Ugrás a tartalomhoz

Kanonok

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg akanonokcímszót aWikiszótárban!

Akanonokarómai katolikus egyházbantisztségviselő pap, akáptalantagja. Neve onnan ered, hogy közös életre és különleges rendszabályok által előírt életmódra(vita canonica)volt kötelezve.

Chrodegangmetzipüspök 754-ben a püspöki székhelyek ésbazilikákpapjai számára a szerzetesi szabályokhoz hasonló magatartási előírást vezetett be. Ez a regula közösségi életmódot írt elő. A közösségi élethez, ellentétben a szerzetesekkel nem írta elő a szegénység követelményét, hanem vagyont biztosított. Az e szabályozás alá eső papi tisztségviselőket neve: canonicus, azaz kanonok. Néhány kanonok felmentést kapott a közös lakás, hálóhely használata alól, mely jogot I.Jámbor Lajosfrank császárAachenben816-ban kiadott újabb szabályozása általánossá tett. Ennek eredményeként számos egyházi székhely-városban különálló, rendszerint díszes papi városrész, utca jött létre.[1]

Minden kanonoknak egy káptalanhoz kellett tartoznia és alkalmazkodnia kellett a kánoni életmódhoz, idővel azonban a káptalanok meggazdagodtak, és tagjaikat egyre jobban zavarta az élet- és házközösség. Emiatt a káptalan tagjai felosztották maguk közt a káptalan javait, és mindegyik kanonok számára külön javadalmat(praebendas)hasítottak ki, vagyis kanonoki állásokat szerveztek, így a káptalanok zárt testületekké(capitula clausa)váltak, ugyanis minden káptalannál csak annyi kanonok lehet, ahány javadalom,stallumvan. Egy időben a törvények ellenére a még csak megüresedő stallumokra való igényeket is osztogatták; az ilyen kanonokokatCanonici in herbis-nek[2]nevezték, ellentétben a már kinevezett valóságos kanonokkal(Canonici in floribus et fructibus).[3]Az egyház folytonos törekvésének sikerült néhol a közös élet visszaállítását keresztülvinni s így támadt a különbség a közös élet szabályait követő „szabályozott kanonokok”(Canonici regulares)és az életközösségre vissza nem tért „világi kanonokok”(Canonici saeculares)között.

Az életkort tekintve, aII. vatikáni zsinatelőtt a kanonokságra a betöltött 22., káptalani méltóságra p. főnökségre, lelkészettel vagy külhatósággal járó stallumokra a betöltött 25. életév volt szükséges. Az egyházrendet tekintve, legalábbis a szubdiakonátus volt szükséges, rendszerint azonban, Magyarországon általában csak áldozópapokat neveztek ki kanonoknak. A képzettséget tekintve, atridenti zsinathatározatai szerint a kanonokok legalább fele hit- v. kánonjog doktorokból v. licentiatusokból kell hogy álljon. Tekintve a fontos szerepet, amelyet a káptalanok minthiteleshelyekjátszottak, az 1741. évi XVI. törvénycikk rendelete szerint a kanonokoknak nemcsak a magyar nyelvben, de a jogtudományban is jártasnak kellett lenniük. Némely stallumokra előírták a nemességet.

A mai szabályozás szerint csak felszentelt pap lehet kanonok. Valamennyi kanonoknak egy-egy káptalanhoz kell tartoznia. Káptalanja a székesegyháznak, illetve a társszékesegyháznak van. A teljes jogú kanonokat valóságos kanonoknak nevezzük, ezenkívül Magyarországon vannak tiszteletbeli (címzetes) kanonokok is. A kanonokot a káptalan meghallgatásával amegyés püspöknevezi ki, határozatlan időre.

A káptalan a magyar egyházjogban a püspök tanácsadó testületeként is működik.

Jogaikat és kötelességeiket az egyetemes egyházjogon kívül főként a káptalani szabályzatok határozzák meg, öltözködésüket az egyes kiváltságok és a Kléruskongregáció 1970. X. 30-i körlevele szabályozzák.

A kanonok kötelességeihez tartozott különösen:

  • a kiszabott hitvallásnak(professio fidei)letétele;
  • jelenlét az istentiszteleten, amiért külön napi osztalékok(distributiones quotidianae)jártak
  • a püspököktől kapott megbízatások teljesítése.

A kanonokok kötelesek továbbá a püspököt, midőn az istentiszteletre megjelenik v. onnan távozik, kísérni és a pontifikálásnál segédkezni. Tiszteleti jogaikhoz tartozik emelkedettebb hely (stallum), violaszínűmozzetta,néhol hermelinprémes cappa és rochettum, a reverendissimus cím, s hazánkban a mellükön lefüggő káptalanbeli rendjel.

Magyarországon a rangban első négy kanonok az ún. oszlopos kanonok(Canonici columnares)éspedig

  1. aprépost(nagyprépost),
  2. az olvasókanonok(Lector),
  3. az éneklőkanonok(Cantor),
  4. az őrkanonok(Custos).

A görögkatolikusoknál ezeknek elnevezései:

  1. Archipresbiter,
  2. Archidiaconus,
  3. Primicerius,
  4. Ecclesiarcha.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Szép példája ennek Eger Kanonoksora
  2. Tiszteletbeli, szó szerintzöldellőkanonoki szék, amely gyümölcsöt még nem hoz.
  3. Valóságos kanonoki stallum, szó szerintvirágzó és gyümölcsöző.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
  • Kanonoki öltözet (kalap nélkül)
  • Fedeles Tamás:Devóció és reprezentáció. Főúri vallásosság a késő középkorban;PTE Egyháztörténeti Kutatóközpont–Pécsi Történettudományért Kulturális Egyesület, Pécs, 2021 (Thesaurus historiae ecclesiasticae in Universitate Quinqueecclesiensi)