Ugrás a tartalomhoz

Franciaország zászlaja

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Franciaország zászlaja
Használatnemzeti zászló
Adoptálás1853.május 17.
AWikimédia CommonstartalmazFranciaország zászlajatémájú médiaállományokat.

Franciaország zászlajaFranciaországegyik állami jelképe, a világtörténelem egyik legnagyobb hatású lobogója.

Leírása

[szerkesztés]

Három egyenlő méretű függőleges sávból áll. Ezek színe balról jobbra rendre kék, fehér és piros.Franciaországzászlaja a világ egyik legismertebb jelképe, amelyet az előző századokban gyakran azonosítottak olyan eszmékkel, mint a szabadság, egyenlőség és testvériség. Ezért több ország is a francia lobogó hatására választotta meg saját állami jelképét.Belgium,Csád,Elefántcsontpart,Írország,Kamerun,Mexikó,Olaszország,Magyarország,Izraelis egyértelműen a forradalmi szellemű lobogó tiszteletére választotta meg saját zászlaját. A francia lobogót hazájában gyakran becézik úgy mint,le drapeau tricolorevagyle drapeau blue-blanc-rouge.A három különböző színű sávból álló lobogókat francia hatásra nevezik azóta is trikolórnak.

A francia lobogó színeinek egyedi jelentése igazán nem volt meghatározó történelme során. Mindig csak a három szín együttes jelentése volt igazán fontos. Pedig a forradalmi színek külön-külön is jelentéssel bírnak. Akékszín a Savariában (maSzombathely) születettSzent Mártonszimbóluma, aki a kora középkoriGalliavagy Franciaország területén élt. Martin nemes ember volt, és amikor egy koldus élelemért könyörgött neki, összetörte kék színű címerét, és annak felét a koldusnak adta. Ez akkoriban azt jelentette, hogy minden rangjának és vagyonának felét is a szegényembernek adta. A mítosz fennmaradt, és ma a kék szín a francia lobogóban átvitten a törődés, a könyörület jelképe. Arra utal, hogy a gazdagoknak a szegények gondját kell viselniük. Afehérazon felül, hogy a17. századbanaz ország királyainak a színe lett, aSzűz Máriametaforája is, akinek kegyeibe ajánlotta országátXIII. Lajos.Azonban a fehér színt legkorábbanJeanne d’Arc-kal azonosították, azzal a szűzzel, aki a15. századbannagy szerepet játszott azangoloklegyőzésében. Végül apirosSzent Denis színe, aki a főváros, Párizs védőszentje volt. A történelem során a leggyakrabban ezalatt a szín alatt vonultak a francia seregek.

Története

[szerkesztés]
Francia tricolórkokárda,amelyPárizscímerének kék-piros színeiből és a királyi ház fehér színének kombinációjából,1789-ben létrejött nemzeti szimbólum[1]

A nagy hatású lobogó történelme korántsem olyan zaklatott és kalandos, mint az a kor, amelyben először világrajött. A trikolór az1789-esfrancia forradalomterméke volt. Az1789-ben kirobbant forradalomsorozat előtt FranciaországSzent Déneszászlaját, (oriflamme) használta. Ezt a lobogót magaNagy Károlykapta annak idején apápától,és uralkodása után aKarolingokés aCapetingekkirályilobogójává vált. A vörös alapon 2, 3 vagy 5 lándzsát ábrázoló lobogót leginkább háborúk idején használták.
1690-ben afleurusi csatábanjelent meg először a hadi lobogón a fehér szín, amely a francia uralkodók színévé vált a későbbiekben.

Félix Philippoteaux: A párizsi városháza előtt álló Lamartine 1848. február 25-én elutasítja a vörös zászlót

A fényes királyi hatalmat azonban az1789júliusában kirobbant forradalom elsöpörte, és ezért elsődlegesen persze a forradalomnak, másodsorban pedig magának az országnak is szüksége volt egy új jelképre. Ezt a jelképet a hagyományok szerintLa Fayette márkialkotta meg, akiPárizsvárosának kék-piros címeréhez hozzátoldotta a királyi ház fehér színét, és ebből a trikolórból egykokárdátalkotott, amit büszkén viselt a háborús időkben. Persze a három szín eredetét sokan sokféleképpen magyarázzák. Egyesek szerint Lafayette azamerikaiforradalmároktól vette át a három színt, míg megint másokEurópaelső trikolórját, aholland zászlótlátják a tábornok döntésében.
Akárhogyan legyen is, a kokárda színei hihetetlen népszerűek lettek, és hamarosan zászlóként is debütálhattak, méghozzá1790-ben a flotta zászlórúdjain.1794.február 15-éna Nemzeti Konvent hivatalosan is adoptálta a lobogót, hiszen akkorra már az egész országban ezalatt vonultak a forradalmi seregek. A forradalom évei alatt a sereg különböző részei saját ízlésük szerint változtatták meg a lobogót, és annak égisze alatt vonultak fel a harcmezőkön.

I. Napóleonbukása után,1815-ben a restauráltBourbon-házbetiltotta a trikolórt, és újra a fehér, liliomvirágos királyi lobogót vezette be az ország hivatalos jelképévé. Amikor1830-ban egy forradalom ismét elsöpörte a régi uralmat, és a trónraLajos Fülöpaz úgynevezett polgárkirály ülhetett, ismét belekaphatott a szél a mai lobogóba. Majd a második francia köztársaság megalakulásakor,1848-ban a vörös,szocialistaeszméket hirdető lobogó röppent fel rövid időre a trikolór helyére.[2]

Az ún. Szabad Franciaország zászlaja 1940 és 1944 között

A trikolór helyreállítása után majd' egy évszázadon keresztül nem változott meg az ország lobogója. Amásodik világháborúidején aVichy Franciaországszintén megtartotta a trikolórt, de mivel ez az állam aHarmadik Birodalombábállamának számított, a főkéntAlgériábaszorult felszabadító mozgalmak más lobogót választottak. ACharles de Gaullevezette mozgalom megtartotta a történelmi trikolórt, de annak középső, fehér sávjára egy piroslotaringiaikeresztet tettek. A harcok elültével ismét a kék-fehér-piros lobogó váltFranciaországállami lobogójává, és azóta változatlan formában hirdeti országát.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. BLEU, BLANC, ROUGE. L’HISTOIRE DE TROIS COULEURS ET DE CINQ RÉPUBLIQUES.lemonde.fr, 2015. november 26. (Hozzáférés: 2021. február 24.)
  2. Tricolore is symbol of unity.[2022. március 8-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2021. február 24.)

Források

[szerkesztés]

flagspot.net (angol nyelven)

További információk

[szerkesztés]