Ugrás a tartalomhoz

Drvenik Mali (sziget)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Drvenik Mali
A sziget szatelitképe
A sziget szatelitképe
Közigazgatás
OrszágHorvátország
megyeSplit-Dalmácia megye
Legnagyobb településDrvenik Mali (település)
Népesség
Teljes népesség87 fő(2011)[1]
Drvenik Mali (település) népessége119 fő(2021. aug. 31.)[2]+/-
Földrajzi adatok
FekvéseAdriai-tenger
SzigetcsoportKözép-Dalmáciai-szigetek
Terület3,43 km²
Legmagasabb pont79
IdőzónaCET(UTC+1)
Elhelyezkedése
Drvenik Mali (Horvátország)
Drvenik Mali
Drvenik Mali
Pozíció Horvátország térképén
é. sz. 43° 27′ 00″,k. h. 16° 04′ 45″43.450000°N 16.079167°EKoordináták:é. sz. 43° 27′ 00″,k. h. 16° 04′ 45″43.450000°N 16.079167°E
AWikimédia CommonstartalmazDrvenik Malitémájú médiaállományokat.

Drvenik Mali(helyi nevePloča) egy szigetHorvátországban,aDalmáciában,Trogirtól10 km-re délnyugatra,Drvenik Veliszigetétől nyugatra, aKözép-Dalmáciai-szigetekrésze.

Fekvése

[szerkesztés]

A kis szigetetDrvenik Veliszigetétől a Drveniki-szoros (Drvenička vrata), a szárazföldtől a Drveniki-csatorna (Drvenički kanal) választja el. A sziget területe 3,43 km², a legmagasabb pont a 79 m magas Glavica, mely a sziget nyugati részén található. A nagyobb öblök a Vela és a Mala Rina, a Garbine és a Borak. A szigetmezozoikumi(kréta kori) érctartalmú mészkövekből épül fel.

Népesség

[szerkesztés]

A lakosság a15. századbana szárazföldről bevándorolt népességből áll. Valószínűleg aDalmát Zagorábólérkeztek, nyelvjárásban és viseletben különböznek Drvenik Veli lakóitól. A sziget főként a középső és keleti részén lakott. 50-60 lakosa van, akik több falucskában laknak. A sziget lakosságának abszolút többsége horvát. A fő település a szétszórt jellegű Borak, de a szigeten számos más falucska található, például a partmenti Vela Rina, Mala Rina, Petomavar és Dolići, valamint a parttól távolabbi Velika Kuknara és Mala Kuknara (Prigomila).

Közlekedés

[szerkesztés]

A szigetet hajó- és kompjáratok kötik össze Drvenik Veli, Trogir és Split településekkel. A szigeten tilos az autóforgalom, és nincs kövezett út. Kompjárat köti össze Trogirral és Donji Segettel. A sziget fő kikötője Borak, mely minden társadalmi és gazdasági tevékenység központi helye. A közelmúltban a szigeten néhány száz méter hosszú aszfaltozott utat építettek a Borak-öböltől Vela Rina irányába.

Gazdaság

[szerkesztés]

A turizmus fejlesztésének feltételei rosszak (csak úgynevezett erdei utak vannak, nincs vízellátás vagy csatornázás). A szigetet gyönyörű strandok és tiszta tenger veszi körül. Vitatható, hogy a „modern építkezés” mennyi kárt okoz a turizmusnak. A sziget olajbogyókban és a legjobb minőségű szentjánoskenyérben gazdag. Az extra szűz olívaolaj széles körben ismert és szerte az országban értékesítik. Ezeken kívül a fügét és a mandulát termesztik. A Drvenik Mali alkalmas a „civilizációtól távol eső” nyaralásra, mert bővelkedik az érintetlen természeti szépségekben és a mediterrán gyógynövényekben. A sziget környékén főként a szardíniát halásszák.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aDrvenik Malicímű horvát Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.