I. e. 107
Megjelenés
Évszázadok:i. e. 3. század–i. e. 2. század–i. e. 1. század
Évtizedek:i. e. 150-es évek–i. e. 140-es évek–i. e. 130-as évek–i. e. 120-as évek–i. e. 110-es évek–i. e. 100-as évek–i. e. 90-es évek–i. e. 80-as évek–i. e. 70-es évek–i. e. 60-as évek–i. e. 50-es évek
Évek:i. e. 112–i. e. 111–i. e. 110–i. e. 109–i. e. 108–i. e. 107–i. e. 106–i. e. 105–i. e. 104–i. e. 103–i. e. 102
Események
[szerkesztés]Róma
[szerkesztés]- Lucius Cassius LonginustésCaius Mariustválasztják consulnak.
- A szenátus Észak-Afrikában aJugurthaelleni háborúban meghosszabbítjaQuintus Caecilius Metellusparancsnoki megbízatását. Marius (aki korábban már szolgált Metellus alatt a háborúban) maga akarja átvenni a hadműveletek irányítását, ezért a népgyűléssel érvénytelenítteti a szenátusi határozatot.
- Marius komoly emberhiánnyal küzd, ezértreformokatvezet be a hadsereg szervezésében. Korábban a római hadseregben csak földbirtokosok szolgálhattak, ám a birodalom terjeszkedésével dominánssá váltak a rabszolgák által megművelt hatalmaslatifundiumok,a kisbirtokosok elvesztették vagyonukat és a városi szegények számát gyarapították. Marius a szegényeknek többéves szerződéssel megélhetési lehetőséget nyújt és egyúttal jelentősen megnöveli a rendelkezésre álló katonák számát.
- Marius (és lovassági parancsnoka,Lucius Cornelius Sulla)Numidiábanigyekszik Jugurtha ellátási forrásait elfoglalni vagy megsemmisíteni, mert a római nehézgyalogság nem boldogul a gyors mozgású, gerillataktikát alkalmazó numida lovasokkal.
- Jugurtha a getuliai berberek és apósa, Bocchus mauretaniai király segítségével visszafoglalja a rómaiak által megszállt területek egy részét.
- Lucius Cassius Longinus a kimberek és teutonok elleniháborúbanTolosamellett megfutamítja a nagy létszámfölényben lévő germánokat és a hozzájuk csatlakozott kelta helvéteket. Ezután a megerődítettBurdigalaalá vonul, de útközben meglepik a barbárok és a vérescsatábantízezer emberével együtt maga a consul is elesik. A maradék római sereg a szabad elvonulásért cserébe átadja készleteit és megaláztatásképpen iga alatt hajtják át őket.
- Caius Caelius Caldus néptribunus elfogadtatja a Lex Caelia tabellariát, amely a hazaárulási perekben bevezeti a titkos szavazást.
Hellenisztikus birodalmak
[szerkesztés]- EgyiptombanIII. Kleopátraelűzi addigi uralkodótársát, idősebbik fiát,IX. Ptolemaiosztés visszahívja a Ciprusra küldött fiatalabb fiát,X. Ptolemaioszt.IX. Ptolemaiosz kénytelen Alexandriában hagyni feleségét (nővérét,Kleopátra Szelénét,akit X. Ptolemaiosz ezután feleségül vesz) és két fiát és Ciprusra menekül, ahol azonban a Kleopátrához hű erők elűzik és továbbmenekül Szíriába.
Halálozások
[szerkesztés]- Lucius Cassius Longinus,római consul
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a(z)107 av. J.-C.című francia Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.