Ugrás a tartalomhoz

Edwin G. Krebs

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Edwin G. Krebs
Krebs előadása a stockholmi Karolinska Intézetben (1992. december 8.)
Krebs előadása a stockholmiKarolinska Intézetben(1992. december 8.)
Született1918.június 6.
Lansing,Iowa
Elhunyt2009.december 21.(91 évesen)
Seattle,Washington
Állampolgárságaamerikai[1][2][3]
Foglalkozásabiokémikus
IskoláiWashington Egyetem (St. Louis)
KitüntetéseiOrvosi Nobel-díj(1992)
SablonWikidataSegítség

Edwin Gerhard Krebs(Lansing,Iowa,1918.június 6.Seattle,Washington,2009.december 21.) amerikaibiokémikus.1992-ben munkatársával,Edmond H. Fischerrelközösen elnyerte azorvostudományi Nobel-díjat,mert felfedezték a fehérjékfoszforilálásánaka sejtműködés szabályozásában játszott alapvető szerepét.

Tanulmányai

[szerkesztés]

Edwin G. Krebs 1918. június 6-án született azIowaállambeli kisvárosban, Lansingben. Apja William Carl Krebs presbiteriánus lelkész, anyja Louisa Helena Stegeman volt; Edwin volt négy gyermekük közül a harmadik. A család többször is költözött, Edwin gyermekkora nagy részét azillinois-beli Greenville-ben töltötte. 1933-ban apja váratlanul meghalt és a családUrbanábaköltözött, ahol a két idősebb fiútestvér már azIllinois-i Egyetemhallgatója volt. Jelentős anyagi nehézségek mellett (minden családtag másodállásokat vállalt, házuk egy részét kiadták) Edwin elvégezte a helyi középiskolát, majd 1940-re az egyetemet is, ahol fő tantárgya a szerves kémia volt.

Tanulmányait aSt. Louis-iWashington Egyetemorvosi szakán folytatta, ahol bekapcsolódottCarlésGerty Corimunkatársának, Arda A. Greennek a kutatómunkájába. Coriék Nobel-díjas házaspár voltak, akik a Washington Egyetemen folytatták enzimológiai és szénhidrátanyagcserét illető kutatásaikat. Green többek között a foszforiláz enzimmel foglalkozott, amely foszfátcsoportokat helyezett el (vagy szedett le) bizonyos fehérjékre. Krebs 1943-ban megkapta orvosi diplomáját, majd nyolc hónapig a St. Louis-i Barnes Kórházban volt rezidens. Miután befejezte orvosi képzését, Krebs jelentkezett a haditengerészetnél és amásodik világháborútkatonaorvosként szolgálta végig. 1946-ban leszerelt és szerette volna folytatni orvosi működését, de a kórházban nem volt hely, ezért – akkor még ideiglenesnek gondolt módon – jelentkezett PhD képzésre a Cori házaspárhoz. Témája korábbi munkájához kapcsolódott, a nyúlizomból nyert foszforilázprotaminragyakorolt hatását tanulmányozta. 1948-ban megszerezte a PhD fokozatot és elfogadta a seattle-i Washingtoni Egyetem biokémiai tanszékvezetőjének, Hans Neurathnak az állásajánlatát.

Kutatásai

[szerkesztés]

A seattle-i kutatócsoport enzimológiával és proteinkémiával foglalkozott. Krebs már korábban megfigyelte, hogy az enzimek egy részének van aktív és inaktív formája, de nem volt ismert, hogy mi végzi a ki- és bekapcsolást. 1950-ben közös munkába fogott az egyetemre akkor érkezett svájci kutatóval,Edmond H. Fischerrel,aki burgonyából izolált foszforilázzal dolgozott korábban. A nyúlból és burgonyából kivont enzim különbségeinek okát nem sikerült feltárniuk, de felfedezték, hogy az enzimek aktivitását befolyásolja saját maguk foszforilált állapota. Egyprotein kináznevű enzim azadenozin-trifoszfátról(ATP) egy foszfátcsoportot visz át az adott enzimre, mire annak konformációja megváltozik és aktív állapotba kerül; ráadásul ez a folyamat megfordítható, a foszfátcsoport eltávolítsa révén az enzim kikapcsol.

A későbbiekben kiderült, hogy a foszforilációs módszer általános a sejt működésének szabályozásában és Krebs és Fischer eredményeinek hatalmas jelentősége van a biokémiai és molekuláris biológiai kutatásokban. Ennek alapján dolgozták ki aciklosporinfoszforilációt gátló gyógyszert is.

Fehérjefoszforilációs kutatásain kívül Krebs tanulmányozta aszignál-transzdukciótés a szénhidrátanyagcserét is.

1968-ban Krebs Seattle-ből átment aDavisi Kaliforniai Egyetemre,ahol a kémia professzora és a biokémiai tanszék vezetője lett. Itt 1977-ig maradt, amikor visszatért a Washingtoni Egyetemre a farmakológiai tanszék vezetőjeként. 1977 és 1983 között Howard Hughes Medical Institute számára is dolgozott.

Díjai

[szerkesztés]

Edwin G. Krebs és Edmond H. Fischer 1992-ben közösen megkapta azorvostudományi Nobel-díjata fehérjék foszforilációját érintő felfedezéseikért. Ezenkívül Krebs 1988-ban Passano-díjat, 1989-ben orvostudományi alapkutatásért járóAlbert Lasker-díjat,1991-ben pedig Robert A. Welch-díjat kapott.

Családja

[szerkesztés]

Edwin G. Krebs 1945-ben vette feleségül Virginia Deedy Frenchet. Házasságukból három gyermek született, Sally, Robert és Martha Krebs.

Edwin G. Krebs 2009. december 21-én halt meg szívbetegsége miatt, 91 éves korában.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]