Ugrás a tartalomhoz

Hangafélék

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Hangafélék
Hanga virága
Hanga virága
Rendszertani besorolás
Ország: Növények(Plantae)
Törzs: Zárvatermők(Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek(eudicots)
Csoport: Core eudicots
Csoport: Superrosidae
Csoport: Asteridae
Rend: Hangavirágúak(Ericales)
Család: Hangafélék(Ericaceae)
Juss.
Alcsaládok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazHangaféléktémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazHangaféléktémájú kategóriát.

Bruz(Franciaország,Ille-et-Vilaine) címere hangaággal

Ahangafélék(erikafélék,csarabfélék) családja(Ericaceae)avirágos növényeknyolc alcsaládját – 124, rendkívül változatos megjelenésű és életmódú nemzetség mintegy háromezer faját – foglalja magába. Jellemzően örökzöld cserjék, félcserjék vagy fák.

Egyesek, (mint például a névadóhanga) egy-egy ország, illetve táj jelképévé váltak.

Elterjedésük

[szerkesztés]

Ausztrália nagy része kivételével minden földrészen megtalálhatók.

A Kárpát-medencében jellegzetes képviselőjük aközönséges csarab(Calluna vulgaris), ez aszőrfűgyepekben,savanyú talajú fenyvesekben ésnyíres fenyéreken,valaminttőzegmohás lápokonélő törpecserje. Védett növényeink atőzegáfonya(Vaccinium oxycoccus),valamint a mészkerülő erdőkben növővörös áfonya(Vaccinium vitis-idaea)ésfekete áfonya(Vaccinium myrtillus).Hazai flóránkból hiányzik ahamvas áfonya(Vaccinium uliginosum),akeresztes hanga(Erica tetralix),amocsári molyűző(Ledum palustre)és aközönséges tőzegrozmaring(Andromeda polifolia).

Megjelenésük, felépítésük

[szerkesztés]

Fás szárúak, de fa termetűvé növő képviselőik csak a trópusokon fordulnak elő. Apró, egyszerű, általában tagolatlan, jellemzően pikkely- vagy tűlevélszerű, ún.„erikoid”(xeromorf),de számos fajnál szabályos lemezű leveleik két sorban, átellenesen vagy örvökben állnak.

Virágaikaktinomorfakvagy enyhénzigomorfak,körönként 4–7 tagúak. Egy-egy virágban 5, 8 vagy 10 porzó nő.Sziromleveleiktöbbnyire majdnem végig összeforrtak; a virág tölcsér, harang vagy szűk szájú bögre alakú. Gyakoriak bennük a nektártermődiszkuszok.2–5 üregű magházuk felső és alsó állású egyaránt lehet. Termésüktokvagybogyó,ritkábbancsonthéjas.

Életmódjuk, élőhelyük

[szerkesztés]

A fajok többsége a savanyú, tőzeges talajt kedveli; fényigényük közepes. Számos fajuk kimondottan mészkerülő. Sokukfenyérekenél, emellett a magashegységekszubalpin régiójának,a sarkvidékitundráknakés amediterráncserjéseknek is jellemző növényei.

A mediterránmacchianövényzettagja anyugati szamócafavagykutyacseresznye(Arbutus unedo).

A magashegységi fahatár közelében tenyészik ahavasszépe(Rhododendron sp.).A nemzetség több faját dísznövényként termesztik.

A dísznövényként termesztett hangaféléket virágzás után célszerű visszavágni. Más lomblevelű örökzöldekhez hasonlóan száraz időben sok vizet igényelnek. Ha földlabdájuk teljesen kiszárad, nagyon nehéz újra átnedvesíteni, és a növény akár el is pusztulhat – őszidőn azonban, miután elvirágoztak, már nemigen kell őket locsolni.

Mikorrhiza-kapcsolataik igen fejlettek, ezért legtöbb fajuk alatt sok a gomba.[1]

Ha magról akarjuk szaporítani őket, gondoljunk arra, hogy a magashegyi növények magjai csak akkor csíráznak jól, ha előzőleg fagy érte őket.

Felhasználásuk

[szerkesztés]

Azorvosi medveszőlő(Arctostaphylos uva-ursi)levelének főzete kiváló húgyútifertőtlenítőszer.Ilyen célokra megfelel, de kevésbé alkalmas aközönséges csarabis, aminek emellett számos más, kedvező hatását mutatták ki.

Hangafélék a kultúrában

[szerkesztés]

Rendszerezés

[szerkesztés]

A családot az alábbi alcsaládokra, nemzetségcsoportokra és nemzetségekre bontják:

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]