Ugrás a tartalomhoz

Kara-kum

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kara-kum(Garagum)
A Kara-kum sivatag a NASA World Wind képén
A Kara-kum sivatag aNASA World Windképén
Közigazgatás
Ország(ok)Türkmenisztán
Üzbegisztán
Népesség
Teljes népességismeretlen
Népsűrűség0,15 fő/km²
Földrajzi adatok
Hosszúsága500 km
Szélessége800 km
Területe350 000 km²
Elhelyezkedése
Kara-kum (Türkmenisztán)
Kara-kum
Kara-kum
Pozíció Türkmenisztán térképén
é. sz. 39°,k. h. 60°39.000000°N 60.000000°EKoordináták:é. sz. 39°,k. h. 60°39.000000°N 60.000000°E
AWikimédia CommonstartalmazKara-kumtémájú médiaállományokat.

AKara-kum,vagy más forrásokbanKarakumésGara Gum(am. „fekete homok” ) (türkménülGaragum,oroszulКаракумы[Karakumi]) egysivatagKözép-Ázsiában.Türkmenisztánterületének 70%-át foglalja el, kiterjedése 350.000 km².[1]

Népsűrűsége alacsony, átlagosan 6,5 km²-enként él egy ember.Csapadékbanritka, egyes területein évtizedekig nem esik azeső.

Elhelyezkedése

[szerkesztés]

A Kara-kum sivatag a maiTürkmenisztánterületén terül el, nyugatról aKaszpi-tenger,északról azAral-tó,és azAmu-darjafolyó, északkeletről aKizil-kumsivatag határolja. Az Aral-tó vízszintjének apadásával, a korábbi tómeder helyét a terjeszkedőAralkumfoglalta el, amelynek területe közelítőleg 40 000 km². Az Aral-tó vízszintje az idők során mindig ingadozó volt, azonban a napjainkban tapasztalható kiszáradásért aSzovjetunióöntözéses gazdálkodása a felelős. Habár az Északi-Aral-tó vízszintje emelkedik, a Déli-Aral-tó vize továbbra is süllyed, így növelve a sivatag területét.

Az Aralkum homokja sósmocsár,amely finoman eloszlatottsókőzetekből,ésalkálifém-telepekmaradványából áll, amely az öntözött területekről mosódott a medencébe. Az erős kelet-nyugati irányú légáramok a homokkal együtt növényvédő szer maradékot visznek magukkal, egészen azAntarktiszig,ahol apingvinekvérében is kimutatható. Arali homokot találtakgrönlandigleccserekben,norvégerdőkben, ésoroszföldeken is.

Vízrajza

[szerkesztés]

Délen, aHindukushegységben eredőMorghabésTejenfolyók nyugati irányban folynak a sivatagon keresztül, ahol aztán elszáradnak.

A sivatagot átszeli a világ második legnagyobb öntözőcsatornája, aKarakum-csatorna.1954-ben kezdték építeni, építése 1967-ben fejeződött be. Jelenleg 1375 km hosszú, évi vízhozama 13-20 km³. A csatorna repedéseinél az elszivárgó víz kisebb tavakat, pocsolyákat hozott létre, minek következtében atalajvízmegemelkedett, és a talaj sótartalma megnőtt.

Földrajza

[szerkesztés]

A Kara-kum sivatagkőolajban,ésföldgázbannagyon gazdag, valamint itt található a világ harmadik legnagyobbkénlelőhelye.A jelentős földgázmennyiség egyik látványos jele aDerwezegázkráter.

Közlekedés

[szerkesztés]

A sivatagon vezetett át az egykoriselyemút,ma pedig a transz-kaszpi vasútvonal.

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aKarakum Desertcímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Karakum Desert -- Britannica Online Encyclopedia.britannica. (Hozzáférés: 2008. február 22.)

További információk

[szerkesztés]