Imid
Azimidolyanszerves kémiaifunkciós csoport,amelyben egynitrogénatomhozkétkarbonilcsoportkapcsolódik. Ezek a vegyületek szerkezetileg asavanhidridekhezhasonlítanak. Azészterekésamidok,valamint az imidek és anhidridek analóg vegyületek, bár az aminszármazékok kevésbé reaktívak. Kereskedelmi felhasználás szempontjából az imidek leginkább mint nagy szilárdságúpolimerekkomponensei ismertek.
Nevezéktanuk
[szerkesztés]Az „imid” utalhat magának az imidnek (NH) a származékaira vagy annak szerves származékaira (RN). A szerves kémiában az imid funkciós csoport két, NH vagy NR csoporthoz kapcsolódóacilcsoportottartalmaz.
Az imidek többségedikarbonsavbólvezethető le, és nevük a sav nevét tükrözi. Például aszukcinimidaborostyánkősav(sói a szukcinátok), aftálimidaftálsavszármazéka. Azaminokból(vagyammóniából) származtatható imidek esetén azN-szubsztituenst előtaggal jelöljük, például az N-etilszukcinimid borostyánkősav ésetil-aminszármazéka.
Akarbodiimidekáltalános képlete RN=C=NR, ezek nincsenek rokonságban az imidekkel.
Akoordinációs kémiábanaz imidligandumképlete NH. Az imidek a nitrogénfixálás közbenső termékei.
Tulajdonságok
[szerkesztés]Mivel az imidek erősen polárisak, poláris közegben jól oldódnak. Az ammóniából levezethető imidek N−H centruma savas, és részt vehet hidrogénkötés kialakításában. A szerkezetileg rokon savanhidridekkel ellentétben a hidrolízissel szemben ellenállóak, egyes imideket még át is lehet kristályosítani forrásban levő vízből.
Előfordulásuk és felhasználásuk
[szerkesztés]Számos nagy szilárdságú vagy elektromosan vezető polimer tartalmaz imid alegységeket, azazpoliimideket.Az egyik ilyen anyag aKapton,melyben az ismétlődő egység két aromás tetrakarbonsavból származó imidcsoportot tartalmaz.[1]Poliimidekre másik példa a poliglutárimid, melyet jellemzőenpoli(metil-metakrilát)(PMMA) és ammónia vagy primer amin ammonolízise, majd a PMMA magas nyomáson és hőmérsékleten, többnyire extruderben végzett gyűrűzárásával állítanak elő. Ezt az eljárást reaktív extrúziónak nevezik. A PMMAmetil-aminszármazékából előállított egyik kereskedelmi poliglutárimid termék neve Kamax (TM), ezt a Rohm and Haas cég gyártja. Ezen anyagok szilárdsága tükrözi az imid funkciós csoport merevségét.
Az imidcsoportot tartalmazó vegyületek biológiai hatása iránt érdeklődés a cikloheximid erős biológiai hatásának felfedezésével kezdődött el, mivel ez a vegyület egyes szervezetekben gátolja afehérjékbioszintézisét. Athalidomidkifejlesztése ennek a kutatásnak egyik sajnálatos eredménye. Imid funkciót számos gombaölő és gyomirtó szer tartalmaz, ilyen például a rákkeltő hatása miatt forgalomból már kivontkaptán,továbbá aprocimidon.[2]
Előállításuk
[szerkesztés]A leggyakrabban használt imideket általában dikarbonsavak vagy anhidridjük és ammónia vagy primer amin hevítésével állítanak elő, ekkorkondenzációs reakciójátszódik le:
- (RCO)2O + R'NH2→ (RCO)2NR' + H2O
Ezek a reakciókamidköztiterméken át mennek végbe. A karbonsav és amid közötti intramolekuláris reakció sokkal gyorsabb, mint a jóval ritkábban bekövetkező intermolekuláris reakció.
Bizonyos imidek előállíthatók izoimidből aMumm-átrendeződésireakcióval.
Reakcióik
[szerkesztés]Az ammóniából levezethető imidek N–H centruma savas, így jól ismertek az imidekalkálifémsói, ilyen például aftálimid-kálium.Ezek a sókN-alkilimidek keletkezése közben alkilezhetők, melyekből aztán lebontással felszabadítható a primer amin. Az amin felszabadításához erős nukleofileket, példáulkálium-hidroxidotvagyhidrazinthasználnak.
Az imidek nitrogénje kevéssé bázikus, ígyhalogénekkelstabil vegyületeket képezhet. Az imideket halogénekkel és bázissal reagáltatva N-halogén származékok állíthatók elő. A szerves kémiai szintézisekben használt példák közé tartozik azN-klórszukcinimidésN-brómszukcinimid,melyek a szintézisek során „Cl+”és „Br+”forrásként szolgálnak.
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben azImidecímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑Walter W. Wright and Michael Hallden-Abberton "Polyimides" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, 2002, Wiley-VCH, Weinheim.doi:10.1002/14356007.a21_253
- ↑Peter Ackermann, Paul Margot, Franz Müller “Fungicides, Agricultural “in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, 2002, Wiley-VCH, Weinheim.doi:10.1002/14356007.a12_085