Ugrás a tartalomhoz

Japán nyelv

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Japán
Nhật Bản ngữ Nihongo
BeszélikAusztrália,
Egyesült Államok,
Fülöp-szigetek,
Guam,
Japán,
Peru,
Brazília,
Tajvan
TerületJapán-szigetek
Beszélők száma126 000 000 fő
NyelvcsaládJapán nyelvek
japán nyelv
Írásrendszerhiragana,kandzsi,katakana
Hivatalos állapot
HivatalosJapán
Palau
Gondozzanincs szabályzó szervezet
Nyelvkódok
ISO 639-1ja
ISO 639-2jpn
AWikimédia CommonstartalmazNhật Bản ngữ Nihongotémájú médiaállományokat.

Ajapán nyelvet(nihongo, nippongo,Nhật Bản ngữ,kiejtése) 126 millió ember beszéli anyanyelvként, ezzel a kilencedik legnagyobb beszélőközösségű nyelv a világon. E közösség legnagyobb részeJapánbanél, ezen kívül első vagymásodik nyelvkéntcsakPalaubanbeszélik.[1]Standardizált változata(hjódzsungo)a tokiói dialektuson alapszik.

A japánragozó nyelv,eredete máig sem tisztázott:

  • közelebbi rokonságot eddig azOkinavánbeszéltrjúkjú nyelvveligazoltak (a két nyelvet ésdialektusaikatújabban ajapán nyelvekcsaládjának nevezik),
  • akoreai nyelvvelsokan távolabbi rokonságot feltételeznek (nyelvszerkezeti hasonlóságok, csekély számú rokon szó),
  • korábban gyakran azaltaji nyelvcsaládbasorolták, de ez az elmélet nem egyértelműen bizonyítható és ezért nem általánosan elfogadott,
  • néha azainu(Japán őslakosai) nyelvrokonság is felmerül, emellett azonban csak igen kevés érv szól.

Írás és kiejtés

[szerkesztés]

A japán nyelvben három írásrendszer van: ahiraganaés akatakanaszótagírások, akandzsikínai eredetű szóírás, de ezek mellett időnként használatos még arómadzsiis, ami alatin betűsírás neve.

1947-ben az amerikai megszállók nyomására az addigi 50 000 jelből álló jelrendszer helyett az alap jelkészlet számát 1850-re korlátozták, de 1981-ben a listát 1945 tételre, 2010-ben pedig 2136-ra bővítették.[2]A többi írásjegy sem tűnt el azonban teljesen, például akandzsi kenteivizsga legmagasabb szintjén ma is 6355-nek az ismeretét követelik meg.[3]

Akandzsivala szavak fogalmi részét, például a főneveket, az igetőt írják le, ahiraganávala toldalékokat és a határozószókat,katakanávalpedig az idegen eredetű szavakat és (főként tudományos művekben) a növények, állatok nevét.[4]

A következő táblázat bemutatja a japán nyelv alapvető szótagjait. A táblázatot úgy kell használni, hogy a bal oldalimássalhangzóután kiejtjük a felül lévőmagánhangzót.

Van néhány kivétel a hiragana, ill. a katakana olvasásában:

  • Az sz-sor minden szótagja sz-szel kezdődik, kivéveし/シ,amelysinek ejtendő; hasonlóan a z-sor, melyben minden dz-vel, kivéve aじ/ジ,melydzsinek ejtendő.
  • A t-sor kiejtése:ta csi cu te to.A d-sor hasonlóan:da dzsi zu de do.
  • Aふ/フmássalhangzója valójában egy f-szerű hang, amit nem a fogakkal, hanem az ajkakkal képzünk.

Kiejtési és egyéb tudnivalók:

  • ん/ン– önálló szótagot képző n hang. Ez szigorúan vett értelemben nem szótag; a japán nyelv nyelvi alapegységeinek terminológiailag pontos megnevezése „mora”.
  • A v-sor mássalhangzója az angol w-hez hasonlít; hasonlóan aふ/フf-szerű hangjához, ez sem v, hanem a fogak helyett az ajkakkal képzett hang. Aを/ヲhangot sokszor csak simán o-nak ejtik, ám ettől még nem ugyanaz a szerepe, mint a másikohangnak.
  • Azあ/アegy, a magyar á-hoz hasonló hang, viszont annyira nem nyílt, és rövid.
  • Az i, e és o hangok olyanok, mint a magyarban.
  • Azう/ウajakkerekítés nélküli u hang, kiejtése ü-szerű.

Részletes hiragana táblázat:

Magánhangzók Lágyítás
a i u e o ja ju jo
ka ki ku ke ko きゃkja きゅkju きょkjo
sza si szu sze szo しゃsa しゅsu しょso
ta csi cu te to ちゃcsa ちゅcsu ちょcso
na ni nu ne no にゃnja にゅnju にょnjo
ha hi fu he ho ひゃhja ひゅhju ひょhjo
ma mi mu me mo みゃmja みゅmju みょmjo
ja ju jo
ra ri ru re ro りゃrja りゅrju りょrjo
va vi ve o/vo
n
ga gi gu ge go ぎゃgja ぎゅgju ぎょgjo
za dzsi zu ze zo じゃdzsa じゅdzsu じょdzso
da (dzsi) (zu) de do ぢゃ(dzsa) ぢゅ(dzsu) ぢょ(dzso)
ba bi bu be bo びゃbja びゅbju びょbjo
pa pi pu pe po ぴゃpja ぴゅpju ぴょpjo

Részletes katakana táblázat:

Magánhangzók Lágyítás
a i u e o ja ju jo
ka ki ku ke ko キャkja キュkju キョkjo
sza si szu sze szo シャsa シュsu ショso
ta csi cu te to チャcsa チュcsu チョcso
na ni nu ne no ニャnja ニュnju ニョnjo
ha hi fu he ho ヒャhja ヒュhju ヒョhjo
ma mi mu me mo ミャmja ミュmju ミョmjo
ja ju jo
ra ri ru re ro リャrja リュrju リョrjo
va vi ve *vo
n
ga gi gu ge go ギャgja ギュgju ギョgjo
za dzsi zu ze zo ジャdzsa ジュdzsu ジョdzso
da (dzsi) (zu) de do ヂャ(dzsa) ヂュ(dzsu) ヂョ(dzso)
ba bi bu be bo ビャbja ビュbju ビョbjo
pa pi pu pe po ピャpja ピュpju ピョpjo
Nem japán szavak katakanával történő átírásakor a nem japán szótagokat a így írják át.
Ebben a táblázatban ava magyar hangzású, awaz angol w-nek megfelelő hangot jelöl
ヴァva ヴィvi vu ヴェve ヴォvo ヴャvja ヴュvju ヴョvjo
シェse
ジェdzse
チェcse
スィszi
ズィzi
ティti トゥtu テュtyu
ディdi ドゥdu デュgyu
ツァca ツィci ツェce ツォco
ファfa フィfi フェfe フォfo フュfju
*ji (*)イェje
ウィwi *wu ウェwe ウォwo
(クヮ)クァkwa クィkwi クェkwe クォkwo
(グヮ)グァgwa グィgwi グェgwe グォgwo

* ヲ (wo) kiejtése azonos az オ (o)-val, de ritkán használják, csak hiragana katakanára átírásakor. A különleges (ji/vu/je) katakanákat a Meidzsi-korban vezették be oktatási céllal, de sosem terjedt el. A hiragana változatának (を) azonban jelentős szerepe van a nyelvben, mivel főnevek végéhez kapcsolva ez fejezi ki a tárgyesetet. Avi(ゐ,ヰ) és ave(ゑ,ヱ) karaktereket ma már szinte egyáltalán nem használják.

A japán szavak magyar átírása az angolban használtHepburn-átírásonalapul, de azzal nem azonos (az angol és a magyar nyelv különbségei miatt):

Hepburn magyar
ts c
ch cs
z dz
j dzs
y j
sh s
s sz
w v
ō ē ū
(néha jelöletlen)
ó é ú

Példák:

Japán Hepburn magyar
ローマ tự rōmaji rómadzsi
Chữ Hán kanji kandzsi
Hắc trạch Kurosawa Kuroszava
Tiểu lâm nghiên một lang Ken-Ichirō Kobayashi Kobajasi Ken'icsiró

Az átírásban anibetűk nem csak a に/ニ szótag megjelenésével, hanem azn(ん/ン) ési(い/イ) egymás után következő szótagok leírásával is előfordulhatnak. Ennek megkülönböztetésére az utóbbi esetben aposztrófot teszünk az átírásban a betűk közé (pl. a fenti nghiên một lang Ken'icsiró névben). Ezt a megkülönböztetést sokszor elmulasztják feltüntetni. A például adott név sajátossága továbbá, hogy angol átírásában a kötőjeles, nagy I betűs változat terjedt el, azonban a szabályszerű átírás ott is Ken'ichirō.

Néhány szót nem szabályszerű, hanem hagyományos alakjábanírunk át:gésa(szabály szerintgeisa), Tokió(eredetilegTókjó),Kiotó(eredetilegKjóto),Oszaka(eredetilegÓszaka) stb.

Központozási jelek

[szerkesztés]

A régi japán írásrendszerben nem található egyetlen központozási jel sem, az összefüggéseket a szövegkörnyezet és a szövegek elhelyezkedése adja. A szöveg struktúrájának megértéséhez a napjainkban használt jelek segítenek, megjegyzendő, hogy a japán írásbannincsenek szóközök,az írásjegyek egymás után következnek.

Főbb jelek:

  • .kicsi, karika alakú mondatvégi írásjel, használatában megfelel a magyarpontnak;
  • ,vessző,használata a magyaréhoz hasonló, bár szabadabb helyesírási szabályok alapján. Jobb-alsó irányban kiszélesedő, könnycsepp alakú jel;
  • ・ a sorok szélességének/magasságának közepén (az írás irányától függően) levő pontot az idegen nyelvű szavak elválasztására használják, például: レオナルド・ダ・ヴィンチreonarudo da vincsi(Leonardo da Vinci);
  • “”『 』 idézőjelek, használata a magyaréhoz hasonló;
  • más latin karaktereket, így akérdőjelet(?) ésfelkiáltójelet(!) is a magyarhoz hasonló módon használják. Olykor – az angol nyelv hatása miatt – az általunk is használt pont és vessző jeleket használják.

Nyelvtan

[szerkesztés]

A japán nyelv tipológiailag agglutináló, alany-tárgy-ige (SOV) sorrendű mondatokkal. A mutató névmások megelőzik a jelzett szót.

A főneveknek nincs ragozásuk, az esetviszonyokat a főnévi csoportok után álló partikulák jelzik: は (va) – topik jelölő, が (ga) – (nem topik) alany jelölője, を (o) – tárgyjelölő, に (ni) – mindenféle helyviszony jelölője, の (no) – mindenféle jelzői viszony jelölője (beleértve a vonatkozó mellékmondatot is), で (de) instrumentális-partikula stb. A többes számot sokszor nem jelölik, de ha szükséges, ki tudják fejezni, viszont csak a főnéven és névmáson jelenhet meg, az ige vagy a melléknév sohasem kerülhet többes számba. A többes szám kifejezésére alkalmazhatnak toldalékot: Đạt (tacsi) ( tử cung đạtkodomo-tacsi'gyerekek'), ら(ra) (kare-ra'ők') vagy megduplázzák a főnevet: ( người 々hito-bito'emberek', ahol hangtani változás is történhet a szó belsejében b>h). A többes számot általánosan alkalmazó nyelvekhez hasonlóan amegszámlálhatatlanfőnevek, tehát az anyagnevek vagy az elvont fogalmak nevei esetében azonban nem alkalmazzák.

A személyes névmások gyakran kiesnek, ha referenciájuk a kontextusból kiderül. Az első személyben az udvariasság foka szerint többféle alak közül választ a beszélő, második személyben gyakran ugyancsak udvarias formula helyettesíti a névmást (például megszólított neve, tiszteleti-szan/-szamaszócskával toldva).

A számneveknek 1-10-ig 2 sorozata létezik, az eredeti japán (J) és a kínai (K) eredetű.

A japánban az igék nem vesznek fel személyragokat, viszontigeidőés mód tekintetében van igeragozás. Nincs főnévi igenév. Az igék formái a mondatban a különféle udvariassági fokot fejezik ki, pl: csináld meg – légy szíves, csináld meg – tisztelettel kérlek, hogy csináld meg.

Nincs magánhangzó-harmónia.

A magyarral azonos a nevek használata (vezetéknév, keresztnév), a dátum és cím használata, a birtokos eset használata (először jön a birtokos, utána a birtok, például a ház ajtaja). A címeket is hasonló módon írják (nagyobb egységtől a kisebb felé haladva): város, városrész, háztömb.

Nyelvjárásai

[szerkesztés]

A japán nyelv elég homogén, köszönhetően a standardizációnak. Régebben voltak nagyobb eltérések. A nyelvjárások tanulmányozásának csekély a hagyománya. Három nagy nyelvjárásra osztható: keleti, nyugati, kjúsúi. Az első csoport a Tokió főváros (azi, uelnyelése); a nyugati csoport Kiotó és Oszaka (Ószaka-ben: Oszaka dialektus) több udvarias forma, erősebb tónuskontraszt,umagánhangzó kissé azuésüközött való kiejtése, valamint aniszótagnyi-nek ejtése); a kjúsúi (jeszótag megléte, és azepalatalizáció hatása a megelőző mássalhangzóra).

A hivatalos nyelv az iskolai oktatás révén a tokiói nyelvjárásra épülő standard nyelv. A japán nyelv rengeteg szót kölcsönzött (és kölcsönöz még ma is), elsősorban a kínai (mandarin) és az angol nyelvből. Írásban ezeket katakanával szokták írni.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A japán nyelv(angol nyelven). ethnologue. (Hozzáférés: 2015. szeptember 5.)
  2. Nuevos kanji al idioma japonés, ya son 2136(spanyol nyelven). yumeki.org, 2010. december 10. (Hozzáférés: 2014. január 15.)
  3. A kandzsi kentei vizsga hivatalos honlapja(japán nyelven). (Hozzáférés: 2014. január 15.)
  4. Sinh vật の danh trước はカタカナで thư くべきか, chữ Hán で thư くべきか?(japán nyelven). (Hozzáférés: 2015. szeptember 8.)

További információk

[szerkesztés]
Tekintsd meg aWikipédiajapán nyelvűváltozatát!
Commons:Category:Japanese pronunciation
AWikimédia CommonstartalmazJapán nyelvtémájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]