vagyis akladogramalapján – további rend alatti illetőleg család felettitaxonok(alrendek, főcsaládok) állíthatók fel. Ilyen szorosabb rokonsági kapcsolatok például a következők (Tuba Zoltán–Szerdahelyi Tibor–Engloner Attila–Nagy János [szerk.]:Botanika II. – Rendszertan,Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 2007, 407. oldal kladogramja alapján):

  • a sásliliomfélék(Hemerocallidaceae)és a aszfodéloszfélék(Asphodelaceae)– a kisebbXanthorrhoeaceaecsaláddal, ahová pl. a fűfák tartoznak – egymonofiletikustaxonba vonhatók;
  • a hagymafélék(Alliaceae)és az amarilliszfélék(Amaryllidaceae)– illetve még egy kisebb család, azAgapanthaceae– egykládotalkotnak;
  • a jácintfélék(Hyacinthaceae)az agávéfélék(Agavaceae)testvércsoportjaként jelentkezik a törzsfán;
  • a spárgavirágúak két csúcsi helyzetű családja – így egymás testvércsoportja – a spárgafélék(Asparagaceae)és a csodabogyófélék(Ruscaceae),melyekhez még a kisebbLaxmanniaceaecsalád is csatlakozik.

A spárgavirágúak rendjébe 24 család tartozik 1122 nemzetséggel és több mint 26 ezer fajjal, így ez anövényvilágfajokban leggazdagabb rendje. Elkülönülésük a többi egyszikű csoporttól már elég korán, a földtörténetiközépidő(mezozoikum) alsókrétakorában bekövetkezhetett. A rend kozmopolita, vagyis fajaik az egészFöldönelterjedtek.

Rendszerezés

[szerkesztés]

APG III-rendszer

[szerkesztés]

A 2009-esAPG III-rendszerjó néhány családot összevont, így a következő családokat sorolja az Asparagales-hez:

APG II-rendszer

[szerkesztés]

A 2003-asAPG II-rendszera rendet azegyszikűek(monocots, Liliopsida)közé helyezi, a következő leírással.

Megjegyzés: a „+…” opcionálisan összevont családot jelent, ami esetleg leválasztható az őt megelőző családról.

Az APG II összevont jó pár a korábbiAPG-rendszerbenmég különálló családot, miközben felismerte annak alternatív lehetőségét, hogy egyes kisebb családokat elkülönítsenek, mégis az 'APG rendszert' kövessék. Az új osztályozási rendszer alapján a taxonómus választhatja aHemerocalliselhelyezését akár aHemerocallidaceaecsaládban, akár aXanthorrhoeaceaecsaládban.

APG-rendszer

[szerkesztés]

Az 1998-as eredetiAPG-rendszerszintén az egyszikűek alá helyezte a rendet, de a következő leírást alkalmazta, melyben valamifel magasabb a családok száma, mint az APG II-rendszerben.

Kubitzki-rendszer

[szerkesztés]

Az edényes növényeket leíróKubitzki-rendszersorozatának 1998-as kötete a következően írja le a rendet.

  • Asparagalesrend
    Agapanthaceaecsalád
    Agavaceaecsalád
    Alliaceaecsalád
    Amaryllidaceaecsalád
    Anemarrhenaceaecsalád
    Anthericaceaecsalád
    Aphyllanthaceaecsalád
    Asparagaceaecsalád
    Asphodelaceaecsalád
    Asteliaceaecsalád
    Behniaceaecsalád
    Blandfordiaceaecsalád
    Boryaceaecsalád
    Convallariaceaecsalád
    Doryanthaceaecsalád
    Dracaenaceaecsalád
    Eriospermaceaecsalád
    Hemerocallidaceaecsalád
    Herreriaceaecsalád
    Hyacinthaceaecsalád
    Hostaceaecsalád
    Hypoxidaceaecsalád
    Iridaceaecsalád
    Ixioliriaceaecsalád
    Johnsoniaceaecsalád
    Lanariaceaecsalád
    Lomandraceaecsalád
    Nolinaceaecsalád
    Orchidaceaecsalád
    Ruscaceaecsalád
    Tecophilaeaceaecsalád
    Themidaceaecsalád
    Xanthorrhoeaceaecsalád

Dahlgren-rendszer

[szerkesztés]

ADahlgren-rendszera rendet aLilianaefőrendLiliidae[= egyszikűek] alosztályába helyezte aMagnoliopsida[= zárvatermők] osztályán belül, s ezt a leírást alkalmazta:

  • Asparagalesrend
    Agavaceaecsalád
    Alliaceaecsalád
    Amaryllidaceaecsalád
    Anthericaceaecsalád
    Aphyllanthaceaecsalád
    Asparagaceaecsalád
    Asphodelaceaecsalád
    Asteliaceaecsalád
    Blandfordiaceaecsalád
    Calectasiaceaecsalád
    Convallariaceaecsalád
    Cyanastraceaecsalád
    Dasypogonaceaecsalád
    Doryanthaceaecsalád
    Dracaenaceaecsalád
    Eriospermaceaecsalád
    Hemerocallidaceaecsalád
    Herreriaceaecsalád
    Hostaceaecsalád
    Hyacinthaceaecsalád
    Hypoxidaceaecsalád
    Ixioliriaceaecsalád
    Lanariaceaecsalád
    Luzuriagaceaecsalád
    Nolinaceaecsalád
    Philesiaceaecsalád
    Phormiaceaecsalád
    Ruscaceaecsalád
    Tecophilaeaceaecsalád
    Xanthorrhoeaceaecsalád

Egyéb rendszerek

[szerkesztés]

ACronquist-rendszernem használja a rendet, az ide tartozó növények nagy részét aLilialesrendbe sorolja (Liliidaealosztály aLiliopsidaosztályában). Egyes nemzetségeket egyenesen aLiliaceaecsaládba sorol.

AWettstein-rendszerutolsó, 1935-ös változatában nem ismeri a rendet, az ide tartozó legtöbb növényt aLiliifloraerendbe sorol aMonocotyledonesalatt.

A legfontosabb családok rövid jellemzése

[szerkesztés]
A spárgavirágúak belső rokonsági kapcsolatai. A törzsfán jól látszik, hogy a kosborfélék az első leágazáson találhatók – ún. alapi helyzetű család –, s így akár külön rendként leválasztható a többi spárgavirágú családtól, melyet nagy fajszámuk, s a több családhoz képesti egységesebb morfológiájuk indokolhat is.

Mivel a rendbe nagyon sok család tartozik – mint már olvashattuk, szám szerint 24 –, a könnyebb tájékozódás érdekében rövid leírást olvashatunk – egy-egy jellegzetes faj képével – a legismertebb és legfontosabb családokról. Természetesen mindegyik itt jellemzett családról külön olvashatunk terjedelmesebb és részletesebb, külön szócikket.

Kosborfélékvagy orchideafélék(Orchidaceae)

[szerkesztés]

A növényvilág fajokban leggazdagabb családja a kosborféléké: 788 nemzetség 20 ezer faja tartozik ide. Azkora krétakorszakban, legelőször váltak le a spárgavirágúak közös fejlődési vonaláról. Több alcsaládra osztjuk fel – az egyébként rendként is kezelhető – családot, melyek már a felsőeocénkorszakra kialakultak. A család tehát meglepően idős. Kozmopolita elterjedésűek, de legnagyobb változatosságban atrópusi esőerdőkbenélnek. Életformájuk is igen változatos: fán lakók (epifiták), liánok és talajlakó évelők egyaránt akadnak közöttük. A legtöbb fajuk – hazánkban az összes – szigorúan védett.

Latin nevükIriszreutal, aki a római mitológiában a szivárvány istennője. Virágjaik valóban rendkívül sokszínűek, szemet gyönyörködtetően mintázottak. Lágyszárú, ritkábban félcserjealkatú növények. Évelők, földalatti áttelelő szervük van (gyöktörzs, gumó, hagymagumó, hagyma). A család az alsó krétában válhatott ki a többi spárgavirágú fejlődési vonalából, majd a felső kréta idején a csoport fejlődése kettévált; ezt ma két alcsaládként fejezi ki a taxonómia:sáfrányfélék(Crocoideae)ésvalódinőszirom-félék(Iridoidea).A családba ma 67 nemzetség tartozik 1870 fajjal.

Sásliliomfélék(Hemerocallidaceae)

[szerkesztés]

A sásliliomfélék kozmopolita családja 8 nemzetséget számlál 85 fajjal. Kivétel nélkül lágyszárú, vastagodott gyökerű, rizómás növények tartoznak ide. Leveleik szálasak, gyakori a tőlevélrózsa. Virágzatuk igen változatos és feltűnő.

Kozmopolita család 15 nemzetség közel 800 fajával. Fejlett gyökérrendszerű, rizómás lágyszárúak vagy fásszárúak tartoznak ide. Leveleik gyakran tőlevélrózsát alkotnak és húsosak, szélük gyakran fogazott, akárcsak az ide tartozó, közismert és a gyógyászatban alkalmazottorvosi aloé(Aloe vera)levelei.

A rend talán legjobban ismert és gazdaságilag legjelentősebb családja a hagymafélék. Fajaik az egész világon elterjedtek. Kétéves vagy évelő növények tartoznak ide, áttelelő szervük főként hagyma, de lehet hagymagumó, tarack és gyöktörzs is. Leveleik általában tőállóak, keresztmetszetük sokszor henger alakú, belül üreges. Kémiai anyagaik közül nagyon jellegzetes a kéntartalmúhagymaolaj(allilolja). A családba 13 nemzetség közel 800 faja tartozik. A magyar konyha elképzelhetetlen lenne a közép-ázsiai származásúvöröshagyma(Allium cepa)ésfokhagyma(Allium sativum)nélkül.

A hagymafélék igen közeli rokonai az amarilliszfélék, melyeket főként igen látványos dísznövényként ismerhetünk, de ide tartoznak pl. a közismerthóvirág(Galanthus nivalis),„a tavasz első hírnöke”, vagy pl. a hazai kertekben nem ritkanárciszok(Narcissussp.). Kivétel nélkül lágyszárú, tőlevélrózsás, évelő növények; áttelelő szervük hagyma, hagymagumó vagy rizóma. A család 59 nemzetséget számlál 800 fajjal.

A jácintfélék családjának 70 nemzetsége 1000 fajt számlál. Óvilági elterjedésű, hagymás geofiták. Leveleik leggyakrabban tőállóak és szálasak. Virágzatuk megnyúlt fürtös típusú. A csoportnak négy alcsaládja van. Avalódijácint-félékalcsaládjába(Hyacinthoideae)tartozik az egyfajúHyacinthusnemzetség, melybe ajácintfaj(Hyacinthus orientalis)tartozik egyedül.DalmáciátólKis-Ázsiáighonos. Nálunk sokféle szín- és méretváltozatát árusítják, mint kerti vagy szobai dísznövényt. Illata nagyon erőteljes és kellemes.

Az családba 23 nemzetség és azoknak 637 faja tartozik. Az egyszikűek legtermetesebb alakjai közé tartoznak. A családot további 6 monofiletikus rokonsági körre, kládra lehet felbontani a molekuláris kladisztikai vizsgálatok alapján. Kozmopolita elterjedésű csoport, főként atrópusokszubtrópusoknövényei. A legtipikusabb kládja a csoportnak azAgave.Ezekamerikaielterjedésű fajok, gyöktörzses lágyszárral vagy faalkattal. Ez utóbbiak a másodlagos vastagodásra is képesek. Két legjellegzetesebb nemzetségük a névadóAgaveilletve aYucca.Apálmaliliom(Yucca filamentosa)a hazai parkokban, út- és árokszéleken is gyakran ültetett növény. Az agávéfélék családjába tartozik még ahomokliliomoknemzetsége(Anthericum),melynek hazánkban is van őshonos képviselője.

A spárgafélék óvilági elterjedésű lágyszárúak, félcserjék, cserjék vagy liánok. Gyöktörzsük van, mely általában rövid. Leveleik a névadó spárga nemzetségben(Asparagus)redukálódtak, a fotoszintézist ún. fillokládiumok végzik. Virágaik kicsinyek, fehérek, egy- vagy kétivarúak. A magházukból bogyótermés fejlődik ki. Legfontosabb nemzetségük a már említett Asparagus, ahová közel 300 faj tartozik. Kedvelt zöldségnövényünk, akerti spárga(Asparagus officinalis)is ebbe a nembe tartozik.

A csodabogyófélék családjába nagyrészt északi félgömbi elterjedésű évelő spárgavirágúak tartoznak. A család 26 nemzetséget és 475 fajt számlál. A családot több alcsaládra oszthatjuk fel, melyek közül a legjelentősebbek acsodabogyófélék(Ruscanoideae),agyöngyvirágfélék(Convallarioideae)és asárkányfafélék(sárkányvérfafélék,Dracaenoideae). Ezek a csoportok korábbi rendszerekben külön-külön családi rangon szerepeltek. A sárkányfafélék a legtermetesebb, valódi másodlagos vastagodásra képes egyszikű zárvatermők.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Borhidi Attila:A zárvatermők fejlődéstörténeti rendszertana,Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 1998

Források

[szerkesztés]
  • Kubitzki, K. (1998). Conspectus of Families treated in this Volume. In: Kubitzki, K.(Editor):The Families and Genera of Vascular Plants,Vol.3. Springer-Verlag. Berlin, Germany.ISBN 3-540-64060-6

Ajánlott irodalom

[szerkesztés]
  • Urania Növényvilág III. – Magasabbrendű növények II., Gondolat Kiadó, Bp., 1976
  • Tuba Zoltán–Szerdahelyi Tibor–Engloner Attila–Nagy János (szerk.): Botanika II. (Bevezetés a növénytanba, algológiába, gombatanba és funkcionális növényökológiába) – Rendszertan, Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 2007
  • Podani János: A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana, ELTE Eötvös Kiadó, Bp., 2007
  • Borhidi Attila: A zárvatermők fejlődéstörténeti rendszertana, Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 1998
  • Hortobágy Tibor (szerk.): Növénytan 2., Növényrendszertan és növényföldrajz, Tankönyvkiadó, Bp., 1973
  • Andreánszky Gábor: Ősnövénytan, Akadémiai Kiadó, Bp., 1954
  • Soó Rezső: Fejlődéstörténeti növényrendszertan, Tankönyvkiadó, Bp., 1965