Ugrás a tartalomhoz

Funk

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Funk

Stíluseredetsoul,rhythm and blues
Kulturális eredet1960-as évekvége
Amerikai Egyesült Államok
Hangszerekelektromos gitár,basszusgitár,dob,billentyűs hangszerek,fúvós hangszerek,konga
NépszerűségNépszerűségének csúcsát az1970-es évekbenérte el, és később is népszerű maradt
Leszármazott stílusok
Disco
Alműfajok
Afrobeat-Funk-metal-Funk-rock-Funkcore-Jazz-funk-Acid jazz-G-funk-Punk-funk-Funky house-UK funky- Discofunk - Grunk

Afunkamerikaieredetű zenei stílus, amely az1960-as évekvégén alakult ki, amikorafroamerikaizenészek asoul,asoul jazzés arhythm and blueselemeit egy ritmuscentrikus, új tánczenei formába öntötték. A funk csökkentette a dallam és a harmóniák szerepét és előtérbe tolta a dobok és az elektromos basszusgitár „húzós” ritmusjátékát (ez agroove). A funkdalok gyakran egyetlen akkordból épülnek fel a soultól és a rhythm and bluestól eltérően, ahol inkább akkordmenetek vannak.

Mint sok afrikai eredetű zene, a funk is jellemzően komplex ritmusokra épül, amiket olyan ritmushangszerek szolgáltatnak, mint aritmusgitár,abasszusgitár,aHammond-orgona,és adobok,melyek együttes játéka alkotja a funk ritmikai világát. A funkegyüttesek néhafúvós szekcióval(szaxofon,trombita,harsona) kiegészülve állnak fel.

A műfaj leghíresebb zenekarainak többsége soul és rhythm and blues dalokat is játszik. A funkzene nagy hatással volt adiscoés azafrobeatkialakulására, és a funk-hangminták (úgynevezett sample-k) ahiphop,ahouseés adrum and bassstílusok többségében is felfedezhetők. A funk ago-gozenére is jelentős hatással bírt.

Etimológia

[szerkesztés]

Afunkszó alapvetően egy erős szagra utal. Robert Farris Thompson antropológus és művészettörténészFlash of the Spirit: African & Afro-American Art & Philosophycímű könyvében leírja, hogy afunkyszó akikongo(kongói) eredetű „lu-fuki” -ból ered, ami rossz testszagot jelent.[1]

Az ötvenes évek végén/hatvanas évek elején a „funk” főnevet és az ebből képzett „funky” melléknevet jazz- és soulzenészek használták. Egy bizonyos forrás szerint aNew Orleans-i dobos,Earl Palmervolt az első, aki olyan kontextusban alkalmazta a „funky” -t, hogy azzal zenészek szinkópás muzsikájára utalt (a magyar szlengben a „funky” -t leginkább „dögösnek” fordíthatnánk).[2]

Zenei jellemzők

[szerkesztés]

A funk alapját az intenzívgroovejelenti, amit a basszus játszik. A Motown kiadó korai funkos felvételeinek központjában is a basszus van. A basszusgitár húrjait tépkedő és hüvelykujjal ütőslap-technikának köszönhetően a basszusgitár gyakorlatilag hangolt ütőhangszerré változik.

A funkegyüttesek fúvósai sokszor ismert jazz-zenészek is.Fred Wesleyharsonás ésMaceo Parkerszaxofonista két legendás neve a műfajnak. DolgoztakJames Brownnal,George ClintonnalésPrince-szel. Néhány hatvanas-hetvenes évekbeli funkzenekar:Kool & The Gang,Tower of Power,Earth, Wind & Fire,The Blackbyrds,The Ohio Players,The Brothers Johnsonés aCharles Wright & the Watts 103rd Street Rhythm Band.

A funk abebop-jazzben megjelent, a skála oktávon felüli hangjait (kilencedik, tizenegyedik, tizenharmadik fokait vagy ezekalterációit) is tartalmazó akkordokra épül, így például a moll11-re vagy a dúr9-re (utóbbi szerepelhet tiszta vagy alterált nónával egyaránt). Mindazonáltal a beboppal ellentétben – amiben bonyolult akkordmenetek voltak – a funk egyszerű akkordmeneteket használ, vagy teljesen elveti a harmóniaváltást, és egyetlen akkordra épülővampeketalkalmaz, ám ezt rendkívül kifinomult és komplex ritmussal ellensúlyozza.

A funkban adúroshangzású állóharmóniák leggyakrabbanmixolíd,amolloshangzásúakdórhangsort fejeznek ki. A dallami tartalomban ezek a skálák vegyülnek ablues skálával.

A funkzenekarokban a gitáros általában perkusszív stílusban játszik, sűrűn alkalmazva awah-waheffektet és a húrok tenyérrel való tompítását. AThe Isley Brothersgitárosa,Ernie Isleyés aFunkadelic-esEddie Hazellegfőbb inspirációikatJimi Hendriximprovizált szólóiból merítették. Eddie Hazel az egyik legismertebb funkszólista. Ernie Isley Hendrix tanítványa volt, mikor az Isley Brothers háttérzenekarában játszott.Jimmy NolenésPhelps Collinshíres ritmusgitárosok, mindketten dolgoztakJames Brownnal.

Története

[szerkesztés]

Az afro-amerikai zene jellegzetes stílusjegyei anyugat-afrikainépzenében keresendők, és az Egyesült Államokban először a spirituálékban, a munkadalokban, az imaénekekben, az egyházigospelbenés a vidéki, rusztikusblues-ban jelentek meg. Később ezekből a zenékből fejlődött ki ajazz,azR&B,asoulés a funk is.

James Brown, a funk első szupersztárja karrierjétLittle Richardkoncertzenekarában kezdte az ötvenes évek közepén. Ez a zenekar volt a funk katalizátora. Miután Richard1957-től felhagyott a világias életmóddal és a vallásnak szentelte életét, a bandatagok James Brown and the Famous Flames néven új zenekart alapítottak, és egy sor rhythm and blues slágert alkottak1958-ban.

Háttér

[szerkesztés]

Hatvanas évek: James Brown és a funk születése

[szerkesztés]
James Brown,a funk egyik szülőatyja

A hatvanas évek közepéreJames Brownkidolgozta összetéveszthetetlen, ritmus-orientált megközelítését, ami az első leütés hangsúlyozására épült (az afro-amerikai zenék általában az ütem második és negyedik negyedét hangsúlyozzák).[3]Brown híres, zenekarához intézett parancsszava volt az „Egyre!”, ezzel utalva a dob hangsúlyra, miközben a gitár szinkópás ritmust játszott a kettőre és a négyre, s mindezt a zenei őrületet egy repetitív fúvós téma kísérte. Az egy-három hangsúlyozás szinte egybeforrott Brown nevével, s jól hallható az1964-esOut of Sightés az1965-ösPapa's Got a Brand New Bagcímű számaiban.

Brown innovációi hamar a köztudatba emelték a funkot olyan felvételek segítségével, mint az1967-esCold Sweat,az1969-esMother Popcornés az1970-esGet Up (I Feel Like Being A) Sex Machine.Ezek a felvételek már nem a tinzekét ütemes blues-körre épültek, mint Brown korábbi munkái. Zenéjében Brown kevésbé dallamosan, inkább ritmikus stílusban énekelt a nyugat-afrikai poliritmiát imitálva – ez korábban az afro-amerikai munkadalokban is megjelent.[4]Brown sikoltozással, felnyögésekkel imitálta egy fekete templom spiritualitását, testen kívüli révületét.[4]

Egy1990-es interjúban Brown így fogalmazott: „Én csak a hangsúlyokat tettem át a kettő-négyről az egy-háromra. Pofonegyszerű tulajdonképpen.”[5]Maceo Parkerszaxofonistának kezdetben nem volt könnyű feladat az új hangsúly, mivel hozzászokott a tradicionális kettő-négyhez.[6]

A hatvanas évek vége – hetvenes évek eleje

[szerkesztés]

Más zenekarok is James Brown útvonalán indultak el, így a funk egyre fontosabb könnyűzenei stílussá vált. AzarizonaiDyke & the Blazers1967-ben kiadta aFunky Broadway-t. Valószínűleg ez minden idők első soul-felvétele, amely címében tartalmazta a funky-t. Eközben a nyugati parton aCharles Wright & the Watts 103 Street Rhythm Bandfunk számokat írt 1967-es első albumára, majd megjelentették klasszikusExpress Yourselfcímű dalukat1970-ben.

1970-ben aSly & the Family StoneThank You (Falettinme Be Mice Elf Agin)című felvétele az első helyre került a slágerlistákon. Ezt követte aFamily Affair1971-ben. Ezek a sikerek mind a zenekart, mind a műfajt a köztudatba emelték. ANew Orleans-i funk elsősorban aThe Metersnevéhez fűződik olyan felvételeikkel, mint az 1969-esSophisticated CissyésCissy Strut.AThe Isley Brothers1969-esIt's Your Thngcímű funkszáma első helyezett lett az R&B listákon. Ez a szám áttörést jelentett az afro-amerikai zenében, mivel James Brown jazzes hangzását ötvözteJimi Hendrixpszichedelikus rockzenéjével és a Sly & the Family Stone illetve aMother's Finesterejével.

P-Funk

[szerkesztés]

Zenészek egy új generációja kezdte kidolgozni a „funk-rock”stílust. A színtér vezetőjeGeorge Clintonlett zenekaraival, aParliamenttelés aFunkadelickel.Az ő funkjukra leginkább ajazzés apszichedelikus rockhatott. A két zenekarnak lényegében azonos felállása volt, ezért gyakran hivatkoznak rájuk „Parliament-Funkadelic” -ként. Zenéjüket P-funkként is aposztrofálják. George Clinton egyéb zenekarai is e nevezék alá kerülnek úgy, mint aParlet,aHorny Hornsés aBrides of Funkenstein.A P-funk a funk egyfajta „leszármazottja”. Ahogy aMotership Connectioncímű Parliament-albumon hallhatóP-Funk (Wants to Get Funked Up)című számban megéneklik: „I want the bomb. I want the P-Funk. I want my funk uncut.”

A hetvenes évek

[szerkesztés]

A hetvenes évek volt a funk legnagyobb évtizede. A Parliament-Funkadelic mellett sikeres funkbandává vált aSly and the Family Stone,Rufus & Chaka Khan,azIsley Brothers,azOhio Players,aLabelle,aConfunkshun,aKool & The Gang,aThe Bar-Kays,aCommodoresésRoy Ayers,habár a Billboard Magazin szerint csupán a Sly & the Family Stone jutott fel sikeresen a listák élére.

Más stílusú zenészek is érdeklődni kezdtek a funk irányába, olyanok is, mintHerbie Hancockjazz-zongorista, akinek1973-asHeadHunterscímű lemeze erősen funkbefolyásoltságú. Hancock hetvenes évekbeli albumainak nagy részére szintén jellemző a funkos hangzás. A funk sikeresen megvetette a lábát Afrikában is, ahol keveredett az afrikai énekstílusokkal és a helyi, még komplexebb ritmusvilággal, létrehozva azafrobeatet.A műfaj atyja és legnagyobb sztárja anigériaiFela Kuti.

A klasszikusdiszkózeneis a funkból alakult ki. Sok korai diszkózenész funkos környezetből érkezett. Sok diszkósláger (példáulBarry Whitedalai,Donna SummerLove To Love You Babyje,Diana RossLove Hangoverje, aKC & The Sunshine BandI'm Your Boogie Manje,Chaka KhanI'm Every Womanje vagy aChicLe Freakje) tartalmaz funkos riffeket és ritmikákat.1976-banRose Roycefunky-száma, aCar Washelső helyre került a listákon. A diszkó megérkezésével egyidejűleg a funk nem vesztett népszerűségéből a nyolcvanas évek elején sem.

A nyolcvanas évek és a letisztult funk

[szerkesztés]

A nyolcvanas években, főleg a diszkó hatására a funkzenészek egészen újfajta hangszereken kezdtek funkot játszani. A fúvós témák a szintetizátorokra kerültek, aHammond B3-at, a Hohner Clavinetet és aRhodeszongorát pedig példáulYamaha DX7-tel helyettesítették. A ritmusszekcióban a dobost felváltotta a dobgép, a „tépkedős” slap-basszustémákat pedig szintén szintetizátorok hozták. A funkdalok szövegei is változásokon estek keresztül.

Rick Jamesvolt a nyolcvanas évek első nagy funksztárja.1981-esStreet Songscímű lemezén szerepel aGive It To Me Babyés aSuper Freak,melynek több eleme későbbMC Hammerslágerében, aCan't Touch Thisben köszönt vissza. A hetvenes évek végén jelent megPrince,aki James Brownhoz hasonló hangzású, letisztult, kevésbé dinamikus zenét játszott. Mindazonáltal ő lett Brown után a legnagyobb hatású funk-előadó; az erotikus szövegeket keverte a technológiai innovációkkal, összetett zenei megoldásokkal és egyedi imiddzsel. Prince alapította aThe Timenevű zenekart, akiknek a hangzását később csak „Minneapolis sound” -nak hívták. Ez egy funkos, R&B-s, rockos, popos,new wave-es fúzió volt.

A nyolcvanas évek első felének további nagyobb funk-nevei:Cameo,Zapp,Gap Band,Bar-Kays,Dazz Band.Az évtized második felére a funk veszített kereskedelmi sikereiből.

Afrika BambaataaaKraftwerksikerein felbuzdulva felvázolta azelectro funkstílusjegyeit. Ez a minimalista, elektronikus stílusPlanet Rockcímű1982-es számában hallható. A születőelectrostílus lényegét aTR-808dobgép jelentette, amit Afrika Bambaataa1983-asRenegades of Funk-jában hallhatunk.

A funk végül kinőtte otthonát, és elterjedtKanadában,azEgyesült Királyságban,Franciaországban,Olaszországban,Spanyolországban,Japánban,Algériában,Indiában,Dél-Afrikában,BrazíliábanésNigériában.

A nyolcvanas évektől napjainkig

[szerkesztés]

Ugyan a funkot ahiphop,akortárs R&Bés anew jack swingkiszorította a rádiós piacról, továbbra is létezett. Rockbandák kezdtek funkos megoldásokat használni zenéjükben, ezzel új értelmet adva afunk-rocknakésfunk-metalnak.Ilyen zenekarok például azExtreme,aRed Hot Chili Peppers,aLiving Colour,aJane’s Addiction,aPrimus,aFishbone,aFaith No More,azInfectious Grooves,azIncubusés aRage Against the Machine.A kilencvenes években pedig megjelent afunkcorestílus olyan előadóktól, mint azOutkast,Malina Moye,Van Hantés aGnarls Barkley.

A kilencvenes években olyan előadók, mintMe'shell Ndegeocelloés a (főleg brit)acid jazzszíntér (benne olyan zenekarokkal, mint aBrand New Heavies,azIncognito,aGalliano,Omar Lye-Fookés aJamiroquai) erőteljes funk-befolyásoltsággal bírtak. A JamiroquaiTravelling Without Movingcímű albuma 11.5 millió példányban került eladásra, ezzel a funk visszatért hetvenes évekbeli sikereihez. EközbenAusztráliábanésÚj-Zélandonmegjelentek az instrumentális funk-bandák a pubok színpadain, köztük aSupergroove,aSkunkhourés aThe Truth.

A nyolcvanas évek vége óta a hiphopelőadók gyakran vesznek sample-ket klasszikus funk-számokból, főlegJames Brownés P-Funk dalokból. A Parliament-Funkadelic újrafelfedezése jelentette aG-funkstílus alapját. A funk újjászületésében jelentős szerepet játszott aDigital Undergroundis.

Sok mai klubzenében,drum and bass-ben hallhatóak klasszikus funkszámokból vett dobminták.

A funk fontos eleme a kilencvenes-kétezres években megjelentjam bandmozgalomnak is. Ezt a színteret olyan zenekarok vezetik, mint aPhish,aMedeski Martin & Wood,aRobert Randolph & The Family Band,aGalactic,aJam Underground,aDiazpora,aSouliveés aKarl Denson's Tiny Universe.ABerklee College of Musiczeneiskolában alakult aLettucenevű zenekar, akik szintén idesorolhatók.

A kilencvenes évek közepén jött létre anu-funkszíntér. Ők a klasszikus, nehezen megtalálható 45-ös fordulatszámú lemezeken kiadott funkdalokra (úgynevezettrare groove-okra) emlékeztető zenéket készítenek.

A funk letette névjegyét a mai popzenében és R&B-ben is, ahol főleg énekesek (mintBeyoncé KnowlesvagyJennifer Lopez) dalaiban hallhatunk régi funkdalokból vett hangmintákat.

Alstílusok

[szerkesztés]

A hetvenes évek eleje óta a funk több alstílust is kitermelt. Míg George Clinton és a Parliament inkább egy keményebb típusú funkot játszott, aKool and The Gang,azOhio Playersvagy azEarth, Wind and Fireinkább diszkó-befolyásoltsággal bírt.[7]

Funk-rock

[szerkesztés]

A funk-rock a funk és arockkeveréke.[8]Legkorábbi megjelenése a hatvanas évek végétől a hetvenes évek közepéig tartott olyan zenészek által, mintJimi Hendrix,Frank Zappa,Herbie Hancock,Gary Wright,David Bowie,aMother's Finestés aFunkadelic.Később ezt a műfajt aRed Hot Chili Pepperszenéjével azonosították.

Electro

[szerkesztés]

Az electro a funk és azelektronikus zenefúziója. Lényegében hagyományos funkzene, csak akusztikus hangszerek helyett szintetizátorokkal (mint aTR-808) játsszák. Gyakran használnakvocodertaz ének/vokál effekteléséhez. Híres előadók:Herbie Hancock,Afrika Bambaataa,Vaughan Mason & Crew,Midnight StarésCybotron.

A go-goWashington, D.C.-ből származik. FeltalálójaChuck Brown,a „Go-go Keresztapja”. Ez a zene a funkot, azR&B-t és a koraihiphop-ot egyesíti, sok improvizált résszel és hangmintával. Ez főleg tánczene, ahol az előadó aktív kapcsolatot folytathat a közönséggel.

Funk-metal

[szerkesztés]

A funk-metal a funk és aheavy metalfúziója, ami a nyolcvanas években alakult ki.[9]Általában heavy-metalos riffek, funkos basszusgitár és gyakran hiphopos stílus jellemzi, míg a szövegvilága hasonló azalternatív rockhoz.Leghíresebb zenekara a csak afro-amerikaiakból állóLiving Colour,akiket aRolling Stonemagazin a funk-metal feltalálóinak nevez.

G-Funk

[szerkesztés]

A G-funk a gangsta rapet fuzionálja a funkkal. Ezt a stílustDr. Dretalálta fel.

Funk jam

[szerkesztés]

A funk jam stílus a kétezres években jelent meg. A funkot fuzionálja azambientel,az elektronikus zenével, azamericanával,a hiphoppal és ajazzesimprovizációval.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. [1]
  2. Obituary,The Guardian'
  3. Lessons in listening – Concepts section: Fantasy, Earth Wind & Fire, The Best of Earth Wind & Fire Volume I, Freddie White.(1998, January).Modern Drummer Magazine,pp. 146–152. Hozzáférés ideje: January 21, 2007.
  4. abCollins, W. (2002, January 29).James Brown.St. James Encyclopedia of Popular Culture.Hozzáférés ideje: January 12, 2007.
  5. Pareles, J. (2006, December 26).73 éves korában elhunyt James Brown, a „Soul Keresztapja”.The New York Times.Hozzáférés ideje: January 31, 2007.
  6. Gross, T. (1989).Maceo Parker szaxofonos (Fresh Air WHYY-FM interjú).National Public Radio. January 22, 2007.
  7. Presence and pleasure: the funk grooves of James Brown and Parliament, 4. fejezet
  8. Vincent, Rickey. „Hip-Hop and Black Noise:Raising Hell”.That's the Joint!: The Hip-hop Studies Reader:489–490.
  9. Scaruffi, Piero.A History of Rock Music, 1951–2000,475.o. (2003).ISBN 0595295657

Források

[szerkesztés]