Ugrás a tartalomhoz

Kínai naptár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Akínai naptáregy luniszoláris naptár, mely aholdnaptárraés aszoláris naptárrajellemző tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezt az időmérési rendszert először a babilóniaiak vezették be i. e. 2500 körül.[1]NemcsakKínában,hanem számos más ázsiai kultúrában is használják. A nyugati kultúrában azért nevezik kínai naptárnak, mert először a kínaiak fejlesztették ki i. e. 500 körül.[1]A legtöbbkelet-ázsiaiországban a mindennapi tevékenységekhez ma már aGergely-naptárthasználják, de a hagyományos kelet-ázsiai ünnepek pontos idejének meghatározásához ma is a kínai naptárat használják. Ilyen ünnep például a kínai újév, ( Tết Âm Lịch vagy tavaszi fesztivál, de nem összetévesztendő aholdújévvelami számos holdnaptár kezdeti dátuma), asárkányhajó-fesztiválés azőszközepi fesztivál,azasztrológiábanpedig ehhez kötik az esküvők vagy a házavatók időpontját. Mivel minden hónap aholdvalamelyik ciklusát követi, használják ezt a holdfázisok megállapításakor is.

Kínában a hagyományos naptárat gyakran nevezikXianaptárnak (hagyományos kínaiulNông lịchegyszerűsített kínaiulNông lịchpinjinátírással xiàlì), aminek az az alapja, hogyA történetíró feljegyzéseibenazt lehet olvasni, hogy a Xia-dinasztia ideje alatt az év atéli napfordulótkövető második újhold után kezdődik. (Más ókori kínai dinasztiáknál az év a téli napfordulót követő első vagy harmadik újhold után kezdődött) Ismert még "mezőgazdasági naptár"(tradicionális írással nông lịch egyszerűsített írással nông lịch pinjin átírással nónglì) néven is, s ettől megkülönböztetve a Gergely-naptárt hagyományos naptárnak (tradicionális írással công lịch egyszerűsített írással = công lịch pinjin átírással gōnglì) nevezik. A kínai naptár egy újabb neve ajinnaptár (hagyományos írással âm lịch egyszerűsített írással âm lịch pinjin átírással yīnlì), amivel a naptár holdas jellegére utalnak, míg a Gergely-naptár a jang naptár (hagyományos írással dương lịch egyszerűsített írással dương lịch pinjin átírással yánglì), s ezzel a napra történő alapozásra utalnak. A kínai naptárt nevezték még régi naptárnak (hagyományos írással lịch cũ egyszerűsített írással lịch cũ pinjin átírással jiùlì), s ezzel akarták megkülönböztetni a később bevezetett például Gergely-naptártól, amit új naptárnak (hagyományos írással tân lịch egyszerűsített írással tân lịch pinjin átírással xīnlì) hívnak. Hani Wu császár uralkodásától számítva több mint kétezer éven át az volt a megszokott, hogy az újév a téli napfordulót követő második újholdat követően kezdődik.

A 2009. év a kínai naptárban az ökör éve, amely 2009. január 26-tól 2010. február 14-ig tart A hagyományok szerint naptárt valamilyen formában már öt évezrede használnak. Régészeti maradványok három és fél évezredes használatra találtak jeleket. Úgy gondolják, ha folyamatosan számoznák az éveket, most korszaktól függően 4705, 4706 vagy 4645 lenne.

Története

[szerkesztés]

Korai története

[szerkesztés]

A kínai naptár legrégebbi nyomait azi. e. 2. évezredbenuralkodó Shang-dinasztia idejéből fennmaradt jóscsontokon találták meg. Úgy tűnik, ez egy tizenkét hónapból álló luniszoláris évet mutat meg, de néha egy tizenharmadik, esetleg tizennegyedik hónapot is beiktattak, hogy megelőzzék a naptár elcsúszását. A napok feljegyzéséhez már ekkor is használták ahatvanas rendszert.A hagyományok szerint ebben az időben az év a téli napfordulót követő első újhold után kezdődik.

A tavaszi és őszi évkönyvekhez hasonló, a Zu-dinasztia idején készült feljegyzésekből jobban meg lehet ismerni az akkor használt naptárt. Egy év ekkor tizenkét hónapból állt, mely felváltva 29 és 30 napos volt (amihez időnként hozzáadtak még egy napot, hogy áthidalják a holdfázisok és a naptár közti eltérést). Az évek végén kiegyenlítésül szerepelhetett esetleg szökőhónap is.

Egy idő után ezek a saját elhatározás alapján hozzáadott további napok vagy hónapok a különböző államok között jelentős eltérést tudtak okozni. Emiatt fordul elő, hogy az évkönyvekhez hasonlóan több más kiadvány is feltünteti, hogy az általa alkalmazott naptár összhangban van az uralkodói naptárral.

Habár a hagyomány úgy tartja, hogy a Zhou-naptárban az év a téli napfordulót megelőző újholddal kezdődik, a tavaszi és őszi évkönyvek azt mutatják, hogy a Jin-naptár (amit a Shang-dinasztia használt és amiben az év a téli napfordulót követő első újholdkor kezdődik) használatban volt a Kr. e. VII. sz. közepéig és az év kezdete egy hónappal visszatolódott kb.i. e. 650körül.

AHadakozó fejedelemségek koránakkezdetével az asztronómia és matematika fejlődése lehetővé tette a kiszámított naptárak készítését (amibe szabályok szerint iktatnak be hónapokat, napokat és nem önkényesen). A Kr. e. 484-ben kezdődősìfēnBốn phần (maradék negyed) naptár volt az első kiszámolt kínai naptár. Neve onnan ered, hogy szoláris évet használt, ami 365napból állt (hasonlóan a Kr. e. 1. századi római Julianus-naptárhoz) és egy 19 éves (235 hónapos) periódust, amit nyugatonMetón-cikluskéntismernek.

Kr. e. 256-ban, mikor az utolsó Zhou király átadta területeitCsinnek,egy új naptárt (a csin-naptárt) kezdték használni. Ez megtartotta a Sifen-naptár alapelveit, kivéve, hogy az év egy hónappal korábban kezdődött (a téli napéjegyenlőség előtti második újhold, ami most az év második hónapjára esik). A csin-naptárt acsin-dinasztiaalatt használták és a nyugatiHan-dinasztiakezdetén.

Taichu-naptár

[szerkesztés]

Wu császár a nyugati Han-dinasztiábóli. e. 104-ben reformokat vezetett be amik a mai napig irányítják a naptárt. Az ő Taichu- quá sơ (Nagy Kezdés) naptára szerint az év 365nap és a holdhónap 29nap.

Nap és Hold

[szerkesztés]

Ajezsuitákáltal megjelent a nyugatiGergely-naptárKínában és így a Nap és a Hold mozgását is bekalkulálták aCsing-dinasztia1645-ös Shíxián-naptárába ( sách lịch, Az idő összhangjának könyve), amit a jezsuita Adam Schall készített.

A Gergely-naptár reform

[szerkesztés]

A Gergely-naptárt a születő Kínai Köztársaság1912.január 1-jétől kezdte el használni a hivatalos ügyekben, de a lakosság még a hagyományos naptárt használta. A Gergely-naptár helyzete1916és1921között tisztázatlan volt, mikor Kínát egymással versengő hadurak irányították, akiket külföldi gyarmati erők támogattak.1921-től1928-ig a hadurak folytatták a harcokat Észak-Kínában, de a déli részeket aKuomintang,a nemzeti kormány irányította és a Gergely-naptárt használta. Miután a Kuomintang újraalkotta a Kínai Köztársaságot, 1921. január 1-jétől a Gergely-naptár újra hivatalos lett.

A naptár szabályai

[szerkesztés]

A következő szabályokKr. e. 104-től irányítják a kínai naptárt:

1. A hónapok holdhónapok. Ez azt jelenti, hogy minden hónap első napja az asztronómiai újhold éjjelén kezdődik (mindamellett, hogy a kínai naptárban a „nap” éjjel 11-kor kezdődik és nem éjfélkor).

2. Minden év 12 hónapból áll, amelyek sorrend szerint vannak számozva (1-től 12-ig), és alternatív nevük is van. Minden második vagy harmadik évnek van egy beiktatott hónapja (hagyományos kínai írássalTháng nhuận,egyszerűsített kínai írássalTháng nhuậnpinjinátírással rùnyuè), ami bármelyik szabályos hónap után következhet. Ugyanaz a száma, mint az előző hónapnak, de közbeiktatottként van jelölve.

3. A kínai napév minden jiéqì-je azonos azzal, amikor a nap belép egy trópusi állatövi jegybe.

4. A Nap mindig a 11. hónap alatt lép be a téli napfordulóba (a Bakba).

Az állatövi jegy, amibe a Nap belép és a belépési pont ekliptikai hosszúsága határozza meg a szabályos hónap sorszámát. Az 1. hónap ( tháng giêng zhēngyuè) szó szerint legelső hónapot jelent. Az összes többi hónap ez után van számozva: első hónap, második hónap stb.

# Kínai név Hossz. Zodiákus
1 Tháng giêng zhēngyuè 330° Halak
2 Hai tháng èryuè Kos
3 Ba tháng sānyuè 30° Bika
4 Tháng tư sìyuè 60° Ikrek
5 Tháng 5 wǔyuè 90° Rák
6 Tháng sáu liùyuè 120° Oroszlán
7 Bảy tháng qīyuè 150° Szűz
8 Tám tháng bāyuè 180° Mérleg
9 Chín tháng jiǔyuè 210° Skorpió
10 Mười tháng shíyuè 240° Nyilas
11 Tháng 11 shíyīyuè 270° Bak
12 12 tháng shí'èryuè 300° Vízöntő

Jegyzetek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aChinese calendarcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]